Adobe After Effects CS3 Professional: co přináší nového? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe After Effects CS3 Professional: co přináší nového?

29. března 2007, 00.00 | V rámci uvedení jednotlivých podob Adobe Creative Suite 3 byla představena nová verze programu pro speciální vizuální pohybové efekty a filmovou grafiku After Effects. Jaká vylepšení a novinky přináší After Effects CS3 Professional?

Program After Effects se za dobu své existence stal rozšířeným, standardním nástrojem pro tvorbu „živé grafiky“ a práci s digitálními efekty, a to mimo jiné díky možnostem rozšiřování vlastností pomocí pluginů či spolupráce s jinými aplikacemi Adobe.V kombinaci s Adobe Premiere je takto k dispozici velmi účinný komplexní nástroj nejen na střih, ale i následnou produkci a hlavně post-produkci digitálního videa, který v současné době nemá žádnou větší konkurenci, a dá se říci, že ve svém oboru kraluje.

Něco málo k historii After Effects

První verze After Effects, s označením 1.0, byla představena v roce 1993 na lednové konferenci MacWorld v San Franciscu. Aplikaci uvedla v té době téměř neznámá společnost zaměřená na vývoj softwaru Company of Science & Art (CoSA), která nicméně dosáhla značného renomé kvůli svým znalostem videa a animace. Ještě v tomtéž roce byla CoSA se svými 15 zaměstnanci odkoupena společností Aldus. Pod jejími křídly, přesně rok po uvedení první podoby, vyšly After Effects 2.0. Pak proběhlo další slučování a Aldus byl v roce 1994 odkoupen gigantem, firmou Adobe. O rok později vychází verze 3.0, první pod taktovkou Adobe. Další verze až do té současné vychází – s malými výjimkami „meziverzí“ – ve dvouletých cyklech, v současnosti je v prodeji podoba 7. Těm, kdo přesně neví, co After Effects všechno umí, doporučuji například produktové stránky na serveru společnosti Amos Software nebo příslušné heslo Wikipedie.

Tolik k historii. Pojďme se nyní podívat na nejžhavější současnost, nedávno představenou podobu After Effects CS3 Professional.

aae0f.jpg

Základní novinky

Jednou z nejdůležitějších změn v After Effects je fakt, že ubude možnost výběru ze dvou rozdílně vybavených variant – „odlehčenější“ Standard a lépe vybavené Professional. Nyní bude možné zakoupit pouze verzi Professional, neboť dle vyjádření Adobe je tato upřednostňována převážnou většinou uživatelů. Tato nová verze je prodávána za stejnou cenu jako předchůdce ve verzi Professional, v USA tedy za 999 USD.

Jak už poslední dobou bývá zvykem, tak s „novou“ aplikací přicházejí i vyšší hardwarové nároky, což pro někoho jistě nebude radostná zpráva. Na druhou stranu určitě potěší optimalizace aktuální verze pro systémy postavené na vícejádrových procesorech, což bylo jedním z očekávaných vylepšení „nové generace“ Adobe softwaru. Díky tomu bude, věřme, hračkou simultánně ukládat výsledné video do různých formátů a různých rozlišení. Materiály Adobe dále rovněž hovoří o akceleraci grafiky a disk cachingu. V nové verzi se pak objeví i nové možnosti pro tvorbu videa optimalizovaného pro mobilní zařízení.

Organizace rozhraní a sdílení dat

Mezi vylepšení, zvyšující uživatelský komfort, patří možnost uspořádaní efektů dle osobních požadavků uživatele s cílem urychlit a „zefektivnití“ přístup k efektům na paletě Effects & Presets. K vylepšení komfortu při užívání nových After Effects dále zajisté napomůže i možnost jednoduše sdílet soubory a projekty mezi systémy Windows a Macintosh.

Shape Layer: animace vektorů

Od nové verze bude možné lehce zanimovat vektorovou grafiku – tahy, přechody či výplně – za pomocí funkce Shape Layer. Nebude takto chybět ani převod textu na křivky s možností jejich následného „rozpohybování“. V případě textu bude také možné vytvářet 3D animace na úrovni jednotlivých znaků.

aae2f.jpg

Clip Notes: sdílení a komentování projektů přes PDF

Funkce s názvem Clip Notes dává možnost „vyrenderovat“ projekt do souboru PDF, a následně tím umožnit komukoli upravovat a vytvářet „časové značky/komentáře“ přímo do PDF souboru bez nutnosti užití After Effects, stačí mít pouze nainstalovaný Adobe Reader. Přičemž po importování souboru do Timeline by se měly tyto nově vytvořené značky objevit i v Timeline.

Brainstorm: pomoc při tvorbě animace

Zajímavou novinkou je rovněž Brainstorm. Jedná se o nové uživatelské rozhraní, které na základě vybraného designu a parametrů animace (vlastnosti, efekty) navrhne různé varianty animace. Podle všeho by mělo fungovat svým způsobem jako jakýsi průvodce (či interaktivní nápověda), který dovolí rychle posoudit více variant návrhu a také odzkoušet si různá nastavení animací na příkladech.

aae3f.jpg

Puppet Tool: rozpohybování tvaru či textu

A konečně tu máme v seznamu novinek Puppet Tool. V názvu není puppet (loutka) bezdůvodně, neboť pomocí toho nástroje by mělo být možné rychle a hlavně jednoduše rozpohybovat jakýkoli tvar nebo text, jako když loutkář vede loutku. Pomocí dalších nástrojů bude možné zpomalit anebo zrychlit část „loutky“, eventuálně kontrolovat hloubku pro živější animaci.

aae1f.jpg

Integrace

Adobe podle vlastních tvrzení usiluje o „maximální produktivitu“ díky integraci v rámci svých produktů. Na prvním místě je takto v případě nových After Effects možnost importu Photoshop souborů včetně vícevrstvých obrázků a video vrstev (schopnost nového Photoshopu CS 3 pracovat i s videem, byť omezeně, je poměrně zajímavá). Zjednodušený je přechod do Adobe Premiere či Adobe Encore bez nutnosti cokoli „renderovat“. Samozřejmě pak nesmí chybět podpora ani pro Flash a Illustrator pro snadný přenos vektorů do After Effects.

Cenová nastavení

Nová verze After Effects, jak už jsem se zmínil na začátku, bude k dostání buď samostatně za doporučenou cenu 999 USD, nebo formou upgradu za cenu 299 USD, a to bez ohledu na to, zdali původní verze byla Standard či Professional, a také bez ohledu na to, zda upgrade probíhá z verzí v rozmezí 5.x až 7.0. A do třetice je možné „přijít“ k After Effects zakoupením balíku Adobe Creative Suite 3 Production Premium (1 699 USD; v ČR od 61 560 Kč bez DPH), popřípadě verze Master Collection (2 499 USD; v ČR od 86 194 Kč).

Závěrem

Nová generace After Effects s sebou přináší řadu novinek, vylepšení a změn. Patří mezi ně i skutečnost, že nová verze bude dodávána pouze v jediné variantě Professional. Z řad vylepšení bych vyzdvihl zejména provázání s ostatními Adobe produkty, především Flashem a Photoshopem, kde jinak verze 7.0 pokulhává. Zásadní bude také ohlášená podpora multicore systémů. Konečně mě pak z nových funkcí zaujalo především uživatelské rozhraní Brainstorm.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: