Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Adobe Illustrator CS5: vektorový profík
26. dubna 2010, 00.00 | Vektorové ilustrace, design a grafické návrhy, publikace, kliparty, ikonky a mnoho dalších typů grafických dokumentů lze vytvářet v Adobe Illustratoru, který jednoznačně patří mezi nejdokonalejší vektorové grafické editory současné doby. Zajímá vás, co všechno nová verze programu nabízí? Není toho vůbec málo!
Adobe Illustrator CS5 patří mezi stěžejní aplikace balíku Adobe Creative Suite 5. Editor vektorových ilustrací je v podstatě vektorovým opakem Adobe Photoshopu, se kterým umí spolupracovat na úrovni grafických dokumentů i jednotlivých objektů kopírovaných přes schránku.
Společnost Adobe do nové verze Illustratoru zařadila poměrně dost novinek, které lze využít nejen například při tvorbě webové grafiky (a obecně u bitmapového výstupu), nýbrž i v oblasti kreativního kreslení s pomocí štětců a črtů perem, modifikacích stávajících objektů a také u řady efektových funkcí.
Adobe Illustrator CS5 existuje ve verzi pro Windows a Mac OS X, prodávat se bude v české verzi za necelých 14 000 Kč bez DPH (anglická verze oficiálně nabízená v ČR je přitom o dost dražší), editor samozřejmě najdeme stejně jako spoustu jiných aplikací v několika edicích balíku Creative Suite 5. Na testování jsem měl k dispozici betaverzi Illustratoru CS5, takže žádné soudy či postřehy ohledně spolehlivosti programu zatím nečekejte, na to je čas až po uvedení oficiální verze Illustratoru respektive celé sady CS5.
Plátna a perspektivní kreslení
Předchozí verze Illustrator CS4 uměla pracovat s více plátny v jednom dokumentu, Illustrator CS5 tyto schopnosti dále rozšiřuje. V jednom grafickém dokumentu můžete nyní použít až sto „uměleckých“ pláten nazývaných Artboard, která (byť stále v omezené míře) lze různé řadit do sloupců, organizovat je a zobrazovat podle vlastních požadavků včetně globálních značek například pro centrování plátna.
První zásadní novinkou v Adobe Illustratoru CS5 je schopnost kreslit a vytvářet ilustrace nejen v běžném 2D režimu, ale i perspektivě. Nejedná se ovšem o reálné 3D modelování či prostorové kresby, nýbrž o zavedení principů hloubky kresby do 2D ilustrací s pomocí perspektivní mřížky. K dispozici máte jednobodovou, dvoubodovou či tříbodovou lineární perspektivu s adekvátní vodicí mřížkou, jejíž magnetickou síť lze používat pro usazování a také pro transformace ilustrací. Druhotným efektem perspektivní mřížky je možnost „upravovat“ (záměrně v uvozovkách) bitmapy a digitální fotografie, které lze v Adobe Illustratoru korigovat trochu podobně jako v Photoshopu.
Profily tahů pera, štětinové štětce a nástroje pro editaci objektů
Naprosto zásadními funkcemi každého vektorového grafického editoru jsou kreslicí prostředky, které jsou alfou a omegou grafického „duše“ typických vektorových ilustrací. Nemluvím teď o kolečku, čtverečku nebo podobných primitivních objektech, nýbrž o sofistikovaných kreslicích nástrojích, které lze použít i pro uměleckou kresbu a obecně pro úpravy složitějších tvarů objektů. Adobe Illustrator CS5 i nadále využívá především principy plně modifikovatelných vektorových cest, kterým lze přiřadit různé vlastnosti.
Mezi novinky Illustratoru CS5 patří uživatelské profily tahů perem, v rámci kterých můžete do vlastností vektorových čar uložit například postupnou sílu čáry pro danou linii či křivku. Začátek čáry tedy může být tenký, střední část silnější a konec opět tenčí, což umožňuje graficky „přirozeně“ simulovat i různé pohybové efekty. Komplexní ovládání profilů a koncových prvků čar a křivek nabízí paleta Stroke, ve které najdeme i funkci pro rychlé přepnutí na čerchovanou čáru a mnoho vektorových šablon koncových prvků čar nejen v podobě nejrůznějších tvarů šipek.
