Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Skenery
Skener Umax PowerLook 1120 Prepress – robustní tradice
Umax PowerLook 1120
29. července 2004, 00.00 | Plochý stolní A4 skener Umax PowerLook 1120 je vystavěn na bázi modelu PowerLook III. S ním sdílí shodný vzhled a rozlišení 1200 x 2400 dpi. Ty podstatné rozdíly, které nejsou na první pohled viditelné. Mimo rychlého datového rozhraní IEEE 1394 FireWire, se jedná především o dynamický rozsah density 3,7D, podpořený funkcí „Multi-sampling“ pro preciznější vykreslení tmavých ploch.
Společnost Umax je známá svou produkcí skenerů a modely z řady PowerLook 1120, uváděné v profesionální třídě jsou tím nejlepším, co Umax ve formátu A4 nabízí. K dispozici jsou dvě tradiční typová označení „Graphic“ a „Prepress“. Liší se pouze v doplňkovém vybavení, prestižnější Prepress má standardně dianástavec, typ Graphic jen volitelně. Obslužný software pro Graphic je běžný MagicScan, pro typ Prepress se nabízí profesionální skenovací prostředí SilverFast od LaserSoft Imaging.
Konstrukce
Konstrukčně velmi jednoduchý skener až spartánského vzhledu působí velmi robusně a spolehlivě.Není divu, jde o profesionálně směřovaný skener navazující na mnohaletou tradici PowerLooků, jejichž konstrukce se praktiky neměnila. Jediným ovládacím prvkem je tlačítko napájení na přední straně. Poměrně vysoký fundus skeneru nese na své přední hraně tři kontrolky: Option, Ready a Power. Tím končí jakákoliv mechanická interakce ovládání mezi skenerem a uživatelem. Hned za přední horní hranou se nachází ještě otočný zámek vozíku. Horní kryt skeneru je zaměnitelný za nástavec pro snímání transparentních předloh.
Snímač CCD disponuje optickým rozlišením 1200 x 2400 dpi se zvýšenou denzitou. Jednoprůchodový proces snímání zajišťuje 3 x 10 600 snímacích prvků. Jako zdroj světla slouží zářivka se studenou katodou.
Technické parametry
Skener zvládá snímání reflexních i transparentních předloh, negativní i pozitivní materiál. Plocha snímání je odlišná pro různé typy snímání, pro odrazové materiály disponuje plochou 216 x 297 mm, průsvitné předlohy méně, 206 x 254 mm. Zásadním parametrem je zvýšená denzita s hodnotou 3.7 D s podporou technologie Multi-Samling. Barevné hloubky 42 Bitů (3x 14 bitů) dosahuje pomocí firemní technologie BET. Technologie B.E.T. – (Bit Enhancement Technology) představuje kombinaci hardwarového a softwarového řešení s cílem maximálního využití dynamického rozsahu CCD snímače a optimalizaci barevné hloubky skeneru. Vložený algoritmus navíc redukuje nežádoucí šum v hraničních oblastech tmavých ploch. B.E.T přispívá k celkově lepšímu podání snímaného barevného obrazu.
Nasnímaná data využívají vyrovnávací paměť o velikosti 4MB a s počítačem komunikuje skener výhradně přes rozhraní IEEE 1394 (FireWire). Při svých rozměrech (Š x V x H) 336 x 165 x 543 mm dosahuje hmotnosti cca. 12,5kg.
Šíře podporovaných OS (MS Windows 98SE/2000/XP a MacOS 8.6 a vyšší) odpovídá svému určení a vychází částečně i z rozsahu podpory obslužného programu SilverFast 6.0 Ai.
Instalace
Pokud není hostitelský počítač vybaven rozhraním FireWire, nevadí. V balení nalezne uživatel PCI kartu IEEE 1394 pro PC BUS, univerzálně pod Windows i Mac. Po připojení FireWire může následovat instalace jednoho ze dvou obslužných programů, MagicScan nebo SilverFast. Není problém nainstalovat a využívat oba. MagicScan funguje jako samostatný program nebo je pomocí Twain modulu přístupný v dalších programech. Naproti tomu SilverFast se nechá použít buď jako Twain nebo plug-in. Aby byl výčet úplný, je třeba se zmínit o přibaleném bitmapovém editoru Adobe Photoshop Elements.
Program SilverFast je optimalizován na konkrétní typ skeneru a snaží se získat z celého zařízení maximum. Pomáhá i při méně kvalitních předlohách softwarovou redukcí prachu a škrábanců (SRD) nebo redukcí zrna fotografického materiálu (GANE). Precizní konverzi negativních materiálů do pozitivu zajišťuje technologie NegaFix. Barevnou věrnost lze dosáhnout pomocí selektivních barevných korekcí, podpořených o systém automatické rekonstrukce barev ACR, jenž provádí tzv. fotografickou saturaci obrazu.
Kvalita digitalizace
Podání stupňů šedi vychází podle očekávání příznivě, s tabulkovými hodnotami se rozchází o maximálně 1 %. Barevné odchylky podle IT8 jsou minimální. V případě snímání negativní předlohy napomůže databáze filmových materiálů SilverFastu optimalizovat výsledek skenování. Převod z negativu je velmi věrný. Dobrým pomocníkem jsou filtry na odstraňování prachu a škrábanců.
Dynamický rozsah density dosahuje podle redakčních testů 2.55D, což můžeme považovat za velmi slušné s ohledem na uváděnou hodnotu Dmax. Mimo jiné díky tomu obrázkům nechybí ostrost a dynamika barevného podání.
Hlavní oblastí snímání transparentních předloh jsou spíše větší formáty, což podporuje jednak sada rámečků, které nenabízí rozměr kinofilmu a jednak poněkud limitující optické rozlišení 1200 x 2400 dpi. Pokud se umístí filmy do rámečků a spustí dávkové zpracování, pracuje skener bezproblémově a nepotřebuje lidský zásah po celou operace.
Praxe
Zařízení je zabaleno tak, že má odděleně nástavec pro transparentní předlohy. Uchycení nástavce ke korpusu skeneru je dobré neprodleně zajistit dodávaným šroubem. Těžký nástavec je při zvedání nadlehčován silnými pružinami, které by mohly prudkým nekontrolovaným pohybem i zranit.
Při skenování odrazivých předloh můžete narazit na faktl, že velikost snímacího prostoru neodpovídá zcela ploše skla, plocha skenování je menší. Řešením je na startovací straně pomocné pravítko, které má na stupnici označeny krajní meze skenovacího rozsahu.
Práci s transparentními materiály usnadňuje sada rámečků s nadefinovanými formáty. Jedná se o relativně solidní plechový základ, který se po vložení předlohy překryje masivní gumovou krytkou. Ta má na své spodní straně „furtlepící“ povrch, kterým bezpečně zafixuje ústřižek filmu. Manipulace s takto připravenou předlohou je snadná a bezpečná. Na práci s diarámečky obsahuje balení i velkokapacitní kontejner. Snadno se do něj vejde 12 kousků rámečků.
Závěrem
Jednoprůchodový plochý stolní skener A4 Umax PowerLook 1120 nezapře svůj původ v profesionální řadě. V typové variantě „Prepress“ je vhodným řešením předtiskové přípravy v malých a středních DTP studiích. Plně postačuje pro zpracovávání běžných odrazivých i transparentních předloh a skenovací program SilverFast tomu dodává profesionální ráz. Dokáže vyždímat ze skeneru maximum. Užitečné jsou i pomocné nástroje pro minimalizaci chyb poškozených předloh. Celkově lze konstatovat, že PL 1120 nabízí velmi dorbou kvalitu digitalizace, za kterou bychom před 3 lety zaplatili kolem 100.000Kč.
Model s typovým označením Graphic je k dostání za 37 990 Kč (bez DPH) a lépe vybavený PrePress za 45 990 Kč (bez DPH). Obě dvě ceny plně odpovídají tomu, co skener nabízí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024