Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
3DVista Studio Pro 1.9
7. března 2002, 00.00 | Nedávno byla uvolněna druhá betaverze profesionálního balíku na tvorbu několika druhů panoramat 3DVista Studio Pro velmi zajímavými exportními možnostmi. Co všechno program umí a v čem je tak zajímavý?
Pokud používáte digitální fotoaparát, jistě jste se už někdy setkali s panoramatickými fotografiemi. 3DVista Studio Pro firmy 3DVista je na panoramata opravdový odborník. Program je určen pro Windows 95/98/ME/2000/XP, stojí 200 USD a mezi jeho hlavní přednosti patří možnost uložení panoramatu nejen v obvyklém formátu QuickTimeVR nebo jako webovou stránku, ale také ve formátu DXD, což není nic jiného než Xtra pro Macromedia Director.
3DVista Studio obsahuje tři části - Photography pro import snímků, Stitching Workshop na sestavení panoramatu a Publishing Editor pro jeho úpravu a export. Program má svoje vlastní (a vůbec ne špatné) grafické rozhraní a nechcete-li vyrábět panoramatické fotografie ručně, můžete využít služeb integrovaného Wizardu. Prvním krokem je volba typu zdrojových obrázků, mimo statických snímků ve formátech BMP a JPEG umí 3DVista Studio importovat i AVI animaci či video ve stejném formátu. Při importu videa máte k dispozici TWAIN rozhraní a také Video Capture modul, ve kterém si z náhledů vyberete požadované snímky a pošlete je do Stitching Workshopu. Ještě předtím si ale musíte vybrat typ panoramatu, který budete chtít vyrobit - 3DVista Studio nabízí mimo klasického panoramatu i typ Cubic (panorama ve tvaru krychle, na jejíž stěny jsou namapovány poskládané fotky, kterých tak může být pouze 6 - vhodné zejména pro místnosti) a Double Row ("dvojité" řádky - opět vhodné například pro místnosti například s vysokým stěnami) - viz ukázky.
Stitching Workshop má na starosti poskládání fotek v požadovaném pořadí a sestavení výsledného panoramatu. Každý z importovaných snímků můžete otočit či převrátit, změnit jeho pořadí v panoramatu apod., samozřejmostí je i nastavení parametrů objektivu fotoaparátu. Po sestavení panoramatu pak můžete celu scénu upravit - k dispozici jsou nástroje na úpravu barev, alpha blending (pro prolnutí a vyhlazení u "spojů" jednotlivých fotek) a také velikosti obrázků.
K exportu panoramatu slouží Publisher Wizard nabízející export jako webovou stránku, email/elektronickou pohlednici, Macromedia Director Xtra a jako video ve formátu QuickTimeVR. Po zvolení názvu celého panoramatu se objeví exportní modul s náhledem původního a exportovaného panoramatu a můžete opět upravit barvy, rozlišení celého panoramatu, nastavit jas, kontrast, nasycení barev nebo případně panorama zaostřit. Součástí exportního modulu je i Preview celého panoramatu, takže si svou práci můžete prohlédnout ještě před finálním uložením na disk.
Při exportu panoramatu v podobě webové stránky si nejprve vyberete skin pro přehrávač panoramatu, který se jako Java applet vloží do vytvořeného HTML dokumentu. Nastavit můžete i rozlišení panoramatu, typ obrázků a v dalším kroku pak i základní parametry HTML dokumentu jako je hlavička / nadpis, průvodní text, pozadí stránky, barvu odkazů a případně i logo vložené na stránku jako klasický obrázek. I zde je k dispozici reálný náhled výsledné podoby webové stránky, nastavit můžete i úvodní automatické přehrání panoramatu v požadovaném směru a zobrazení hotspotů.
Hotspot Editor je samostatná část Publisher Wizardu a s jeho pomocí můžete v panoramatu definovat pravoúhlé klikací mapy (viz poslední obrázek Hotspot Editoru) obsahující podobně jako u webových stránek odkaz na jinou stránku, další panorama, případně i přehrání audio záznamu. Hotspoty ale nejsou jediným navigačním prvkem, který je možno do panoramatu přidat. Druhým typem navigace je Drop down menu, i zde je princip definování jednotlivých menu podobný hotspotům. Výsledné panorama můžete uložit na disk, poslat mailem jako EXEcutable soubor, poslat přes FTP a exportovat v dalším z podporovaných formátů. U formátu QuickTimeVR si můžete nastavit kodek a jeho základní parametry jako je počet barev, kvalita/účinnost komprese apod., při posílání panoramatu mailem nebo přes FTP protokol nabízí program příslušná nastavení parametrů pro mail i FTP.
A co jsem ještě opomenul? Například možnost nastavit si typ rendereru (základní GDI nebo akcelerovaný Direct X), to už je ale opravdu snad všechno, co 3DVista Studio nabízí. Pokud se Vám to zdá za 200 USD málo, musím s Vámi souhlasit. Chybí například tiskový výstup, podpora většího množství grafických a animačních formátů (například je poněkud podivné, že i když umí program ukládat formát QuickTimeVR, klasický QuickTime není při importu snímků vůbec podporován), také možnosti ručně ovlivnit pozici jednotlivých snímků v panoramatu jsou prakticky nulové. Výstup a kvalita algoritmů starajících se o poskládání snímků jsou velmi kvalitní, zázraky ale bohužel dělat neumí. 3DVista Studio tak i přes některé své přednosti asi vzhledem ke své ceně zůstane nepříliš často využívaným programem na výrobu panoramatických fotografií, který ale přesto lze doporučit alespoň k vyzkoušení.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024