Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Adobe Acrobat X: nevýrazný upgrade klíčového produktu pro práci s PDF
19. října 2010, 00.00 | Společnost Adobe představila po překvapivě dlouhém otálení novou verzi rodiny svých produktů pro práci s formátem PDF. Acrobat a Reader X přináší nové uživatelské rozhraní a dále nabízí například bezpečnější prohlížení PDF, vylepšený aparát pro automatizaci pomocí akcí, kvalitnější převod z PDF do kancelářských formátů a nové online služby pro výměnu a vytváření PDF dokumentů. Zarážející je ovšem absence novinek spojených s oblastí publikování, zejména pre-pressu. Více podrobností přinášíme v tomto článku.
Produktová rodina Adobe Acrobat (do které patří i bezplatný prohlížeč Reader a sada online služeb poskytovaných v rámci serveru Acrobat.com) nabízí velmi komplexní sadu prostředků, dovolující formát PDF používat v kancelářské sféře stejně dobře jako v pre-pressu, webovém publikováním či též třeba oblasti technické a 3D grafiky. Po značně povedených podobách 8 a 9 (viz např. náš seriál o verzi 9) nicméně následovalo až nepochopitelně dlouhé otálení Adobe s další verzí: uživatelé se takto nového Acrobatu překvapivě nedočkali s Creative Suite 5 zveřejněnou letos v dubnu, přičemž dříve byly odpovídající verze Acrobatu uváděny ještě před novou Suite. Až nyní, v pondělí 18. 10., tj. po takřka 2,5 letech od uvedení předchozí verze 9, představila Adobe konečně Acrobat X. Co všechno nová verze přináší?
Podoby a platformy
Již tradičně bude Acrobat k dispozici v několika podobách. Verze Standard je takto zaměřena na kancelářské zpracování dokumentů, včetně práce s PDF formuláři, podoba Pro pak nabízí pokročilé funkce pro předtiskovou přípravu, elektronické publikování a technickou grafiku. Dřívější verze Extended Pro, jež nabízela silný přesah do oblasti 3D grafiky, pokročilého prezentování a práce s kartografickými informacemi již ovšem nyní v nabídce není. Namísto ní je zde Acrobat X Suite, v jejímž rámci nabízí Adobe Acrobat Pro spolu s Photoshopem CS5 a dále aplikacemi Captivate 5, Presenter 7 (online prezentace) a Adobe Media Encoder (převod různých videoformátů do podoby Flash videa): daný bundle tedy myslí pouze na oblast online prezentování, nikoli práci s 3D obsahem. Verze Pro bude k dispozici pro platformy Windows (XP/Vista/7) a Mac OS X (10.5/10.6, pouze Intel procesory), verze Standard se opět nabízí pouze pro Windows. O připravovaných podobách Adobe Readeru X píšeme níže.
Uživatelské rozhraní
Bezesporu nejdůležitější inovací nového Acrobatu je nové uživatelské rozhraní. Upřimně řečeno: "pobledlý", nevýrazný design prostředí nijak neoslní a v porovnání například s Acrobatem 9 je krokem zpátky. Na druhou stranu má nová koncepce ovládání produktu, založená na tzv. task panelech umístěných na pravém kraji okna dokumentu, něco do sebe. Uživatel si zde může nakonfigurovat sestavu nástrojů podle svých představ a pak přehledně provádět jejich prostřednictvím manipulace s dokumentem, komentování apod. Použití dané koncepce znamená výraznou redukci nabídek příkazů, to bude stávající uživatele produktu zřejmě mást a může to ze začátku mít nepříjemný vliv na jejich produktivitu. Koncepce nástrojových panelů nicméně zůstala zachována. Technicky zdatní uživatelé si pak stejně jako v minulosti mohou přizpůsobit prostředí programu pomocí JavaScriptu.
Zůstává velkou otázkou, zda nebylo pro Adobe lepší sjednotit prostředí programu s ostatními aplikacemi Creative Suite, zvlášť s ohledem na to, že Pro verzi daného produktu si budou v převážně míře pořizovat uživatelé těchto aplikací. Za poněkud ostudné považujeme to, že ani nová podoba nedovoluje naplno a pohodlně konfigurovat klávesové zkratky pro práci s programem.
Povedenou inovací je každopádně nový minimalizovaný interface v režimu Čtení, použitelný při spuštění Acrobatu či Readeru v prostředí webového browseru. Uživatel zde může pracovat bez zobrazení příkazů a nástrojů, příslušnou nabídku se základními nástroji pro zobrazení a tisk vyvolá kliknutím do spodní části dokumentu. Odpovídající příkazy lze také použít přímo z nabídek prohlížeče (funguje ve Firefoxu, Safari a Internet Exploreru).
Pre-press
Těžko říci, nakolik je úplně překvapením fakt, že nový Acrobat nenabízí v podstatě žádnou novinku (výjimkou je zřejmě inovace preflightových profilů pro standardy, tedy v daném případě zejména PDF/X, neměli jsme ovšem možnost toto tvrzení ověřit) v případě funkcí pro předtiskovou přípravu. Pro Adobe se totiž již po několik let stává prioritní publikační platformou Flash, resp. online média jako taková – připomeňme takto nedávné oznámení Digital Publishing Platform, ve které PDF ztrácí třeba i na úkor technologií potřebných pro publikování na Apple zařízeních nebo též formátu ePub. A co více, jiní výrobci, například Enfocus či Callas Software, nabízí v podobě pluginů Acrobatu i samostatných produktů natolik komplexní sady pre-pressových prostředků pro práci s PDF, že by bylo pro Adobe skoro až nesmyslné, kdyby se v daném případě pokoušela tyto dodavatele překonat. Každopádně ale považujeme nulové vylepšení v jedné z nejdůležitějších oblastí nasazení Acrobatu Pro, resp. PDF jako takového, za značně podivný krok, budící podezření, že PDF se stal pro Adobe druhořadou platformou.
Elektronická média
Překvapivěji se příliš mnoha změn nedočkal Acrobat ani v případě přípravy obsahu pro elektronická média. Je zde ale třeba říci, že jeho stávající nástroje dnes výrazně překračují potřeby většiny uživatelů daného programu (signifikantní je takto zánik mnoha alternativních řešení pro tvorbu daného typu obsahu – odkazů, záložek apod. – v minulých letech).
Každopádně bylo ale nasnadě rozšíření stávajících možnosti integrace Flash prezentací do PDF dokumentů a dále též posílení možností tzv. PDF portfolií, tedy PDF kontejnerů určených k atraktivní prezentaci multimediálního a Flash obsahu. Adobe zde v nové verzi Acrobatu přinesla pouze novou sadu připravených layoutů, vizuálních témat a barvových palet, průvodce pro tvorbu portfolií a rozšíření schopností portfolií v oblasti uživatelské přístupnosti (alternativní ovládání pro uživatele s postižením zraku). Otevírání portfolií v Acrobatu a Readeru by pak mělo být rychlejší.
Převod, tvorba a zpracování PDF
Zejména s ohledem na uživatele z oblasti kanceláří posílila Adobe v novém Acrobatu možnost extrahování obsahu PDF dokumentů do formátů použitelných v Microsoft Office či OpenOffice.org. Převod do Wordu by měl být takto výrazně kvalitnější, podporován je nyní též export do DOCX (formát Wordu postavený na XML) a XLSX (obdobný formát Excelu). Export do editovatelného formátu lze využít i pouze pro úsek stránky.
Rozšířeny byly možnosti skenování do PDF dokumentů. Vylepšena byla přesnost OCR rozpoznávání, kvalitnější je komprese a viditelnost skenovaných obrázků. Skenovací funkce umí automaticky nastavit barvový mód na základě analýzy předlohy a možné je automatické připojení k existujícím souborům na základě předlohy.
Utilita PDF Maker nyní podporuje i Office 2010, rozšířeny byly možnosti funkce Combine (podpora pro e-mail, sken, výběry a webový obsah). Podporován je nyní také AutoCAD 2010, převod webové stránky do PDF jediným kliknutím je možný i z Firefoxu.
Komentování a skupinová spolupráce
Dosavadní široká paleta nástrojů pro různé typy poznámek byla přesunuta do výše zmíněného nového typu panelů umístěných na pravé straně okna dokumentu. Na obdobné pozici se nyní nachází seznam všech poznámek v dokumentu, který takto, dle našeho názoru, dovoluje snazší správu poznámek než doposud. Nástroje pro textové poznámky byly zjednodušeny, reorganizován byl nástroj pro vkládání razítek.
SendNow, CreatePDF, SharePoint integrace
Se skupinovou spoluprací souvisí i nová služba SendNow. Ta dovoluje snadno přenášet mezi uživateli Acrobatu či Readeru (i objemné) PDF dokumenty. Jedná se zde o značné zjednodušení dosavadních mechanismů pro výměnu souborů prostřednictvím serveru Acrobat.com, o tradičních prostředcích typu e-mailu nemluvě.
Rovněž online tvorba PDF dříve poskytována v rámci Acrobat.com je nyní zajistitelná přímo z prostředí Acrobat Readeru prostřednictvím služby CreatePDF. Obě služby zatím nejsou k dispozici (uvedení je slibováno na listopad) a podle všeho nebudou k dispozici zdarma, ale za poplatek (při ceně od 10 USD/měsíc).
Výrazným způsobem pak byla rozšířena integrace Acrobatu pro Windows se serverovou platformou SharePoint užívanou v podnikové sféře. Uživatel takto může nejen snadno otevírat, ukládat a spravovat PDF dokumenty hostované na dané platformě, ale také pracovat s uzamykáním dokumentů (check in/out), verzemi a SharePoint metadaty spojenými s dokumentem.
Nový aparát pro akce
Acrobat již po mnoho let disponuje poměrně výkonným aparátem pro automatizaci a hromadné zpracování PDF dokumentů pomocí tzv. akcí (vedle toho lze jeho možnosti automatizovat i s pomocí JavaScriptu). Dané prostředky ovšem byly poněkud limitované a samotná tvorba i použití akcí nebyly právě uživatelsky vlídné. Vítanou inovací je tedy značná modernizace daného aparátu. Ten nyní dovoluje akce sestavovat i spouštět způsobem, který je v některých aspektech podobný zabudovanému systému akcí v Mac OS X. Snadná je nyní výměna akcí mezi uživateli, resp. instalacemi Acrobatu. Spolu s produktem se dodává několik předkonfigurovaných akcí, použitelných například při přípravě dokumentu pro elektronické publikování nebo archivaci.
Redakce dokumentů
Zejména v oblasti práva a obchodu, a v některých případech i publikování, jsou užitelné funkce Acrobatu pro tzv. redakci, resp. "cenzurování" zvolených informací dokumentu. Silné možnosti, které přinesl Acrobat 8 a 9, byly ve verzi X opět posíleny. Mimo jiné lze tentýž redakční zásah aplikovat napříč několika stránkami (záhlaví zápatí apod.), vylepšeny byly možnosti automatického redigování s pomocí vyhledávání a kódových sad. Funkce pro odstraňování skrytých informací z dokumentu si nyní umí poradit například i s JavaScripty, odkazy, akcemi a překrývajícími obrázky či tvary.
Formuláře
Acrobat je velmi silným prostředkem pro tvorbu PDF formulářů. Acrobat 9 zde přinesl inovace v podobě nového prostředí (Form Mode) pro tvorbu formulářů, které zpřehlednilo a urychlilo tvorbu daného typu dokumentů. Možnosti daného prostředí nyní vylepšuje koncepce ovládacích prvků postavených na panelech popsaných výše. Proces distribuce formulářů a shromažďování vyplněných dat by měl nyní být robustnější (například při změně počítače, na kterém je shromažďování vyplněných dat). Acrobat Pro pak nabízí ve verzi pro Windows i nástroj pro pokročilé formuláře v podnikové sféře LiveCycle Designer ES2 verze 9.
Adobe Reader
Acrobat a ještě více Reader trpí v poslední době bezpečnostními riziky, které vedou Adobe k vydávání stále nových a nových updatů daných produktů. Vítaným posílením bezpečnosti ve verzi X je Protected Mode (resp. chod v tzv. sandboxu). Ten dovoluje pracovat s PDF dokumenty v módu, jenž výraznou měrou eliminuje možnost útoku pomocí vloženého kódu.
Užitečnou novinkou připravovaného Readeru X je také podpora anotování pomocí nalepovacích lístečků a textových zvýraznění. Korektury či výměna informací nad PDF dokumentem budou tedy nyní snadno realizovatelné i bez nutnosti nastavovat PDF dokument pro anotování v Readeru pomocí Acrobatu.
Nový Reader X by měl být vedle stávajících podporovaných platforem (Windows, Mac OS X, Linux, Solaris) k dispozici nejnověji i pro operační systémy mobilních zařízení, konkrétně Android, Windows Phone 7 a Blackberry Tablet OS.
Závěrem
Nový Acrobat i Reader by měl být k dispozici v listopadu. Současné předpokládané koncové ceny (bez DPH) jednotlivých podob Acrobatu na českém trhu jsou cca 9 000 Kč (cca 4 300 Kč upgrade z verzí 7-9) u verze Standard a cca 14 500 Kč (upgrade z verzí 7-9 cca 6 200 Kč) u verze Acrobat X Pro, Acrobat X Suite se bude nabízet za cca 31 700 Kč. V případě těch, kdo do světa profesionálního zpracování PDF dokumentů teprve vstupují, je Acrobat ve všech svých edicích jasnou volbou. Upgrade bude ovšem tentokrát smysluplný překvapivě jen pro uživatele z oblasti kanceláří, nikoli publikačního průmyslu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024