Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Adobe Creative Future, rozhovor s Jasonem Levinem z Adobe
20. května 2011, 00.00 | Adobe s označením CS 5.5 je zaměřeno na dvě oblasti. Na web a video, Evangelistou videa je Jason Levine, který také tuto oblast prezentoval na Adobe creative Future. I s ním vám předkládáme rozhovor a video v originálním znění.
Pozadí a příprava tohoto videa je naprosto shodná s předchozím. Osloven jsem byl já, ale s vědomím možného jsem poprosil Standu Szkanderu z Digital Media s. r. o., který je naším průvodcem. Díky mu za spolupráci a domnívám se, že jeho obavy z výsledku nejsou na místě.
Stejně jako minule předkládáme jak originální video, tak stručný obsahový přepis celého rozhovoru.
Rád bych se tě podobně jako Grega zeptal na tvou práci v Adobe. Greg se zabývá webovými technologiemi, zatímco tvojí specializací je video, je to tak?
Ano, moje pracovní pozice je Principal Worlwide Evengelist for Video and Audio Tools, takže nejenom tvořím nějaký zajímavý obsah pro naše programy jsou například Adobe Premiere, AfterEffects, Auditiion nebo Encore, ale také tyto produkty propaguji po celém světě. Předvádím jak samotný software, tak také pracovní postupy a různé tipy a triky – a to jak jednotlivcům, tak různým televizním studiím a postprodukčním studiím.
Takže používáš výše zmíněné produkty každodenně? I na reálných projektech?
Určitě. Polovinu věcí, které jsem dnes ukazoval na semináři, jsem natočil během cesty po Egyptě. I když jsme obvykle na cestách více než 240 dní v roce, občas máme příležitost si vzít den volna a rozhlédnout se po okolí. V Praze se mi to zatím bohužel nepodařilo, viděl jsem jen vršky kostelů z mého hotelového pokoje. Ale když si nějaké volno najdu, jako posledně v Egyptě, tak točím video. Například v Gíze jsme měli perfektního průvodce, která se vyznal i v archeologii a historii, takže měl neuvěřitelné znalosti. A právě zde jsem natočil pěkné záběry pyramid, které jste měli dneska možnost vidět.
Děláš osobně také školení pro zákazníky, kteří chtějí ze software vytěžit maximum?
Už ne tolik jak dříve, spíše chodíme přímo do televizních a postprodukčních studií. Díváme se na jejich pracovní postupy a případně jim radíme, jak to mohou dělat rychleji a efektivněji.
Dozví se něco nového od Tebe i řekněme opravdu profesionální uživatelé?
Lidé, kteří používají naše video produkty opravdu dlouhou dobu, vědí přesně, co dělají. Já je určitě nebudu přesvědčovat, aby svou práci dělali jinak. Ale můžu jim ukázat nové věci, které jsme do programu přidali, případně je upozorním na něco, o čem uživatelé často nevědí, že v programech vůbec máme. Třeba v Photoshopu jsou takových drobností hromady – za všechny uvedu dnes již známý trik s přidáním drobného rozostření pixelů při exportu grafiky pro web, které se projeví v 10% úspoře velikosti souboru. Proč, to nevím, ale tohle byl prostě trik, který v té době nikdo neznal.
Ale obecně se snažím používat různé části programů, různé pracovní postupy. Protože i naši zákazníci mají své specifické pracovní postupy podle toho, v jaké oblasti se pohybují. Pomáhá nám to nalézat nové řešení, někdy i nové problémy.
A stane se někdy, že se naopak Ty dozvíš něco nového od zákazníka, o nějaké funkci, o které jsi předtím sám nevěděl?
Pro nás je nejvíc zajímavé, když můžeme u zákazníků sledovat jejich pracovní postupy. Snažíme se pochopit, jak fungují a proč. Každý si časem vytvořil svůj vlastní pracovní postup, který ale nemusí být tím optimálním. Nicméně pro ně to prostě funguje a nechtějí to měnit. Takže se pořád učíme – má práce není jen o tom, že ukazujeme uživatelům, jak a co mají dělat.
Adobe právě představila Creative Suite 5.5. Mohl bys vybrat tři zásadní věci, které CS5.5 přináší v oblasti videa?
V oblasti postprodukčního software jsme do AfterEffects přímo implementovali funkci stabilizace obrazu. Díky tomu můžete natočit video z ruky na obyčejnou kameru a v AfterEffects to upravit tak, že se to bude tvářit jako nasnímané ze stabilizátoru. A nejlepší na tom je, že to zvládnete jednoduchým přetažením myši. Samozřejmě tam máme řadu dalších parametrů, kterými to můžete doladit. Ale protože HD video dnes uděláte i na iPhonu, základní a funkční stabilizace je otázkou jen přetažení myši. Stabilizace obrazu v AfterEffects již byla dříve, ale její použití vyžadovalo pokročilé znalosti. Další pěknou funkcí je práce s čočkami kamery. Dnes všichni touží po efektu hloubkového rozostření obrazu, ale ne všechny kamery jsou toho vzhledem k použité technologii schopny. Museli byste si dokoupit drahé předsádky. V AfterEffects můžete realistického efektu rozostření dosáhnout postprodukčně. Opět tam máme hromadu parametrů, ale běžní uživatelé si vystačí se dvěma dvěma základními. A nakonec bych určitě zmínil podporu pro publikování dat na tablety a mobilní zařízení, což je věc, kterou dnes najdete v celé CS5.5. U videa máme v tomto směru přednastavené exporty, takže si jen vyberete zařízení jako iPad, Motorola Zoom nebo Samsung Galaxy a dáte publikovat. A umíme to exportovat i hromadně na pozadí, takže si jen vyberete soubory a necháte encoder pracovat.
Když jsi zmínil tablety, Adobe představilo Photoshop SDK, kdy lze z iPadu ovládat Photoshop, běžící na stolním PC. Plánuje Adobe něco podobného implementovat i do video produktů?
Tahle otázka již v minulosti padla několikrát. Photoshop SDK je prvním krokem v tomto směru. V minulosti byla většina těchto zařízení připojována přes USB, jako třeba WACOM tablety apod.
Určitě, ale to jsou profesionální zařízení, kdežto nyní je to spíše tak, je tu požadavek integraci „spotřební elektroniky“ typu iPadu , kterou si uživatelé přinášejí do práce.
Přesně tak, pro nás je to teď zcela nová oblast a Photoshop SDK ukazuje směr, kterým se vydáme. Pokud nic jiného, otevírá to zcela nové možnosti, zejména z hlediska cenové dostupnosti těchto zařízení koncovým uživatelům.
Další otázka se týká GPU akcelerace (akcelerace výpočtů prostřednictvím grafické karty) . V některých video produktech již této výhody můžeme využívat, nicméně zatím je to omezeno na technologii CUDA, což znamená zúžení výběru na grafické karty z produkce firmy nVidia. Dočkáme se podpory obecnějšího standardu OpenCL, který není závislý na daném výrobci?
V tuhle chvíli pro nás CUDA představuje to nejvýhodnější řešení . Samozřejmě sledujeme vývoj okolo OpenCL, ale jsou tu ještě některá omezení, která CUDA nemá. OpenCL je docela nová technologie, která se neustále vyvíjí.
Jakých funkcí se GPU akcelerace týká?
Tak samozřejmě akcelerujeme výpočet přechodových efektů mezi videoklipy. Až do uvedení Premiery CS5 jste na zobrazení náhledu sestříhaného videa s přechodovými efekty museli čekat. To díky GPU akceleraci odpadá. V našich produktech máme ale i vlastní jádro s označením Mercury, které si i bez GPU akcelerace bez problémů poradí s náheldem videa, které má v editoru 10 stop. Ale samozřejmě ne v plné HD kvalitě. Když máte GPU akceleraci, tak to samé můžete mít v plném HD rozlišení. Také umíme přes GPU zrychlit export do některých videoformátů.
Velký rozmach zažívá distribuce videa po internetu. Adobe pro tyto účely nabízí Flash Media Server, který umí distribuovat video i ve formátu H264, nicméně zatím zde chybí podpora http streamingu, kompatibilního s iOS zařízeními (iPad, iPhone). Děje se něco nového v této oblasti?
Na letošním NAB (největší americká konference, týkající se videa a TV vysílání), jsme ukazovali budoucí podporu tohoto standardu v rámci Flash Media Serveru. Vysílali jsme živě přímo do iPadu.
Zákazníci totiž preferují mít jeden produkt, kterým pokryjí všechny požadavky …
Ano, o tom to je, chceme pokrýt různá zařízení , různé velikosti obrazovek apod. Ten vývoj je tak rychlý, že jsme na to reagovali zkrácením produktového cyklu a výsledkem je právě CS5.5. V minulosti k tak zásadním změnám technologií docházelo v průběhu několika let, teď je to 8-12 měsíců.
Takže za rok se můžeme těšit na AfterEffects CS6?
Ano, to se dá předpokládat. Nebudeme vždy aktualizovat po roce všechny aplikace, ale ty, kde potřebujeme zachytit poslední vývoj. Mezi vydáními celočíselných verzí, jako CS6 nebo CS7, pak bude zhruba dvouletý odstup. Dnes si nemůžeme dovolit čekat takovou dobu, než implementuje do svých produktů podporu pro věci jako HTML5 nebo CSS3 u webových produktů, to by nám ujela loď.
Tak to bude možná lepší doporučit zákazníkům, aby si zaplatili Subscription (předplacené upgrady na další období)
Přesně na to Adobe toto nabízí, aby zákazníci, kteří to potřebují, mohli mít neustále aktuální produkty.
V této souvislosti se musím optat také na pronájem software, který Adobe začalo na některých trzích nabízet. Moc si nedovedu představit, jak to bude fungovat u videa…
Ono je to třeba rozlišit. Pokud je někdo na volné noze a nabízí služby z oblasti zpracování videa, asi zůstane u klasického modelu nákupu licencí. Nicméně když si vezmeme nějakou postprodukční firmu, která primárně pracuje třeba na Avidu nebo FinalCutu a řeší jednorázový projekt, kde z nějakého důvodu potřebuje náš software, tak pronájem je cenově výhodnou alternativou. A také je to dobrý způsob, jak zákazníci mohou poznat naše produkty.
Je o tuto službu zájem?
Zatím to nabízíme příliš krátkou dobu, ale co určitě lidi zaujalo je, že tím mohou v řadě případů ušetřit peníze nebo si po danou dobu vyzkoušet celé řešení, zda jim vyhovuje.
Pokud se jim to zalíbí, mohou pak přejít z pronájmu na klasickou licenci?
Ano, taková možnost existuje.
Děkuji za rozhovor.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024