UMAX Astra 1220S - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Astra 1220S

19. května 1998, 00.00 | Dnes se dostáváme ke dražší verzi scaneru Astra 1220, která nese označení 1220S. Jak jistě mnoho z Vás tuší písmenko na konci značí rozhraní SCSI, které je použito pro spojení s počítačem.

Dnes se dostáváme ke dražší verzi scaneru Astra 1220, která nese označení 1220S. Jak jistě mnoho z Vás tuší písmenko na konci značí rozhraní SCSI, které je použito pro spojení s počítačem. Protože rozdílů mezi scanery 1220S a 1220P není až zas tak mnoho, budu často používat odkazy na recenzi verze "P". Co dodat ? Snad jen to, že za zapůjčení děkujeme firmě Conquest.

Design
Astra 1220 V oblasti vzhledu se proti verzi "P" vůbec nic nezměnilo. Také není důvod, protože celý skelet scaneru je totožný a tím výrobce snižuje své náklady. Ono by postrádalo logiku dělat na každou verzi různý obal. Takže jen pro upřesnění opět uvádím rozměry : 471 x 312 x 99 mm.

Balení a dokumentace
K drobným změnám muselo dojít v obsahu balení. Takže kromě externího zdroje, napájecí šňůry, rychlého návodu a CD, je zde jednoduchý SCSI řadič, SCSI kabel a terminátor. Řadič je již klasický UDS - IS11 v provedení pro ISA slot s jedním vnějším konektorem CANON 25. Kabel a externí SCSI terminátor jsou klasické opět v provedení CANON 25.
Co se týče dokumentace situace je stejná jako u 1220P. Velice stručný úvodní manuál na papíře, který je i v češtině. A podrobný návod je v elektronické podobě na CD ve formátu PDF. Vše je pěkně česky, tak jak to má být.

Technické údaje
Co se týče snímací optiky, ta je shodná s modelem 1220P, takže jen ve zkratce. Rozlišení 600 x 1200 DPI s hloubkou barev až 36 bitů. Více informací je v recenzi na model "P", takže jen konstatuji, že jsou to parametry velice slušné na dannou cenovou kategorii.
Rozdíl v připojení k počítači je patrný. I s kartou UDS-IS11 je přenos do počítače výrazně rychlejší než přes paralelní port a pokud použijete průměrný SCSI řadič na PCI výsledky se ještě zlepší. K zrychlení přispívá i zvětšená vyrovnávací paměť z 128kB na 512kB. Rychlost je jedna věc, druhou je to, že scaner připojený přes SCSI výrazně méně blokuje práci s počítačem. Takže pokud snímáte stránku A4 s rozlišením 600 DPI, můžete po dobu snímání třeba číst náš server nebo jinak trávit čas. A to způsobem lepším, než je sledování průběžně zamrzlého počítadla procent.

Ovladače
Zde je situace stejná jako u 1220P, takže ji znovu nebudu rozebírat. Ovladače jsou pěkné, skoro české a pozor na verzi 2.39, s kterou scaner nefunguje. Více zde.

Další software
Opět situace je zcela totožná, takže pokud jste nečetli recenzi na 1220P, tak si ji prostě přečtěte zde

Práce se scanerem
Pokud budu srovnávat práci s Astrou 1220P a 1220S, tak s verzí "S" je práce výrazně komfortnější. Snímání trvá kratší dobu, neblokuje zbytečně počítač a nestane se Vám trapná situace, kdy při 90% snímání omylem dáte něco tisknout a spadne obojí. Z tohoto pohledu jasně vede verze "S". Na druhou stranu s instalací SCSI řadiče a SCSI zařízení je víc práce, než s připojením na paralelní port. Nemluvě o tom, že třeba k většině notebooků si SCSI scaner nepřipojíte.

Shrnutí
Verze "S" je o dva tisíce dražší ( 9990 Kč bez DPH ), je rychlejší a potřebuje SCSI. To by bylo stručné srovnání s verzí "P". Při srovnání s konkurencí disponuje slušnými parametry, je poměrně rychlý a má super cenu. Za výtku stojí zámek optiky, trochu větší hlučnost ( skoro typický znak řady Astra ) a to je asi tak vše. Prostě je jen na Vás, zda se Vám Astra líbí nebo ne, mě se zdá minimálně výhodná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: