Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
ACDSee 8 Photo Manager: nová verze populární aplikace
14. září 2005, 00.00 | ACDSee od společnosti ACS Systems je výjimečně rychlý a praktický prohlížeč obrázků a náhledů, který si svou oblibu mezi uživateli získal hlavně schopností otevírat velké množství různých obrazových formátů. V současné době uvádí výrobce na trh nejnovější verzi – ACDSee 8 Photo Manager.
Populární a hojně používaný praktický prohlížeč obrázků, fotografií a náhledů od společnosti ACD Systems – program ACDSee, se dostává do nové fáze, na trh je právě uváděna jeho nejnovější verze ACDSee 8 Photo Manager. Tato aplikace je tolik oblíbená především díky své univerzálnosti, jednoduchosti ovládání a především schopnosti rychle otevírat velké množství obrazových formátů. Kromě toho však můžete s tímto programem provádět jak úplně základní, tak i pokročilejší úpravy fotografií a obrázků. Co nového přináší nejnovější verze ACDSee?
ACDSee v kostce
Aplikaci vyvinula společnost ACD Systems International, sídlící v Britské Kolumbii v západní Kanadě, která představuje jednoho z předních světových vývojářů a prodejců software pro digitální zpracování obrázků již od roku 1993. Její populární produkt – prohlížeč digitálních fotografií s názvem ACDSee, těšící se stále větší oblibě mezi uživateli, se dočkal již verze 8. Pojďme si stručně přiblížit, co že vlastně tento program nabízí. Velká výhoda aplikace spočívá především v rychlosti načítání a možnosti otevírat i velké soubory s velkým množstvím obrázků. Po otevření libovolného souboru či alba, můžete jednoduše a rychle prohlížet, dělat náhledy, používat lupu, nebo pomocí editačního módu provádět úpravy fotografií, jako například: změny velikosti, rotace, ořezy, dále také úpravy jasu, barev a podobně. K dispozici máte i možnost zobrazení EXIFu s veškerými podrobnými informacemi o zobrazovaném snímku.
Základní funkce
Obrázky lze třídit, kopírovat nebo přesouvat do jiných složek přes místní menu. Dále můžete přetahovat náhledy a ukládat je do libovolných složek. Soubory mohou být konvertovány do formátů: BMP, GIF, JPEG, PCX, TGA a TIFF. Můžete takto konvertovat jak jednotlivé obrázky, tak i celou sérii. Plug-in pro vyhledání duplikátů prověřuje pořadí bytů souborů a umožní vyhledat identické soubory i v případě, že mají jiný název. Plug-inem pro archivaci obrázků můžete označit skupinu obrázků v náhledovém zobrazení nebo v seznamu souborů a vložit je do CAB, TAR, TGZ, LZH, UUE nebo ZIP archivu (včetně ochrany heslem, je-li třeba). Program ACDSee nabízí možnost prohlížení, posouvání a procházet tisíce náhledů - a to všechno velmi rychle. Lze také aktivovat automatické prohlížení - "Slideshow" se zvuky, časováním a přechodovými efekty, a vytvořit tak působivou prezentaci. Kromě obrázků se dá ACDSee použít i k přehrávání audio a video souborů (včetně formátů MP3, AVI a MPEG a dalších několik desítek formátů médií). Zobrazování obrázkových souborů může být ve formě ikon či detailu (s ukázkou zobrazovacího okna). Aplikace nabízí pochopitelně také možnosti tisku a sdílení fotografií přes webové stránky (ACDSee má v nabídce potřebné nástroje pro tvorbu vlastních fotoalb v HTML kódu). V případě tisku máte několik možností rozvrhu fotografií a nastavení. Nástroje ACDSee pro sdílení na webu pracují chytře. Připojíte sérii obrázků k e-mailu přímo z ACDSee a program je sám nakonfiguruje tak (vypočítá správné množství a velikost obrázků), aby samotné odeslání proběhlo bez chyb.
Editační část ACDSee 8 Photo Manager nabízí také základní i pokročilejší možnosti editace fotografií (včetně provádění různých oprav a konverzí). Možnosti vylepšení a oprav zahrnují rychlé a pružné nástroje k ořezávání, otáčení, převracení, vyjímání a vkládání obrázků. Nechybí ani manuální i automatická redukce efektu "červených očí", nastavení úrovní jasu, kontrastu, odstínu, sytosti a barevné hloubky. Dále můžete vybírat z různých filtrů pro zostření, rozmazání a odstranění šumu z obrázků, ale také z uměleckých speciálních efektů jako jsou například: negativ, reliéf, sépie nebo zabarvení. Co značně zpřehledňuje a zjednodušuje práci s těmito „pomocníky“, je možnost zobrazení ukázky před a po provedení změny. Ovšem stále mějte na paměti, že ACDSee je primárně stále především prohlížecím programem. Veškeré složitější úpravy proto svěřte raději do „rukou“ nějakého editačního programu – například Photoshopu od Adobe nebo právě představené novince od Corelu – Paint Shop Pro X.
Co je nového v ACDSee, verzi 8 ?
Nová funkce Quick Search usnadňuje a urychluje hledání fotografií a složek (lze vyhledávat podle názvu, složky, kategorie, slova a podobně). Další funkce Create Video or VCD umožňuje vytvoření prezentace (Slide show) s možností rozšíření o audio a následném přehrání na stolním DVD přehrávači. Z toho vyplývá, že nová verze ACDSee podporuje též vypalování na CD a DVD disky (pomocí funkce Burn Basket), bez nutné přítomnosti dalších vypalovacích softwarových aplikací. Nová je také „Oprava fotografií“ (Photo Repair) – nástroje které umožňují restaurování starých snímků nebo odstraňování běžných defektů jakými jsou například: skvrny, odrazy (blesku, slunce, světla atd.), vady objektivů (například aberace ap.) a klasické další neduhy – prach, škrábance a podobně. Z ostatních užitečných funkcí jmenujme například: rychlé odstranění jevu červených očí, výřezy i z náhledu (či edit menu), úpravy přeexponovaných / podexponovaných snímků, rychlý a okamžitý přístup k editačním nástrojům (tools), možnosti zoomování při náhledu nebo editaci a 27 nových filtrů a speciálních efektů.
Z vizuálního hlediska došlo k ještě většímu zpřehlednění a možnosti zobrazení více informací o složkách a možnosti obohacování fotografií a obrázků. K jednotlivým snímkům můžete přidávat komentáře či textové popisky, u kterých lze pochopitelně měnit velikost a font písma. Kromě toho můžete přidávat do obrázků bubliny s popisem nebo až 13 speciálních efektů (například: rozmazání, zvlnění, otáčení atd.). Součástí vybavení verze 8 je HTML album, pomocí něhož můžete vytvářet alba, obrázky nebo webové prezentace přímo v HTML kódu a rovnou je ukládat na internetové stránky. Funkcí Sync feature lze synchronizovat obrázky a prezentační materiály s libovolnými síťovými složkami a dalšími externími zařízeními. Součástí Start-Upu je nabídka Help – Task Pane, pro nové uživatele, která vám poradí v začátcích s programem ACDSee 8 Photo Manager a ulehčí práci s aplikací. Užitečná vlastnost nové verze je možnost hromadného editování informací v EXIFu – tedy nejen možnost změn u jednotlivých snímků, ale také u celých souborů (můžete měnit například: Název, datum / čas, autora, poznámky a podobně). Kromě EXIFu, je zde podporována i platforma IPTC (obdoba EXIFu).
Resumé
Hodnotit program jako takový dle jeho prostředí a ovládání je věc velice ošemetná a nevděčná, neboť co člověk, to názor – každému vyhovuje něco jiného. Z osobního hlediska považujeme ACDSee za velmi flexibilní, přehlednou a příjemnou aplikaci pro správu a jednoduché úpravy digitálních fotografií. Další podstatnou výhodou aplikace ACDSee, jsou její minimální systémové nároky, díky čemuž funguje tak rychle. Tam, kde podobně zaměřené programy sotva spustíte, funguje ACDsee bez problémů.
Na trhu má tento program samozřejmě i svou konkurenci, kterou představují aplikace: IrfanView, Zoner Media Explorer nebo žhavá novinka – na trh právě uvedené Photo Studio 8, rovněž od Zoneru. Silnou zbraní ACDSee je dlouhá doba působení na trhu a s tím spojená silná a početná základna uživatelů. Za dobu své existence dorostl program od jednoduchého prohlížeče snímků až k plnohodnotnému manažeru fotografií, umožňující i celkem náročné editační funkce, které v lecčem mohou nahradit i profesionální editační grafické programy (jako například Photoshop). Jednoduchost a snadná práce s ACDSee z něj dělá správnou volbu pro amatérské uživatele ale i pro zaneprázdněné fotografy, kteří postrádají dostatek času potřebný pro správu digitálních fotek ve výkonnějších, složitějších (a tím i co se učení týče, náročnějších) grafických programech. Zajímavá je též cena – 49,99 dolarů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024