Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Adobe Flash Player 10 a Microsoft Silverlight 2 nastupují
17. října 2008, 00.00 | Bezesporu nejdůležitějšími novinkami na poli webového publikování jsou v tomto týdnu uvedení ostrých verzí Adobe Flash Playeru 10 a Microsoft Silverlight 2. Co přinášejí uživatelům a vývojářům? A jaké jsou jejich šance ve vzájemném souboji?
Tento týden došlo na poli elektronického publikování k dvěma zásadním počinům. Společnost Microsoft takto nejprve uvedla Silverlight 2, svou platformu pro elektronické prezentace ve stylu Adobe Flash. Neudiví pak, že bezprostředně poté byl společností Adobe uvolněn Flash Player 10, tedy přehrávač Flash prezentací, mající zásadní význam pro fungování platformy Adobe Flash zejména v prostředí webových prohlížečů. Co dané novinky přinášejí?
Adobe Flash Player 10
Bezplatný přehrávač Flash prezentací Flash Player 10 se dostává uživatelům do rukou po řadě měsíců intenzivního testování, kdy bylo možno si jeho betaverzi stáhnout ze serveru Adobe Labs. Učinili jsme tak před časem i my a v samostatném článku jsme vám představili většinu novinek, který daný přehrávač, či přesněji řečeno platforma Flash jako taková přináší. Na tomto místě se proto můžeme spokojit jen se stručnějším představením nejvýznamnějších novinek, další informace lze dohledat jak v daném článku, tak i odpovídající tiskové zprávě Adobe a samozřejmě rovněž na webových stránkách Flash Playeru 10. Download Flash Playeru 10 je dostupný pod tímto odkazem, u stávajících instalací bude nabídnut automaticky při návštěvě prezentace určené pro danou verzi.
V přehledu novinek je vhodné zdůraznit zejména řadu vylepšení spojených s efektní prezentací grafické informace. S pomocí nástrojů jako je Flash CS4 Professional či After Effects lze nyní vytvářet 3D scény, podporována je nová technologie PixelBender pro filtry a efekty, vyznačující se nejen rozmanitostí užití, ale i vysokým výkonem. Různorodá jsou vylepšení, týkající se reprezentace textu: k dispozici je nyní podpora vícesloupcových layoutů či obtékání objektů, ligatur, jazyků s různým způsobem psaní, stylizování textu, antialiasingu aj. Vylepšeny byly možnosti kreslicího rozhraní API a k dispozici je i nový vektorový datový typ. Nové grafické možnosti doprovází hardwarová akcelerace: vykreslování a výpočty jsou v mnohém přeneseny do grafické karty.
Flash Player 10 dovoluje také zajistit dynamické vytváření zvuku, dočkat bychom se takto mohli aplikací pro danou platformu s prvky jako jsou mixážní pulty, herní zvuky v reálném čase či zvukové vizualizace. K dispozici je rozšířená podpora zvukových kodeků, jako je Speex (nový open source hlasový kodek pro kódování hlasu s nízkou latencí), HE-AAC či MP3. Poskytována je i podpora dynamického streamování. Rozšířeny byly možnosti nahrávání a stahování souborů prostřednictvím Flash aplikací.
Zásadní pro nový Flash Player jsou pochopitelně aplikace schopné tvorby obsahu pro tento přehrávač. Nejdůležitější z hlediska webdesignu jsou zde zejména prostředky uvedené v rámci Adobe Creative Suite 4: Flash CS4 Professional nabízí intuitivnější cesty tvorby animací založené na objektech či přednastaveních, 3D animování, nástroj inverzní kinematiky Kost a mnoho dalšího. K dispozici jsou ale různé nové možnosti i v ostatních aplikacích CS4, významnou novinkou je zde zejména možnost exportu tiskových layoutů do Flashe z prostředí InDesignu CS4, Flash lze nyní výrazně lépe integrovat do PDF s pomocí Adobe Acrobatu 9 apod. - podrobněji jsme o odpovídajících novinkách psali při představení CS4 a budeme se k nim vracet i v dalších článcích.
Flash pak ale nejsou jen prostředky pro designéry. K dispozici je rovněž komplexní vývojářská infrastruktura spojená s nástrojem Flex, poskytovány jsou pak i serverové technologie aj. Dále existují rozmanité prostředky pro tvorbu a úpravy Flash prezentací v aplikacích jiných výrobců nežli je Adobe.
Za zmínku stojí předpokládaná rozšířená podpora Flash Playeru 10 v rámci aktivity Open Screen Project, za kterou jsou mimo Adobe i další významní výrobci a jenž si klade za cíl napomoci využití Flashe nejen na osobních počítačích, ale i v mobilních zařízeních (telefony, PDA aj.) a spotřební elektronice. Flash je rovněž jednou ze základních technologií stojící za platformou Adobe AIR pro online aplikace použitelné offline a mimo prostředí webového prohlížeče.
Microsoft Silverlight 2
Platforma Silverlight je posláním i principy Flashi v mnohém podobná - opět tedy jde o platformu pro elektronické interaktivní multimediální prezentace, určenou k nasazení zejména v prostředí webových prohlížečů prostřednictvím odpovídajícího runtime pluginu. Opírá se především o technologie použité poprvé ve Windows Vista, příslušné pluginy různých webových prohlížečů (Internet Explorer, Firefox, Safari) jsou nicméně k dispozici i pro jiné podoby Windows a Mac OS X, díky projektu Moonlight by měl být podporován i Linux a v plánu je rovněž Silverlight for Mobile, tedy pro mobilní zařízení. Svým způsobem je Silverlight hodně zaměřen na stávající programátory Windows aplikací a rovněž webových aplikací založených na technologiích Microsoftu: odpovídající podpora je k dispozici zejména v rámci produktu Visual Studio 8. Poskytována je nicméně i sada prostředků Expression Studio 2, orientovaná na designéry, nově je podpora k dispozici i v rámci bezplatného produktu Visual Web Developer 2008 Express Edition. Se Silverlight má Microsoft smělé plány, které poodhalil již před nějakým časem, přičemž i o nich jsme vám přinesli odpovídající informace.
Nová generace Silverlight s pořadovým číslem 2 přináší zejména řadu vylepšení pro programátory. Návrh Silverlight aplikací se nyní může opírat o .NET Framework s Rich Base Class Library, k dispozici jsou výkonné ovládací prvky (DataGrid, ListBox, Slider, Calendar aj.) a pokročilá podpora skinovatelnosti a šablon. Úctyhodná je rozšířená podpora různých programovacích jazyků, poskytovaná v rámci .NET Framework Language, používat lze takto Visual Basic, C#, JavaScript, IronPython, IronRuby aj. K dispozici je rozsáhlá podpora síťových služeb (REST, WS*/SOAP, POX, RSS, standardní HTTP).
Na atraktivitě lze Silverlight prezentacím přidat díky podpoře technologie velkého přiblížení pro prohlížení obrazového materiálu v extrémně vysokých rozlišeních. Platforma nyní rovněž nabízí prostředky pro vkládání reklam, pokročilou optimalizaci pro webové prohlížeče a podporu streamování a progresivního downloadu obsahu. K dispozici je i ochrana obsahu (DRM - Digital Rights Management) založená na technologii PlayReady. Microsoft pak v odpovídající tiskové zprávě upozorňuje i na řadu partnerských produktů (od společností jako jsou např. ComponentOne, Infragistics a Telerik), určených pro danou platformu. Microsoft nyní také začal financovat projekt podpory Silverlight v otevřeném vývojovém prostředí Eclipse, uvolní sadu ovládacích prvků Silverlight Control Pack (SCP) a zveřejní technické specifikace Silverlight XAML Vocabulary na vývojářských webových stránkách MSDN
Závěrem
V současnosti zůstává v konkurenčním souboji Flash-Silverlight dle našeho názoru Flash jasným favoritem a to nejen díky bohatším vyjadřovacím schopnostem a kvalitním nástrojům, ale i rozsáhlé vývojářské základně, podpoře na stále více platformách (včetně různorodých mobilních zařízení) a množství webových prezentací, jenž danou technologii využívají. Microsoft má nicméně nemalé šance své konkurenční řešení prosadit díky jeho úzké vazbě na dominantní operační systém dneška a odpovídající komunitu vývojářů.
Troufáme si pak - možná trochu odvážně, ale přeci - tvrdit, že tentokrát na konkurenčním boji nejméně získají ti, pro které jsou dané technologie určeny, tj. uživatelé a tvůrci webových aplikací. V již tak nepřeberném babylonu ne vždy právě kompatibilních a ne zrovna na systémové zdroje přívětivých prostředků pro online publikování zde totiž vzniká dualita, jenž problémy daného typu spíše rozmnoží nežli eliminuje. A to přitom musíme připomenout, že k obdobným účelům jako je Flash a Silverlight lze použít i tradičnější webové technologie (XHTML, JavaScript, XML, PHP aj.), spojené dnes zejména se světem tzv. Rich Internet Applications (RIA).
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024