Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Skenery
Microtek ArtixScan 2500
Microtek ArtixScan 2500
15. prosince 2000, 00.00 | ArtixScan 2500 je žhavou novinkou na poli profesionálních plochých skenerů, která právě přichází na český trh. Jaký je závěr naší podrobné recenze?
ArtixScan 2500 je žhavou novinkou na poli profesionálních plochých skenerů, která právě přichází na český trh. Společnost Microtek se při návrhu skeneru viditelně soustředila na optimální poměr výkonu a ceny, takže zkombinovala menší formát s technologiemi běžně používanými u modelů vyšší kategorie.
Základní údaje
ArtixScan 2500 je určen pro digitalizaci všech běžných typů předloh do rozměru 203 x 356 mm. To znamená, že patří do kategorie A4 stolních skenerů střední třídy. Tomu odpovídá i maximální rozlišení 2 500 x 2 500 dpi, kterého lze však dosáhnout pouze na omezené ploše. Přesto mohutný skener nabízí celou řadu zajímavých technických vylepšení, takže může oslovit i poměrně náročné profesionální uživatele. Podporovány jsou jak platforma Mac, tak i PC.
Technické parametry
Základem skeneru je CCD snímač s 10 000 elementy, který je aktivně chlazen soustavou ventilátorů. Výrobcem uváděná denzita 3,4 D a 36-bitová hloubka barev odpovídají kategorii skeneru. Zajímavé je maximální optické rozlišení 2 500 x 2 500 dpi, kterého lze dosáhnout v pruhu o šíři 101 mm. Po celé ploše je nabízeno standardní rozlišení 1 250 dpi. Aktivní plocha je pro průsvitné předlohy dlouhá 305 mm, pro odrazivé 356 mm. Rozdíl je způsoben konstrukcí prosvětlovací jednotky, která je díky použití technologie E.D.I.T. umístěna uvnitř skeneru.
Protože skener využívá 3D stabilizační systém a E.D.I.T. uspořádání, jeho vnější rozměry dosahují úctyhodných 436,8 x 232 x 654,7 mm při přijatelné hmotnosti 21 kg.
Skener se k počítači připojuje prostřednictvím SCSI rozhraní. Pro PC je dodáván jednoduchý řadič, u Mac se předpokládá jeho standardní přítomnost. Navíc uživatel může volit mezi dvěma balíky programů. Jednodušší Scan Wizzard PRO nabízí snadnou obsluhu pro méně zkušené uživatele. Profesionálové jistě ocení osvědčený SilverFast Ai 5 od společnosti LaserSoft.
E.D.I.T.
Tato technologie není žádnou novinkou u skenerů této značky. Podobně jako u zařízení Agfa je umožněna přímá digitalizace z povrchu průsvitných předloh s výrazně zjednodušenou optickou cestou. Odrazivé předlohy se standardně zakládají na horní krycí sklo a pouze se překryjí víkem. Průsvitné předlohy se zakládají do speciálních rámů, které obsluha zasune do těla skeneru. Odpadají tak dva průchody skleněnou deskou u standardních rozměrů předloh, čímž se eliminuje celá řada zkreslení - počínaje prachem až po optická zkreslení. Jedinou nevýhodou je nutnost přestavby optické cesty při změně typu předlohy, což je v případě skenerů Microtek poměrně hlučná operace.
SnapTrans
Novinkou u tohoto skeneru je nové uložení šablon pro průsvitné předlohy, označované jako SnapTrans. Na rozdíl od předchozích modelů se šablony zakládají do speciálního rámu, který je součástí skeneru. Dochází tak k výrazně přesnějšímu a jednoduššímu založení předloh. Ve standardní dodávce je 5 držáků předloh i s pořadačem, takže manipulace s nimi je velmi jednoduchá.
Aktivní chlazení
Zřejmě na základě výrobní spolupráce se společností Scitex se u tohoto modelu objevil systém aktivního chlazení snímače. Touto technologií jsou vybaveny pouze některé špičkové skenery a o jejím přínosu se stále v odborných kruzích vedou diskuze. Z fyzikálního hlediska je stabilní teplota snímacího prvku jistě přínosem, i když je otázkou, o kolik může zlepšit výstupní obraz. V každém případě představuje ArtixScan jeden z mála skenerů této kategorie, který se touto pokročilou technologií může pochlubit.
3D stabilizace
Poslední unikátní technologií, s níž přichází tento model, je 3D stabilizační systém. U většiny stolních skenerů je stabilizace zcela opomíjena, což může v některých případech negativně ovlivnit kvalitu výstupu. Artix 2500 je vybaven speciálním systémem odpružení, který eliminuje nárazy a chvění způsobené vnějšími vlivy - a to ve všech třech osách. V tomto ohledu se tedy přibližuje bubnovým skenerům, u kterých je na stabilizaci a vyvážení kladen velký důraz.
Práce s negativy
Skener je plně vybaven pro zpracování libovolných průsvitných předloh a oba dva dodávané ovládací programy disponují i mechanismy pro převod negativního podání barev. Při našich testech jsme použili program SilverFast, který nabízí poměrně rozsáhlé možnosti pro práci s negativními předlohami. Základem je volba jedné z předdefinovaných charakteristik filmů. Ta se provádí na základě značky materiálu a je pouze jakýmsi začátkem. Dále může následovat buď manuální či automatické upravení profilu dle konkrétní předlohy. S výsledky automatické analýzy jsme byli velice spokojeni, takže u ukázkové předlohy jsme již nepoužili žádný další korekční nástroj. Těch je v SilverFastu samozřejmě k dispozici dostatek.
