Adobe Illustrator tutoriál: Toolbox - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Illustrator tutoriál: Toolbox

illustrator

28. ledna 2011, 10.00 | Bednu na nářadí má doma určitě řada z vás. Já taky, i když je v ní akorát binec, dva starý šroubováky a jedny kombinačky :o) Tak si pojďme jednu takovou bednu udělat v Illustratoru, protože takový „toolbox“ se může často hodit…

Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1 hodina (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Některé obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.

1) Založte nový dokument o rozměru 15 x 10 cm v režimu RGB a v něm si nachystejte tři vrstvy: „zámek“, „držadlo“ a „tělo“.

2) Ve vrstvě „tělo“ si perem nakreslete tvar, který vidíte na obrázku níže. Doporučuji zapnout si zobrazení mřížky a přitahování na mřížku. Výsledný objekt ať má rozměr 3 x 1 cm.

ill_tutor_toolbox_02f.jpg
Klikněte pro zvětšení

3) Objekt tažením za držení Shift a Option zduplikujte doprava, vodorovně převraťte, přesně na nulu přiražte k původnímu a klepněte na Cestáři za držení Option na první ikonku Přidat.

ill_tutor_toolbox_03f.jpg
Klikněte pro zvětšení

4) Pomocí Cmnd+C /Cmnd+F zkopírujte objekt dvakrát (!!!) dopředu. Pro názornost jsem udělal prostřední zelený a horní modrý. Ten zcela horní posuňte o kousek doprava, se Shiftem přiberte do výběru ten prostřední a pomocí Cestáře (za držení Option) je odečtěte.

5) Stejným postupem vytvořte ještě jeden podobný proužek (černý), tentokrát o něco užší, a zasuňte ho pod zelený.

6) Levému krajnímu pruhu přiřaďte oranžovou barvu podle screenshotu níže. Zgrupněte ho s úzkým černým, tuto skupinu tažením za držení Shift a Option zduplikujte doprava, převraťte vodorovně a zarovnejte přesně na pravou stranu základního tvaru. Tomu následně dejte stejnou oranžovou barvu jako krajním pruhům…

ill_tutor_toolbox_06f.jpg
Klikněte pro zvětšení

7) Nástrojem Mřížka (U) přidejte jeden kotevní bod hlavnímu tvaru (zhruba podle obrázku níže) a přiřaďte mu světlejší oranžovou barvu RGB = 245‑187‑70.

ill_tutor_toolbox_07f.jpg
Klikněte pro zvětšení

8) Natáhněte bílý obdélník vysoký 0,2 cm (dlouhý tak, aby přesahoval na obou stranách celou grafiku) a snižte mu krytí na 35 %.

ill_tutor_toolbox_08f.jpg
Klikněte pro zvětšení

9) Vyberte velký prostřední tvar s mřížkou přechodů a zvolte Objekt > Cesta > Odsazená cesta, hodnota odsazení 0. Vytvořenou odsazenou cestu nechte vybranou, se Shiftem přiberte do výběru i průhledný bílý obdélníček a klepněte na Cestáři za držení Option na ikonku Průsečík.

ill_tutor_toolbox_09f.jpg
Klikněte pro zvětšení

10) Totožným způsobem udělejte další lesk na horní straně budoucího víka bedny. Ve zkratce tedy – natáhnout bílý přesahující obdélník, označit „hlavní“ oranžový objekt s mřížkou přechodů, odsazená cesta: 0, přibrat do výběru bílý obdélník, s Option na Cestáři Průsečík, vzniklému tvaru snížit krytí na 35 %.

ill_tutor_toolbox_10f.jpg
Klikněte pro zvětšení

11) Seskupte celou doposud vytvořenou grafiku (Cmnd+G) a natáhněte si obdélník o rozměrech 6 x 2 cm (pro názornost modrý). Mírně mu zaoblete rohy (Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů, hodnota 0,1 cm). Potom skupinu „víko“ s modrým obdélníkem zarovnejte, modráka pošlete zcela dozadu a umístěte tak, aby bylo zaoblení pod víkem jen malinko vidět (viz obrázek).

ill_tutor_toolbox_11f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_12f.jpg
Klikněte pro zvětšení

12) Modrému obdélníku přiřaďte oranžovou barvu RGB = 241‑147‑0 a vezměte si nástroj Mřížka (U). Naklikejte si pět kotevních bodů zhruba podle obrázku a přiřaďte jim naznačené barvy. Stejné barvy jako horním prostředním třem bodům dejte také krajovým ve stejné lajně, aby se nám vytvořily pěkné „čáry“ přes celou bednu...

ill_tutor_toolbox_13f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_14f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_15f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_16f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_17f.jpg
Klikněte pro zvětšení

13) Zamkněte vrstvu „tělo“ a přepněte se na vrstvu „držadlo“. Tam si perem nakreslete tvar jako na obrázku:

14) Zduplikujte, převraťte, zarovnejte na nulu, slučte pomocí Cestáře (totožný postup jako v bodě 3).

15) Nástrojem Mřížka (U) přidejte do objektu devět bodů zhruba dle obrázku a některým snižte hodnotu odstínu černé barvy, ostatní nechte ve stoprocentní černé...

ill_tutor_toolbox_20f.jpg
Klikněte pro zvětšení

16) U levé spodní části držátka si natáhněte obdélník jako na obrázku. Řádně ho zaoblete, pak zvolte Objekt > Rozdělit vzhled. Nástrojem Přímý výběr posuňte levý a pravý krajní bod jako na obrázku níže, aby vám vznikl podobný tvar jako mně. Výsledku dejte 100% černou a umístěte dozadu za držadlo (opět zhruba jako na obrázku)…

17) Procvičte se opět v práci s nástrojem Mřížka. Naklikejte si pár bodů zhruba jako na obrázku níže a přiřaďte jim různé odstíny černé (některým i čistě bílou). Objekt potom zduplikujte, převraťte a umístěte na druhou stranu držátka.

ill_tutor_toolbox_22f.jpg
Klikněte pro zvětšení

18) Držadlo seskupte se dvěma kovovými součástkami, zduplikujte a svisle převraťte. Tuhle novou skupinu umístěte těsně pod horní, dejte jí masku krytí s přechodem z černé do bílé a nakonec snižte objektu krytí tak na 15 %.

ill_tutor_toolbox_24f.jpg
Klikněte pro zvětšení

ill_tutor_toolbox_25f.jpg
Klikněte pro zvětšení

19) Zamkněte vrstvu „držadlo“ a přejděte na vrstvu „zámek“. Natáhněte si někde bokem obdélníček, mírně mu zaoblete rohy (Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů, potom Objekt > Rozdělit vzhled) a přiřaďte mu nějaký „kovový“ přechod. Vytvořte odsazenou cestu jen o malinko větší než původní objekt, rozgrupněte je, označte tu větší odsazenou, klikněte na ikonku Přebarvit kresbu v horní liště a stáhněte jas.

20) Udělejte jednu větší a jednu menší kružnici, dejte jim přechody zhruba jako na obrázku, zarovnejte, zgrupněte, zduplikujte, umístěte na obdélník…

21) Udělejte si obdélník se zaoblenými rohy (nezapomeňte po zaoblení na Rozdělit vzhled). Na obrázku je pro názornost zelený. Potom natáhněte druhý obdélník (na výšku) a zdeformujte ho pomocí Efekt > Pokřivit > Mušle nahoru (s hodnotami si pohrajte, abyste dosáhli tvaru asi jako na obrázku (oranžový). A nakonec natáhněte šišatou kružnici (červená), klepněte na spodní bod nástrojem Změnit kotevní bod (Shift+C) a takto vzniklou špičku nástrojem Přímý výběr posuňte kousek dolů. Zarovnejte a transformujte všechny tři tvary tak, aby na sebe navazovaly (pomůžou vám automatická vodítka – Cmnd+U), a nakonec označte všechny tři a pomocí Cestáře (za držení Option) je slučte do jednoho. Vzniklému tvaru dejte přechod cca jako na obrázku.

22) A stejně jako u horního kovového obdélníku: odsazená cesta, rozdělit skupinu, označit větší (spodní) a stáhnout jas pomocí Přebarvit kresbu.

23) Se zbytkem zámku si trošku pohrajte sami. Vytvářejte různé kružnice, obdélníky a tvary, používejte Cestář, přiřazujte „kovové“ přechody atd., atp. Následující obrázky vám naznačí, kudy jsem se ubíral já, ale držet se jich samozřejmě nemusíte. A poznámka na závěr: ano, třeba takhle ve skutečnosti vůbec žádný zámek na nářaďové bedně nevypadá, ale o to tady přece nejde :o) Nevytváříme dokonalou realitu, ale stylizaci.

24) Teď už jen zámek umístěte, kam patří, všechny tři vrstvy zarovnejte na střed a zkontrolujte, případně dolaďte celý výtvor. Já vertikálně zmenšil celé víko bedny, abych vylepšil malinko nepovedenou perspektivu, a přidal dolů stín.

25) A na závěr možnost použití vytvořené grafiky v imaginárním webovém banneru vývojáře doplňků pro oblíbený sázecí program…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: