Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
UMAX Astra 4500 - šedý rychlík
UMAX Astra 4500
13. prosince 2001, 00.00 | Skener UMAX Astra 4500 se pyšní celou řadou ocenění odborných periodik. Ani jeho parametry nevypadají vůbec špatně, takže jsme jej s chutí podrobili důkladnému redakčnímu testu.
Novinkou na poli skenerů pro použití v domácnostech a kancelářích je UMAX Astra 4500, která byla poprvé k vidění v ČR na veletrhu Invex 2001. Nyní se nám podařilo od společnosti Umax Czech zapůjčit jeden z demo kusů pro redakční test.
Výsledky testu jsou bohužel částečně ovlivněny tím, že jsme neměli k dispozici sériový kus, přesto věříme, že vám pomohou s orientací v nabídce SOHO skenerů.
Technické parametry a design
Snímací CCD prvek má optické rozlišením 1200 x 2400 dpi a interní barevnou hloubkou 48 bitů. Zařízení je vybaveno třemi tlačítky (skenování do aplikace, kopírování na tiskárnu, e-mail) a rozhraním USB. Výstup ze skeneru může být 8mi či 16ti bitový a to buď plnobarevný nebo ve škálách šedé. Maximální interpolované rozlišení je tradičních 19.200dpi. U odrazivých předloh je maximální pracovní plocha o pár milimetrů větší než formát A4 (v obou směrech), u průsvitných je omezena nástavcem na 129 x 104 mm (pokud nástavec dokoupíte). Rozměry skeneru jsou 274 x 447 x 61 mm a hmotnost cca 2,3 kg.
Po designové stránce skener vychází z tradice řady Astra. Výrobce tentokrát zvolil kombinaci dvou odstínů šedé (tělo a víko) a modrých tlačítek. Skener svým vzhledem jistě nikoho neurazí ani v domácím, ani v kancelářském prostředí, i když na trhu jsou i elegantnější modely. Asi nejzajímavější konstrukční hříčkou je možnost vertikálního uložení skeneru, které na první pohled zaujme.
V balení skeneru najdete skener samotný, odnimatelné víko, externí zdroj, USB kabel, příručku a CD s ovladači. Dokoupit se dá prosvětlovací nástavec TPU-4500, ke kterému je dodávána sada rámečků a umožňuje digitalizaci průsvitných předloh.
Instalace
Rád bych pokračoval slovy: "Po bezproblémové instalaci...". Bohužel v české instalaci dodávané na CDROMu je chybná. Podle vyjádření českého zastoupení UMAXu se o chybě ví, ale náprava zatím není k dispozici. Dle příslibu se v blízké budoucnosti správné ovladače objeví na českém webu Umaxu. Naštěstí anglická instalace proběhla bez sebemenších problémů, takže čeští uživatelé zatím mohou používat libovolnou z dodávaných jazykových mutací s výjimkou rodného jazyka.
Ovladače
Výhodou skenerů řady Astra je v podstatě stále stejné, módním vlivům nepodléhající, prostředí ovladačů. Funkčně software nabízí v podstatě to samé jako konkurence, ale
může se pochlubit jednoduchostí a přímočarostí ovládání, které se mnohým výrobcům nedostává ve spleti různých průvodců apod. Posuďte sami přehlednost základního rozhraní:
Ukázka rozhraní UMAX Astra 4500 (lze proklikávat)
Vedle náhledové plochy je pět tlačítek a dále nastavení základních parametrů práce. Funkce jako miror, výřez či změnu měřítka asi nemusíme představovat.
Pro několik základních korekčních nástrojů jsme připravili následující ukázky jejich výsledků:
- Descreen má za úkol rozbít tiskový raster u obrázků z časopisů a také jej víceméně úspěšně plní.
- Zaostření (Sharpen) je funkcí u amatérského skeneru nezbytnou. Škoda, že není k dispozici přesnější nastavení
- Color Adjustment automaticky koriguje celkové barevné podání
- Auto Level je nástroj pro automatickou korekci úrovní, jehož výsledky jsou hodně závislé na kvalitě a typu snímané předlohy
Při experimentování s různými předlohami a automatickým nastavením jsme jednoznačně došli k závěru, že skener vyžaduje ve většině případů doostření a to poměrně často až na maximální nabízenou hodnou. Proto se nebojte ani nastavení "EXTRA HEAVY".
Praxe
Podpora přímého ovládání prostřednictvím tří tlačítek na jedné straně zjednodušuje přáci se skenerem, na straně druhé připravuje obsluhu o možnost nastavení parametrů práce. Proto je tento styl ovládání vhodný pouze pro začínající uživatele a nenabízí maximální dosažitelnou kvalitu výstupu.
Zajímavostí je vertikální uložení skeneru, když jej zrovna nepoužíváte. Bohužel jsme držák neměli k dispozici, ale myšlenka je to jistě zajímavá. Myšleno je pochopitelně i na aretaci optiky.
Co se týče software na přiloženém CD, jde o běžný set jednoduchých programů pro začínající uživatele. MGI PhotoSuite III SE je zajímavá hračka a kromě své hlavní funkce - editace obrázků - umí tvořit různé pozvánky, kartičky a mnoho dalšího. Software pro archivaci dokumentů PaperCom Document Manager nepatří mezi nejpovedenější řešení. A slibované "České OCR TextBridge Classic 2.0" jsme bohužel kvůli problémům s českou instalací nevyzkoušeli.
Testy
Mezi největší přednosti skeneru patří rychlost při práci s textem i obrázky. V následující tabulce najdete naměřené doby potřebné ke snímání předlohy ve zvoleném režimu, výsledky jsou více než dobré:
Režim | Rychlost [s] |
Preview | 6 |
Fotografie 9x13; 150 dpi; 24 bit | 5 |
Fotografie 9x13; 300 dpi; 24 bit | 10 |
Fotografie 9x13; 600 dpi; 24 bit | 20 |
A4; 300 dpi; 24 bit | 30 |
A4; 300 dpi; Black&White (OCR) | 10 |
K testování nám byl také zapůjčen dianástavec TPU-4500 a s výsledkem jsme byli relativně spokojeni. Tento nástavec umožňuje práci s průsvitnými předlohami a jeho výsledky zejména při rozlišení 300 jsou poměrně velmi dobré. Při práci s vyšším rozlišením jsme zaznamenali výrazný nárůst neostrosti, což je zřejmě zapříčiněno nedostatečnou intenzitou světelného zdroje v kombinaci s interpolací. Představu o kvalitě naskenovaného pozitivu si můžete udělat zde:
Peníze; 24bit, 600 dpi, režim Transarency
Práce s negativy je v případě Astry 4500 s nástavcem poměrně jednoduchá, ale nesmíte si vypnout automatické korekce, které provádějí převod barev z inverzní podoby. U negativů je důležité si uvědomit, že jde o skener určený pro soho trh nabízející reálnou denzitu cca 2,55D (hodnota naměřená při redakčním testu).
Hodnocení
Astra 4500 je rychlý skener určený pro zpracování dokumentů či fotografií v domácím či kancelářském prostředí. Tomu odpovídají parametry, vysoká rychlost a na svojí třídu i slušná kvalita výstupu. Při použití nástavce je zařízení poměrně univerzální.
Naměřená denzita 2,55D je zcela dostačující pro práci s odrazivými předlohami. Pro průsvitné pozitivy s jistými limity také postačuje a při práci s negativy je potřeba počítat s nižší kresebností, která je však u této třídy skenerů charakteristická.
Programové vybavení je tradičně dobré, bohužel uživatelé musejí čekat na vyřešení problémů s lokalizovanou verzí ovladačů. To je zřejmě největší mínus skeneru, které snad česká pobočka rychle odstraní.
Za skener zaplatíte v ČR 4.999 Kč bez DPH, což je poměrně přijatelné s ohledem na jeho možnosti.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024