Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe Illustrator: Scriptographer 2.5 pro Adobe CS4
29. ledna 2010, 00.00 | Pravděpodobnost, že naleznete vhodný plugin či skript na celou řadu operací pro Adobe Photoshop, je velmi vysoká. Oproti tomu je situace u aplikace Adobe Illustrator znatelně horší – k dispozici je citelně méně produktů a o to více jsou obecná řešení cennější. Jedním z takových pokusů – a lze rovnou prozradit, že velmi zdařilý – je Scriptographer.
V polovině roku 2009 uvolnil Jürg Lehni po dlouhém čekání novou verzi doplňku Scriptographer s označením 2.5. Nová verze, která je k dispozici jak pro PC, tak i pro Mac, dle autorů plně podporuje Adobe Illustrator CS4, nicméně i s předchozí verzí (2.0) v CS4 na PC jsem nezaznamenal žádné zásadnější problémy.
Instalace a základní rozhraní
Instalace Scriptographeru je velmi jednoduchá – jedná se jen o nakopírování potřebných souborů (rozbalení archivu) do vhodného adresáře. Tím je adresář ..\Adobe Illustrator CS4\Plug-ins\Scriptograher. Po té stačí spustit Adobe Illustrator a vše by již mělo běžet. Podmínkou je však mít instalovánu JRE (Java Runtime Enviroment) ve vašem systému. Při prvním spuštění Adobe Illustratoru po instalaci Scriptographeru jsme vyzváni k seznámení s licenčními podmínkami – sám Scriptographer běží pod GNU a nabízené skripty jsou pak volně modifikovatelné a šiřitelé, vždy pouze s odkazem na původního autora. Tedy velmi komunitní způsob tvorby a sdílení.
Pokud se neobjeví po spuštění základní paleta Scriptographeru, vyvoláte jej z menu Okna/Scriptographer/Show Main Palette. V kontextovém menu nenalezneme nijak zásadní příkazy, za zmínku snad stojí jen možnost změnit adresář se skripty. K dispozici je i možnost zobrazení konzoly, kterou využijeme v případě lazení vytvářených skriptů.
Paleta doplňku Scriptographer 2.5 s konzolou
Dalším místem, kde se instalovaný Scriptographer objeví, je paleta nástrojů. V ní můžeme zahlédnout nový nástroj s ikonkou tužky. Jak se používá se dozvíme dále.
Nový nástroj
A co že to vlastně umí?
Scriptographer – z pohledu klasického uživatele Adobe Illustratoru – přináší možnost spouštět skripty určené pro Scriptographer. Oproti standardním možnostem skriptování pro Illustrator tyto přinášejí jisté výhody. Brzy uvidíme jaké. Skripty můžeme rozdělit na tři skupiny:
Obecné skripty
jsou to skripty, které prostě vykonají jednorázově svojí činnost, například dokáží modifikovat již nakreslené vektory. Některé z nich nalezneme i v skripech-nástrojích, viz dále.
Příkladem obecného skriptu nám může být rastr „Stitch“, ten umí jediné – podél vybrané křivky vytvořit novou křivku, vypadající jako zig-zag výšivka. Po spuštění tohoto skriptu tlačítkem „Play“ si můžeme volit rozteč a výšku „stehu“. Výsledná křivka přebírá parametry (síla tahu, barva výplně a tahu…) z vybrané vodící křivky. V následujících ukázkách pro názornost zdroj a výsledek barevně odlišujeme – zdroj je černý, výsledek oranžový.
Vybereme křivku, po té vybereme skript „Stich“ a spustíme jej. Po zvolení parametrů mám vodící křivku „obšitou“.
Nic zajímavého, ovšem jen do té doby, dokud skript na výsledku nezopakujeme, případně si nepohrajeme i s parametry. Například takto:
Například jako základ pro vytvoření originálních ochraných prvků naprosto ideální…
Rastrové skripty
jsou skripty, na jejichž vstupu stojí bitmapový obrázek, většinou jako zdroj pro vektorový výstup. Jako příklad jsem vybral skript Object Rotation Raster. Ten každý pixel zdrojové bitmapy vyjádří natočeným vybraným objektem. Díky tomu vznikne síť různě natočených a velikostně upravených objektů, které ve výsledku reprezentují původní obraz. Je pochopitelné, že vznikne velmi vysoký počet nových objektů a je tedy více než vhodné zvážit důsledky takovéhoto počinu. Nám za základ poslouží obrázek květiny o velikosti 100 x 70 px, coby objekt pro vyjádření jsem zvolil oranžový čtverec. Nyní stačí objekty označit a skript spustit.
Základem je květina a oranžový čtverec.
Výsledný efekt a detail
Výsledný efekt a detail, tentokrát byl vektorový vzorek „veselejší“.
Nástroje (Tools)
neboli skripty, jejichž činnost je ovlivněna myší. Tohle je nejsilnější kalibr Scritographeru. Skripty-nástroje se přiřazují novému nástroji v paletě nástrojů – viz Instalace a základní rozhraní. Je to v podstatě obdoba nástroje Tužka (říkejme mu Scriptotužka), které je „jen“ přidána interaktivita. Co se onou interaktivitou myslí, je na autorovi nástroje, neboť může mít jakoukoliv podobu – ať už bude okolo pozice kurzoru náhodně rozsévat kolečka různých velikostí nebo okamžitě upravovat právě kreslenou křivku v závislosti na rychlosti změny pozice či vykonávat skript po dobu stisknutého tlačítka myši… Onu interaktivitu zajišťují skripty, tedy jejich autoři. Zde by se slušelo podotknout, že verze 2.0 dala k dispozici hned nástroje dva a škoda je, že od této koncepce autor ustoupil.
Opět tu máme příklad pro lepší pochopení. Je to již známý skript Stitch, ale tentokrát jej budeme hledat v adresáři Tools.
Opět Stitch, tentokrát ovšem jako skript-nástroj.
Po zmáčknutí tlačítka pro spuštění skriptu se zdánlivě nic neděje. Tento skript byl však přiřazen Scriptotužce (onen nový nástroj) a pokud jej vybereme pro práci, můžeme začít kreslit – indikací přiřazeného skriptu je zabarvená tužka. Ještě připomeňme, že parametry vytvářeného objektu (síla tahu, barva výplně apod. si můžeme zvolit předem). Při poklepání kurzorem na ikonu nástroje vyvoláme naše známé parametry, více ukázka:
Jak pracovat se Scriptotužkou.
Ukázka výsledků některých dalších skriptů-nástrojů dodávaných s doplňkem Scriptographer:
Ukázky některých dalších skriptů-nástrojů ze sady dodávané společně s doplňkem Scriptographer.
Kde skripty získat?
Asi hlavním nedostatkem doplňku Scriptographer je relativní nedostatek skriptů zdarma, byť jejich počet se sice pomalu, ale neustále zvyšuje. Hlavní platformou pro výměnu skriptů jsou stránky produktu www.scriptographer.org a pak nezbývá než hledat v hlubinách internetu či zkusit kontaktovat jednotlivé autory skriptů (např. Jonathan Puckey – www.jonathanpuckey.com – nabízí stávající verzi skriptu Script Letterer jen na vyžádání). Nicméně spousta z nich si své výtvory velmi chrání.
Pokud jste dostatečně motivováni a ovládáte JavaScript, můžete se stát také autorem, neboť společně s doplňkem získáváte kompletní popis objektů, funkcí a vlastností. Dokumentaci tak máte neustále po ruce. Její on-line podobu naleznete na stránkách doplňku Scriptographer.
Co na konec
Pokud jste příznivci tzv. generované grafiky, nebo si dokážete představit, kde tento styl práce uplatnit (pokud se podíváte na stránky autorů skriptů, jistě najdete mnohé inspirativní zdroje), je Scriptographer naprosto skvělým pomocníkem určený právě vám. Pro ostatní uživatele bude spíše příjemnou hračkou. Pro autory skriptů pak Scriptographer otevírá nové možnosti, jak Illustrator oživit o nové možnosti. Pevně věřím, že pokud se nějaký takový autor najde, podělí se s námi o své výtvory nebo zkušenosti ať už v diskuzi nebo přímo na stránkách Scriptographeru.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024