UMAX Astra 1220 P - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Astra 1220 P

12. května 1998, 00.00 | Značka UMAX je známá nejen ve světě, ale i u nás. Nejznámější řadou této značky, v oblasti scanerů, je asi Astra. Z této řady jsme již testovali modely 610P a 610S. Nyní s blíže podíváme na žhavou novinku, kterou je Astra 1220P.

Značka UMAX je známá nejen ve světě, ale i u nás. Nejznámější řadou této značky, v oblasti scanerů, je asi Astra. Z této řady jsme již testovali modely 610P a 610S. Nyní s blíže podíváme na žhavou novinku, kterou je Astra 1220P, kterou nám zapůjčila firma Conquest.

Design
1220 P Scanery řady Astra vždy působí nenápadným dojmem. Jsou poměrně malé a lehké. Nejinak je tomu u modelu 1220P, který má sice novou tvář, ale nezapře svůj původ. Rozměry jsou 471 x 312 x 99 mm. Pokud bych se měl vyjádřit ke konstrukci, nemohu se ubránit jedné výtce. Tu si dle mého názoru zaslouží nový zámek optiky. Ten můžete vidět na obrázku a já Vás mohu ubezpečit, že se s ním velice špatně pracuje.

Balení a dokumentace
V balení najdete kromě scaneru také datový a napájecí kabel, malý zdroj, dvě CD se software a stručný rychlý návod. Tento rychlo - návod je opravdu jen letmou zmínkou o tom, jak scaner zapojit. Co je velice příjemné mezi mnoha cizími jazyky najdete i naší krásnou češtinu. Pokud jste z těch, co baží po pořádném manuálu, nezbude než se podívat na přiložené CD, kde jej najdete v elektronické podobě. Přesněji řečeno ve formátu PDF a samozřejmě zde najdete i prohlížeč Adobe Acrobat Reader. Vše v češtině a přehledné, rozhodně chválím.

Technické údaje
Scaner je vybaven CCD snímačem s rozlišovací schopností 600 x 1200 DPI. To ale není zdaleka vše. Komu to nestačí, ať si koupí dražší model, nebo využije softwarové interpolace do rozlišení 9600 x 9600 DPI. To se však na výsledku logicky podepíše. Dalším důležitým parametrem snímacího prvku je počet barev, které je schopen rozlišit. Zde scaner míří velmi vysoko a nabízí až 36 bitovou hloubku barev, což představuje nějakých 68 miliard různých barev. Těchto velice dobrých hodnot je dosaženo díky technologii BET a je to důkazem, že scanery jsou stále levnější a přitom kvalitnější.
Jedním ze slabších míst tohoto scaneru je připojení k počítači. To je realizováno, na rozdíl od profesionálních scanerů, přes paralelní port. Toto řešení je stále častěji používáno pro svou jednoduchost a univerzálnost. Navíc do scaneru můžete připojit další zařízení, takže nepřicházíte o možnost použití třeba tiskárny. Vše je uděláno tak, aby toto další zařízení o scaneru vůbec nevědělo, až do okamžiku jeho práce. Prostě dvě věci na paralelním portu najednou dělat nemůžete. To je první nevýhoda. Ta druhá je poměrně nízká rychlost přenosu dat. Ta je patrná hlavně při snímání celostránkových předloh ve vyšším rozlišení. Jde rozhodně o daň za nižší cenu a větší univerzálnost, než nabízí SCSI.
Nesmíme zapomenout na další schopnosti scaneru. Například možnost změny měřítka v rozsahu 1 - 200 %, nebo možnost nastavení zvýraznění, jasu, kontrastu nebo gamy.

Ovladače
Zde UMAX spoléhá na osvědčenou volbu. Ke scaneru jsou dodávány ovladače TWAIN s označením VistaScan. Ale pozor !! Je zde trochu problém. Na CD přiloženém ke scaneru je verze 2.43, která je plně funkční, ale má problémy s češtinou. Je sice v českém jazyce, ale mnoho českých znaků je zkomolených, některé chybí a některé části jsou nepřeložené. Na druhém CD, které přikládají někteří prodejci je verze 2.39, ta je jazykově korektnější, zato se scanery 1220P nefunguje. Je to trochu škoda, protože jinak jsou ovladače pěkné a dobře se s nimi manipuluje. Podle našich informací se již pracuje na ovladačích verze 3.0, které budou ještě lepší a odstraní snad všechny nedostatky. Na závěr zmíním ještě jeden klad ovladačů a tím je automatická korekce barev, kterou provádějí sami ovladače dle vybraného výřezu. Pracuje na bázi technologie Kodak Color Management a to poměrně slušně. Pro nespokojené je možno tuto technologii vypnout.

Další software
Zde je nabízena poměrně široká škála. Základem je program Adobe PhotoDeluxe, který je řekněme více než slušný. Dále je zde Presto!PageManager a Presto!PhotoAlbum. Tyto programy nejsou špatné, ale nějak jsem si na ně nezvykl. A pak ještě OmniPage LE a Recognita OCR pro rozpoznávání textů. Všechny tyto jmenované programy mají jednu nevýhodu a tou je angličtina. Takže na druhém CD je program Character Eyes LE 3.0 CZ, který je plně lokalizován.

Práce se scanerem
Scaner je technicky velice dobře vybaven, takže by měl uspokojit většinu běžných uživatelů. Profesionálové se samozřejmě pohybují ve zcela jiných dimenzích a také cenách, ale všichni ostatní nebudou zklamáni. Ovladače jsou přehledné a vycházejí vstříc nejen úplným začátečníkům, ale dávají prostor i pro zkušenější uživatele. Přenos přes paralelní port samozřejmě chvíli trvá a v době snímání toho na počítači už moc nenaděláte, takže je třeba s tímto faktem počítat. Jinak co se týče připojení k PC, pak mohu vytknout jedinou věc a tou je poměrně krátký propojovací kabel. S jiným problémem jsem se nesetkal.
A na závěr této kapitoly ještě malé zamyšlení. Scaner opět postrádá tlačítko či vypínač, kterým by šel vypnout. Na rozdíl od svých levnějších bratříčků alespoň pravidelně usíná a navíc pokud spustíte ovladače, můžete jej uspat přímo pomocí tlačítka na obrazovce. Jsem rád, že zde tato možnost je, je to pokrok, přesto si myslím, že zařízení jako scaner by mělo jít vypnout jinak, než jen vytažením ze zásuvky.

Závěr
Model 1220P je velice slušně technicky vybaven. Výsledky jeho práce jsou velice pěkné a obsluha nenáročná. Cena 7990 Kč bez DPH je poměrně příznivá a rozhodně nepřevyšuje schopnosti scaneru. Myslím si, že tento model spolu s verzí na SCSI dobře vyplňuje mezeru mezi levnými typy a profesionálně laděnými přístroji z vyšších cenových hladin. Musím pochválit UMAX za poměrně vzácně poctivý přístup k lokalizaci, i když v ovladačích je nyní docela zmatek. Věřím, že toto dobné nedopatření bude brzy vyřešeno a vše bude pracovat ke spokojenosti uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: