Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Skenery
Test skeneru ScanMate F10
29. června 2000, 00.00 | Značku ScanView, kterou loni přebrala společnost Purup-Eskofot, není nutné u nás příliš představovat. Dnes vám v podrobném testu představíme nejvyšší model plošného skeneru této značky nesoucí označení F10.
Značku ScanView, kterou loni přebrala společnost Purup-Eskofot, není nutné u nás příliš představovat. Dnes vám v podrobném testu představíme nejvyšší model plošného skeneru této značky nesoucí označení F10. Jde o profesionální skener, který je určen pro náročné aplikace v oblasti předtiskové přípravy.
Základní údaje
ScanMate F10 je plochý skener vybavený řádkovým CCD snímačem disponujícím XYZ snímáním, které nabízí unikátní ostrost a rozlišení po celé aktivní ploše. Digitalizovat je možné průsvitné předlohy, odrazky a nechybí ani funkce CopyDot pro zpětnou digitalizaci filmových separací. Ve výbavě skeneru nechybí ani moderní technologie jako SuperSampling či možnost paralelní práce několika pracovních stanic s jedním skenerem. Dodávaný software ColorQuartet je k dispozici jak ve verzi pro Macintosh, tak i pro PC. Připojení je prostřednictvím rozhraní SCSI.
Technická data
Základem snímací hlavy je třířádkový CCD snímač s 10 200 elementy, který je aktivně chlazen. Snímací hlava se pohybuje pouze v ose Z. Veškeré další směrování je zajištěno optickou soustavou a zrcadly. Maximální optické rozlišení, kterého je skener schopen dosáhnout, je 5 400 dpi. Interpolovaně je možné skenovat až s rozlišením 13 000 dpi a navíc je k dispozici ještě SuperSampling. Barvená hloubka snímání je buď 8 nebo 16 bitů na kanál. Výrobce udává dynamický rozsah denzit 0 - 3,7 D a hodnota Dmax je dle výrobce 4,0 D.
Aktivní plocha skeneru je pro průsvitné předlohy 305 x 420 mm, pro odrazivé 305 x 432 mm a pro CopyDot 305 x 440mm.
Konstrukce
Skener nezapře řadu ScanMate a je charakteristický robustní konstrukcí určenou pro samostatné stání. Celkové rozměry skeneru jsou 1 046 x 980 x 630 mm, ale půdorys je pouze 510 x 540 mm. Hmotnost 50 kg odpovídá stabilní konstrukci přístroje. Předlohy se umísťují na odnímatelnou montážní desku. To znamená, že zakládání předloh je možné i mimo skener, což může zvýšit produktivitu práce. Navíc výrobce nabízí celou sadu speciálních šablon pro rychlou montáž standardních předloh. Každá šablona má speciální označení, podle kterého skener sám rozezná její typ a provede automaticky nastavení aktivních ploch. V nabídce nechybí ani speciální DustFree šablony s magnetickou fixací předlohy či externí montážní pult.
V dolní části skeneru je uložena vertikální optická soustava se snímací hlavou. Díky vertikální poloze a XYZ pohybu optiky je dosahováno vysoké ostrosti a značného zjednodušení optické cesty. Prosvětlení průsvitných předloh zajišťuje fluorescentní lampa ve víku skeneru. Ta je kalibrována automaticky pomocí vestavěné barvené tabulky.
ScanDot
Skener je plně vybaven pro zpracování filmových separací a jejich zpětné složení. Výrobce nabízí speciální rám pro přesné založení filmů s výtažky a software ScanDot pro descreening a barevné složení.
SuperSampling
Tato technologie umožňuje maximální přesnost digitalizace, za kterou se samozřejmě platí delším časem zpracování. Základem je několikanásobná digitalizace každého bodu. Z takto získaných hodnot se pak vypočítá výsledná hodnota pomocí speciálního algoritmu zajišťujícího eliminaci případné chyby. Takto se dá dosáhnout zejména při vysokých rozlišeních dalšího zkvalitnění procesu zpracování.
Zpracování úloh
Systém ColorQuartet představuje ve spojení se skenerem ScanMate F10 jedno z nejpropracovanějších řešení pro paralelní zpracování více zakázek. Základem je možnost použití více odnímatelných rámů, ze kterých lze snadno připravit náhledy, které jsou základem další práce. Navíc jsou ovladače systému rozděleny do dvou částí. Tou první je aplikace zajišťující samotné ovládání skeneru, která funguje v podstatě jako server, ke kterému se připojují jednotlivé klientské části. Každá klientská část pak pracuje samostatně a pouze zasílá požadavky do fronty na serveru. Celý systém dovoluje paralelní práci nejen na počítači, ke kterému je skener připojen, ale navíc umožňuje práci na několika stanicích s nainstalovanou klientskou částí. Fronta úloh pro skener je prioritní, takže například náhledy mají automaticky přednost před digitalizací, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám obsluhy. Každá klientská část pak nabízí monitoring fronty. Celý systém samozřejmě vynikne pouze v případě dostatečného využití skeneru, ale i v provedení na jednom počítači funguje velmi efektivně.
Práce s negativy
Systém ColorQuartet má zabudovanou podporu pro zpracování negativních předloh, ale pouze na základní úrovni. To znamená, že lze vybrat typ předlohy ze základních běžně dostupných profesionálních negativů, ale zbytek převodu je nutné zajistit pomocí manuálních korekcí. Díky bohaté nabídce nástrojů lze docílit velmi dobrých výsledků, což dokresluje i naše ukázka, ale vynaložené úsilí je velké. Obecně tedy lze skener použít i pro digitalizaci negativních předloh, ale podmínkou je zkušená obsluha a dostatek času.
Software
Ke skeneru je dodáván velice kvalitní systém ColorQuartet, a to ve verzích pro operační systémy MacOS i Windows. Podporovány jsou všechny 32-bitové platformy Windows. Součástí dodávky je i modul MouseFree, který umožňuje plně automatickou práci bez zásahu uživatele. Jak již bylo řečeno, jde o síťové řešení založené na bázi klient/server.
Barevná kalibrace
Součástí ColorQuartetu je samozřejmě i systém správy barev. Je založen na ICC profilech a kalibraci pomocí IT terčů. Na platformě MacOS systém spolupracuje s ColorSyncem, čímž je zajištěna plná kompatibilita. Výsledky kalibrace jsou slušné, o čemž jsme se přesvědčili i v našem testu.
ColorQuartet
Obecně je tento balík hodnocen jako jeden z nejlepších komerčně dostupných řešení pro digitalizaci obrazu. Koneckonců je dodáván i k nejvyšším modelům bubnových skenerů značky ScanView. Plně paralelní práce se skenerem je zajištěna nejen na úrovni jednoho počítače, ale i na úrovni sítě grafických stanic. Celý postup jsme popsali výše.
Pracovní postup je poměrně standardní. Základem je Preview, ze kterého pak obsluha připravuje jednotlivé úlohy a jejich nastavení. Bohužel po Preview nelze provést další snímání ve vyšším rozlišení, takže někdy je obsluha nucena pracovat s velmi malým vzorkem. Záchranou je jednoúrovňové zvětšení. Jinak se ovladačům nedá prakticky nic vytknout. Veškerá činnost obsluhy je zaznamenána v historii úprav a lze ji odvolat. Navíc jsou jednotlivé úlohy čekající ve frontě zobrazovány i s aktuálním stavem zpracování, takže obsluha má stále přehled.
Silnou stránkou programu jsou barevné korekce. Typické radiální grafy intuitivním způsobem zobrazují barevné informace a práce s ovladači může být hodně precizní. Nechybí samozřejmě vícenásobné kapátko, lupa se zobrazením blízkého okolí kurzoru a další funkce.
Všechna manuální nastavení, ať už se jedná o ostření, barevné úpravy či jiné činnosti lze pojmenovat a uložit pro další použití. Celý systém je přehledný a pouze u lišty s ikonkami jednotlivých barevných korekcí je nutná určitá zkušenost. Osobně nepovažujeme grafické zpracování ikon za příliš mnemotechnické.
Testy
Skener byl podroben naší standardní sadě testů, kterou prověřujeme všechny profesionální skenery. Obsluhu zařízení jsme přenechali zkušenému pracovníkovi, abychom eliminovali vliv lidského faktoru na výsledky testu. Jistě nejzajímavější bude srovnání výsledků s modelem F8 Plus, které je v některých případech opravdu překvapivé. Prvním testem byl test denzity. Pomocí speciálního klínu jsme naměřili dynamický rozsah 0 - 2,70 D, což je velice dobrý výsledek. Bohužel při snaze maximálně zvýšit rozlišovací schopnost skeneru se projevil sklon k přesvětlení průsvitných předloh. Při dalších testech jsme se zaměřili na přesnost a ostrost digitalizace obrazu. Při snímání průsvitných předloh jsme byli nuceni použít překvapivě vysoké hodnoty při nastavení doostření (USM), ale výsledek byl na konec velice dobrý. Jak se můžete přesvědčit na ukázce, při správném nastavení lze dosáhnout vysoké ostrosti a velmi dobré kresby.
Barevnost
Test barevnosti byl velkým překvapením. Za použití proměřeného IT terče 8.7/2 jsme provedli test barevné věrnosti skenerů. Terč byl těsně po testu ještě přeměřen pomocí kolorimetru, abychom vyloučili jakékoli zkreslení způsobené jeho použitím. Dosažená průměrná odchylka 11,4 je sice dobrým výsledkem, ale ve srovnání s modelem F8 Plus je tento výsledek paradoxně horší. Přes všechnu snahu obsluhy se nepodařilo dosáhnout lepších výsledků.
Produktivita
Test produktivity je zaměřen nejen na zjištění celkového času nutného pro povedení sady běžných digitalizací, ale hlavně na popis průběhu digitalizace z pohledu využití hardware i času obsluhy. Test je prováděn vždy stejnou metodikou, takže výsledky je opět možno srovnat se všemi testovanými skenery. Skener byl v průběhu testu připojen ke starší verzi PowerMac G3 na 233 Mhz osazené 320 MB operační paměti. Operační systém byl ve verzi 8.6 a systém ColorQuartet byl ve verzi 4.2.1.
Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh s odpovídajícími parametry:
- 1x fotografie 13 x 18 cm, snímaná při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
- 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 4x políčko negativního 35mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.
Celkový čas potřebný pro provedení celého testu byl 18 minut a 45 sekund. To je o více jak 7 minut méně, než pro stejnou úlohu potřeboval skener F8Plus, tedy výrazná úspora času. Ve srovnání s konkurenty v nejvyšší třídě je dosažený čas jeden z nejlepších vůbec.
Hodnocení
ScanMate F10 patří mezi špičku v oblasti plošných skenerů. Konstrukce skeneru a hlavně systém ColorQuartet jsou opravdu velmi dobré. Navíc skener hlavně v testu produktivity práce jasně ukázal, že nejde pouze o údaje na papíře. Trochu zvláštní je výsledek testu barevné věrnosti, ve kterém skener dosáhl spíš průměrného výsledku, který byl navíc horší než u modelu F8Plus. Cena skeneru 1 350 000 Kč je adekvátní jeho schopnostem. Pro recenzi skener poskytla společnost PosAm.
Přetištěné naskenované vzorky naleznete v časopise Svět tisku 5/2000.
Článek byl převzat z měsíčníku Svět tisku č. 5/2000. Bližší informace o časopise naleznete na adrese http://www.svettisku.cz
Další testy profesionálních skenerů:
QuatoGraphic x–finity XL
Heidelberg Nexscan F4100
Scitex EverSmart Jazz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024