Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
ACDSee 14: nová verze populárního organizéru obrázků a fotografií
18. října 2011, 00.00 | Nová stěžejní kdysi legendárního správce a prohlížeče grafických souborů se i nadále zaměřuje na práci s digitálními fotografiemi. Vyjma zkráceného názvu aplikace nabízí ACDSee 14 vylepšené označování snímků barevnými značkami, přidávání a vizualizaci GPS metadat s pomocí Google Maps, kreslicí nástroje a několik nových uměleckých efektů pro zpracování snímků.
ACDSee společnosti ACD Systems je stále svým způsobem legenda mezi prohlížeči nejrůznějších grafických formátů, který se s rozvojem oblasti digitálních fotografií postupně transformoval (stejně jako většina dalších prohlížečů obrázků) do podoby komplexního správce, konvertoru a editoru digitálních snímků.
Oproti ACDSee Pro, určenému profesionálním uživatelům často pracujícím s RAW snímky, chybí v "originálním" ACDSee především modul na úpravy a nativní konverze RAW fotografií, načítat a zobrazovat je program ovšem umí. Zbývající vlastnosti ACDSee 14 jsou sjednocené s ACDSee Pro 5, jehož popis najdete v již publikovaném článku. Dalším zásadním rozdílem je prodejní cena ACDSee 14, která je 80 USD za verzi pro Windows.
Některé novinky v ACDSee 14 jsou stejné jako v ACDSee Pro 5, čímž společnost ACD Systems opět sjednotila oba své vlajkové produkty pro zpracování digitálních fotografií. Zkrácen byl i název samotné aplikace, která se zbavila otravného přídavku Photo Manager a používá opět pouze původní elegantní název ACDSee.
Uživatelské pohledy na metadata a služba ACDSee Online
V organizéru souborů zastupovaného pracovní sekcí Manage si můžete nastavit uživatelské pohledy na metadata fotografií a dalších typů souborů podporovaných v ACDSee 14 a není tudy nutné stále zobrazovat všechna EXIF, IPTC a XMP metadata.Sekce Online se stejnojmennou záložkou je nyní prezentovaná jako cloudová služba ACDSee Online pro ukládání, sdílení a správu obrázků a fotografií, které lze s online služby nechat sdílet na dalších populárních serverech a sociálních sítích.
Vizuální geotagging a barevné značky
Vizuální geotagging snímků alias přidávání, editace a zobrazování zeměpisných souřadnic k jednotlivým fotografiím využívá shodně jako v ACDSee Pro mapové podklady Google Maps – je ovšem dost překvapivé, že zobrazování GPS souřadnic najdeme v ACDSee až nyní a program pro účely geotaggingu navíc vyžaduje přihlášení k příslušnému online účtu. Náhledy snímků se u pohledu na mapu zobrazují v dolní části obrazovky, přičemž náhledy mají shodné vlastnosti jako náhledy v samotném organizéru.
Používání, zobrazování a chování barevných značek je u ACDSee 14 zcela shodné jako v ACDSee Pro 5, opět tedy máte k dispozici přehledné barevné proužky pod náhled snímků a můžete barevné značky používat například pro třídění snímků či jejich označení k dalšímu zpracování (konverzi, publikování aj.).
Editace fotografií
V editoru v sekci Edit najdeme mimo stávajících editačních operací něco přes dvacet efektových filtrů, mezi kterými jsou tři nové efekty Lomo (simulace lomografie), Orton (zasněné snímky) a Collage (automatizovaná tvorba fotografických koláží). Jejich podrobnější popis je zbytečný, jsou opět shodné jako u ACDSee Pro 5.
Druhou novinkou, kterou taktéž najdeme i v ACDSee Pro 5, je sada kreslicích nástrojů pro přidávání jednoduchých geometrických tvarů, šipek či kresby od ruky do snímků v sekci Edit.
Závěr
ACDSee 14 v pozici původního prohlížeče a konvertoru obrázků postupem času ztratil část svého věhlasu, nicméně stále se jedná o velmi kvalitní a současně univerzální organizér digitálních fotografií s užitečnými konverzními, editačními a publikačními schopnostmi. Programu mimo nových (výše popsaných) funkcí určitě prospělo i zjednodušení celého názvu aplikace stejně jako u ACDSee Pro, stále však chybí například propojení se službou Webová alba Picasa a opět shodně jako u ACDSee Pro také jednodušší forma nahrávání fotek na Facebook bez nutnosti manipulace se soubory v Online sekci ACDSee.
Zkušební verzi ACDSee 14 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti ACD Systems.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024