Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Recenze: AGFA Duoscan HiD
Agfa Duoscan
30. března 2001, 00.00 | V dnešním redakčním testu si představíme skener Agfa Duoscan HiD, který je inovovanou verzí klasického Duoscanu, a kromě jiného se může pochlubit celou řadou světově uznávaných ocenění.
V dnešním redakčním testu si představíme skener Agfa Duoscan HiD, který je inovovanou verzí klasického Duoscanu, a kromě jiného se může pochlubit celou řadou světově uznávaných ocenění. Není divu, jedná se o zařízení s velmi dobře vybalancovaným poměrem výkonu a ceny. To je jedním z nejdůležitějších kritérii nižších profesionálních skenerů, mezi které HiD patří.
Základní údaje
Jak jsme již konstatovali, verze HiD je mírně modifikovaným nástupcem dobře známého a i u nás poměrně oblíbeného Duoscanu. Zachovává technologii Twin Plate a většinu základních charakteristik. I verze HiD nabízí možnost digitalizace všech druhů předloh do formátu A4 při maximálním rozlišení 1 000 x 2 000 dpi. I ostatní parametry odpovídají nižší cenové hladině profesionálních skenerů, z níž vystupuje pouze papírově velmi dobrá denzita Dmax 3,7 D. Ta je jedním z klíčových vylepšení proti původní verzi.
Technická data
Duoscan HiD je vybaven třířádkovým CCD snímačem s osmi tisíci snímacími elementy. Nejedná se tedy o špičkové řešení, přesto je tento snímač spolu s vylepšenou optikou schopen zajistit na svoji kategorii velmi dobré výsledky. Tomu odpovídá i 14-bitová hloubka zpracování barev na jeden kanál, pro kterou není používána žádná interpolace. Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, výrobce u skeneru uvádí maximální denzitu Dmax 3,7 D, což je na uvedenou kategorii skeneru opravdu velmi slušné.
Skener je schopen zpracovávat jak průsvitné, tak i odrazivé předlohy. Odrazivé se umísťují na horní krycí sklo a mohou být snímány až do rozměru 203 x 355 mm. Pro průsvitné předlohy je používán speciální rám pro zakládání do těla přístroje. To sice zlepšuje kvalitu snímání, ale zároveň výrazně omezuje i maximální pracovní plochu na rozměr 203 x 254 mm.
Skener s rozměry 613 x 400 x 182 mm lze připojit prostřednictvím rozhraní SCSI - II jak počítačům PC, tak i Macintosh. V prvním případě jsou podporovány operační systémy Windows 95/98/NT, v druhém případě MacOS od verze 7.1.
TwinPlate
Technologie TwinPlate není u skenerů Agfa žádnou novinkou, přesto jistě neuškodí krátké zopakování jejího principu. Skener je vybaven jednou snímací jednotkou, která se pohybuje v horizontálním směru a prostřednictvím nastavitelné optické cesty snímá buď průsvitné nebo odrazivé předlohy. Odrazivé předlohy se snímají tradičně z horního krycího skla a Duoscan HiD se v tomto případě chová jako libovolný jiný skener. Průsvitné předlohy se však umísťují do speciálního rámu a zasouvají do těla skeneru. Díky tomu se výrazně zjednodušuje optická cesta při snímání a odpadá jedno nebo dvě krycí skla. Pro standardizované předlohy jsou k dispozici speciální držáky, u kterých dochází ke snímání přímo z povrchu materiálu a odpadá jak krycí, tak i přítlačné sklo. Světlo z katod tedy prochází přímo skrz předlohu a pomocí soustavy zrcadel a optiky je směrováno na snímač. Odpadají tak problémy s prachem, snižuje se zkreslení a problémy s přechodem světla přes několik různorodých materiálů.
Pro úplnost je nutno dodat, že stejnou technologii pod označením E.D.I.T. používá i společnost Microtech, která se s Agfou podílí na vývoji a výrobě tohoto typu skenerů.
Vyšší denzita
Bezesporu nejdůležitějším rozdílem mezi původní verzí Duoscanu a verzí HiD je právě zvýšení denzity skeneru. Tento parametr je z pohledu profesionální digitalizace obrazu nepřehlédnutelný, protože spolu s rozlišením a barevnou hloubkou určuje reálné možnosti nasazení skeneru. Zejména při práci s průsvitnými předlohami hraje schopnost skeneru rozlišovat co nejbohatší škálu úrovní jasu velmi významnou roli a i naše testy prokázaly, že Duoscan HiD se v tomto ohledu může pochlubit velmi dobrými výsledky. Největší rozdíl jsme pochopitelně zaznamenali při digitalizaci negativů v tmavých pasážích fotografií, kde HiD ve srovnání se skenerem s denzitou 3,4 D viditelně lépe prokreslil motiv snímku.
Práce s negativy
Práce s negativy již tradičně patří mezi silné stránky skenerů AGFA. Tato společnost patří mezi nejvýznamnější výrobce jak filmových materiálů, tak i klasických minilabů, takže při konstrukci skenerů a zejména vývoji softwarových nástrojů zúročila svoje bohaté zkušenosti.
V prostředí ovladačů je k dispozici výběr ze základních typů filmových materiálů spolu s jejich charakteristikou. Pokud uživatel v seznamu nenajde odpovídající položku, nebo potřebujete přesnější výsledek, je k dispozici i automatická detekce vlastností filmového materiálu pomocí technologie TFS. Její výsledky byly opravdu velmi dobré.
Prostředí ovladačů samozřejmě nabízí i možnost manuálních korekcí barevného podání, ale ta přichází na řadu pouze u atypických materiálů, při špatné expozici filmů či nevhodném vyvolání.
Software
Ke skeneru je dodávána bohatá programová výbava. Základem je FotoLook 3.5, a to buď ve verzi pro Windows či pro MacOS. Jako doplněk je kromě FotoLooku dodáván i ColorTune, což je systém pro správu barev. K němu jsou přibaleny pochopitelně i příslušné kalibrační terče a referenční data. Oba systémy patří mezi dlouhodobě vyvíjená a praxí ověřená řešení, takže se mohou pochlubit řadou propracovaných funkcí.
Správa barev
Správa barev je založena na systému ColorTune, který pod operačním systémem MacOS spolupracuje se systémem ColorSync. Agfa u tohoto systému samozřejmě vyšla ze standardních vstupně/výstupních profilů. Kromě prostorů RGB a CMYK je nově podporován nezávislý barevný systém CieLaB, takže možnost práce s barvami je opravdu široká.
Pro kalibraci skeneru jsou v dodávce obsaženy IT terče vyrobené pochopitelně na materiálech AGFA a příslušné referenční hodnoty k těmto terčům. Samotná kalibrace je velmi jednoduchá a snadná.
Fotolook 3.5
Fotolook je dodáván ve dvou verzích. Verze SA (Stand-Alone) je přímo spustitelná z prostředí MacOS. Alternativou pro ni jsou buď TWAIN ovladače v prostředí Windows či Photoshop Plug-in pro MacOS. My jsme testovali pod operačním systémem MacOS 9.0.4 verzi SA bez nejmenších problémů.
Fotolook není žádným nováčkem, což je zejména na jeho uživatelském rozhraní dobře znát. Postupným vývojem se podařilo tvůrcům vytvořit úsporné a přehledné rozhraní, které umožňuje snadnou práci i méně zkušeným uživatelům. Pro opravdové profesionály je připravena možnost bohatého nastavení a uložení dosažených hodnot pro pozdější použití. Navíc Fotolook je v podstatě předkonfigurován pro základní typy předloh, takže práce s ním je intuitivní a poměrně snadná. Naštěstí ani při rutinním používání není uživatel zdržován zbytečnými dialogy či volbami.
Samotný postup digitalizace je rozdělen do dvou kroků. Prvním je nastavení typu předlohy, pracovní plochy a barevného režimu. Tato nastavení slouží jednak pro definici postupu snímání a zároveň jako podklad pro takzvané "overview", tedy hrubý náhled. Ten je snímán černobíle a slouží zejména pro výběr pracovního regionu a jako podklad pro dávkové zpracování. Výhodou černobílého snímání je vyšší rychlost.
Druhou fází práce je nastavení všech ostatních parametrů, korekcí a dalších úprav. Pokud chce obsluha do nastavení interaktivně zasáhnout, je nutné provést preview pro získání plnobarevného náhledu. Nicméně pokud je například k dispozici již uložené adekvátní nastavení, lze tento krok vynechat.
Samotné prostředí programu je velmi strohé. Program standardně uživateli zobrazuje pouze přednastavené či uložené profily pro jednotlivé funkce či korekce. To výrazně zjednodušuje a zpřehledňuje práci, pokud jsou k dispozici adekvátní data či obsluha chce spoléhat na automatické nastavení. Po stisknutí příslušného tlačítka jsou přístupné klasické dialogy s podrobným nastavením, které slouží k manuálnímu nastavení. Jejich koncepce je podobná jako u všech programů této kategorie.
Základní nastavení rozměrů, poměru zvětšení či přímého fyzického rozlišení se provádí v jednom společném dialogu. Obsluha si tak může vybrat z několika způsobů, jak výsledné hodnoty zadat.
Korekční nástroje obsahují práci s gradační křivkou, histogramem, dynamickým rozsahem, globální i selektivní barevné korekce, descreening a pochopitelně softwarové doostření (USM).
Testy
Agfa Duoscan HiD byl podroben všem standardním redakčním testům, tak jak jsme je prováděli při testování všech předchozích modelů (pozn. red.: přetištěné výsledky testů naleznete v časopise Svět tisku). Výsledky testů jsou tedy plně porovnatelné se všemi doposud zveřejněnými recenzemi v časopise. Asi nejzajímavější je srovnání s Linoscanem 1450 společnosti Heidelberg, což je skener velmi podobných technických parametrů. Jak ukázaly naše testy, obě zařízení se od sebe liší v některých zkoumaných kritériích, i když celkové hodnocení je velmi podobné. Právě drobné nuance mezi oběma modely by se mohly stát dobrým vodítkem při volbě ideálního skeneru.
Tradičně prvním testem je měření prakticky dosažitelného dynamického rozsahu při snímání speciálního měřícího klínu. U Duoscanu HiD jsme naměřili rozsah 0 - 2,55 D, což odpovídá jak uváděné denzitě, tak i kategorii skeneru. K dobru skeneru je nutné přičíst velice čisté snímání a přesné oddělení jednotlivých kontrolních ploch. Při použití jemnějšího klínu by zřejmě dosáhl ještě o něco vyšší hodnoty.
Velmi dobrých výsledků dosáhl skener při testovacích skenech průsvitných předloh. V rozsahu optického rozlišení se správným nastavením doostření skener produkoval velmi ostrý výstup. Navíc hladina šumu v obraze byla velmi nízká, což u skenerů této kategorie nebývá zvykem. Bohužel po překročení fyzického rozlišení kvalita snímání prudce klesá. Kvalitu snímání můžete posoudit podle přetištěného ukázkového obrázku, snímaného z pozitivního průsvitného materiálu.
Barevnost
Pro test barevné věrnosti jsme použili průsvitný kalibrační terč IT 8.7/2. Nasnímané hodnoty jsme porovnali s hodnotami získanými kontrolním měřením pomocí kolorimetru. Výsledná průměrná odchylka delta E 9,8 je v uvedené kategorii skeneru velmi dobrým výsledkem.
Produktivita
Test produktivity práce je nedílnou součástí naší série testů. Skládá se ze snímání několika standardních typů předloh s tím, že obsluha má za úkol kromě důrazu na docílení co nejkratšího času také reflektovat typický postup práce se skenerem. Výsledný čas tedy odráží typickou produktivitu práce se skenerem, což považujeme za důležitější údaj než prostý minimální dosažitelný čas.
Skener byl připojen k počítači Apple PowerPC G3 s procesorem na frekvenci 300 MHz s 256 MB operační paměti. Nainstalován byl operační systém MacOS 9.0.4.
Skener Duoscan HiD opět potvrdil, že modely nižší profesionální třídy nabízejí nejvyšší produktivitu práce při menším počtu zpracovávaných předloh. Na celý test skener potřeboval necelých jedenáct minut, což je jeden z nejkratších časů, kterých se nám podařilo dosáhnout. I přes tento skvělý čas měl skener stále určité rezervy, například v nastavení kvality preview.
Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh:
- 1x fotografie 13 x 18 cm při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
- 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 4x políčko negativního 35 mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.
Digitalizace fotografie 13 x 18 cm zabrala skeneru pouze jednu minutu a 36 sekund. To je velmi dobrý čas. Digitalizace diapozitivu 6 x 9 cm trvala skoro stejný čas, což ukazuje, že u nižšího rozlišení nezatěžuje samotné snímání skener nijak významně. Pro digitalizaci diapozitivů a filmového pásu jsme použili dodávaných držáků, což výrazně urychlilo přípravnou fázi.
Celkově tedy skener prokázal velmi vysokou produktivitu práce. Kromě počátečního nahřívání lamp jsme v průběhu testu nezaznamenali žádnou významnou prodlevu pro kalibraci.
Hodnocení
Skener Agfa Duoscan HiD již získal celou řadu ocenění. Z nevýznamnějších jistě stojí za zmínku ocenění TIPA, které je evropskou prestižní záležitostí. Proto jsme od skeneru hodně očekávali - a nezklamal nás. Testy prokázaly, že skener nabízí vynikající kvalitu digitalizace s ohledem na jeho cenovou kategorii. V mnoha parametrech předčil svoje konkurenty a celkově se může pochlubit zejména velmi zajímavým poměrem výkon/cena. Doporučená koncová cena 77 000 Kč bez DPH je s ohledem na parametry skeneru a výsledky testů opravdu dobrá. Jedinou otázkou při nákupu tedy zůstává, zda pro konkrétní nasazení je dostačující rozlišení 1 000 x 2 000 dpi. Za zapůjčení skeneru děkujeme společnosti Quentin.
Článek byl převzat z odborného polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis se každý měsíc věnuje na 100 stranách aktuálním produktům, technologiím a trendům v oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Svět tisku si můžete objednat na adrese www.svettisku.cz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024