Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe BrowserLab: online testování webových stránek v různých prohlížečích
1. září 2009, 00.00 | BrowserLab je jedním z dlouhodobějších vývojářských projektů společnosti Adobe určených webdesignérům, kteří si prostřednictvím BrowserLab mohou online současně otestovat vizuální vzhled svých webových stránek a projektů v několika prohlížečích pro Windows a Mac OS X. Představení, koncepci a současné možnosti služby BrowserLab vám nyní nabízíme.
Online služba BrowserLab společnosti Adobe by se již v blízké budoucnosti měla stát pomocníkem webdesignérů, kteří potřebují testovat své webové stránky a obecně libovolné webové projekty v prostředí různých webových prohlížečů. V současné době je BrowserLab k dispozici pouze ve zkušebním či spíše testovacím provozu s poměrně striktně omezeným počtem uživatelů, kteří se do služby BrowserLab přihlašují se svým Adobe ID. Nabírání nových uživatelů k testování služby BrowserLab probíhá v občasných časových intervalech, takže se prosím nedivte, když se do BrowserLab nebudete moci přihlásit kdykoliv.
Podpora webových prohlížečů a Adobe Dreamweaveru
BrowserLab můžete spustit i z Adobe Dreamweaveru CS4, stačí si stáhnout příslušnou extenzi a upgrade nového Extension Manageru 2.1. Výhodou BrowserLab je, že se jedná o multiplatformní aplikaci, kterou můžete používat defacto nezávisle na operačním systému. Oficiálně podporuje BrowserLab platformy Windows a Mac OS X, ve kterých musíte mít nainstalovaný webový prohlížeč s podporou JavaScriptu, SSL šifrování a pochopitelně také Adobe Flash Player 10 či novější.
Momentálně umí BrowserLab online renderovat a vizuálně porovnávat webové stránky/projekty s jádry webových prohlížečů Mozilla Firefox 2.x a 3.x pro Windows/Mac OS X, Internet Explorer 6.x a 7.x pro Windows a Safari 3.x pro Mac OS X. Vykreslení stránky zjevně probíhá na virtuálních strojích s uvedený i prohlížeči a nejedná se tedy o žádné „simulované“ vykreslování obsahu stránek. Jmenované webové prohlížeče tedy nemusíte mít lokálně nainstalované, což by ostatně třeba v případě MS IE 7 šlo u Mac OS X dost těžko. Internet Explore 8.x, Safari 4.x ani Firefox 3.5.x zatím BrowserLab nepodporuje.
Adobe BrowserLab - výběr webových prohlížečů pro testování webových stránek a nastavení jejich pořadí
Ovládání a funkce BrowserLab
Sady prohlížečů pro testování zobrazení stránek si můžete nastavit v preferencích BrowserLab, a to včetně pořadí jednotlivých prohlížečů, ve kterých bude služba postupně renderovat stránky. Aplikaci lze ovládat myší a také pomocí klávesových zkratek. Webové stránky lze zobrazovat jednotlivě, nebo jako rozdělený náhled ve dvou vybraných webových prohlížečích, kde si pak můžete stránky jednoduše přímo vizuálně porovnat. K přímému srovnání referovaných stránek slouží ještě další specializovaný pohled Onion Skin View, který takřka geniálním způsobem zobrazí webovou stránku přes sebe jako vrstvy s volitelnou průhledností a okamžitě tak vidíte, v čem přesně se zobrazení liší, na jakých pozicích se zobrazují DIVy či další CSS prvky apod.
Adobe BrowserLab - jeden z nabízených typů pohledů na webovou stránku pro dva prohlížeče současně a popup menu pro rychlé přepnutí prohlížeče
Adobe BrowserLab - tzv. Onion Skin View funguje podobně jako klasický filmový prosvětlovací stůl a zobrazuje dva náhledy webové stránky v různých prohlížečích přes sebe s volitelnou průhledností
Adobe BrowserLab - AIR aplikaci BrowserLab lze ovládat i pomocí klávesových zkratek
Testovat lze pouze online a navíc jen veřejně dostupné webové stránky/websity, neveřejné weby (například interní firemní web za firewallem) lze s BrowserLab vizualizovat pouze s pomocí Adobe Dreamweaveru CS4. Strukturu kódu stránky ani kaskádové styly tedy bohužel v současné verzi BrowserLab nikde nevidíte a nemůžete si ani nijak nastavit volby pro vyhlazování písem – vše se momentálně řídí výhradně interními nastaveními jednotlivých virtuálních strojů, které renderují webové stránky a zobrazují je prostřednictvím služby BrowserLab. BrowserLab nelze používat ani ladění JavaScriptu, tato funkce je u Adobe opět suplována pouze prostřednictvím Aodbe Dreamweaveru CS4 v Live View módu.
Adobe BrowserLab - druhá ukázka toho, k čemu je BrowserLab vlastně dobrý - všimněte si zejména dost odlišného renderingu a vyhlazování písem (zejména tučných fontů) v jádru Firefoxu 3.0 a Safari 3.0 pro Mac OS X
Současná rychlost služby a její budoucnost
Adobe v dokumentaci k BrowserLab uvádí, že zobrazení stránek probíhá v reálném čase. Nic takového ovšem od současné verze BrowserLab (navíc v testovacím provozu) nečekejte, rendering stránek bych osobně označil jako zoufale pomalý. Nevím sice, zda to je vytížeností serveru, na kterém služba běží nebo něčím jiným, každopádně občas webové stránky BrowserLab nenačte vůbec, nebo je načítá nekonečně dlouho. Zjevné problémy má aktuální veřejná betaverze BrowserLab zejména s iframes i dalšími méně standardními prvky webových stránek, to je ale v současném testovacím provozu pochopitelné.
Adobe v dokumentaci prezentuje, že BrowserLab bude k dispozici zdarma až do konce roku 2010, od roku 2011 by pak měl BrowserLab začít fungovat jako komerční služba s měsíčním předplatným 10 až 20 USD, do kterého bude ovšem zahrnuta i podpora online editace obsahu webových stránek prostřednictvím příbuzné aplikace Adobe InContext. Informace o cenách bych nebral zase tak moc vážně, v průběhu času se ceny, provoz i funkce služby BrowserLab mohou ještě změnit.
Závěr
Protože BrowserLab zatím existuje pouze jako developerský projekt a není k dispozici ve své finální podobě, omezím se při závěrečném shrnutí pouze na konstatování faktů. Celý BrowserLab je jistě zajímavý nápad, smířit se ovšem budete muset pouze s online kontrolou webových stánek, navíc zatím jen ve starších verzích webových prohlížečů a také bez možnosti jakkoliv ovlivnit vyhlazování vykreslovaných písem. Zkoumat nelze ani strukturu a interní kód webové stránky, samotný BrowserLab umí zatím stránky jen vizuálně porovnat.
Realizace BrowserLab pomocí webové aplikace je poměrně logická, současné testovací provedení aplikace ovšem dost pokulhává především z hlediska rychlosti načítání stránek - což se pochopitelně může ve finální verzi projektu ještě změnit. Největší konkurenci bude mít BrowserLab (mim různých zdarma dostupných simulátorů či testerů webových prohlížečů) v Microsoft Expression Web SuperPreview, které na rozdíl od BrowserLab umí webové stránky testovat i offline přímo na lokálním počítači (a včetně zkoumání kódu a základní struktury CSS atp. prvků stránky), nenabízí však zatím podporu Safari.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024