Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Netradiční skenování ve stylu IMACON
22. listopadu 2001, 00.00 | Pokud hledáte specializované a vysoce kvalitní řešení pro digitalizaci negativů či diapozitivů, tak by vás mohl oslovit nový IMACON FLEXTIGHT 848. Rozlišení 8.000dpi a denzita 4.8D mluví za vše.
IMACON je jedním z tradičních výrobců speciálních profesionálních skenerů, který v současnosti patří do skupiny společností GLUTZ & JENSEN. U nás je zřejmě nejznámější řada vertikálních skenerů FLEXTIGHT, kterou aktuálně rozšiřuje nový model 848. Ten přináší nejen vyšší kvalitu záznamu, ale i vyšší produktivitu díky nové elektronice.
Speciální skenery řady FLEXTIGHT
Než se dostaneme k novým vlastnostem modelu 848, jistě neuškodí představit konstrukci skenerů řady FLEXTIGHT, protože je zcela unikátní. Celá optická cesta spolu se zdrojem světla a snímací hlavou jsou umístěny vertikálně v jedné rovině. To znamená, že nedochází k žádnému vychylování paprsku světla, čímž se optická cesta zjednodušuje a pochopitelně tak klesá zkreslení. Zdroj světla a snímací hlava jsou navíc fixovány a pouze předloha se jednoprůchodově pohybuje. Předloha se zakládá do speciálních rámečků, ve kterých se automaticky vypíná na válcový posuvný mechanismus. Ten svým tvarem simuluje prohnutí předlohy na bubnovém skeneru, ale není zde použit žádný pevný prvek překrývající či podpírající předlohu. Ta je fixována pouze za vnější rám.
Výsledkem celého řešení je extrémně vysoká kvalita digitalizace průsvitných předloh. Navíc optická soustava umožňuje plynule měnit fyzické rozlišení bez jakýchkoli výpočtů, takže zkreslení získávané obrazové informace je minimální.
Tato konstrukce s sebou nese i jistá omezení. Nejzásadnějším je maximální pracovní plocha, která je u průsvitných předloh 12 x 17cm, což znamená, že předlohy je nutné zpracovávat jednotlivě. Další důležitou skutečností je, že maximální fyzické rozlišení je závislé na velikosti předlohy. V závislosti na poloze optiky se mění i maximální fyzické rozlišení.
FLEXTIGHT 848
Nové vlastnosti modelu 848
Model 848 je již čtvrtou generací těchto skenerů s tím, že základní konstrukce zařízení je velmi podobná jako u prvního modelu. Přesto se našla řada parametrů, které se podařilo zlepšit. Při použití CCD snímače s 3x8.000 elementy nově skener dosahuje fyzické rozlišení od 80 do 8.000dpi. Přitom předchozí model se stejným snímačem dosahoval maximálně 6.300dpi. Pokud budeme zcela přesní, tak 8.000dpi platí pro 35mm filmové políčko. U formátu 4x5" je rozlišení pouze 2040dpi. Další významnou změnou je zvýšení interní barevné hloubky ze 14ti na 16 bitů, což sebou spolu s dalšími úpravami přineslo zvýšení denzity až na extrémní hodnotu Dmax 4.8. O vylepšení optické soustavy svědčí jak přidání autofokusu, tak i zvětšení rozsahu zoomu na 20 - 3800%. Významnou novinkou ovlivňující kvalitu digitalizace je aktivní chlazení CCD snímače, které je u FLEXTIGHTů absolutní novinkou.
Další změny se týkají efektivity práce. Díky nové elektronice je skener schopen produkovat až 50MB za sekundu. Tomu odpovídá i posílení datového rozhraní. K tradičnímu SCSI přibyl FireWire. Efektivitu práce zvyšuje i automatická detekce formátu rámečku a předlohy spolu s automatickým podáváním až deseti předloh. Tomu odpovídá i úprava skenovacího programu, který nově nabízí dávkové zpracování.
Hodnocení
FLEXTIGHT není rozhodně skener pro každého. Jedná se o poměrně unikátní řešení vhodné pro rychlou a extrémně kvalitní digitalizaci negativních či pozitivních průsvitných předloh. Ve srovnání s bubnovým skenerem jde o řešení flexibilnější a levnější. Ve srovnání se stolními skenery je naopak FLEXTIGHT poměrně jednostranně zaměřen a jeho cena je vyšší.
Model 848 posunuje možnosti této rodiny jak po stránce kvalitativní, tak i rychlostní. Bohužel zatím nejsou k dispozici žádné přesné informace o tom, kdy a za kolik bude toto zařízení u nás k dispozici. Nicméně s ohledem na dosavadní fungování české distribuce se snad poměrně brzy dočkáme dostupnosti i u nás. Úspěch celého řešení bude záležet zejména na ceně. Tento typ skeneru je vhodný buď na velmi specializovaná pracoviště nebo do menších DTP studií. V obou případech totiž může nabídnout zajímavou cenu při extrémně kvalitních parametrech. V DTP je však nutné tento skener doplnit ještě vhodným plošným skenerem pro vetší předlohy.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024