Adobe Illustrator CS5 - novinka v podobě nastavitelných uživatelských profilů tahů pera a rozšířené vlastnosti koncových prvků čar a křivek
Každá vektorová cesta současně může být nakreslena či modifikována štětcem. Adobe Illustrator CS5 přidává ke stávajícím kaligrafickým, uměleckým a několika jiným typů kreslicích štětců zcela nové štětinové štětce typu Bristle, které umí imitovat reálné malovací štětce. Pokud ovšem čekáte schopnosti štětců Corel Painteru, nedočkáte se – Illustrator sice umí nastavit několik druhů průřezu respektive typu koncového hrotu štětinkového pera stejně jako jeho průhlednost, hustotu a sílu štětin, při samotném kreslení ale zkrátka výsledky nejsou tak působivé a věrohodné jako u Painteru.
Mezi novinky v editacích objektů patří rozšířená skupina nástrojů na tvorbu a úpravy vektorových tvarů, s jejichž pomocí lze relativně jednoduše a především interaktivně přímo v kresbě spojovat, prolínat či spojovat úseky objektů stále s použitím jednoho pracovního nástroje. Vektorové cesty lze nově jednoduše spojovat jednou klávesou, přepnout si také můžete na kreslení uvnitř nebo naopak vně vybraných objektů. Interaktivně přímo v kresbě lze též nastavit a upravit přechody barev, průhlednost a další vlastnosti celistvých i neuzavřených objektů.
Adobe Illustrator CS5 - interaktivní práce s gradienty a průhledností
Bitmapový náhled Pixel Preview a rastrové efekty
Protože vektorové ilustrace je zapotřebí stále častěji exportovat jako bitmapy a Illustrator CS5 je zaměřený i na grafické návrhy pro webdesign, je nutné mít možnost si grafiku v příslušné podobě zkontrolovat ještě před finálním výstupem. Slouží k tomu nový typ náhledu Pixel Preview, který zobrazuje celý grafický dokument (od určitého přiblížení včetně mřížky) jako bitmapovou vrstvu, ovšem stále přitom s možností editace původních vektorových objektů. Kolik práce může ušetřit tento nový náhledový režim, jistě není třeba blíže rozvádět.
Nenápadné vylepšení se týká i rastrových efektů například v podobě stínů, textur, záření apod. Všechny tyto běžné efekty lze nyní používat bez ohledu na typ cílového média (obrazovka, tisk aj.) a Illustrator CS5 se sám postará o to, aby vzhled efektů byl pro všechna média stále shodný.
Adobe Illustrator CS5 - mezi novými náhledovými módy najdeme v editoru režim Pixel Preview zobrazující bitmapový náhled ilustrace
Flash Catalyst a online služby
Integrace Adobe Illustratoru CS5 je možná i s novou aplikací Flash Catalyst, která je určena k tvorbě designu RIA aplikací neboli tzv. prototypování, jehož „zdrojovým“ souborem může být bitmapová grafika z Adobe Photoshopu či vektorový design z Adobe Illustratoru. Flash Catalyst umí Illustrator využívat jako nativní editor grafických objektů, přičemž vektorový či bitmapový design propojuje s platformou Flash, na jejímž využití a možnostech je postavena řada dalších stěžejní aplikací Adobe Creative Suite 5.
Online služby skupiny CS Live v Adobe Illustratoru CS5 zastupuje především Adobe CS Review, díky které lze na Internetu sdílet libovolné vektorové, bitmapové či kombinované ilustrace v několika revizích současně. Ke každé revizi grafického dokumentu lze přidávat komentáře či zanechat vzkaz pro uživatele respektive klienty k případným korekturám a připomínkám.
Adobe Illustrator CS5 - online služby skupiny Adobe CS Live
Závěr
Adobe Illustrator CS5 je funkcemi velmi bohatě vybavený vektorový grafický editor, jehož zaměření a schopnosti přesahují běžný 2D design a publikační tvorbu, ambice pro 3D grafiku Illustrator sám o sobě nemá. Největším a současně určitě nejznámějším konkurentem Adobe Illustratoru je CorelDRAW, jehož aktuální verze také vůbec není špatná, nicméně po vyzkoušení Illustratoru CS5 se nemohu zbavit dojmu, že CorelDRAW je v některých ohledech morálně i koncepčně "zastaralejší", hůř se ovládá, nelze ho jednoduše integrovat s Photoshopem, jako to lze (logicky) s Illustratorem, a to navíc včetně možnosti propojení grafických dokumentů s platformou Flash. Subjektivní pocity a názory ale nemají v článku místo, každopádně teprve při společném používání Illustratoru s dalšími editory a aplikacemi v balíku Adobe CS5 zjistíte, co všechno vůbec může Illustrator nabídnout.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024