Placatý skener CanoScan 1220U - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Placatý skener CanoScan 1220U

CanoScan 1220U skener

2. srpna 2001, 00.00 | Low-endové skenery konečně začínají vypadat k světu. Menší, hezčí, snadněji ovladatelné a za příznivé ceny. Dokladem je i tento kus od firmy Canon.

CanoScan 1220U je amatérský skener s optickým rozlišením 1200 x 2400 dpi a barevnou hloubkou 14 bitů na kanál, která se převádí na 8 bitů po skenování. Formát skeneru je A4, respektive Letter, přístroj se připojuje přes USB a nic dalšího nepotřebuje. Po vybalení vás napadne: tohle skutečně skenuje?

Skener je kombinací plastu a kovu (plechu), i když kovové části jsou spíše na okrasu. Na přední straně je pouze jedno tlačítko, kterému se dají přiřadit různé funkce. Bez instalace programů vyvolá dialog a zeptá se, jakou aplikaci má spustit. Po standardní instalaci se objeví Canon ScanGear Toolbox, kde jsou v podstatě ekvivalentní možnosti. Na zadní straně přístroje je pouze "čtvercový" konektor USB. Smozřejmě nesmíme zapomenout na poslední "ovládací prvek", který je aretovací tlačítko na dolní straně přístroje. víc ovládacích prvků ani konektorů přístroj opravdu nemá.

Jako správný uživatel zkusíte nejprve přečíst český manuál. Po dostatečném varování, co všechno mohou uživatelé se skenerem udělat, se dostenete k instalaci. Díky nepřítomnosti napájení (skener se napájí přes USB) vás zřejmě zaujme věta, že skener máte uložit tak, aby kabel dosáhl do zásuvky. Takové perly jsou bohužel už v anglickém vydání, což nesvědčí o přílišné pečlivosti: pro amatérské uživatele by měl být text maximálně jednoznačný.

Manuál jsme dočetli a pustíme se do instalace. Po spojení zapnutého počítače a skeneru přes USB dojde k rozpoznání zařízení a zobrazí se okno. Pokud se nezobrazí, znamená to, že váš USB port nemá dostatečný proud (500 mA). Následně instalačnímu programu musíte zadat cestu k ovladači. Pokud jsem mu zadal pouze prohledání instalačního CD, nabídnul mi španělský ovladač (přestože mám anglické Windows s českým nastavením).

Instalace proběhne naprosto bez problémů, nainstaluje se bohužel pouze ovladač. Přestože to nemám příliš rád, u amatérské třídy by se měly nainstalovat také další programy doporučené výrobcem. Takhle je musíte nainstalovat dodatečně.

Programové vybavení
Vybavení je poměrně standardní, takže kromě vlastního ovladače se ke skeneru dodává 7 dalších doplňků a přívěšků. Ty můžeme rozdělit do čtyř skupin: esenciální, dobré, slušné a zbytečné. Je zajímavé, kolik firem se dokáže uživit a produkovat funkčně shodné programy, které se liší pouze špatně provedeným uživatelským rozhraním. A jak tvrdí reklama - jeden proráží, ostatní následují. Něco se objeví v profesionálním programu a v kopii je to minimálně za půl roku taky, což si můžete ověřit na několika produktech.

K programovému vybavení celkově bych měl jednu výtku. Zatímco ovladač funguje bez restartu systému (nic jiného ve Windows 2000 ani nečekáte), programy si po instalaci restart vysloveně vynutí. To většinou znamená jediné - programy nepočítají s Windows 2000, případně s ním počítají, ale příliš se mu nepřizpůsobují.

Do skupiny esenciálních programů můžeme ovladač skeneru a Acrobat Reader. Na CD je Acrobat Reader 4.05 v anglické, francouzské, španělské a portugalské verzi. Většina lidí ho má naštěstí na disku nebo si brzy bude moci stáhnout českou verzi Readeru 5. Rozhodně se jedná o důležitý program, bez kterého se neobejdete.

Mezi dobré programy bych zařadil dva: Adobe Photoshop 5 LE a CuneiForm 2000 SE. Photoshop není třeba představovat, snad jen dodám, že se jedná o mírně očesanou verzi dospělého Photoshopu. Chybí například práce v režimu CMYK a několik zajímavých a pár nedůležitých funkcí. Navíc se Photoshop LE může stát odrazovým můstkem do dospělého Photoshopu.
CuneiForm [kjunifórm] je program na rozpoznávání textu. Na českém textu dosahuje slušných výsledků, takže bychom se k němu rádi vrátili v samostatné recenzi.

Ke slušným bych přiřadil pouze jeden, ArcSoft PhotoStudio 2000. Jedná se o jednoduchý bitmapový editor, který převzal něco z každého programu - z Office "lepivé" lišty. Z Photoshopu panel nástrojů a "velký otravný pruh" neboli volby a něco z dalších programů. Například má implementovánu práci s vrstvami, včetně textové vrstvy nebo efektů vrstev. Kvůli tomu má taky vlastní formát souborů, kromě kterého dokáže ukládat běžné formáty jako TIFF, JPEG, BMP, TGA, PCX nebo EPS. Pokud marně hledáte GIF, tak vás musím uklidnit, není tam. Zřejmě kvůli licenčním právům.
Program pracuje v RGB nebo ve stupních šedé, převod do CMYK zvládá zvláštně: pro každý kanál vytvoří nový obrazový soubor. Až si dostatečně vyhrajete, zřejmě ještě rádi přejdete do Photoshopu LE.

Někde mezi dobrými, slušnými a zbytečnými je ScanGear Toolbox CS. Většina profesionálů ho zařadí do zbytečných nebo dokonce otravných, amatérům se může líbit. Po stisku tlačítka na skeneru se program spustí (spíše vyskočí ze zákrytu na panelu nástrojů) a hned se ptá, co chcete dělat: faxovat, kopírovat nebo skenovat (a do jaké aplikace). Potom zobrazí okno ovladače, nechá vás nastavit parametry a po naskenování obrázek odešle do další aplikace.

Za naprosto zbytečné považuji Caere OmniPage Pro a ArcSoft PhotoBase. OmniPage Pro je výborný program pro rozpoznávání textu (OCR), ale bohužel na CD je přiložena verze, která neumí zpracovávat češtinu, takže je pro našince naprosto zbytečná. Naštěstí je tam už zmíněný CuneiForm, který ho velmi dobře nahradí.

ArcSoft PhotoBase je fotoalbum s možností vytváření popisků obrázků a kategorií. Zařazené obrázky můžete tisknout (s rámečkem nebo bez, s pozadím nebo bez), prohlížet, vytvářet prezentaci, doplnit vzukem a podobně. Z obrázků můžete také nechat vytvořit webovou stránku, na které budou náhledy s odkazy na obrázky na disku.
Důvod zařazení PhotoBase do zbytečných aplikací je velice prostý: ACDSee nebo jiné aplikace to umí mnohem lépe. Navíc vytváření alb není nejlepší způsob, protože neznám nikoho, kdo si s tím dává práci. Uživatelé spíše obrázkům přiřadí klíčová slova, podle kterých se mnohem lépe vyhledává - alba jsou dost omezují. Mohl bych to přirovnat k záložkám na Internetu. Kam založíte odkaz na půjčovnu kol na Kypru? Do cestování, cyklistiky nebo cestovních kanceláří? Nebo snad do všech?

Ovladač
Ve Windows 2000 se ovladač přidá naprosto korektně mezi Skenery a fotoaparáty, kde si ho většina lidí snad ani nevšimne. A právě zde je jedno nastavení skeneru. Důležité informace se nacházejí v části ColorSettings. Standardně je tam volba Standard, přičemž by většina lidí očekávala Canon ColorGear Color Matching. Po srovnání všech tří voleb tuším proč. Volba standard poskytuje poměrně neutrální, barevně vyvážené výsledky, které odpovídají prostoru sRGB (ten je také navolen na záložce Color Management). Druhá volba, Canon ColorGear Color Matching, dává vysoce saturované, líbivé obrázky, které ovšem trochu víc křičí. Poslední volba (None) je vhodná, pokud chcete používat vlastní profil zařízení, ale to v této třídě zařízení není nutné ani potřebné - standardní volba poskytuje velmi slušné výsledky.

Sken časopisu, volba Standard Sken časopisu, volba ColorGear Sken časopisu, volba None

Při libovolné operaci se skenerem (skenování, faxování, kopírování) je nejprve vyvolána aplikace ScanGear CS-U. Jedná se o skenovací aplikaci standardního vzhledu, který má většina podobných programů. Velké okno náhledu toho, co se děje na skeneru a po straně možnosti nastavení. Kromě toho samostatná tlačítka Scan, Preview a Clear a nástroje pro operaci s obrazem.

Potěšitelné je, že existují dva režimy skenování - jednoduchý a pokročilý, kde se dají nastavit např. barevné korekce. V jednoduchém režimu (Simple) lze nastavit pouze rozměry, rozlišení a typ dokumentu - černobílý, barevný, časopis, fotka atd. Pro většinu uživatelů je to více než dostatečné, protože výsledky jsou opravdu slušné (vůbec se nedají srovnávat s low-endovými skenery předchozích generací).

Volba Advanced, záložka Main Volba Advanced, záložka Tone Volba Advanced, záložka skeneru

Ani v pokročilém režimu skenování vás žádné překvapení nečeká. Máte možnost přednastavit barevný režim, rozlišení, velikost a zvětšení obrázku, jas a kontrast, gamu, křivky (s histogramem), tonální křivky a descreen. U poslední položky je zajímavé (platí i pro základní režim), že funguje pouze do rozlišení 600 dpi. Descreen funguje velice slušně a výsledky jsou skoro lepší než ruční práce ve Photoshopu.


Skenování objemných předloh

Hodnocení
Přístroj se nám líbil. Má kompaktní design, snadné připojení i slušný přibalený software. Náš konkrétní kus měl jednu nepříjemnou vlastnost, že asi po půl dni připojení začal pískat na frekvenci přibližně 18 kHz. Samozřejmě, že se jedná o USB a skener se dá snadno odpojit, ale proč by to měl běžný uživatel dělat. Na druhou stranu si myslíme, že se jedná o závadu pouze konkrétního kusu.

Na druhou stranu stojí skener 7783 Kč s DPH, což je docela dost. Zvláště srovnání s novými skenery HP a slevněnými skenery UMAX je cena hodně vysoká. Při nákupu přístroje v Makru nebo jiném velkoobchodě kupující většinou sáhne po levnějším výrobku. Pokud to Canon myslí s útokem na český trh se skenery vážně, bude muset jít s cenou dolů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: