Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Adobe After Effects: Animace cesty na mapě
26. října 2006, 00.00 | Na následujících řádcích si ukážeme, jak v programu Adobe After Effects vytvořit animaci vytažení cesty. Využijeme animaci v kombinaci s mapou a výsledkem bude animace s postupně se zvýrazňující cestou, jejíž obdobu můžete znát například z cestopisných filmů či seriálů.
Na následujících řádcích si ukážeme, jak v programu Adobe After Effects vytvořit animaci vytažení cesty. Základ bude podobný, co se práce s efektem Stroke týká, jako u tutoriálu Plasmový nápis. Ve spojeni s mapou bude výsledkem animace s postupně se zvýrazňující cestou, jejíž obdobu můžete znát například z cestopisných filmů či seriálů. Na závěr si ukážeme, jak výslednou práci obohatit o menší vylepšení. Tutoriál je určen především začátečníkům v AAE, nicméně závěrečný postup možná bude přínosný i pro pokročilejší uživatele.
Začneme tím, že si vytvoříme novou kompozici - Composition -> New Composition (nebo na klávesnici zmáčkneme CTRL + N). Pro vyzkoušení postupu můžeme použít jakékoli nastavení. Já jsem použil nastavení, které vidíte na obrázku dole. Pro náš tutoriál jsem jen, kvůli lepší přehlednosti, upravil hodnotu u Duration na 10 sekund.
Do nově vytvořené kompozice si importujeme obrázek s podkladovou mapou - File -> Import -> File (CTRL + I), který myší přetáhneme z okna Project dolu do Timeline. Obrázek s největší pravděpodobností nebude mít rozlišení kompozice, a tak bude třeba jeho velikost přizpůsobit rozlišení kompozice. Velikost upravíme tak, že si dole v Timeline rozbalíme (kliknutím na šipku u vrstvy s mapou) podmenu Transform, které také rozbalíme. A pomocí Scale a Position upravíme velikost či polohu obrázku, jak bude třeba.
Poznámka - nejrychlejší přístup k těmto položkám je označit danou vrstvu a stisknout na klávesnici písmeno S (Scale) či P (Position).
Dále si vytvoříme novou vrstvu, Layer -> New -> Adjustment Layer, v které budeme pracovat se samotnou cestou. Dopředu bych jen chtěl podotknout, že pro ušetření si problémů a následných nejasností, budeme při tvorbě cesty postupovat ze "startu" do "cíle", čili první kliknutí perem provedeme do míst, odkud budeme chtít, aby se cesta vykreslovala a poslední kliknutí provedeme tam, kde budeme chtít, aby se vykreslování ukončilo. Nástrojem Pen Tool (na klávesnici G) postupným umisťováním bodů vytyčíme cestu. Tuto cestu pomocí Convert Vertex Tool (další 3 stisky klávesy G, nebo rozbalení ikonky pera a vybrání jmenovaného nástroje) cestu upravíme podle potřeby.
Ohledně práce s nástrojem Convert Vertex Tool - tento nástroj slouží pouze k upravení zakřivení cesty. Pro vytvoření křivky bez hran stačí tímto nástrojem jednou kliknout na každý z vytvořených bodů, přičemž se nám ukážou další dva pomocné body spojené s "hlavním" bodem. Chycením těchto pomocných bodů můžeme dále upravovat cestu do potřebného tvaru. Pokud by jsme chtěli přemístit "hlavní" bod při používaní nástroje Convert Vertex Tool, tak stačí na klávesnici přidržet klávesu CTRL, uchopit bod a přesunout.
Na vrstvu s vytvořenou a upravenou cestou aplikujeme efekt Stroke - Effect -> Generate -> Stroke. Další možností je, že po pravé straně obrazovky by se mělo nacházet okno Effects & Presets, kde buď můžeme použít vyhledávání, nebo si rovnou najdeme Generate -> Stroke Efekt Stroke slouží k vytažení či vytvoření čáry z křivky nebo masky s možností nastavení parametrů jako tloušťka či barva, ale o tom později.
Nyní nastavíme rychlost vykreslování cesty. Pohledem a hlavně myší sjedeme dolů do okna Timeline. Tam máme nyní dvě vrstvy. U vrstvy, v které máme vytvořenou cestu s efektem Stroke, rozbalíme podmenu a vybereme Effects -> Stroke, které také rozbalíme. Zaměříme se na parametr End. Po pravé straně okna Timeline si najedeme na čas 00s. A u parametru End klikneme na malé hodiny po levé straně. A přepíšeme původní hodnotu 100% na hodnotu 0%.
Nyní v čase 0s je vykresleno 0% z vytvořené cesty. Zase se vrátíme napravo do Timeline a najedeme si na hodnotu např. 06s. A hodnotu u End přepíšeme na 100%. Na řádku End po pravé straně by nyní měly být dva malé kosočtverečky.
Tímto jsme si nastavili to, že celá cesta se vykreslí za dobu 6 sec. Pokud budeme chtít, aby se cesta vykreslila rychleji, posuneme značku (kosočtvereček) na hodnotě 06s blíže k hodnotě 00s, pokud budeme chtít, aby se vykreslila pomaleji, tak ji posuneme na opačnou stranu Timeline.
Teď se podíváme na další parametry, které se nachází u efektu Stroke. Pro nás budou nejpodstatnější Color, Brush Size, Spacing a dle vkusu i Opacity.
- Color - není snad třeba bližšího komentáře - pro nastavení barvy vykreslené cesty.
- Brush Size - pro nastavení síly (tloušťky) vykreslené cesty. Já jsem nastavil 4px, protože při tomto rozlišení
bude cesta o této tloušťce dostatečně viditelná. Pokud se rozhodnete pracovat v plném HD rozlišení, tak 4px nebudou stačit :-)
- Spacing - změnou nastavení u této položky může být vykreslená cesta buď plná, nebo tvořena puntíky.
Pro plnou cestu ponecháme původní nastavení nastavení - 15%, pro cestu tvořenou puntíky nastavíme hodnotu v rozmezí od 70% do 100%.
Ponechávám na původním nastavení 15%.
- Opacity - pro nastavení průhlednosti cesty. Nastavil jsem 70% jen z čistě estetického hlediska :-)
To, jak nastavíte hodnoty, záleží jen na Vás. Pokud nenastavíte Brush Size na 0px, tak výsledek nebude nijak podstatně ovlivněn.
Další nastavení by pro nás měla být bezpředmětná. Snad jen položka Start a All Masks. Start je opakem k položce End, čili pokud by jsme použili u této
položky stejná nastavení jako u End, tak by se cesta začala vykreslovat v opačném směru. A u All Masks by se změnila hodnota Off na On, jen pokud by
se cesta skládala ze dvou a více masek.
BONUS
Jako bonus si uděláme malou šipku, kterou umístíme na předek vytahované cesty.Pro představu, jak bude vypadat výsledek při použití šipky
Začneme tím, že si vytvoříme novou vrstvu - Layer -> New -> Solid (na klávesnici CTRL+Y). S ohledem na tloušťku vykreslované cesty jsem upravil Height (výška) a Width (šířka) shodně na 36px a barvu nastavil stejnou jakou má vykreslovaná cesta.
Nastavení Height a Width shodně na 36px
V hlavním okně se nám objevil malý čtverec, který musíme upravit do tvaru šipky. Dvakrát na čtverec klikneme levým tlačítkem pro otevření v samostatném okně. Pomocí nástroje Pen Tool umístíme tři body podle níže přiloženého obrázku, přičemž cestu zakončíme ve stejném bodě z kterého jsme začali. Pomocí nástroje Convert Vertex Tool můžeme šipku poupravit. Dbáme na to, aby špička šipky směřovala směrem doprava, jinak by nám v dalších krocích dělala neplechu. Pokud máme hotovo, můžeme okno se šipkou zavřít
Nyní umístíme šipku na trasu, po které se bude pohybovat mapou tak, aby byla shodná s vykreslovanou cestou. Označíme si vrstvu, ve které je cesta s efektem Stroke a na klávesnici zmáčkneme klávesu M. Po stisku se nám rozbalí Mask Shape. Klikneme na ni (pouze jednou) a stiskneme CTRL + C pro kopírování údajů o tvaru cesty. Před dalším postupem se ujistíme, že v Timeline jsme na čase 00s, jen pro jistotu. Označíme si kliknutím vrstvu se šipkou a zmáčkneme písmeno P. Rozbalí se nám položka Position. Klikneme na tuto položku a vložíme pomocí CTRL + V údaje o tvaru cesty. V řádku Position se nám objeví žluté puntíky z každé strany ohraničené žlutými kosočtverečky. Tyto "body" obsahují údaje o čase a pozici pro naší šipku. Ta se nyní bude pohybovat na předku vytahované cesty. Pokud jste byli v Timeline na čase 00s, tak levý kosočtverec by měl být na tomto čase. Nicméně kosočtverec na druhé straně s největší pravděpodobností nebude na hodnotě 06s. A tak tento kosočtverec myší chytíme a tažením ho posuneme na čas 06s, na které nám končí vykreslování celé cesty. Přičemž si nemusíme dělat hlavu s body mezi čtverci, ty se roztahují automaticky mezi sebou přímo úměrně tomu, jak se pohybuje s krajními body.
Pro kontrolu správnosti zmáčkneme na numerické klávesnici 0 pro "vyrendrování" projektu. Pokud je vše v pořádku, čili cesta se vykresluje a vepředu vykreslované cesty je šipka, můžeme pokračovat dál.
Na první pohled by toto mohlo stačit, ale nejspíš jste si všimli, že šipka se pouze pohybuje po dané trase. My jí nyní umožníme se otáčet podle toho, jakým směrem se právě vykresluje cesta. Kvůli tomu bylo nutné dbát na orientaci šipky, když jsme ji vytvářeli. Označíme si vrstvu se šipkou. Nahoře v menu si najdeme pod Layer Transform -> Auto-Orient, nebo můžeme stisknout kombinaci kláves CTRL + ALT + O. Vyskočí nám malé okénko pouze se dvěma možnostmi. Pro nás je důležitá pouze volba Orient Along Path.
Správná volba, Orient Along Path
Označíme ji a klikneme na OK. Pokud si nyní necháte "vyrendrovat" práci, tak by se šipka měla natáčet podle směru, kterým se ubírá vykreslovaná cesta.
Na závěr bych rád podotkl, že místo šipky si můžeme v libovolném grafickém editoru vytvořit jiný tvar a ten použít. Vlastní představivosti se meze nekladou;-)
Co třeba autíčko ?
"Zabalený" projekt pro program AAE a video ve formátu .wmv ke stažení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024