UMAX Mirage II. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Mirage II.

6. srpna 1998, 00.00 | Scaner nižší profi třídy s formátem A3 a příznivou cenou. Bližší informace v recenzi.

Scanery UMAX nejsou nijak neznáme na našem serveru. Přesto dnes přicházíme s novinkou. Model Mirage II je prvním formátu A3 v naší recenzi. Za zapůjčení děkujeme firmě Conquest, která je distributorem těchto scanerů u nás.

Design
Mirage II Pokud jsem většinou konstatoval, že scanery Umax se vyznačují konzervativním a ryze praktickým designem, tak u tohoto modelu udělali návrháři výjimku. Posuďte asi, jak často se vidí modrý scaner. Ano opravdu se nejedná o žádnou legraci, scaner je sice slušivě, leč velice netradičně modrý. Jinak tvarově zas tak moc nepřekvapí. Odklápění dianástavce je již boční, zřejmě z důvodů rozměrů. Tento přístroj není žádný drobeček. To rozhodně ne, míry jsou 730 x 528 x 198 mm vč. nástavce a váha je také úctyhodná, rovných 25 kg.

Balení
Balení je také dlouhá historie. V první a největší krabici najdete scaner, napájecí kabely, SCSI řadič, SCSI kabel, SCSI tarminátor, CD s ovladači a příručku. V druhé krabici najdete pak dianástavec UTA -MII a rámečky na filmy. A pozor tím to rozhodně nekončí. Ještě dostanete tablet WACOM Ultra Pad A4+, Adobe PhotoShop 4.0 CZ a binuScan Master. Tak snad jsem na nic nezapomněl. A vlastně ještě digitální fotoaparát UMAX PhotoRun, jehož funkce je však dost sporná. Přesto je to opravdu široká škála produktů.

Návody a lokalizace
Zde je vše tak jak má být, i když na první pohled to tak nevypadá. Papírová příručka je sice jen v angličtině, ale na přiloženém CD najdete jak český návod ve formátu PDF, tak českou verzi ovladačů MagicScan. Ty používají všechny scanery UMAX vyšší třídy a jejich lokalizace je velice dobrá.

Technické parametry
Ty jsou samozřejmě velice důležité. První hodnotou, kterou jistě každý hledá je rozlišení. To maximální optické, kterého lze dosáhnout je 1400 x 2800 DPI, což je hodnota velice slušná a navíc nechybí možnost softwarové úpravy až na hranici 9800 x 9800 DPI. Ale to není vše. Mirage II je vybavena dvojitou optickou soustavou, která zajišťuje lepší snímání.
Co se týče schopnosti rozlišování barev je zde možno použít buď 24 nebo 36 bitové hloubky barev nebo případně 8 nebo 12 bit. Šeď. Opět hodnoty velice slušné. Nechybí změna měřítka, nastavení jasu, kontrastu či gamy.
Připojení k počítači je samozřejmě realizováno přes SCSI rozhraní. Ke scaneru je dodáván běžný ISA řadič, ale lze použít libovolný typ řadiče. Navíc přístroj disponuje 3 MB vyrovnávací paměti.
K rychlosti snímání. Zaprvé je potřeba si uvědomit rozměr A3, který je samozřejmě větší než A4. Abychom byli zcela přesní maximální plocha snímání je 11,4" x 17" ( 29 x 43 mm ). Snímání náhledů trvá cca 15 sec. Popřípadě 30 sec. podle rozlišení a snímání formátu A3 při 700 DPI trvá podle výrobce zhruba 3 min. Já k tomu ještě dodám, že doba potřebná na zahřátí lamp se pohybuje okolo 30 sekund až 1 min.

Ovladače
K ovladačům se nebudu příliš rozepisovat, protože jsme je již popsali u modelů Power Look II a Power Look III. Jsou velice pěkné, nabízejí mnoho funkcí i možnost základních automatických korektur. Snad jen na negativy je potřeba použít binuscan, protože v této oblasti jsou ovladače o něco slabší, nebo si dát trochu víc práce s ručním nastavením.

Práce se scanerem
Scaner zanechal dobrý dojem. Je sice asi nejhlučnějším z řady UMAX, co jsme zatím testovali, přesto by hlučnost podle výrobce neměla překročit 60 dB. Doba potřebná na přípravu scanování je poměrně dlouhá, ale snímání samotné pak již docela rychle uběhne. Je to zřejmě daň za požitý systém lamp, který velice dobře fungoval a i u předloh formátu A3 nebyly problémy se stabilitou osvětlení. Celkově asi není tomuto scaneru co vytknout.

Shrnutí
Scaner UMAX Mirage II nejen svým formátem, ale i parametry zasahuje do profesionální sféry. Přestože se nejedná o žádnou žhavou novinku, je scaner velice dobře vybaven jak po stránce technické, tak po stránce softwarové. Navíc ke scaneru získáte tablet, který si v našem testu také vysloužil velice pěkné hodnocení. A na závěr samozřejmě ještě cena. Ta činí 264.990 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: