Microtek ArtixScan 4000T - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek ArtixScan 4000T

24. března 2000, 00.00 | Artix je speciální filmový skener určený pro zpracování 35 mm předloh ve velmi vysoké kvalitě a přitom nestojí celé úspory. Jaký vlastně je?

Mnoho čtenářů si neustále stěžuje na problémy s digitalizací 35mm filmových předloh a to zejména negativních. Proto jsme se rozhodli věnovat větší pozornost speciálním filmovým skenerům. Prvním recenzovaným zástupcem je poměrně nový produkt společnosti Microtek. Skener ArtixScan 4000t je cenově velice zajímavý skener nabízející vysoké technické parametry a přitom jednoduchou obsluhu. Za zapůjčení produktu do recenze děkujeme společnosti MacSource.

Design a balení
Artix Artix je šedý nenápadný filmový skener. Na svojí kategorii je poměrně robustní. Rozměry 520 x 355 x 168 mm a nenápadným tmavě šedým provedením můžete skener na první pohled přehlédnout. Na předním panelu jsou pouze dvě tlačítka, dvě diody a otvor pro vložení podavače. Vzadu najdete nastavení a konektory. Subjektivně bych hodnotil design jako neutrální a konstrukci jako důvěryhodnou. Microtek nešetřil kovovými prvky, což je vždy neklamnou známkou přesnosti.
V balení najdete skener samotný, SCSI řadič, SCSI kabel, podavač pro 35mm negativy a 35mm diapozitivy, manuály, CD a kalibrační terč.

Technické parametry
Artix 4000t je speciální filmový skener určený pro digitalizaci negativních i pozitivních předloh. Digitalizovat lze buď filmové stripy o maximálně 6 polích, dále lze pracovat s rámečkovanými 35mm diapozitivy a po dokoupení speciálního podavače lze zpracovat i APS negativ. Bohužel digitalizovat lze pouze 35 mm filmový materiál.
Fyzické rozlišení CCD snímače a optiky je 4.000 x 4.000 dpi. Bilineární interpolací lze dosáhnout rozlišení až 8.000 x 8.000 dpi. Výrobce u tohoto skeneru uvádí střídavě denzitu 3.4Dmax a 3.5Dmax. Ať už je pravdivý kterýkoli z těchto údajů, je denzita s ohledem na kategorii dostačující. Fyzická barevná hloubka snímání je 36 bitů a výstup je možný ve 24 bitové RGB, 48 bitové RGB, stupních šedi, CMYKu a Labu.
K počítači se skener připojuje přes rozhraní SCSI. V dodávce je jednoduchý řadič pro PCI sběrnici i kabel.

Instalace
Instalace samotného skeneru je velmi podobná jak pod Windows, tak pod systémem MacOS. Podmínkou úspěchu je pochopitelně funkční SCSI a instalace ovládacího SW. Program ScanWizard Pro TX jsme testovali na platformě Windows 98 bez problémů. Tento program lze používat buď jako samostatnou aplikaci nebo jako TWAIN ovladač podle toho, co uživateli lépe vyhovuje. Součástí instalace může být i kalibrace pomocí přiloženého IT kalibračního terče společnosti Kodak. Jednoduchým postupem se tento terč digitalizuje a následně se vygenerují příslušné ICC profily. Pod MacOS se automaticky přidají do systému ColorSync a na PC se podle nich nastaví ovladače a jsou přístupné na disku.
Je jasné, že nastavení SCSI není zcela triviální záležitost, ale s ohledem na fakt, že skener je určen minimálně polo-profesionálním uživatelům, dá se předpokládat úspěch. Manuály jsou bohužel pouze v anglickém, německém a francouzském jazyce.

ScanWizard Pro TX
Ovladače Dodávaný systém je speciálně upraven pro práci s filmovými předlohami. Celkově bych jej zařadil mezi lepší střední třídu. Nabízí možnost pohodlného dávkového zpracování filmů i možnost poměrně přesných barevných korekcí. Vše se odehrává ve třech oknech. První obsahuje kompletní nastavení, v druhém jsou zobrazeny náhledy fotografií a slouží k nastavení dávek a poslední obsahuje náhled fotografie.
Pomocí Overview skener nabízí rychlí náhled všech políček. Již na základě tohoto rychlého náhledu je možné digitalizovat, pokud se spokojíte s automatickým nastavením. To vychází z obrazové analýzy i zvoleného typu filmu. Ve výběru jsou některé běžné filmové materiály, ale nepočítejte s tím, že najdete každý materiál, který v Čechách koupíte. To znamená, že jistě využijete barevné korekce. Pro jejich dobré posouzení slouží Prescan, který nabízí lepší kvalitu zobrazení a jeho přesná funkce se dá nastavit v menu.
K dispozici jsou korekce rozsahu denzit, nastavení jasu a kontrastu, práce s histogramem či křivkami. Nechybí ani globální barevné posuny. V tomto ohledu program nijak významně nepřevyšuje konkurenci, ale ani nezaostává. Trochu jsem postrádal geometrické korekce, ale zde zřejmě výrobce předpokládá následné zpracování v grafickém programu.
Skener provádí ostření optiky automaticky a uživatel má tuto funkci možnost ovlivnit jen částečně. Buď využije několika předdefinovaných kroků zostření či rozostření, nebo využije podrobné nastavení USM. To umožňuje velmi přesné korekce ostrosti, ale vyžaduje určitý cvik.

SW

Kvalita a rychlost
Se skenerem jsme pracovali více jak měsíc a dostal od nás opravdu do těla. Celkem jsme zpracovali několik set nejrůznějších fotografií a snažili jsme se obsáhnout různé typy filmových materiálů. U předefinovaných fungovalo vše jako po másle. Pokud v seznamu byl k dispozici charakterově podobný materiál poradila si automatika většinou také docela dobře. Ale podařilo se nám vyhrabat i několik starých materiálů, u kterých se nám asi s výrazným ručním zásahem nepodařilo dosáhnout optimálních výsledků. Problém s negativními materiály je však mnohem obecnějšího charakteru a Artix si vedl nadprůměrně dobře.
Díky vysokému rozlišení a dobrému ostření se skener vyrovnal mnoha profesionálním stolním skenerům s řádově vyšší cenou. Fakt, že jde o specializované řešení se plně projevil a zejména u diapozitivů nás kvalita opravdu mile překvapila, pokud si uvědomíme, kolik skener stojí.
Co se týče rychlosti práce, ta je u skenerů vždy problematická. Při běžném používání je několik minut potřebných pro kompletní zpracování jednoho políčka přijatelných, ale při zpracování většího množství filmů je každá sekunda dobrá. Z tohoto pohledu si zaslouží pochvalu dávkové zpracování, které nabízí veškerý komfort včetně inteligentního číslování souborů. Paradoxně za nejpomalejší bych označil motorický posun při vysouvání či polohování zásobníku. Digitalizace samotná je průměrně rychlá. Při digitalizaci 36 snímků negativu s rozlišením 2400dpi jsme dosáhli průměrné rychlosti 2 minuty 10 sekund na jedno políčko.

Ukázka

Hodnocení
ArtixScan se u nás prodává za necelých 60.000Kč. Tato cena je opravdu velmi příjemná s ohledem na rozlišení a dobrou kvalitu výstupu. Software nepatří mezi nejpropracovanější, ale nabízí všechny potřebné funkce a velmi dobré dávkové zpracování. Asi nejslabším místem je podavač stripů. Nevím čím to je, ale přesné založení mi dělalo problémy celou dobu.
Celkově se dá na skener dívat dvěma různými způsoby. Z jednoho pohledu je Artix velmi specifický a je otázkou, kdo jej reálně dostatečně využije. Z druhé strany, pokud chcete opravdu kvalitně zpracovávat právě 35mm předlohy, tak jde o jednu z nejlevnějších cest.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: