QuatoGraphic x–finity XL - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

QuatoGraphic x–finity XL

26. května 2000, 00.00 | Dnešní test profesionálního skeneru představí zástupce nižší třídy stolních plošných skenerů. Pod označením x–finity XL právě přichází na český trh nový model společnosti Quato Graphic.

Dnešní test profesionálního skeneru představí zástupce nižší třídy stolních plošných profesionálních skenerů. Pod označením x-finity XL právě přichází na český trh nový model společnosti Quato Graphic. Tato značka nepatří u nás mezi nejznámější, takže bude jistě velmi zajímavé srovnání s konkurencí.

X-finity XL

Základní údaje
Hned na první pohled každý pozorný čtenář pozná, že společnost Quato Graphic nepoužila zcela originální konstrukci. X-finity XL je po hardwarové stránce shodný se skenerem Heidelberg Linoscan 2400XL. Linoscan jsme také testovali, takže porovnáním recenzí můžete snadno zjistit, že skenery jako takové se liší pouze označením. Rozdílný je ovládací software, který obsahuje speciální funkce, které u Heidelbergu nenajdete.

Technická data
V rychlosti si připomeneme technická data skeneru. CCD snímač má 10 500 elementů a disponuje dle výrobce maximální denzitou 3,7D. Snímání může probíhat s barevnou hloubkou až 14 bitů na kanál. Ve skeneru jsou instalovány dvě optické soustavy, které nabízejí fyzické rozlišení buď 800 x 2 400 dpi pro celou aktivní plochu, nebo 2 400 x 2 400 dpi pro pás o šířce 105 mm. Odrazivé předlohy můžete s tímto skenerem digitalizovat až do rozměru 305 x 432 mm, průsvitné do rozměru 305 x 400 mm.
Připojení k počítači je realizováno přes rozhraní SCSI-II. V dodávce je i řadič a veškerá kabeláž, takže skener bez problémů připojíte k libovolnému počítači PC nebo Mac. Ovladače jsou k dispozici pro operační systémy Windows 95/98/2000/NT a pro operační systém MacOS.

Dual lens systém
Skener je vybaven systémem dual lens. To znamená, že ve skeneru jsou dvě nezávislé optické soustavy nabízející dvě různá fyzická rozlišení. Při maximálním rozlišení je možno skenovat předlohy pouze ve středním pásu o šířce 105 mm. Se sníženým rozlišením lze využít celou aktivní plochu skeneru. Volbu optiky provádí obsluha před začátkem snímání. Tato technologie je v nižší kategorii skenerů poměrně oblíbená, protože dovoluje velice levně nabídnout kombinaci poměrně vysokého rozlišení a dostatečné pracovní plochy.

Manuální ostření
První výraznou novinkou, kterou u jinak velmi podobného Linoscanu nenajdete, je možnost ručního ostření. Myslíme tím skutečnou změnu polohy jednotlivých čoček v optické soustavě, nikoli pouze softwarové doostření. Samozřejmě je možno použít i plnou automatiku, kterou může efektivně doplnit i USM algoritmus, ale v některých situacích je manuální ostření optiky opravdu jedinečným pomocníkem.

Software
Ke skeneru je dodáván software SilverFast 4 německé společnosti LaserSoft. To je druhý podstatný rozdíl oproti skeneru Heidelberg. SilverFast je v Čechách poměrně známý a poslední verze 4 se speciální úpravou od Quato Graphic přináší zajímavý pohled na profesionální aplikaci určenou k digitalizaci obrazu. V tomto okamžiku jsou k dispozici jak verze pro PC, tak i pro MacOS. Pro MacOS 9 se optimalizovaná verze zatím připravuje, ale měla by být k dispozici během velmi krátké doby.

Práce s negativy
Zpracování negativů je u SilverFastu na velmi vysoké úrovni. Základem jsou profily materiálů rozdělené podle výrobců. U některých značek, jako například u Kodaku, je k dispozici několik různých profilů, protože škála různých filmů je široká. Na základě profilu a analýzy obrazových dat se provádí automatická korekce barev. Ta v našem případě dopadla velice dobře a výsledek bych srovnal například s výrazně dražšími skenery AgfaScan. Pokud automatika nepodá optimální výstup, má obsluha možnost jak definovat vlastní profil, tak i ručně upravit barevné korekce. Výsledek čistě automatického procesu můžete vidět na ukázce.

Software
Jak jsme již uvedli, ke skeneru je dodáván programový balík SilverFast Ai ve verzi 4. Do České republiky se dodává verze Internacional, která nabízí možnost instalace základních západních jazyků. Čeština pochopitelně chybí. Ovladače jsou dodávány jak ve verzi plug-inu pro Photoshop, tak i standardní TWAIN aplikace.

Správa barev
Quato Graphic samozřejmě nezapomíná ani na správu barev. Základem je integrovaný kalibrační program, který vychází z dodávaných IT terčů a ICC profilů. Ke skeneru jsou dodávány jak odrazivé, tak i transparentní terče IT8, takže kalibrovat můžete kdykoli to uznáte za vhodné. Obsluha kalibračního nástroje je velmi snadná. Pod operačním systémem MacOS je samozřejmostí plná spolupráce s ColorSyncem.

SilverFast Ai 4

SilverFast Ai 4
Ke skeneru aktuálně dodávána verze 4.2.7, kterou jsme testovali na platformě MacOS. Tento software nabízí veškeré běžné pohodlí profesionálního ovladače, přesto je patrná snaha vyjít vstříc začínajícím uživatelům. Ty jistě potěší ScanPilot, který je průvodcem po základním nastavení parametrů. Tento nástroj je vhodný opravdu pouze pro začínající uživatele a lze jej kdykoli vypnout.
Bez průvodce je k dispozici běžná sada nástrojů. Celý ovládací panel je rozdělen do dvou záložek. První slouží k volbě typu předlohy, nastavení správné optiky a případně založení dávkového zpracování. Na druhé jsou k dispozici všechny parametry a korekční nástroje.
Základem všeho je Prescan. Ten se provádí na vybrané oblasti podle toho, jakou jste nastavili optiku. Bohužel i tak je dost pomalý, protože poskytuje poměrně kvalitní plnobarevný výstup. Díky tomu na jeho základě se většinou dají provést korekce či přímo sken. Pokud potřebujete bližší pohled, použijete lupu, která vyvolá nové snímání ve vyšším rozlišení. Tento postup je poměrně netradiční. Působí zdlouhavě, ale při šikovném použití naopak zkracuje pracovní prostoje a pokud se rozhodnete pro zvětšení, dostanete kvalitní obraz a ne jen interpolaci.
Veškerá nastavení a korekce se provádějí pro jednotlivé výřezy. Ty jsou na sobě zcela nezávislé a je možné je dokonce uložit pro budoucí použití včetně parametrů snímání.
Z barevných korekcí jsou k dispozici histogram, změna barevných úrovní, globální barevné posuny, nastavení bílého a černého bodu a selektivní barevné změny. Navíc je zde možnost v externím okně vyplnit numerické hodnoty pro všechny běžné korekce současně, takže pokud již máte skenování v malíčku, tak jde o rychlý a přesný nástroj.
Rozlišení se nenastavuje ručně, ale je vypočítáno ze vstupní a výstupní velikosti, kvalitativního faktoru a faktoru zvětšení. Zde je opět SilverFast trochu netradiční.
Pokud používáte automatické korekce, nabízí software řadu přednastavení podle digitalizovaného motivu. V seznamu najdete běžné položky jako technická fotografie, zlato, portrét apod. Do seznamu si můžeme ukládat i své ruční korekce.
Velice pěkně je provedeno doostření pomocí USM. Nastavení algoritmu jsou prakticky u všech ovladačů profesionální třídy stejná, ale u x-finity se vychází z malého náhledu skenovaného v plném optickém rozlišení. To znamená, že pokud něco nastavujete, tak to vidíte v maximální kvalitě.
U ovladačů nám chyběly pouze dvě věci. V SilverFastu nejsou k dispozici prakticky žádné geometrické korekce a práce s výřezy je trochu krkolomnější než bývá zvykem. Druhou slabinou je absence paralelního zpracování. Dávkové snímání funguje bezvadně, ale kvalit paralelizmu nedosahuje. Na druhou stranu je nutno přiznat, že v této cenové kategorii se paralelní zpracování prakticky nenabízí.

Testy
Skener jsme podrobili standardní sadě testů. Vzhledem k tomu, že testy jsou převážně hardwarově zaměřené, jsou jejich výsledky prakticky totožné s výsledky Heidelbergu LinoScan 2400XL. Přesto zde drobné rozdíly jsou a rozhodně je dobré se jim věnovat.
Prvním testem bylo měření rozsahu denzit za použití speciálního testovacího klínu. Skener rozlišil rozsah od 0D až do 2,25D. Jde o výsledek shodný s Linoscanem a v této kategorii poměrně běžný.
Při testech ostrosti byl skener velmi úspěšný a výsledky opravdu vynikající s ohledem na cenu skeneru. Většinou bylo zapotřebí použít USM doostření, ale s přijatelně nízkými hodnotami, takže výsledek byl ostrý a obsahoval málo šumu. V tomto ohledu byl skener dokonce lepší než 2400XL, zřejmě díky jinému algoritmu automatických úprav obrazu či lepšímu ostření stejné optické soustavy.

