Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
ACDSee Pro Photo Manager je tady!
ACDSee Pro
21. února 2006, 00.00 | Profesionální verze ACDSee nabízí několik nových funkcí, které mohou navýšit komfort používání programu i přináší nové schopnosti programu v oblasti zpracování RAW fotografií. Stojí ACDSee Pro ale za ty peníze? Pokusíme se odpovědět.
Profesionální verze ACDSee nabízí několik nových funkcí, které mohou navýšit komfort používání programu i přináší nové schopnosti programu v oblasti zpracování RAW fotografií. Stojí ACDSee Pro ale za ty peníze? Pokusíme se odpovědět.
ACDSee Pro Photo Manager společnosti ACD Systems směřuje do profesionální oblasti zpracování digitálních fotografií a nabízí především podporu RAW snímků několik jiných funkcí, které v "obyčejném" ACDSee nenajdeme. ACDSee Pro je určený pro Windows 2000/XP a jeho cena je na rozdíl od původního ACDSee o dost vyšší - bez jednoho centu 130 USD. ACDSee Pro si klade za cíl nabídnout všem profesionálním fotografům a grafikům pracujícím s RAW snímky a jiným grafickými formáty univerzálního správce grafických a multimediálních souborů s integrovanými konverzními, katalogizačními, archivačními, publikačními, tiskovými a pochopitelně i editačními funkcemi.
Vzhled a prostředí programu se od ACDSee na první pohled neliší, což je určitě dobře, neboť uživatele nemá smyl příliš mást různými grafickými rozhraními. Už původní ACDSee umělo (s menšími či většími úspěchy) prohlížet RAW fotografie a ACDSee Pro Photo Manager tyto schopnosti dále rozšiřuje. Podporovány jsou RAW formáty mnoha desítek modelů digitálních fotoaparátů a "univerzálního" formátu DNG, které lze nejen prohlížet, ale také konvertovat a v rámci konverze je rovnou i upravit. Každý RAW snímek lze upravit v integrovaném editoru, ve kterém můžeme snímku změnit expozici, nastavit vyvážení barev, zredukovat šum a eventuálně fotografii též jemně doostřit. Několik předvoleb umožňuje rychlé nastavení světelných podmínek focené scény, v nabídce jsou běžné předvolby pro sluneční či zataženou oblohu, umělé osvětlení, blesk apod. Převedený RAW snímek poté můžete uložit v několika grafických formátech.
Vše může fungovat ve spolupráci se správou barev, kterou ACDSee Pro pochopitelně rovněž podporuje prostřednictvím ICC a ICM barvových profilů. ACD Systems se chlubí tím, že RAW snímky lze v ACDSee Pro prohlížet rychleji, což je sice částečně pravda, žádné dramatické rozdíly to ale zase nejsou.
ACDSee Pro Photo Manager - prohlížeč s náhledy, správcem souborů a moha dalšími funkcemi tvoří známé prostředí ACDSee
Výhodou je určitě dávkové zpracování RAW snímků, při kterém lze v rychle zkonvertovat libovolné množství souborů. Hromadné operace s obrázky a fotografiemi jsou vůbec silnou stránkou ACDSee Pro Photo Manageru. Současně můžete provádět nejrůznější manipulační operace s grafickými soubory včetně změny jejich velikosti/rozlišení, hloubky barev, oříznutí snímků, redukci šumu a následném zaostření zpracovávaných fotografií. Samozřejmostí je i hromadná změna expozice, přidávání textových informací, copyrightu, přesun snímků na jinou pozici a konverze grafických formátů. Některé zmíněné funkce pochopitelně najdeme i v ACDSee, ACDSee Pro jde ale v tomto směru ještě o kus dál. Skvělou funkcí využitelnou pro katalogizaci klasických či RAW snímků je hromadné přidávání IPTC a EXIF metadat a spoust jiných datových informací o vlastnostech fotografií či jejich popisu.
Úplně nové jsou editační prvky zahrnující též efekty a přidávání textových nápisů opět včetně případných efektů a vrženého stínu. Textové údaje lze přidávat s pomocí třinácti efektů, praktický smysl v tom ale příliš nevidím. Mnohem zajímavější je práce s vodoznaky, které lze rovněž přidávat do editovaných snímků - například loga, copyrighty apod. Užitečné jsou i perspektivní korekce včetně nápravy soudkovitého zkreslení a pincushion zkreslení a také jemné doladění světelných podmínek fotografie. Výborně fungují i nové funkce pro redukci šumu, které lze použít i pro 16bitové barvové kanály. Pokud si potřebujete prohlédnout, jaký snímek se vám lépe hodí, můžete tak učinit v náhledovém systému Compare Images pro rychlé porovnání několika fotek současně. Další novinky jsou spíše vylepšením stávajících funkcí ACDSee. Jedná se například o zrenovovanou tvorbu HTML galérií s upravenými předlohami, rychlé "značkování" fotografií a rychlejší práci v celém ACDSee Pro s pomocí klávesových zkratek.
ACDSee Pro Photo Manager - nejzásadnější novinkou ACDSee Pro je zpracování a konverze RAW fotografií
ACDSee Pro Photo Manager - volby pro korekci expozice, barev, šumu a dalších vlastností RAW snímků |
ACDSee Pro Photo Manager - hromadná konverze barvových profilů
ACDSee Pro Photo Manager - nabídka efektů není příliš rozsáhlá, jednotlivé efekty jsou ale vybrané docela "vkusně"
Vylepšené je i nastavení jednotlivých funkcí, které si ACDSee Pro umí zapamatovat v podobě uživatelských předvoleb pro další použití. Předvolby se týkají i různých tlačítek toolbaru, rozvržení pracovních oken a možnosti ovlivnit vlastnosti některých plug-inů pro dekódování a konverzi různých grafických a multimediálních souborů. Novinkou mezi informačními panely je například panel Info Tips, který si můžete upravit tak, aby zobrazoval vybraná EXIF či IPTC metadata, databázové informace a vlastnosti souborů. Ke standardním pohledům na snímek a nástrojovým panelům přibyl i histogram, který je pochopitelně k dispozici i v dalších sekcích programu včetně konverze RAW snímků.
I když patří ACDSee Pro mezi nejkvalitnější multifunkční balíky na správu a zpracování obrázků a digitálních fotografií, paradoxně alfou a omegou ACDSee Pro je v současné době jeho spolehlivost. Správa barev, konverze RAW snímků, hromadné operace i editační funkce jsou sice velmi hezké a ulehčují práci, ohledně RAW formátů ale není všechno tak ideální, jak se na první pohled zdá. Některé RAW fotografie prostě ACDSee Pro nezvládá (i když by to podle popisu program měl umět) a občas program spadne. Některé interní změny a nové funkce programu zjevně nejsou ještě úplně odladěné, vývoj ACDSee Pro ale stále pokračuje a update se asi objeví dost brzy.
Svou roli při volbě, zda se ACDSee Pro vyplatí koupit či nikoliv, samozřejmě hraje i cena programu. I přes všechny (podotýkám, že v běžné praxi opravdu využitelné) novinky, kterých navíc zase není tolik, je necelý trojnásobek ceny ACDSee 8 opravdu hodně. Pokud vás ale nové funkce přesto zaujaly, můžete si ACDSee Pro Photo Manager sami otestovat na trial verzi, která je ke stažení zdarma.
ACDSee Pro Photo Manager - prohlížeč se od původního ACDSee příliš neliší, několik nových funkcí ale přesto obsahuje
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024