Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe Illustrator CS4 zblízka: Kreslicí plátna
27. března 2009, 00.00 | Můžeme tvrdit, že používat vícero stránek v aplikaci Adobe Illustrator šlo v podstatě již v dřívějších verzích a sloužil k tomu nástroj Ořez. Do verze CS4 nicméně tento nástroj vstupuje s novým názvem Kreslicí plátno a s mnohými zásadními inovacemi.
Kreslicí plátno
Co to vlastně je takové kreslicí plátno? Plátno je pojem, který Illustrator již používá. Má jim na mysli onu obrovskou bílou plochu, na které může být kresba. Kreslicí plátno je konkrétní oblast plátna, která má specifikovánu svoji polohu, velikost a další atributy. Bohužel se ale setkáme s dvojím pojmenováním a to „kreslicí plátno“ a „kresba“. My pro náš další výklad zůstaneme u pojmu „kreslicí plátno“. Kreslicích pláten můžeme mít v rámci jednoho plátna víc. Kreslicí plátno může být pouze obdélník (resp. čtverec), nenahrazuje tedy masku nebo „raznici“.
Jedno plátno může obsahovat vícero kreslicích pláten
Co nám ale přináší možnost mít více kreslicích pláten? Především se jednotlivá plátna chovají jako samostatné stránky. V jednom dokumentu lze tak mít připravenu vícestránkovou publikaci, stejně tak jako v jednom dokumentu mít kresbu pro různá užití. Díky tomuto přístupu má operátor větší přehled a kontrolu nad daty. Navíc se jednotlivá kreslicí plátno mohou různě překrývat, lze tak vtipně využít části jedné kresby v několika kreslicích plátnech.
Lze využít jak pro vícestránkový dokument…
…tak pro různá užití jedné kresby.
Nový dokument
Už v dialogovém okně při zakládání nového dokumentu máme možnost vytvořit více kreslicích pláten se stejnými rozměry.
Zakládání nového dokumentu
Po volbě počtu kreslicích pláten se nám zpřístupní možnosti jejich uspořádání (v řadách, ve sloupcích, jen vedle sebe/pod sebou) a směr, kterým se budou za sebou skládat řady. Příjemná drobnost Mezery dovolí nastavit námi požadovanou vzdálenost mezi jednotlivými plátny. Lze ale začít jen s jedním plátnem a v průběhu práce si další přidávat tak jak je třeba.
Manipulace s kreslicími plátny
Nástroj kreslicí Plátno
Pro manipulaci s kreslicími plátny (včetně přidávání a mazání) slouží stejnojmenný nástroj „Kreslicí plátno“. Ve chvíli, kdy jej vyberete, zvýrazní se jednotlivá kreslicí plátna. Manipulace pak probíhá obdobně jako s klasickými objekty a dokonce jsou k dispozici i automatická vodítka, což usnadňuje manipulaci s kreslicími plátny a jejich vzájemné zarovnávání. Manipulace jsou pouze základní, nečekejte nějaké pokročilé techniky. Tomu napovídá i možnost mít vybráno vždy jen jedno kreslicí plátno. Na tomto místě je asi vhodné zmínit, že objekty, které jsou umístěny na kreslicím plátně, se pak dle volby uživatele mohou či nemusí přesouvat spolu s kreslicím plátnem. Tuto volbu a další vlastnosti jednotlivých kreslicích pláten lze volit v kontextovém panelu Ovládání.
Režim při vybraném nástroji Kreslicí plátno zvýrazní jednotlivá plátna.
1) Pro manipulaci jsou k dispozici automatická pravítka.
2) Volba pro posun objektů spolu s kreslicím plátnem
3) Volby kreslicího plátna
4) Přepínání mezi kreslicími plátny
Pro přepínání mezi jednotlivými kreslicími plátny ať už při kresbě nebo při editaci pláten, slouží „stránkování“ na patě okna dokumentu. Bohužel nelze měnit pořadí kreslicích pláten.
Volby kreslicícho plátna a přednastavení
Dialog Volby kreslicího plátna
V dialogovém okně Voleb můžeme číselně nastavovat jednotlivé vlastnosti. Za pozornost stojí především tyto dvě volby:
- Zobrazí, kde si můžeme zvolit zobrazené dalších pomocných značek pro konkrétní plátno.
- Poměr stran obrazových bodů – v tomto případě můžeme plátnu říci, že pixely nemusejí být jenom čtvercové – vhodné především pro různé videovýstupy.
