Microtek ScanMaker X12 USL - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek ScanMaker X12 USL

23. června 2000, 00.00 | Příznivá cena, skvělé technické parametry a rozumná kvalita! Tak zní závěr našeho redakčního testu zajímavého amatérského skeneru.

Do redakce dostáváme desítky dotazů týkajících se skenerů pro domácí a amatérské nasazení. Pro někoho je rozhodující cena, pro jiného technické parametry a další čtenář klade důraz na prosvěcovací nástavec. Pro všechny máme velice zajímavou volbu. Skener Microtek ScanMaker X12 můžete zakoupit v několika variantách, z nichž každá oslovuje trochu jinou skupinu. V každém případě jde o levný a poměrně kvalitní skener. Za zapůjčení děkujeme společnosti MacSource.

Základní charakteristika
X12 USL X12 je skener určený pro náročnější domácí uživatele. V základní verzi je určen pro digitalizaci odrazivých předloh do formátu A4. Po dokoupení prosvěcovacího nástavce, nebo zakoupení kompletu označeného PRO, dokáže digitalizovat i průsvitné předlohy do formátu 4 x 5 palců. Ovladače dokáží zpracovat jak pozitivní, tak i negativní předlohy. Co se týče programového vybavení, uživatel může volit mezi velice jednoduchým Microsoft ScanWizardem 5 nebo mnohem kvalitnějším SilverFastem.
Skener je možné k počítači připojit buď přes rozhraní USB nebo SCSI. Na skeneru najdete oba konektory a v balení jsou všechny potřebné kabely i SCSI řadič. Ovladače jsou k dispozici jak pro operační systémy Windows, tak i pro MacOS. Díky těmto vlastnostem se jedná o nebývale flexibilní a universální řešení pro domácnost.

Technické parametry
Čelní pohled Snímání zajišťuje řádkový CCD snímač s rozlišením 1.200 x 2.400dpi. Navíc analogově-digitální převodník pracuje s přesností 42bitů. Tato hodnota představuje tu nejlepší barevnou hloubu, se kterou se můžete u amatérského skeneru dostat. Jak jsme již napsali výše, skener je vybaven jak USB rozhraním, tak i SCSI. Aktivní plocha skeneru je jen o pár milimetrů větší, než formát A4. Při použití transparentního nástavce se aktivní plocha výrazně zmenšuje a to na rozměr 4 x 5 palců ( 102,4 x 128 mm).

Software

Software
Do testu jsme měli zapůjčenu verzi s jednodušším Microtek ScanWizadrem. Ten je typickým zástupcem amatérsky orientované aplikace. V režimu standard jsou ukryta prakticky všechna nastavení a ovládání je opravdu triviální. To sebou samozřejmě přináší i výrazné omezení možnosti nastavit manuálně skener. V rozšířeném režimu jsou k dispozici již běžné korekce a základní nastavení parametrů snímání. Základním způsobem je zpracováno i dávkové snímání, ale ani v rozšířeném režimu není kontrola nad skenerem příliš slavná. Vše se odvíjí od velice hrubého náhledu, se kterým obsluha pracuje. Náhled je sice rychle k dispozici, ale poskytuje pouze povrchní informaci o snímané předloze.
Pokud tedy skenování rozumíte, nebo chcete mít k dispozici opravdu silné korekční nástroje, rozhodně volte verzi s lepším programovým vybavením.

Ukázka 1.200dpi pozitiv
Pozitiv transparentní - 1.200dpi - 42bitů

Praktické zkušenosti
Skener na první pohled připomíná malé plastové low-end typy, se kterými mnoho uživatelů udělalo velice špatnou zkušenost. Naštěstí uvnitř malého plastového těla je uložena poměrně slušná mechanika. Skener je bohužel hlučný a často vydává hodně podivné zvuky, ale to je daň za nízké výrobní náklady.
Mnohem důležitější je však výstup. Velice dobré technické parametry vzbuzují velká očekávání. Pokud použijete automatická nastavení "standardního" režimu produkují velice podprůměrný výsledek. Pokud však přepnete do rozšířeného režimu a správně nastavíte zařízení, výsledky se dostaví.
Při rozlišení 1.200dpi a vyšším již není ostrost stoprocentní, ale hlavně při práci s průsvitkami se dá dosáhnout slušných výsledků. Příjemně překvapilo barevné podaní při práci s pozitivními předlohami. Barvy působí živým a bohatým dojmem. Při práci s negativy jsou výsledky výrazně horší. Zde rozhodně doporučujeme kvalitnější software, než je ScanWizard.

Negativ - 600dpi
Negativ transparetní - 600dpi - 42bitů

Hodnocení
Nejlevnější verze bez nástavce a se základním programovým vybavením stojí 11.850Kč. Nástavec samotný stojí necelých 7.000 Kč. Ovšem zdaleka nejzajímavější je verze PRO, která obsahuje skener, nástavec a lepší software. Ta stojí velice slušných 16.000Kč. Skener samotný sice nenahradí poloprofesionální zařízení s výrazně vyšší cenou, ale může uspokojit mnoho amatérských uživatelů. Je velice dobře, že právě v tomto segmentu roste konkurence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: