Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
2D Vector Pak & RealOptimizer pro ACDSee
30. července 2002, 00.00 | Novinkou mezi komerčními plug-iny pro multifunkční image browser ACDSee jsou balíky 2D Vector Pak na prohlížení několika vektorových grafických formátů a RealOptimizer na rychlou optimalizaci obrázků přímo v prostředí ACDSee.
Používáte-li modulárně navržený multimediální prohlížeč obrázků a animací ACDSee, pak jistě víte, že naprostou většinu funkcí programu zprostředkovávají různé plug-iny. Několik desítek těchto modulů dostanete už společně s ACDSee a několik dalších si pak můžete stáhnout z domovské stránky programu, většinou se ale jedná pouze u různé updaty stávajících plug-inů. To už ale není tak úplně pravda, neboť nově společnosti ACD Systems nabízí dva balíky plug-inů 2D Vector Pak a RealOptimizer. První ze zmíněných balíků plug-inů 2D Vector Pak s cenou 30 USD umožňuje v ACDSee prohlížet 2D vektorové grafické formáty DWF, HPGL a CGM (včetně prohlížení těchto formátů uložených v archivech ZIP a LZH), RealOptimizer je pak jednoduchý optimalizér a současně i konvertor obrázků s výstupem ve formátu JPEG a možností dávkového zpracování obrázků, jehož cena je opět 30 USD.
Zatímco 2D Vector Pak rozšiřuje prohlížecí možnosti ACDSee, RealOptimizer je o něco "konstruktivnější" plug-in (přesněji řečeno Command) určený pro optimalizaci obrázků. Pokud ovšem čekáte nějaký propracovaný plug-in s možnosti na úrovni klasických optimalizérů obrázků, patrně budete zklamáni. RealOptimizer totiž umí obrázku pouze zvětšit či zmenšit a uložit je ve formátu JPEG. Modul se po výběru požadovaných obrázků aktivuje podobně jako další moduly, tj. buď z "Activity Wizardu" (ve skupině "Edit"), nebo mnohem jednodušeji z nástrojové lišty automaticky zobrazené v ACDSee 4.x po kliknutí na ikonku "Edit". RealOptimizer je navržen výhradně pro rychlou úpravu velikosti obrázku s vizuální kontrolou, jiné funkce od něj tedy nelze očekávat. Plug-in podporuje základní grafické formáty jako jsou formáty BMP, JPEG, GIF, TARGA, TIFF, PCX, PSD apod., méně či více exotické formáty jako například IFF ILBM, PIX, PPM, WMF/EMF, FPX, SWF, XPM apod. je nejprve nutno v ACDSee nebo v jiném prohlížeči či grafickém editoru převést do "použitelnějšího" formátu. Po aktivaci RealOptimizeru se objeví dvě náhledová okna s originálním a optimalizovaným obrázkem, jejichž velikost lze měnit jak přímo v náhledu, tak i v okně "Image Optimization". V tomto okénku současně vidíte i rozlišení, velikost a stupeň komprese originální předlohy i v optimalizovaného obrázku a můžete zde nastavit kvalitu pro uložení ve formátu JPEG. Obrázky lze samozřejmě zvětšovat či zmenšovat včetně zachování poměru stran, nikde ale není udáváno, jaký algoritmus je při úpravě velikosti použit. Chcete-li upravit víc obrázků najednou, stačí si je v ACDSee vybrat a RealOptimizer se automaticky přepne do dávkového módu, který funguje velmi podobně jako u ruční optimalizace, ale samozřejmě bez reálného náhledového systému. Velmi stupidní je ovšem ukládání obrázků, neboť původní formát se bez varování přepíše (tj. RealOptimizer zdrojový obrázek smaže, což bohužel u ruční optimalizace nelze nijak ovlivnit) a mimo jiné například nevidím žádný důvod, proč vůbec optimalizovat GIF obrázky do formátu JPEG (pokud ovšem nějaký maniak neukládal fotky jako GIFy). Obrázek samozřejmě můžete uložit i pod novým názvem (původní zdroj tedy zůstane zachován), to je ale pouze nouzové řešení a určitě by se dalo vyřešit ukládání obrázků mnohem elegantněji - například jako to umí samotné ACDSee při konverzích obrázků.
Pracujete-li často s CAD/CAM atp. výkresy ve formátech DWF, HPGL nebo CGM, možná se Vám bude prvního popsaný balík plug-inů 2D Vector Pak hodit alespoň pro základní orientaci ve výkresech, aniž byste si je museli prohlížet ve specializovaném prohlížeči, i tak je ale cena 2D Vector Paku poněkud vysoká. O rozumné využitelnosti RealOptimizeru bych si dovolil s úspěchem pochybovat, neboť nenabízí nic, co by se nedalo udělat přímo v ACDSee či jiném prohlížeči obrázků a navíc jsou jeho funkce natolik primitivní a omezené, že investici 30 USD si troufám označit jako vyhozené peníze.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024