Barevnost
Barevné podání jsme testovali pomocí terče IT 8.7/2 vyrobeného na papíře Kodak Ektacolor. Ten jsme před testem proměřili prostřednictvím kolorimetru, abychom eliminovali případné zkreslení. Při vypnutých korekcích dopadl skener výrazně hůř než Heidelberg, který používá prakticky stejný snímač. To může znamenat jediné: tovární nastavení a kalibrace skeneru není na takové úrovni jako u Linoscanu a vše se dohání až na úrovni ovladače a jeho kalibračního nástroje. Po adekvátní kalibraci nabízí i x-finity XL slušnou barevnou věrnost, která zaostává za Linoscanem zhruba o 10 %.

Produktivita
Test produktivity je posledním a nejnáročnějším testem. Jeho cílem je nejen zjistit celkový čas potřebný pro digitalizaci specifikované sady předloh, ale ukázat běžný pracovní postup a odhalit případné prostoje. To bylo v tomto případě o to zajímavější, že jsme srovnávali dva skenery se stejným hardwarem, ale odlišným programovým vybavením.
Skener byl připojen k novému počítači Macintosh G4 s procesorem 400 MHz a 320 MB osazené operační paměti. Instalován byl operační systém MacOS verze 8.6.

Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh s odpovídajícími parametry:

  • 1x fotografie 13 x 18 cm, snímaná při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
  • 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
  • 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
  • 4x políčko negativního 35mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.

Obsluha založila všechny předlohy součastně do skeneru tak, aby maximálně využila vnitřní pruh s vyšším rozlišením. První preview trvalo minutu a na základě jeho výsledku bylo nastaveno snímání odrazivé fotografie. Její digitalizace trvala jednu minutu a sedm sekund. Poté bylo potřeba provést nový Prescan pro průsvitné předlohy, kterému předcházelo nahřívání lamp. Celkově tento přechod trval skoro 6 minut a digitalizace všech pozitivních průsvitných předloh pak dalších 12 minut a 6 sekund.
Při použití USM algoritmu je potřeba počítat se zhruba čtyřicetisekundovým zpožděním způsobeným digitalizací malého výřezu ze snímku v plném rozlišení, jinak čas potřebný pro nastavení parametrů nijak nevybočuje z běžných standardů.
Před skenem negativu bylo potřeba opět provést Preview, u kterého již neprobíhala změna světelné soustavy, protože předchozí typ předlohy byl příbuzný.
Celkový čas potřebný pro provedení celého testu činil 29 minut a 2 sekundy. Tento výsledek je skoro stejný jako u skeneru Heidelberg. To znamená, že ani rozdílný počítač, ani jiný ovladač nezpůsobil velký rozdíl v časové náročnosti. Obě řešení jsou co do produktivity srovnatelná.

Hodnocení
X-finity podal velmi dobrý výkon. Celý článek byl prošpikován srovnáním se skenerem Heidelberg Linoscan 2400XL, protože skenery jsou skoro stejné. Přesto jsme zaznamenali rozdíly, které by mohly pomoci při výběru. Linoscan nabízí zvučnější značku a ovladače shodné se špičkovými skenery Heidelberg. X-finity XL naproti tomu vsází na poměrně kvalitní SilverFast, který nabízí větší pohodlí začínajícím uživatelům. Navíc má možnost manuálního ostření a ještě jeden trumf - je nabízen za výrazně nižší cenu.

Quato Graphic X-finity XL
Typ skeneruPlochý jednoprůchodový CCD skener
Rozlišní a snímatelná plocha 800 x 2 400 dpi / 2 400 x 2 400 dpi
 432 mm x 350 mm pro odrazivé
 400 mm x 305 mm pro průsvitné
 105 mm pás s rozlišením 2 400 dpi
Barevná hloubka 42 bitů
Maximální densita3.7 D
Rozměry908 x 216 x 546 mm
Pro recenzi poskytlAllahverdi
Cena190 000 Kč bezDPH

Článek byl převzat ze čtvrtého čísla měsíčníku Svět tisku, který obsahuje na celkem 112 stranách nejaktuálnější informace o dění v domácí i světové polygrafii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: