UMAX Power Look II - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Power Look II

16. června 1998, 00.00 | Opět jsme pro Vás připravili recenzi na scanner firmy UMAX. Jedná se o scaner POWER LOOK II, který Vás jistě zaujme nejen svojí příznivou cenou, ale i technickými parametry a množstvím produktů, které u něho najdete.

Opět jsme pro Vás připravili recenzi na scanner firmy UMAX. Jedná se o scaner POWER LOOK II, který Vás jistě zaujme nejen svojí příznivou cenou, ale i technickými parametry a množstvím produktů, které u něho najdete. Vše nám zapůjčila firma Conquest, která je distributorem scannerů UMAX v ČR.

Design
Pokud jste četli naší recenzi na Power Look III, tak mam pro Vás "zcela nečekanou" zprávu. Design je takřka totožný. Ke scanneru je dodáván dianástavec UTA-III i klasický kryt. To je výhodné, pokud chcete scanovat předlohy, které nejsou ploché. Protože kryt se na rozdíl od nástavce dá přizvednout v pantech asi o 5 cm.
Jinak k rozměrům : 543 x 336 x 134 mm bez nástavce, s ním je výška 165 mm a hmotnost s nastavcem skoro 13 kg ( bez něj 9,5 kg ). Jak je patrné, rozměry jsou odpovídající tomu, že aktivní snímatelná plocha je 212 x 297 mm. Konstrukce působí bytelným dojmem, což je prvotní předpoklad kvalitního snímání.

Balení
Scanner je balen stejně jako Power Look III. To znamená v první krabici najdete scaner, napájecí kabel, propojovací SCSI kabel, SCSI řadič, SCSI terminátor, příručku a CD s ovladači. V druhé krabici najdete dia nástavec s označení UMAX UTA-III, propojovací kabel, rámečky a návody. To není málo, ale navíc ke scaneru ještě dostáváte : Adobe PhotoShop 4.0CZ ( s bezplatným upgrade na verzi 5.0CZ až bude k dispozici ) MetaCreations Painter 5, binuscan PhotoPerfect, Calamus a ještě tablet WACOM ArtPad II. To je panečku nabídka. Když to všechno sečtete je scanner v podstatě zadarmo.

Návody a lokalizace
Návod stejně jako ovladače jsou plně lokalizovány do češtiny. Manuál je pouze v elektronické podobě ve formátu PDF, papírové návody jsou velice stručné a pouze anglicky. Návod je tradičně dobrý, i když mě překvapilo, že se věnuje pouze ovladačům nikoli scaneru samotnému. Na papírové návody si nezvykejte, je jich čím dál méně. Jsem rád, že UMAX si uvědomuje význam lokalizace.

Technické parametry
Power Look II bych označil jako lepší střední třídu. To znamená, že technické parametry nejsou maximální, ale scaner je dostatečně kvalitní pro seriózní práci. Takže to projdeme. K počítači je scaner připojen pomocí rozhraní SCSI-II. U scaneru je jednoduchý řadič pro sběrnici ISA, ten je stejný u všech produktů UMAX.
Snímací CCD člen disponuje rozlišením 600 x 1200 DPI. To je hodnota střední třídy, pro snímání papírových předloh jistě stačí, pro filmy to již není to nejlepší. Proto si můžete pomoci softwarovou interpolací až k hranici 9600 DPI. A co se týče barev můžete snímat s hloubkou 24 nebo 36 bitů, šedi s hloubkou 8 nebo 12 bitů.
Co se týče dalších schopností, tak zmíníme měřítko v rozsahu 1 - 400 %, 200 kroků jasu, kontrastu, 256 kroků balance stínů a gama křivku je možné načíst.
Nástavec je určen pro snímání jak pozitivních, tak i negativních předloh. Je dobrým doplňkem, ale optické rozlišení 600 x 1200 DPI je poměrně nízké pro snímání třeba z 35 mm filmu. Na druhou stranu, třeba pro Internet to zcela stačí.

Ovladače
Zde se odkáži na článek o Power Look III, který používá zcela shodné ovladače. Jedná se o Magic Scan verze 3.13CZ. Zde bych se nerad znovu rozepisoval o jejich kvalitách. Pouze zopakuji, že se jedná o velice pěkné, pohodlné a hlavně již profesionálněji řešené ovladače. Pracuji s nimi již delší dobu a jsem opravdu spokojen. Připojuji další snímek obrazovky, aby jste si mohli udělat lepší představu.

Korekce

Další software
Toho je opravdu hodně. UMAX se snaží své přístroje vybavit bonusovým softwarem vždy velice zhusta. Pro uživatele je to výhodné, protože získají levnou cestou software, který by stejně potřebovali. Takže pro úpravu obrazu je zde Adobe PhotoShop, což je jednoznačně nejlepší volba. Pro kresbu je zde Painter 5, který je také slušnou volbou i pro zkušeného uživatele. Na fotografie je zde Photo Perfect, který je sice řádně odlehčen a ke svým dražším bratříčkům má daleko, ale je aspoň cestou k levnému upgrade. A dále zde máme Calamus, který je takovým vstupním bodem do dalšího oboru.

Práce se scanerem
Scaner jsem v úvodu zařadil do střední třídy a vše tomu odpovídá. Konstrukce scaneru je dostatečně propracovaná a nepřekypuje plasty, takže je i dostatečně přesná. Dia nástavec je velice šikovná věcička. Z filmu se dobře snímá. Jen pro negativy chybí lepší software pro barevné redukce. Tím by mohla být třeba lepší verze binuscan PhotoPerfect, to však záleží jen na Vás. Možná se Vám rozlišení zdá nízké, ale výsledné obrázky jsou nesrovnatelně lepší proti scanerům nizší.( Např. Astra 1220S )
A na konec ještě drobná výtka. Bohužel Power Look II stejně jako verze III mají stejný a přesněji stejně nešťastný zámek optiky. Je to o to nepochopitelnější, že zámek u nástavce je výrazně lepší. To je asi jedna z mála nevýhod, ale opravdu to není žádný zásadní problém.

Shrnutí
Takže to všechno shrneme. Power Look II je scaner střední třídy. Technické parametry nejsou ze super třídy, ale jsou dostačující pro běžnou práci. Jen snad rozlišení není moc velké pro práci s filmovými předlohami, ale za tu cenu se asi víc čekat nedá. A co víc dostanete k němu tolik hodnotných programů a tablet. Jistě se ptáte, co to všechno stojí ? 53.990 Kč bez DPH považuji za velice dobrou nabídku.
Co se týče chyb, nemám to ve zvyku, ale musím konstatovat, že žádné závažné nejsou a ve své cenové kategorii je to opravdu bezchybný stroj. Takže si zaslouží naše nejlepší hodnocení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: