Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
ACDSee Photo Editor 4.0
18. července 2006, 00.00 | Po delší době společnost ACD Systems uvedla na trh přepracovanou verzi svého editoru obrázků a digitálních fotografií, jehož některé adekvátní funkce jsou integrovány i v ACDSee 8 a ACDSee Pro.
Společnost ACD Systems uvedla na trh čtvrtou stěžejní verzi svého editoru ACDSee Photo Editor, jehož zaměření směřuje do oblasti image a color processingových úprav obrázků a digitálních fotografií a tvorbě kompozic ze složených grafických objektů. Některé z funkcí ACDSee Photo Editoru jsou již součástí univerzálních prohlížečů/správců multimediálních souborů ACDSee 8 a ACDSee Pro, funkce pro grafické kompozice a práci s vektorovou grafikou v nich ale rozhodně nenajdeme. ACDSee Photo Editor se prodává samostatně za 70 USD a existuje pouze ve verzi pro Windows 200/XP.
Program je určený především pro rychlé zpracování grafických souborů včetně RAW fotografií. K těmto účelům je ACDSee Photo editor vybavený importními a exportními plug-iny shodnými s dalšími příbuznými produkty ACD Systems a díky nim umí otevřít cca 50 formátů souborů a patnáct formátů pak umí ukládat (souhrnný přehled podporovaných formátů souborů najdete na konci článku). ACDSee Photo Editor umí rychle barevně upravit prakticky libovolný obrázek či fotografii, vyretušovat na nich části pozadí či popředí, odstranit nežádoucí efekt červených očí, přidat textové popisky, vytvořit různé pohlednice, kalendáře, portrétové fotografie s vinětací či jinými efekty aj.
ACDSee Photo Editor 4.0 - prostředí editoru s nápovědou, efekty, náhledy obrázků a vrstvami s grafickými objekty a jejich maskami
ACDSee Photo Editor 4.0 - úvodní nastavení velikosti pracovní plochy a rozlišení grafické kompozice
ACDSee Photo Editor 4.0 - systém nápovědy a interaktivních výukových kurzů se zaměřuje přímo na konkrétní příklady úprav a retuší
Pokud program používáte poprvé, určitě oceníte podrobné interaktivní návody na jednotlivé retušovací, manipulační či efektové postupy, které jsou vestavěné v rámci nápovědy v jednom z doplňkových oken. Nápověda je ilustrovaná a povede vás krok za krokem pči celém procesu retuše či jiných typů úprav. Součástí ACDSee Photo editoru je i několik desítek filtrů na tvorbu běžných a speciálních efektů. Jednotlivé efekty mají vlastní náhledový systém se systémem osmi variací (funguje to podobně jako třeba v Adobe Photoshopu), které slouží pro rychlý výběr výsledného efektu. Importované obrázky a fotky se umístí do tzv. obrázkové koše (Image Basket), který funguje současně i jako náhledový systém. Všechny tímto způsobem importované obrázky pak můžete otevřít z koše současně a nechat si je zobrazit v hlavním okně programu. S obrázky v obrázkovém koši lze provádět i další operace - vytvářet automatizované grafické kompozice, různě je slučovat do skupin a přiřadit jim barevné značky pro lepší orientaci.
Většina kreslících, retušovacích, ořezových, efektových a dalších funkcí editoru má vždy nějaká dodatečná nastavení, které se vždy zobrazí pro výběru daného nástroje či funkce v nástrojové liště pojmenované Properties Bar. Při kreslení i retuších můžete využívat vodící mřížku a vodící linky, které vytvoříte jejich virtuálním vytažením z pravítka. Součástí programu je samozřejmě i mód pro hromadné zpracování grafických souborů. Pomocí dávkového režimu
lze provádět například efektové
operace, vytvářet portréty s nastavitelnou vinětací aj. Samozřejmostí je též tvorba barevných přechodů s řadou předdefinovaných hodnot a kreslící funkce s definovatelnými štětci. V základní nabídce najdeme zhruba patnáct kreslících štětců (většinou kulatého tvaru), z nichž u každého si můžete nastavit jeho velikost, přítlak, zploštění, úhel štětce a pochopitelně též průhlednost a fading okrajů. Kreslit lze pochopitelně libovolnou barvou, kterou si vybíráte z uživatelského barvového requesteru, ve kterém si můžete nadefinovat i vlastní skupiny barev. Kreslící či "čmárací" funkce reprezentuje tužka, stříkací pistole, malířský štětec, zvýrazňovač a nástroje pro kreslení neonovými barvami. Opakem pro kreslící štětce je guma, pro kterou opět fungují všechny přednastavené či dodatečně změněné štětce, průhlednost a fading.
ACDSee Photo Editor 4.0 - requester pro výběr barev
ACDSee Photo Editor 4.0 - seznam nabízených rozměrů fotografií a poměrů jejich stran pro ořezové funkce
Všechny efekty a kreslící i retušovací funkce lze samozřejmě používat či aplikovat na celou fotografii, nebo pouze na její vybranou část. Výběr lze vyznačit pomocí několika funkcí, v nabídce je mimo klasického pravoúhlého výběru i výběr od ruky (laso či inteligentní vektorové laso) či výběr definovaný pomocí běžných polygonů. Výběr lze nadefinovat navíc i s pomocí magické hůlky. Poměrně kvalitní jsou v editoru funkce pro rychlý ořez fotografií. Nástroj pro ořez disponuje nabídkou několika desítek pevně přednastavených poměrů stran a rozměrů fotografií, které se používají hlavně před odesíláním snímků do fotosběrny či dodatečné zpracování fotografií v jiném programu. Mezi speciální ořezové funkce patří též nástroj Cookie Cutter, které umí z fotky vyříznout libovolný přednastavený tvar. Tvarů má ACDSee Photo Editor v databázi mnoho desítek - jsou rozdělené do kategorií a umožňují například transformovat fotografii či obrázek do podoby copyrightu, různých čísel a písmen (například pro titulky a nadpisy grafických alb), srdíček, okrajů a mnoha jiných vektorových tvarů.
Úpravy barev fungují v programu buď manuálně s využitím histogramu a běžných posuvníků, druhou možností je z hlediska rychlosti práce pohodlnější automatické skupina úprav. V rámci automatických úprav lze korigovat vyvážení barev, úrovně a kontrast. Automatické je též ostření snímku, je však dost intenzivní a většina snímků je pak dost přeostřená a proto je lepší ostřit fotky raději ručně.
Nástroje na speciální retuše objektů fungují trochu podobně jako Healing Brush a klonovací razítko v Adobe Photoshopu a můžete s jejich pomocí například vyretušovat objekt z trávníku či jiné relativně homogenní plochy. Retušovat lze samozřejmě též různé praskliny, škrábance a jiné obrazové vady vyskytující se občas na starších skenovaných fotografiích.
ACDSee Photo Editor 4.0 - warpovací efekty pro úpravy tvarů výběru a celých fotografií
ACDSee Photo Editor 4.0 - nabídka vektorových tvarů pro speciální ořezové efekty
ACDSee Photo Editor 4.0 - kategorie speciálních vektorových tvarů pro efekty
Do každého obrázku můžete přidat libovolné množství textových popisek s různými fonty v horizontálním či vertikálním směru. Češtinu v písmech bohužel ACDSee Photo Editor 4.0 podporuje dost bídně a tak některé znaky prostě napsat nejde.
Grafické kompozice se vytváří pomocí systému objektů, který ACDSee Photo Editor zobrazuje v samostatné paletě Object Palette. Každý objekt může mít svou masku sloužící většinou k tvorbě efektů či práci s průhledností. K dispozici je čtrnáct blending módů využívaných nejen při kreslení, ale také u některých efektů a dalších funkcí editoru. Objekty lze podobně jako v vektorových grafických editorech umísťovat na popředí či pozadí, uzamknout je na stávající pozici nebo je nechat automaticky zarovnat na stránce. Do kompozic lze též rychle umístit grafický objekt v libovolném z podporovaných importních formátů, funguje to stejně jako adekvátní funkce Place v různých DTP programech. Do obrázku, fotky či celé kompozice můžete přidávat i různé vektorové tvary vyplněné barvou. V nabídce najdete běžné polygony (včetně varianty se zaoblenými okraji a chytrých polygonů s automatickým dopočítáváním zaoblených okrajů), kružnice/elipsy, čáry, oblouky, hvězdy, kreslit lze též vektory přímo do ruky. Obrysy vektorových objektů mohou být nakresleny či dodatečně změněny na několik druhů čerchovaných a čárkovaných čar, konce čar lze navíc opatřit kurzorovými šipkami. I když jsou všechny vektorové objekty zpětně editovatelné (pokud kompozici uložíte ve formátu ACDSee Photo Editoru), importovanou vektorovou grafiku ve formátu WMF/EMF editovat nelze jinak než jako bitovou mapu.
Umělecké a fotografické efekty zastupuje například sépiový efekt, kolorizace, solarizace či posterizace, na výběr je samozřejmě i řada běžných efektů jako jsou třeba reliéfové a okrajové efekty, efekt rozlámaného skla, vlnění, simulace olejových barev, krystalizace či imitace kresby tužkou. Samostatnou skupinu efektů tvoří deformační efekty, v další nabídce pak najdeme například různé typy rozostření, ostření (včetně Unsharp Maskingu), efekty pro práci se světelnými podmínkami a mimo jiné i efekty přidávání či naopak redukci šumu.
ACDSee Photo Editor 4.0 - každý efekt nabízí samostatný náhledový systém s variacemi pro rychlý výběr výsledku
Hotové kompozice a upravené fotografie můžete uložit v některém z běžně používaných grafických formátů, nebo použít export prezentace pro Microsoft Office ve formátu PNG včetně průhlednosti, které lze pak importovat do MS PowerPointu.
Celkové zhodnocení možností ACDSee Photo Editoru 4.0 je poměrně jednoduché. Program těží především ze své historie a bývalé popularity, která s postupujícím časem stále klesá. ACDSee Photo Editor totiž nepřináší nic zásadně nového a oproti svým konkurentům nemá ani nic podstatného navíc. Celková nabídka funkcí ACDSee Photo Editoru je vcelku ucházející, nedostatky se ale najdou - chybí například jakékoliv specializované funkce pro (podotýkám, že přesné!) perspektivní korekce fotografií, také nabídka efektů není nijak zvlášť rozsáhlá. Hodně špatné je, že nefunguje korektně čeština v písmech, snad to ACD Systems napraví v nějakém z budoucích bezplatných updatů. Naopak ocenit musím relativně jednoduché a přehledné ovládání programu a rychlý postup práce u prakticky všech korekčních i efektových funkcí.
Šikovná je i databáze vektorových tvarů pro efektové úpravy fotografií. Výborná je i nápověda formou interaktivních kroků s dostatkem ilustračních obrázků. Vzhledem ke všem výše popsaným skutečnostem je cena 70 USD opravdu dost vysoká. Pokud se vám ovšem možnosti a v článku popsané funkce ACDSee Photo Editoru 4.0 líbí a nevyžadujete českou lokalizaci, vyzkoušejte si trial verzi.
ACDSee Photo Editor 4.0 - zapnout lze i "standardní" správa barev
ACDSee Photo Editor 4.0 - preference programu jsou jen velmi jednoduché a nabízí například výběr algoritmu pro převzorkování fotografií
ACDSee Photo Editor 4.0 - hromadné operace se soubory umožňují aplikovat na fotografie i vybrané efekty
ACDSee Photo Editor 4.0 - pomocí hromadných operací lze vytvářet též efekty vinětace
ACDSee Photo Editor 4.0 - přesun a natáčení grafických objektů v kompozici můžete měnit i číselně
ACDSee Photo Editor 4.0 - velikost obrázků a fotografií lze měnit percentuálně nebo pro absolutní čísla, obojí včetně zachování poměru stran
Podporované importní grafické formáty
APD | ACD Photo Editor | Native project file format |
BMP | Windows Bitmap | Windows and OS/2; 2/8/16/24/32 bpp; RLE and uncompressed |
CR2 | Canon RAW | |
CRW | Canon RAW | |
DCR | Kodak RAW | |
DJV | DjVu file | |
DNG | Adobe Digital Negative | |
EMF | Enhanced Metafile Format | Win32 enhanced placeable metafiles |
ERF | Epson RAW | |
EPS | Encapsulated PostScript | Displays embedded thumbnail (TIFF formats) and first page only |
GIF | Graphics Interchange Format | Single page and animated; 87a and 89a |
ICL | Icon library file | |
ICN | AT&T graphics file | |
ICO | Windows icon file | Shows multiple resolutions as separate pages |
IFF | EA/Amiga Interchange File Format | 1-24 bpp, including HAM and HAM8; multiple pages and animations not supported |
JP2 | JPEG2000 | 48-bit support |
JPC | JPEG2000 | 48-bit support |
JPG | JPEG | JFIF and Adobeä CMYK |
MRW | Konica Minolta RAW | |
NEF | Nikon RAW | |
ORF | Olympus RAW | |
PBM | Portable BitMap | |
PCD | Kodakä PhotoCD | Up to 3072x2048 resolution (16BASE) |
PCT | Macintosh picture file | |
PCX | PC Paintbrush bitmap file | |
Adobe Portable Document Format | ||
PEF | Pentax RAW | |
PGM | Portable Graymap file | |
PIC | SoftImage PIC | All sub-types supported |
PIX | Alias PIX bitmap file | 24 bpp |
PNG | Portable Network Graphics | All sub-types supported |
PPM | Portable PixMap | |
PS | Adobe PostScript | First page only |
PSD | Adobe PhotoShop Document | RGB, grayscale, duotone, paletted 1/8/16/24/32 bpp and transparency. |
PSP | Paint Shop Pro | Version 5 and version 6 |
RAF | Fujifilm RAW | |
RAS | Sun raster file | Uncompressed and RLE compressed |
RAW | Casio, Contax, Leica, Panasonic, Pentax, Phase One 032 | |
RSB | Red Storm image format | All sub-types are supported |
SGI | SGI Image Format | 8-32 bpp; no colormaps; RLE or uncompressed |
SRF | Sony RAW | |
TGA | Targa | All sub-types supported |
TIFF | Tagged Image File Format | 1/2/4/8/12/16 bits per sample, 1-4 samples per pixelBilevel/RGB/Paletted/CMYK/YCrCb/LOGL/LOGLUV; Uncompressed/PackBits/LZW//ThunderScan/ SGILog/CCITT/ZIP/NEXT/New-JPEG (no v6.0 JPEG support)Support for multi-page documentsKodak RAW TIFF, Canon RAW TIFF |
WBMP | Wireless Bitmap | |
WMF | Windows Metafile Format | Win 3.x placeable metafiles |
XBM | X bitmap | |
XPM | X pixmap |
Podporované exportní grafické formáty
APD | ACD Photo Editor | Native project file format |
BMP | Windows Bitmap | Windows 24 bpp |
GIF | Graphics Interchange Format | Single page |
IFF | EA/Amiga Interchange File Format | 24 bpp, including RLE compression; multiple pages and animations not supported |
JP2 | JPEG2000 | 24/48 bit support lossless compression and progression order |
JPG | JPEG | JFIF, progressive and embedded thumbnail |
PCX | PC Paintbrush bitmap file | |
PNG | Portable Network Graphics | 24 and 32 bpp |
PSD | Adobe PhotoShop Document | RGB and grayscale 8/16/24/48 and transparency 8/24 |
RAS | Sun raster file | Uncompressed, compressed by encoded and RGB format |
RSB | Red Storm image format | |
SGI | SGI Image Format | 24 bpp, RLE or uncompressed |
TGA | Targa | RLE compression |
TIFF | Tagged Image File Format | 24/32/48 bits per pixel uncompressed, packbits, LZW, Thunder Scan, SGILog, ZIP, NEXT, NEW- JPEG (no v6.0 JPEG support) |
WBMP | Wireless Bitmap |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024