Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
ACDSee Photo Editor 5.0b: co je nového?
2. května 2008, 00.00 | Chcete vědět, co nás čeká v páté stěžejní verzi multifunkčního a především manipulačního grafického editoru společnosti ACD Systems? Vyzkoušeli jsme druhou veřejnou betaverzi tohoto zajímavého grafického nástroje a s jeho novinkami vás dnes seznámíme.
Společnost ACD Systems vcelku nenápadně pracuje na vývoji svého editoru obrázků a digitálních fotografií, který doplňuje produktovou řadu ACDSee o nástroj na úpravy a zpracování bitmapové a částečně i vektorové grafiky. K dispozici je zatím druhá veřejná betaverze aplikace ACDSee Photo Editor 5.0, která přináší nejen několik změn v uživatelském prostředí, ale také nový systém dynamických image a color processingových filtrů, umísťování textů na křivky, vylepšené retušovací i kreslicí funkce, snazší výběr drobnějších objektů na fotkách a několik jiných užitečných inovací.
Celkové zaměření editoru spadá do oblasti zpracování a retuší digitálních snímků a různých druhů jednodušších elektronických publikací - například vizitek, pohlednic, přání, pozvánek apod. ACDSee Photo Editor 5.0 existuje stejně jako všechny novější verze ACDSee pouze ve verzi pro Windows (před lety byla k dispozici i verze ACDSee pro Macintosh), nároky editoru jsou stejné jako u Photo Editoru v4.x. Betaverzi produktu si můžete pro testovací účely stáhnout zdarma, je zapotřebí ji pouze aktivovat přes Internet prostřednictvím automatizované služby ACD InTouch.
Podrobnější představení ACDSee Photo Editoru 4.x najdete na serveru Grafika Online, dnes se budeme věnovat pouze novým či upraveným funkcím. Hned na úvod musím prohlásit, že pátá verze ACDSee Photo Editoru není nijak výrazně rychlejší než verze 4.x, což vzhledem k celkové lenivosti aplikace není příliš povzbudivé. Uvidíme, zda se něco změní ve finální verzi 5.0, moc bych tomu ale nevěřil.
ACDSee Photo Editor 5.0b - prostředí editoru s několika na plochu "vytaženými" plovoucími okny, seznamem efektů, vrstev a dalšími pracovními paletami
ACDSee Photo Editor 5.0b - některé z hlavních kreslicích, retušovacích a manipulačních nástrojů editoru |
ACDSee Photo Editor 5.0b - úvodní nabídkové okno editoru
Texty na křivce a manipulace s objekty
Textové funkce byly v ACDSee Photo Editoru 5.0 rozšířeny o možnost umísťovat textové nápisy nejen na libovolnou křivku, ale také například vně libovolných vektorových objektů. Stačí vybrat objekt a textový nástroj a kliknutím na samostatné tlačítko Path usadit text na zvolenou křivku či objekt. V nabídce textového nástroje dále najdeme několik desítek nejrůznějších vektorových tvarů, podle kterých lze text různě deformovat a efektově upravit. Texty lze navíc do grafických projektů Photo Editoru 5.0 kopírovat i po odstavcích například z MS Wordu či jiného textového editoru.
Zrychlena by mělo být manipulace s objekty včetně objektů ve vrstvách, konkrétně změna jejich velikosti či natočení, žádné převratné zrychlení jsem ale bohužel nepozoroval. Pohodlné jsou i ořezové funkce s vizuální kontrolou a speciální typy ořezu do podoby zvolených tvarů umožňující například vyříznout z fotografie srdíčko či jiný tvar. I další nástroje ACDSee Photo Editoru 5.0 jsou „převedeny“ či upraveny do vizuální podoby, vylepšená je například tvorba efektu vinětace (včetně různých variant vinětace) s automatickým zprůhledněním okolní plochy snímku. Vinětace obsahuje mimo funkce rozostření i možnost oživení barev a použití dalších doplňkových filtrů.
ACDSee Photo Editor 5.0b - jednou z novinek páté verze editoru je snadné umístění textu na libovolnou křivku
ACDSee Photo Editor 5.0b - předdefinované typy křivek pro tvorbu různých "efektových" textových nápisů
ACDSee Photo Editor 5.0b - vizuální zobrazení okrajů fotografie pro jednotlivé ořezové, manipulační či tiskové funkce
Retuše a efekty
Když už jsme u filtrů, nesmím zapomenout na nový systém dynamických efektových filtrů, které můžete v zásobníku filtrů řadit a vypínat/zapínat dle potřeby. Každý filtr nabízí osm typů náhledů a volitelné nastavovací prvky pro daný typ efektu, používat navíc můžete i masky a upravený systém kreslicích a retušovacích štětců, které lze ukládat a zpětně nahrávat.
Retuše obrázků a fotografií jsou v ACDSee Photo Editoru 5.0 inovovány o nástroje na rychlé odstranění drobnějších obrazových artefaktů, upravené jsou i další manipulační prvky pro potlačení nežádoucího efektu červených očí. Snímky můžete upravit nejen manuálně, ale také automaticky – k dispozici jsou funkce pro automatické vyvážení barev a úrovní, které pak můžete doplnit použitím filtru pro ostření či změnu kontrastu.
Zjednodušené je v Photo Editoru 5.0 sdílení grafiky pro web a tiskové účely, forma sdílení je ovšem dost prostá – jedná se totiž o možnost optimalizace a uložení grafiky ve formátech JPEG, GIF a PNG, nebo eventuálně ve formátu TIFF.
ACDSee Photo Editor 5.0b - jeden z image/color processingových filtrů s podrobnými nastaveními parametrů filtru
ACDSee Photo Editor 5.0b - zjednodušená tvorba a nahrávání štětců pro efektové úpravy fotografií, retuše a kreslicí funkce
ACDSee Photo Editor 5.0b - dynamické efekty lze v editoru vrstvit na sebe
Závěr
Hodnotit betaverzi produktu by vůči editoru nebylo fér, zaměřím se tedy pouze na zásadní prvky. Vylepšené manipulační, editační, kreslicí i retušovací funkce jsou určitě přínosem, stejně jako nový systém efektových filtrů a vylepšená práce s textem. Mezi neduhy editoru i nadále patří jeho celková pomalost a místy možná trochu chaotické ovládání systémem „podivných“ nabídek v menu. Cena páté verze ACDSee Photo Editoru zatím nebyla stanovena, podle předpokladů by ale neměla být vyšší než cena stávající verze 4.x.
ACDSee Photo Editor 5.0b - preference editoru pro nastavení vlastností pracovní plochy
ACDSee Photo Editor 5.0b - nabídka jedné z kategorií efektů v panelu Adjustments
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024