Pravítka
Práce s pravítky se nikterak nemění. V rámci dokumentu jsou i nadále užívána globální pravítka. Podle nich se určuje poloha objektů a rovněž kreslicích pláten. Ale kreslicí plátno může mít zobrazena vlastní pravítka. Ta pracují v měrných jednotkách jako globální, nicméně počáteční souřadnice se mohou lišit. Stejně tak v případě volby různého poměru obrazových bodů je zobrazení lokálních pravítek kreslicího plátna více než žádoucí. Zobrazení (či skrytí) lokálních pravítek lze přímo z kontextového menu.
Podle lokálního pravítka kreslicího plátna (to zelené) můžeme zjistit, že počáteční souřadnice má kreslicí plátno jinde než dokument. Navíc toto kreslicí plátno nemá čtvercový poměr obrazových bodů. Skrytí či zobrazení lokálních pravítek najdeme v kontextovém menu.
Spadávka
Lze ji řídit pouze globálně, tedy všechna kreslicí plátna mohou mít pouze jednotný rozměr spadávky. Abychom ji mohli použít, je nutné zobrazit dialogové okno Nastavení dokumentu – buď z panelu Ovládání nebo z menu Soubor/Nastavení dokumentu (CTRL+ALT+P). Volba upravit Kresby pak vyvolá již dříve zmíněné okno Volby kreslicího plátna. Bohužel toto je jeden z příkladů terminologické nekonzistence.
Tady řídíme velikost spadávky všech kreslicích pláten
Šetříme čas
Na začátku našeho povídání bylo řečeno, že díky kreslicím plátnům má operátor větší kontrolu nad daty s různými účely výstupu. Naznačme si tedy nyní některé možnosti, které nám práce s kreslicími plátny přináší. Jelikož nad kreslicími plátny stojí dokument, tedy plátno jako takové, lze toho velmi dobře využít v náš prospěch. Pro kreslicí plátna jsou díky této strategii totiž společné například odstavcové nebo znakové styly, symboly, vzorník barev nebo třeba vrstvy. Stačí redefinovat styl, barvu, symbol nebo změnit pořadí vrstev a úpravy se projeví ve všech kreslicích plátnech. Výhody takového přístupu oceníte především v rozsáhlejších projektech.
Řezy
Pro úplnost se v rychlosti ještě zmiňme o řezech – ty zůstávají také společné pro celý dokument. Nicméně při ukládání pro web a zařízení se ukládají jen ty řezy, které zasahují do aktivního kreslicího plátna. Jestliže řezy chcete při práci přizpůsobit kreslicímu plátnu, pak je nutné se o to postarat, a to v menu Objekt/Řez/Oříznout na kreslicí plátno. Všimněte si, že toto není příkaz, ale volba, tedy ji lze zase „odvolat“.
Řezy jsou společné pro celý dokument, ale lze je kreslicímu plátnu lehce
přizpůsobit
Ukládání vícestránkového PDF
Při ukládání do PDF se z kreslicích pláten vytvoří jednotlivé stránky. Jestliže chcete vybrat rozsah, musíte na to myslet poněkud netypicky již v dialogu ukládáni.
Výběr rozsahu stran
Protože se jedná ve výsledku o stránky, není nutné přemýšlet nad verzí PDF. Po zvolení potřebných parametrů PDF soubor uložíme.
Stránky v PDF
Import do InDesignu CS4
Poslední důležitou notickou k tomuto tématu je import souboru Adobe Illustratoru do InDesignu. Soubor Illustratoru se chová jako klasický vícestránkový dokument. Jestliže si tedy necháte při importu do InDesignu zobrazit volby importu, můžete s importovaným souborem nakládat obdobně, jako například s vícestránkovým PDF.
Volby importu souboru Illustrator s více kreslicími plátny v InDesignu CS4.
Závěr
Strategie užití více kreslicích pláten v rámci jednoho dokumentu je ukázkou přemýšlivého přístupu. Nicméně nástroj Kreslicí plátno při pohledu na jeho předchůdce (nástroj Ořez) nepřináší až tak velikou inovaci, je spíše jen logickým vyústěním a je více evolučním než revolučním krokem. V tento moment je ale pro rozsáhlejší projekty velmi návykovým a zcela naplňuje slib Adobe, že chce v CS4 uživatelům šetřit čas.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024