Software
Jak již bylo řečeno, ke skeneru jsou dodávány dva ovládají programy. Tím prvním je poměrně jednoduchý Scan Wizzard PRO, jenž pochází přímo od Microteku a nabízí základní funkce a korekce včetně správy barev. Přesto je kvalitnější volbou osvědčený SilverFast Ai, který vyvíjí společnost LaserSoft a je dodáván k různým typům skenerů.
Oba dva programy jsou k dispozici jak pro operační systém MacOS, tak i pro Windows.
Správa barev
ArtixScan 2500 jakožto zástupce střední profesionální třídy zcela samozřejmě nabízí nástroje pro správu barev. Ty jsou založeny na dodávaných ICC profilech a kalibraci s užitím IT terčů. V dodávce je průsvitný i reflexivní terč, oba vyrobené společností Kodak. V případě MacOS je správa barev řešena na úrovni ColorSync, v případě Windows je využíváno ICM systému společnosti Kodak.
SilverFast Ai5
Tento produkt má za sebou rozsáhlý vývoj a nasazení u celé řady skenerů různých značek. Díky tomu je ve střední profesionální třídě dobře zavedený a kladně hodnocený. Nabízí dostatek nástrojů pro automatizaci, dávkové zpracování a případné manuální korekce. Jeho filozofie vychází ze zavedených postupů.
Základem je vždy Preview, které je prováděno v nízkém rozlišení s plnou barevnou informací. Pro lepší orientaci či posouzení korekcí je možné provést ještě jeden přípravný sken, při němž je použito takové rozlišení, aby bylo možné vybranou část předlohy zobrazit 1:1 na ploše monitoru. Po nastavení parametrů a provedení případných korekcí již následuje přímá digitalizace či zařazení do dávkového snímání. Jediné, co tento produkt nenabízí ve srovnání se špičkovými programy, je plně paralelní práce skeneru a ovladače, což odpovídá třídě skeneru. Lišta s ovládacími prvky je rozdělena na dvě záložky. První záložka je věnována základním parametrům, jako je typ předlohy, barevný režim apod. Na druhé záložce jsou soustředěny všechny volby týkající se barevné hloubky, vstupních a výstupních rozměrů a pochopitelně všech korekcí. Při použití korekčních nástrojů jsou k dispozici buď přednastavené profily či plně manuální nastavení.
Pro méně zkušené uživatele je připraven jakýsi průvodce v podobě lišty ScanPilot. Ta postupně nabízí jednotlivé základní korekce, a to včetně automaticky detekovaných hodnot. ScanPilot je poměrně dobrý učební nástroj, i když pro dlouhodobou práci není příliš vhodný.
Testy
Jako již tradičně jsme skener podrobili komplexní sadě testů, jejíž výsledky můžete snadno porovnat s libovolnou recenzí publikovanou v předchozích číslech Světa tisku. Srovnání je o to zajímavější, že ArtixScan 2500 lze srovnávat jak s levnými A4 skenery nižší profesionální třídy, tak i s výrazně dražšími modely.
Prvním testem je měření prakticky dosažitelného rozsahu denzit. Pro tento test používáme speciální klín, který umožňuje vyzkoušet schopnosti skeneru v této oblasti. Výsledný rozsah 0 - 2,55 D odpovídá střední profesionální třídě, takže skener nezklamal. Další sada testů byla zaměřena na kvalitu reprodukce u jednotlivých typů předloh. U odrazivých předloh skener příliš nepřekvapil, o to byly zajímavější velmi dobré výsledky u průsvitných předloh. Zde Microtek jasně převyšuje všechny skenery nižší kategorie. Samozřejmě je důležité si uvědomit, že na celé aktivní ploše je k dispozici pouze rozlišení 1 250 dpi.
Barevnost
Testy barevného podání jsme prováděli pomocí standardizovaného IT terče 8.7/2, vyrobeného na papíře Kodak Ektacolor. Terč byl před testy proměřen, abychom eliminovali případné zkreslení a dosáhli věrného výsledku. ArtixScan 2500 podal průměrný výsledek a naměřená průměrná odchylka deltaE 12,0 odpovídá typu skeneru.
Produktivita
Zkouška produktivity je pravidelně závěrečným krokem našich testů. Cílem je ukázat produktivitu práce se skenerem při běžném užívání. Proto se test skládá z digitalizace různých typů předloh.
Pro účely testování byl skener připojen k počítači Apple PowerMac G3 s procesorem PowerPC 300 MHz. Osazeno bylo celkem 150 MB operační paměti, takže se nedá říct, že se jednalo o nějak výrazně silný počítač. Po stránce softwarového vybavení byl instalován operační systém MacOS 9.0.2 s ColorSyncem 3.0.
Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh s odpovídajícími parametry:
- 1x fotografie 13 x 18 cm, snímaná při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
- 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 4x políčko negativního 35mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.
Hodnocení
Značka Microtek byla v minulosti spojována většinou s levnějšími skenery. V poslední době se však objevují profesionální skenery této značky s velmi dobrými parametry. ArtxScan 2500 se navíc může pochlubit některými technickými prvky, se kterými se v jeho kategorii běžně nesetkáváme. Celkově nabízí překvapivě vysoký důraz na kvalitu snímání, který v této třídě nebývá obvyklý. Bohužel se tento fakt odrazil i na ceně skeneru, která je přece jen poměrně vysoká. Přesto může tento skener představovat alternativu pro ta studia, ve kterých uvažují o koupi dražšího modelu střední třídy.
Microtek ArtixScan 2500
Cena: 179 990 bez DPH
K recenzi zapůjčil: MacSource
Článek byl převzat z čísla 11/2000 měsíčníku Svět tisku. Zde můžete také vidět přetištěné výsledky testu práce skeneru.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024