Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Skenery
Profil monitoru, než bys řekl švec - ViewOpen 4
Heidelberg Viewopen 4
30. října 2001, 00.00 | Poslední verzi programu ViewOpen převlékl Heidelberg do javovského kabátku, to ovšem není vše, co se s programem událo.
Softwarové produkty firmy Heidelberg prošly dlouhým vývojem. Ať už jde o skenovací programy nebo programy pro tvorbu profilů ICC, jedná se o léty prověřené produkty. Momentálně všechny procházejí určitou proměnou, která je sice nejvíc vidět na povrchu, ale i jádro (tedy algoritmy) je stále lepší a propracovanější. Proto jsme využili nabídky společnosti Conquest, která na českém trhu zastupuje Heidelberg v pre-pressových produktech, abychom otestovali nové produkty řady ColorOpen. Konkrétně se jedná o ViewOpen pro kalibraci a charakterizaci monitorů a PrintOpen pro charakterizaci výstupních zařízení. V dnešním článku se zaměříme na ViewOpen a někdy příště podrobně prozkoumáme PrintOpen.
Program ViewOpen 4.0 existuje ve verzi pro Windows 95/98/2000 a Mac OS (bez udání verze). Pokud zkusíte nainstalovat obě verze (bez zadání příslušného sériového čísla program funguje jako demo), určitě vás překvapí rozdílný vzhled, ale i funkce obou verzí. Zatímco verze pro Mac OS je spíše aktualizovanou starší verzí, verze pro Windows je kompletně přepsaná v jazyce Java. V praxi to navíc zamená, že verze pro Mac OS dokáže pouze generovat profil monitoru, verze pro PC má také editační funkce a možnost prohlížení profilů.
Začínáme
V krabici naleznete, kromě obvyklého instalačního CD amanuálů, také sondu Heidelberg Viewmaker, což je OEM verze kolorimetru Sequel Chroma na USB. Kromě loga Heidelbergu na ní není nic zvláštního, takže ji bez problémů můžete použít s jiným programem místo sondy Sequel a vše bude fungovat (pokud program dokáže pracovat s USB verzí).
Instalace se sestává ze dvou částí. První částí je prostředí pro běh javovských aplikací, Java Runtime for ViewOpen, které je potřeba instalovat jako první. Toto prostředí je společné pro všechny programy sady ColorOpen, takže ho stačí instalovat pouze jednou. Druhou částí instalace je samotný program ViewOpen 4.0, který také obsahuje systémové ovladače pro dodanou sondu Viewmaker. Bez původní instalace programu systém sondu nepozná a nemůže pro ni nainstalovat ovladače, proto je dobré dodržet uvedené pořadí instalace.
Profilace
Samotná tvorba profilu probíhá formou průvodce. Tento postup dnes používají snad všichni výrobci, protože je k uživateli nejvstřícnější. Celkově je třeba provést čtyři kroky, po kterých se vygeneruje profil.
V prvním kroku je třeba vybrat a inicializovat sondu. V případě pasivních sond (například dodávaný Viewmaker) program sondu pouze vyhledá, v případě spektrofotometrů (Spectrolino) program uživatele uživatele vyzve ke nakalibraci.
Nastavení jasu a kontrastu monitoru vizuální metodou
Nyní je třeba nastavit jas a kontrast monitoru. V programu existují dvě možnosti - vizuální nastavení a nastavení pomocí měření. Vizuální nastavení je použitelné spíše pro zkušené "borce", kteří mají vše v oku, ovšem i ti provádějí nastavení spíše pomocí měření, které je mnohem přesnější a intuitivnější. Program vás automaticky vede ke správnému nastavení obou parametrů, proto není důvod volit vizuální metodu.
Program bohužel nemá možnost nastavit LUT-tabulku grafické karty. V manuálu výrobce doporučuje použití programu Adobe Gama, což nepovažujeme za příliš vhodné řešení, ale v určitých situacích je ho možné použít.
V dalším kroku přijde vlastní měření profilu monitoru, před kterým program nejprve měřením zjistí frekvenci monitoru. To je důležité, aby program dokázal správně změřit zobrazené barvy (tedy aby se nepokoušel měřit v době obnovovací frekvence, kdy je obrazovka téměř černá). Při vlastním měření, které následuje, se na obrazovce postupně zobrazí 32 barevných políček, která se automaticky změří sondou.
Pro správný výpočet profilu je také potřeba zadat teplotu bílého bodu a osvětlení místnosti. Bílý bod je normálně změřen při měření políček barev, ale když se vám naměřená hodnota nelíbí, máte možnost se vrátit zpět, upravit nastavení monitoru a provést nové měření. Druhou možností je zadat jinou hodnotu v zobrazeném dialogu, což spíše nedoporučujeme.
Ve stejném dialogu je potřeba také zadat intenzitu okolního osvětlení. Pro práci s barvami se doporučuje spíše menší intenzita, nicméně dle osvětlení vašeho pracovního místa můžete zadat i ostřejší světlo. (Pro zajímavost uvádíme, že se připravuje norma ISO, která se zabývá kalibrací monitoru. Tam budou také doporučené hodnoty okolního osvětlení i jasu monitoru.)
Nakonec zbývá pouze vygenerovat profil monitoru, uložit ho do systémové složky a zavést jako výchozí. Při generování profilu máte volbu mezi "malým" a "velkým". Velký profil je přesnější, ale ne všechny aplikace s ním dokáží pracovat. Do malého profilu se ukládají pouze okrajové body a hodnoty gama, do velkého profilu se ukládá celá přepočtová matice. Tady doporučujeme vyzkoušet, zda "velký" profil zvládnou všechny aplikace (problémy může dělat například Photoshop 5.02), a pokud ano, potom ho využívat.
ViewOpen 4.0 správně rozpozná verzi systému a při ukládání profilů nabízí správné systémové složky (ty jsou různé ve Windows 98 a 2000). Při ukládání stačí zadat název profilu a program ho uloží na správné místo a měl by ho také automaticky aktivovat. K aktivaci však v našich anglických Windows 2000 nedošlo, což bude zřejmě nějaká drobná závada. Při používání proto doporučujem kontrolu nejen v systému, ale i v používaných aplikacích, kde by se navíc mohl projevit vliv "velkého" profilu.
Editace
Tím jsme se dostali k další funkci nového ViewOpen, kterou je možnost editace základních parametrů profilu. Program umožňuje otevřít vygenerovaný profil a změnit u něj několik atributů - typ CMM, možnosti zařízení, způsob přepočtu a polohu bílého bodu.
Prohlížení
Volba prohlížení profilů poskytuje mnohem zajímavější informace než předchozí funkce, zejména porovnání dvou profilů. Snadno lze kontrolovat, jak se monitor změnil od poslední kalibrace nebo zjistit rozdíl mezi dvěma monitory. K dispozici je několik druhů zobrazení, přičemž nejzajímavější a nejpoužívanější zřejmě bude zobrazení v chromatickém diagramu. Kromě toho můžete zobrazit tři řezy prostorem Lab. Poslední možností je zobrazení formou barevných políček, kdy vidíte jak se mění konkrétní barvy v různých profilech.
Porovnání dvou profilů
Závěr
ViewOpen 4.0 je kvalitní produkt, který patří někam do středu pelotonu. Je kvalitnější a prověřenější než některé jiné programy, ale na druhou stranu nemá možnosti profesionálních bratříčků. Chybí mu zejména možnost upravit LUT-tabulku grafické karty a vícekrokové nastavení monitoru. Naopak musíme ocenit snadnost práce s programem a možnost prohlížení výsledných profilů. Cena 37 000 Kč bez DPH je o něco vyšší, než bychom při možnostech programu čekali. Přesto můžeme říci, že Heidelberg je zavedená značka, která své příznivce nezklame.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024