Adobe Camera Profiles & DNG Profile Editor 1.0b: používání a úpravy RAW profilů digitálních fotoaparátů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Camera Profiles & DNG Profile Editor 1.0b: používání a úpravy RAW profilů digitálních fotoaparátů

3. září 2008, 00.00 | Novinka společnosti Adobe v podobě Camera Profiles alias univerzální sady profilů pro detailní úpravy digitálních fotografií je vítaným pomocníkem při zpracování, renderingu a konverzích RAW snímků. Celý balík Camera Profiles je v současné době k dispozici jako plně funkční betaverze a společně s editorem DNG RAW profilů se jedná o velmi užitečné doplňky na precizní zpracování RAW snímků. Podrobnější popis obou produktů vám nyní nabízíme.

Formát Adobe DNG neboli Digital Negative byl navržený s jasným cílem usnadnit uživatelům digitálních fotoaparátů s podpora RAW snímků jejich zpracování a mimo jiné také sjednotit současný „chaos“ používání mnoha desítek variant RAW formátů digitálních fotografií. DNG je veřejně (a pochopitelně zdarma) dostupný formát ukládání zdrojových (RAW) dat digitálních snímků, se kterými lze dále manipulovat v grafických editorech, správcích fotografií či v jiných příslušně specializovaných aplikacích.

Samotný formát DNG se jako univerzální náhrada RAW formátů používaných jednotlivými výrobci digitálních fotoaparátů zatím nijak výrazně neprosadil (výrobci fotoaparátů ho víceméně ignorují), zato v oblasti software se začíná jeho význam postupně zvyšovat. Je to dáno nejen stále poměrně neotřesitelnou pozicí Adobe Photoshopu či v poslední době stále populárnějším Adobe Photoshop Lightroom, ale mimo jiné i bezplatnými aktualizacemi pluginu Camera Raw na import a zpracování RAW snímků a rovněž zdarma dostupnou aplikací DNG Converter na převod stávajících RAW formátů do formátu DNG.

Zřejmě v přímé návaznosti na aktuální květnovou verzi formátu DNG v1.2 se společnost Adobe rozhodla dále rozšířit podporu formátu DNG ve svých aplikacích a výsledkem je sada RAW profilů digitálních fotoaparátů pojmenovaná Adobe Standard doplněná o tzv. Camera Matching profily (neplést s ICC profily, které fungují na odlišných principech), které dále navyšuje komfort softwarového „vyvolávání“ RAW snímků a jejich simulované konverzi například do formátu JPEG. Součástí balíku Camera Profiles jsou profily digitálních fotoaparátů dodržujících či vylepšujících podání barev u importovaných RAW snímků včetně rychlejšího renderingu barev, a to zejména v červených, žlutých a oranžových odstínech.

Adobe Camera Profiles

Doplňkový balík Camera Profiles se po instalaci integruje do systému a jednotlivé RAW profily můžete využívat jak v Adobe Photoshopu s přidaným pluginem Camera Raw (přesněji řečeno přímo v tomto doplňku), a dále též v Adobe Photoshop Lightroom. V obou případech budete dále potřebovat aktuální verzi pluginu Camera Raw 4.5 (či novější) nebo Adobe Lightroom 2.0+. Profily Adobe Standard, Camera Matching a nově vytvořené DNG profily samozřejmě mohou teoreticky fungovat i ve všech ostatních DNG konvertorech či editorech digitálních fotografií s podporou DNG 1.2.

Samotné používání sady Camera Profiles je velmi snadné. Po volbě požadovaného RAW profilu v pluginu Camera Raw (v sekci Camera Calibration) můžete mimo jiné dále manipulovat s nastavením primárních R, G a B složek včetně nastavení jejich odstínu a saturace. V Adobe Photoshop Lightroom jsou shodná nastavení k dispozici v pracovní sekci Camera Calibration – viz screenshoty z Camera Raw 4.5 a Lightroom 2.0.


Adobe Camera Raw 4.5 - výběr upraveného RAW profilu digitální fotoaparátu v importním pluginu Camera Raw pro Adobe Photoshop


Adobe Photoshop Lightroom 2.0 - obdobná volba RAW profilu digitálního fotoaparátu v nové verzi Adobe Lightroom

DNG Profile Editor

Rendering RAW dat je často opravdová softwarová alchymie a přichází zde ke slovu stále sofistikovanější algoritmy a pracovní postupy s velmi rozsáhlými možnostmi modifikace barev a dalších vlastností zpracovávaných RAW dat. Chcete-li prostřednictvím RAW profilů nejen manipulovat s barvami, ale také upravovat samotné profily, můžete si (opět zcela zdarma) stáhnout DNG Profile Editor, který je stejně jako balík Camera Profiles dostupný ve verzi pro Windows i Macintosh.


DNG Profile Editor 1.0b - prostředí editoru RAW profilů umožňuje mimo jiné vizuálně upravit a zkalibrovat kapátkem nabrané vzorky barev

DNG Profile Editor umožňuje do značné míry měnit jednotlivé RAW DNG profily včetně okamžité kontroly výsledku na náhledu načteného RAW snímku. Pracovní nástroje editoru tvoří několik sekcí pro přemapování či úpravy barev a funkce pro uložení upraveného či nově vytvořeného DNG profilu. V sekci Color Tables si můžete s pomocí běžného kapátka upravit libovolné kapátkem nabrané barvy včetně jejich odstínu, saturace a světelnosti. Další sekce Tone Curve obsahuje relativně klasický editor tónové křivky a v sekci Color Matrices si můžete pohrát s nastavením primární červené, zelené a modré barvy (respektive jejich vlastnostmi v DNG profilu) a také s vyvážením bílé barvy úpravou teploty barev a tónování. Zajímavá je i sekce Chart pro automatizované kalibrace RAW snímků a na ně napojených DNG profilů prostřednictvím tabulky s barvovými vzorky.


DNG Profile Editor 1.0b - "standardní" editor tónování změnou tónové křivky


DNG Profile Editor 1.0b - kalibrace primárních odstínů a saturace červené, zelené a modré barvy + globální úprava teploty a tónování barev v rámci kalibrace bílé barvy


DNG Profile Editor 1.0b - pojmenování výstupního RAW profilu digitálního fotoaparátu


DNG Profile Editor 1.0b - automatizované kalibrační funkce využívají tabulku vzorků barev

Závěr

Balík Adobe Camera Profiles i DNG Profile Editor jsou už ve svých betaverzích opravdu velmi užitečné nástroje na manipulaci s barvami v rámci RAW profilů digitálních fotoaparátů i na tvorbu, kalibrace a úpravy nových RAW DNG profilů. Stále je však co vylepšovat a například DNG Profile Editor by si zasloužil sofistikovanější kapátko pro nabírání barev a přehlednější seznam původních a upravených hodnot barev. Nic srovnatelného (pokud vím) však zatím žádná jiná společnost pro běžné koncové uživatele či profesionální fotografy nenabízí a přitom ve fotografické praxi mohou oba zmíněné produkty přinést nejen významnou úsporu času, ale také další precizní kontrolu nad zpracováním digitálních RAW snímků a zejména jejich barevného podání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: