Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
ActivePDF: výkonné nástroje pro dynamické PDF
PDF AppendPDF
10. prosince 2003, 00.00 | Dynamicky generované PDF lze vytvářet snadno, rychle a kvalitně i bez složitějších
programátorských postupů a přílišných investic: Takhle nějak bychom mohli
charakterizovat řešení společnosti activePDF, o jejichž přiblížení se pokoušíme v tomto
článku.
Dynamicky generované PDF, čili automatizovaná tvorba PDF dokumentů v síťovém prostředí, se stává stále používanější publikační metodou. Nejčastěji se s touto technologií setkáváme u webovských prezentací, kde bývá nasazována při tvorbě dokumentů, personalizovaných na základě uživatelských údajů, zadaných zejména prostřednictvím HTML či PDF formulářů. Uvedeným postupem je řešena například distribuce letáků, katalogů či manuálů, a stále častěji i online výroba personalizovaných tiskovin. Další významnou oblastí jejího nasazení je kancelářské publikování, ve kterém slouží k vytváření na platformě nezávislých dokumentů z dat různých aplikací, které jsou pak určeny k další elektronické distribuci či přímému vytištění v rámci daného subjektu i mimo něj.
Ve všech těchto i dalších oblastech zaujme uvedená publikační metoda především vysokou automatizací tvorby dokumentu (šablony, centrálně kontrolovaná serverová nastavení převodu apod.) eliminující chyby, zrychlující zpracování a zbavující uživatele do značné míry nutnosti podílet se na designu. Nepřehlédnutelná je též přístupnost daná síťovým nasazením, která rovněž snižuje nároky na odpovídající hardware (stačí jediný výkonný server) a potažmo i finance (díky již zmíněným výhodám a též obvykle příznivé licenční politice výrobce). Na druhou stranu je ovšem u uvedeného typu výstupu obvykle potřeba počítat s nižší kvalitou (oproti výstupu z profesionálních pre-pressových aplikací přes Acrobat Distiller) a také ne právě snadnou implementací příslušných řešení (spíše se jedná o programování než tvůrčí činnost).
Produktů pro uvedenou oblast je překvapivě mnoho, liší se ovšem diametrálně jak svými možnostmi, tak cenou (ne vždy bývá přitom mezi uvedenými veličinami přímá úměra). Mnohé mají povahu programátorských prostředků (knihoven): zmínit takto můžeme například Adobe PDF Library, PDFlib, phpPDF, ClibPDF či PDFever. Dále jsou zde k dispozici řešení, postavená na TeXu (resp. jeho "PDF-klonu" pdfTeX) či XML převodnících (FOP, XEP aj.). Konečně pak existují systémy, které jsou speciálně zaměřeny na tvorbu řešení pro dynamické PDF. Oproti výše zmíněným produktům se snaží zaujmout větší uživatelskou přívětivostí a v některých případech i příznivou cenou. K systémům uvedeného typu patří i sada aplikací společnosti activePDF, o jejíž přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Tvorba
Za základní řešení v nabídce activePDF lze označit produkt Server Professional (cena od 975 USD, dříve poskytovaná verze Standard za podstatně příznivějších 229 USD již bohužel není k dispozici, zajímavý je nicméně nákup sady Portfolio, nabízející za zvýhodněnou cenu /od 2399 USD/ Server spolu s většinou dále popsaných produktů). Jak již název naznačuje, jedná se o serverovou aplikaci (stejně jako ostatní produkty activePDF je určena pro Windows NT/2000/XP) pro dynamické generování PDF. Činnost této aplikace je kontrolovatelná pomocí uživatelských procedur, napsaných například ve Visual Basicu, Delphi či ASP. Ty na základě uživatelova požadavku přesměrují výstup daného dokumentu na klientském počítači virtuálnímu tiskovému driveru Serveru, který přes postscriptový mezisoubor generuje odpovídající PDF dokument. (Převod přes PostScript garantuje obvykle podstatně kvalitnější výstup než přímý zápis do PDF.) Zmíněný způsob generování je přitom maximálně flexibilní (pro každou úlohu lze použít jiné nastavení), multiúlohový a podle výrobce i velmi rychlý. Mimo přímého výstupu z aplikace umí Server zpracovat i existující postscriptové soubory a obrázky ve více jak čtyřiceti formátech.
Využít produkty activePDF znamená programovat na různých platformách.
U generovaných dokumentů lze nastavit řadu vlastností, jako jsou například vzhled a orientaci stránky, rozlišení, komprese, informace o dokumentu, výchozí podoba zobrazení, linearizace (optimalizovaný přenos daného PDF dokumentu na Webu po stránkách) či zabezpečení. Vytvořit je možno miniatury a bookmarky, podporovány jsou rovněž nasazení pdfmarks, vkládání postscriptových i truetypových písem či konverze RGB-CMYK. Výstup lze připojit k již existujícímu PDF dokumentu.
Jakýmsi front-endem Serveru (v obou výše zmíněných podobách) je DocConverter (od 385 USD nebo 299 USD za podobu, omezenou na 120 konverzí za hodinu), aplikace, dovolující přímý převod do PDF u souborů v takřka 300 formátech. Podporovány jsou přitom dokumenty kancelářských aplikací a různé typy obrázků, soubor na vstupu může být i komprimován. Konverze je založena na horkých složkách, jinou možnost převodu nabízí využití COM rozhraní. ActiveScripting dovoluje automatizovat zpracování konvertovaných dokumentů (zasílání e-mailem, přemístění na FTP server apod.).
Podobně pak aplikace WebGrabber (229 USD) používá Server k převodu HTML stránek - funkce, užitečná například pro offline distribuci či archivování HTML stránek. Podporováno je přitom zpracování nejrůznějších webovských technologií, jako jsou kaskádové styly, Flash prezentace či zpracovávající instrukce (CGI, Java aj.). Do vytvořeného dokumentu lze vložit dynamická záhlaví/zápatí a čísla stránek, speciální tag, vepsaný do HTML zdroje umožňuje kontrolu zalomení stránek.
K tvorbě PDF dokumentů na vývojářských platformách, podporujících COM, ale nikoli nativní tisk (ASP, ColdFusion aj.), nabízí activePDF produkt Printer (168 USD). Ten umožňuje převod textu i grafiky do PDF s možností tvorby tabulek a formulářů.
Pro úplnost bychom měli dodat, že activePDF nabízí také Composer (79 USD), kreator PDF, fungující coby virtuální tiskový driver na obdobném principu jako Acrobat Distiller. Tento produkt je ovšem určen pro lokální nasazení. Každopádně nabízí poměrně zajímavé funkce a rádi bychom se k němu vrátili někdy příště, nejlépe až bude uveden jeho doplněk Maestro pro editaci PDF dokumentů.
Composer: alternativa Acrobat Distilleru.
Zpracování
K dalším úpravám vytvořených PDF dokumentů je určena aplikace Toolkit. Ta nabízí například možnost připojení, extrahování, stitchingu (rozmístění obsahu dokumentu na jediné stránce) či razítkování stránek. Různým způsobem lze zpracovat dokumenty s formulářovými prvky: možné je například vyplnění a uložení, modifikování vzhledu či odstranění definicí polí (pro optimalizaci objemu). Pokročilejší podoba Professional (649 USD) přidává k uvedeným možnostem Standard verze (324 USD) zejména linearizaci, stitching, zabezpečení, převod textu a obrázkových formátů do PDF či podporu obrázků při razítkování dokumentu a vyplňování formulářů.
Tisk
ActivePDF myslí i na tisk vytvořených dokumentů. K jeho hromadnému provádění je určen Spooler (199 USD), využívající ke svému chodu horkých složek (eventuelně COM rozhraní) a Adobe Readeru. Tisk z prostředí internetového prohlížeče pak lze zajistit s pomocí produktu PDFPrint (299 USD). Ten má podobu pluginu Internet Exploreru či Netscape Navigatoru, tisk se realizuje opět s pomocí Readeru. Nastavení tiskového výstupu (tiskárna, dokumenty aj.) se na stránce stanoví pomocí speciálního HTML tagu.
Závěrem
Málokteré řešení pro dynamické PDF dokáže zaujmout tak vyváženým poměrem mezi výkonem, cenou a uživatelskou vlídností, jako právě sada od activePDF. Podle našeho názoru (a též stávajících zákazníků - viz zde a zde) máme co do činění s prostředky, které lze úspěšně nasadit v malých i velkých provozech při skutečně různorodých projektech. I přes maximální uživatelskou vlídnost ale bude při implementaci zmíněných řešení zapotřebí alespoň dílčích programátorských dovedností a systémového přístupu. Zmíněná cenová výhodnost je rovněž značně relativní (zvláště v tuzemských podmínkách): je ovšem třeba si uvědomit, za jakých okolností se vůbec o nasazení produktů pro dynamické PDF uvažuje.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024