Nejnovější poloprofi od Agfy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Nejnovější poloprofi od Agfy

Agfa DuoScan f40

22. srpna 2001, 00.00 | Mezi poloprofesionální třídou skenerů řady DuoScan se objevil nový model DuoScan f40, který překvapuje svými parametry vzhledem k nízké ceně.

Agfa se snaží navázat na úspěšnou řadu poloprofesionálních skenerů řady DuoScan uvedením modelu DuoScan f40. Vybočení z řady číselných označení je jasným signálem, že je něco jinak. Přestože jde o druhý nejlepší skener u Agfy (DuoScan T2500 má rozlišení 1250 x 2500 ppi), hlavní změnou je opuštění rozhraní SCSI.

Design ani nemá cenu popisovat, protože je naprosto stejný, jaký mají i ostatní DuoScany. Poměrně "obyčejná" plastově bílá rakev, která má kromě vrchního víka také šuplík, do kterého se vkládají průhledové přelohy. Tato poměrně unikátní konstrukce je pro tyto sknery typická a dala jim jméno. Její výhodou je možnost skenování filmů bez skla, takže odpadají newtonovy kroužky a je možné dosáhnout vyšší kvality.

Technická data
První změnou prošel snímací čip, který má rozlišení 1200 dpi a při jemném krokování pohybu snímací hlavy je možné v druhém směru dosáhnout 2400 dpi. Čip je trilineární prvek CCD s 10 600 elementy a aktivním vodním chlazením. Barevná hloubka je 14 bitů na kanál, tedy celkově 42 bitů, což je nejvíc z celé řady DuoScan. Udávaný dynamický rozsah denzit Ddyn je 3,0D. Maximální skenovací plocha odrazových předloh je 216 x 355 mm, u transparentních je menší - 203 x 254 mm.

Skener se dodává s několika "platy" pro skenování průhledových (dia) předloh. Standardní je sklo s maximálním rozměrem, dále univerzální držák, do kterého se vkládají další držáky - rámečky pro kinofilm, pás pro kinofilm, univerzální držák (6 x 4,5 cm, 6 x 6 cm, 6x 7 cm a 6 x 9 cm) a držák velkých diapozitivů (4 " x 5 ").

Na skeneru je zajímavé rozhraní. Agfa zřejmě úplně opustila SCSI, které i když je stále dostačující, nevyhovuje z hlediska modernosti. Zvolili proto zajímavou cestu - pro amatérské použití rozhraní USB, které je snad opravdu v každém počítači, pro profesionály FireWire, který je naopak dostatečně rychlý. Díky tomu může se skenerem pracovat téměř každý, kdo má počítač. Přes to, že obě rozhraní mají napájení, není to dostatečný a stabilní zdroj pro poloprofi skener, proto má přístroj vlastní napájení, přičemž zvládne evropskou i americkou normu. Zbývá pouze dodat, že DuoScan f40 má čisté rozměry přístroje jsou 570 x 395 x 160 mm.

Software
Pro uživatele, zvyklé na amatérské skenery, je vybavení poměrně chudé. Kromě tradiční skenovací aplikace FotoLook v 3.52, dostanete ještě OCR program Readiris PRO, Adobe Photoshop 5.0 LE a Agfa ColorTune. Na PC se kromě FotoLooku nainstaluje několik pomocných aplikací, které obrázek po naskenování vytisknou (na různých tiskárnách), upraví tónovou křivku nebo vyvolají dávkové zpracování (pokud vložíte 12 diapozitivů). Ovšem, pokud máte Photoshop, využijete pouze FotoLook.

FotoLook, v aktuální verzi 3.50.2 je již poměrně vyzrálá aplikace, která vypadá přibližně stejně na Macu i na PC. Také její funkce je přibližně stejná, což ve skutečnosti znamená, že se snaží přizpůsobit každému operačnímu systému a nevnucuje uživatelům něco, na co nejsou zvyklí. Proto například plynulé zvětšování náhledu funguje na PC, ale ne na Macovi apod.

FotoLook standardně pracuje s ICC-profily, přičemž je využívá nejen pro převod, ale také pro zobrazení. Na Macovi dokáže správně převzít systémové profily pro vstup, zobrazení a pracovní prostor, na PC je nutné je zadat ručně, to ovšem není nic hrozného. Se skenerem se dodávají standardní profily pro materiály Agfa, Fuji a Kodak, které podle zkušeností vydrží přibližně 2 měsíce až půl roku.

Zajímavé jsou časy skenování. Ty jsme zkoušeli na PC i na Macu a jenom letmý pohled napoví, že tady není něco v pořádku. Tím něčím je zvláštní čas na PC. Zatímco na Macovi proběhla kalibrace ve chvilce a okamžitě začalo vlastní skenování, na PC nějakou chvíli trvala kalibrace, poté proběhl buffering, a teprve poté začalo skenování. První dva časy jsou téměř vždy stejné, proto je delší čas u většího souboru jenom o málo delší než u menšího souboru.

2400 dpi, 100 %; 20 MB
PC USB 1.00 min
Mac USB 0.30 min
Mac FW 0.26 min
4800 dpi, 200 %; 80 MB
PC USB 1.09 min
Mac USB 0.54 min
Mac FW 0.43 min

Zkušenější možná už vědí, že pro negativní filmy neexistují ICC-profily (zřejmě až na profily v Kodak PhotoCD). Většinou se to řeší inverzí jednotlivých barevných kanálů a použitím standardního profilu. U DuoScanu jsou k tomuto účelu transformační funkce, přičemž u FotoLooku je připraveno 6 funkcí pro materiály Agfa, Fuji a Kodak.

Kvalita skenování
Skenování jsme prováděli pomocí standardně dodávaných profilů a testovali jsme barevný negativ na materiálu Kodak. Barevně je skenovaný referenční negativ dobře vyvážený, jemné světlé tóny jsou barevně poměrně přesné. Pouze automatické zjištění bílé barvy nedopadlo dobře, protože se skener neměl čeho "chytit".

Zjištění hodnoty denzity jsme provedli na standardním pásku DANES PICTA. Naměřená hodnota 2,55D odpovída skeneru EverSmart Jazz, což znamená velice slušný výsledek. Není to samozřejmě nejvyšší kvalita, ale v poloprofesionální oblasti jde o vysokou hodnotu.

ColorTune 3.02
Pokud přestanou fungovat standardní profily (typicky začne skener táhnout bílou do určité barvy) nastane čas pro vytvoření profilů. Proto je u skeneru Agfa ColorTune a target. Tady je bohužel jedno zklamání. Zatímco dříve se většinou dodávala odrazová předloha a malá průhledová (výjimečně velká průhledová), nyní je součástí dodávky pouze odrazová předloha - zbytek si musíte dokoupit nebo zapůjčit. Vzhledem k tomu, že kompletní sada předloh od jednoho výrobce stojí přibližně 30 000 Kč, je to celkem nepříjemné.

Přesto musím říct, že kvalita profilů skenerů z ColorTune je velmi dobrá a software doporučuji i pro další aplikace. Bohužel ve verzi 3 zatím není dořešena kalibrace monitorů, software pouze charakterizuje, tedy měří profil, což není příliš vhodné.

Hodnocení
Za cenu 36 660 Kč bez DPH získáte velmi dobrý skener na rozhraní mezi amatérskou a poloprofesionální třidou. Díky své unikátní konstrukci není problém skenovat odrazové ani transparentní předlohy. Skener můžeme doporučit pro menší DTP studio nebo jako náhledový skener k profesionálnímu skeneru. DuoScan ani nemá nectnosti předchozích modelů, kdy některé kusy měly problémy s koncovými spínači plata, takže skenování diapozitivů bylo poměrně obtížné.

Když započítám, že se se skenerem dodává také ColorTune a jedna předloha, které jinak stojí přibližně stejnou částku jako skener, vychází mi DuoScan f40 jako velmi dobrá koupě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: