Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Potřebujeme skenovat rychleji za každou cenu?
14. února 2002, 00.00 | Výrobci skenerů pro domácí a kancelářské použití si našli novou modlu, kterou se stala rychlost snímání. Místo zvyšování rozlišení se tedy zkracuje čas snímání. Ale za jakou cenu a pro koho vlastně?
Segment takzvaných SOHO (domácnost + malá kancelář) skenerů zažila v posledních dvou letech neuvěřitelně bouřlivý vývoj. Díky boomu zákaznického zájmu výrobci začali překotně zlepšovat technické parametry svých produktů, aby přilákali potenciální zákazníky. Rozlišení nám tedy poskočilo z 300 x 600 až na 1200 x 2400dpi, barevná hloubka z 24 na 48 bitů a prosvětlovací nástavec "základní" kvality se již také stává běžným doplňkem. Ale co dál?
Protože současná parametrová úroveň těchto skenerů převyšuje potřeby běžných uživatelů, bylo nezbytně nutné najít alternativní parametr, kterým by daný výrobce mohl oslnit. Tímto parametrem se poměrně logicky stala efektivita práce, protože viditelný růst kvality již není možný bez výraznějšího navyšování ceny. Proto se v loňském roce začal klást výrazně větší důraz na rychlost snímání.
Optimalizace procesů
Prvním logickým krokem, na který se výrobci zaměřili, byla optimalizace činnosti skeneru, posunu snímací hlavy, kalibrace apod. V tomto směru skenery za poslední tři roky urazily opravdu pěkný kus cesty a propastný rozdíl v efektivitě práce mezi low-end a střední třídou skenerů se prakticky smazal. Asi nejpovedenějším příkladem optimalizace je technologie FlashBack společnosti Visioneer. Ta umožňuje digitalizaci bez zbytečných pojezdů snímací hlavy. Ta na jeden průchod nasnímá náhled předlohy, pak vyčká na konci stránky a cestou zpět do výchozí polohy provede finální digitalizaci. Tato relativně triviální úprava ušetří desítky sekund při každém jednotlivém snímání.
Duální CCD
Prvním vysloveně technologickým řešením, které umožnilo výrazně zkrátit skenovací čas, bylo nasazení duálních snímačů. Ty umožňují pracovat ve dvou nativních rozlišeních, takže pokud se snímá s nižším než maximálním rozlišením, lze výrazně ušetřit množství přenášených a zpracovávaných dat. Při práci s textem je nesmysl, aby se snímalo s rozlišením 1200 dpi a až v počítači se obraz upravoval na 100-200 dpi. S duálním snímačem klesá množství přenášených dat typicky 4x.
JET technologie
Jinou cestou, jak snížit množství přenášených dat ze skeneru do počítače, je technologie nejčastěji označovaná jako "JET". Technologicky je celá věc opět poměrně prostá. Než se nasnímaná data odešlou ze skeneru do počítače, což nelze nijak jednoduše urychlit, jsou zabalena tak, aby jich bylo méně. Bohužel pro zabalení se používá ztrátový JPEG formát, což sice řádově zrychlí přenos, ale podepíše se na kvalitě obrazu. Zejména při práci s textem či čárovou grafikou tak uživatel ušetří čas, ale viditelně ztratí na kvalitě. Rozdíl můžete posoudit z ilustračního srovnání.
Srovnání: Nahoře bez JET technologie, dole s JET technologií (2x zvětšeno)
Nové rychlejší rozhraní
Výrobci již natolik zlepšili samotný proces snímání, že narazili na jinou rychlostní bariéru, kterou je rozhraní USB 1.1, tedy to USB, které většina uživatelů dnes používá. Proto se hledají alternativy rychlejšího přenosu se stejným komfortem. Nejperspektivnější jsou v tomto okamžiku rozhraní Firewire a USB 2.0. Bohužel pro SOHO trh jsou zatím nevhodná, protože domácí uživatelé ve většině případů nedisponují ani jedním z nich. Proto se USB 2.0 skenery v SOHO třídě objeví zřejmě až koncem roku 2002 a firewire skenery patří mezi ty nejdražší.
Vyplatí se rychlý skener?
Právě jsme si popsali několik řešení, jak výrazně zkrátit čas snímání, ale nepoložili jsme si zásadní otázku: Ocení uživatelé nárůst efektivity práce? A obávám se, že právě tato otázka je klíčovou, protože není zcela jasné, zda SOHO uživatel je vůbec schopen docenit zkrácení času potřebného pro jeho občasné užití skeneru. Pokud je rozdíl řádový, tak samozřejmě ano, ale pokud se budeme bavit o sekundách, které může uživatel ušetřit jednou za týden, pak pochybuji, že jde o tu správnou motivaci pro upgrade či nákup určitého produktu.
V kancelářském prostředí je sice jistá pravděpodobnost vyššího vytížení skeneru, ale i zde musí být ušetřený čas opravdu výrazný, aby jej obsluha vůbec zaregistrovala.
Jaké jsou vyhlídky?
Proces optimalizace skenerů byl jistě přínosný a posunul SOHO skenery blíž jejich dražším kolegům. Nicméně v současnosti již nejsou rozdíly mezi modely v ohledu efektivity natolik propastné, aby mohli být rozumnou protiváhou například nižší ceně konkurenčního produktu. Právě proto se dá předpokládat, že staré dobré USB 1.1 bude min. v následujících 12 měsících dominovat trhu a nástup Firewire či USB 2.0 nebude nijak výrazný.
A hlavně zvyšování rychlosti by nemělo být řešeno na úkor jakékoli jiné funkčnosti či dokonce kvality snímání! Ruku na srdce, kvalita SOHO skenerů rozhodně neposkytuje prostor pro jakékoli další kompromisy, byť ospravedlněné nárůstem rychlosti jako v případě technologie JET.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024