Microtek ArtixScan 120tf - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek ArtixScan 120tf

microtek 120tf

3. února 2004, 00.00 | Speciální filmové skenery představují v oblasti skenerů samostatnou kategorii. Microtek ArtixScan 120tf patří přitom v dané oblasti ke špičce. Co konkrétně může skener nabídnout a jak se vyrovnává s konkurencí naleznete v naší recenzi.

Je začátek roku 2004 a uživatelé pracující s klasickým fotografickým filmovým materiálem jsou jistě v očekávání, co přinese tento rok v této oblasti skenerů. Patrně nic závratného, očekávat lze postupné zjednodušování obsluhy a možná i nepatrné zvyšování rychlosti. Tato oblast grafického průmyslu je velice specifická - profesionální high-end skenery dnes nabízejí v podstatě vše, co může uživatel očekávat, jejich vývoj je drahý a prodaných zařízení není mnoho. Přesto se i na tomto trhu můžeme setkávat s novými zařízeními. Konkrétním příkladem je profesionální filmový skener Microtek ArtixScan 120tf, který společnost Microtek uvedla jako novinku na trh v polovině roku 2003 a který jsme měli díky společnosti MacSource možnost testovat i v naší redakci.

Technická data
Skener je určen pro fotografy a pre-pressová studia, která převádění fotografie uložené na filmovém nosiči do digitální podoby. ArtixScan 120tf je vybaven třířádkovým CCD snímačem Kodak s deseti tisíci snímacími elementy, stejně jako je tomu u patrně největší konkurence - skeneru Nikon Super CoolScan 8000 ED, se kterým jsme skener v průběhu recenze srovnávali. Použitý CCD prvek představuje kvalitní řešení, které je schopno zajistit skenovaným fotografiím na svoji kategorii velmi dobré výsledky. Tomu odpovídá i 14-bitová hloubka zpracování barev na jeden kanál a maximální fyzické rozlišení 4000 dpi. Optika je vybavena autofokusem, který je možné vypnout. Výrobce u skeneru uvádí maximální denzitu 4,2D, což je v uvedené kategorii skeneru běžné a dostačující. Skener je specialistou na průsvitné materiály a pouze pro jejich snímání je uzpůsoben. Pro průsvitné předlohy je používán speciální rám pro zakládání do těla přístroje. Jsou dodávány tři rámy a to pro 6 políčků kinofilmu, druhý pro 4 zarámované kinofilmy a třetí pro 60 mm filmový materiál.

Skener s rozměry 626 x 496 x 262 (hloubka x šířka x výška) a hmotností 8 kg lze připojit prostřednictvím rozhraní SCSI - 2 nebo FireWire jak počítačům PC, tak i Macintosh. Pro připojení přes FireWire je skener dodáván včetně karty pro PC a příslušným kabelem.

Software
Ke skeneru je dodávána bohatá programová výbava skládající se z vlastního skenovacího programu ScanWizard Pro TX, renomovaného řešení SilverFast Ai 6 a nástrojem pro správu barev - resp. vytváření ICC profilu (dodávaný pod názvem Microtek Scanner ICC Profiler v 1.3). K němu je přibalen i kalibrační terč IT-8 ve formě diapozitivu.

ScanWizard Pro TX
Postupným vývojem se podařilo tvůrcům vytvořit rozhraní skenovacího programu úsporné a přehledné, umožňující snadnou práci i méně zkušeným uživatelům. Pro zkušenější uživatele nabízí přitom program možnost bohatého nastavení skenovacích parametrů a uložení dosažených hodnot pro pozdější použití. Navíc je program v podstatě předkonfigurován pro základní typy předloh, takže práce s ním je intuitivní a poměrně snadná. Naštěstí ani při rutinním používání není uživatel zdržován zbytečnými dialogy či volbami.
Samotný postup digitalizace je rozdělen do dvou kroků. Prvním je nastavení typu předlohy, pracovní plochy a barevného režimu. Další fází práce je nastavení všech ostatních parametrů, korekcí a dalších úprav. Pokud chce obsluha do nastavení interaktivně zasáhnout, je nutné provést preview pro získání plnobarevného náhledu. Nicméně pokud je například k dispozici již uložené adekvátní nastavení, lze tento krok vynechat. Skenování probíhá samozřejmě v dávkách a uživatel může, ale nemusí ovlivnit nastavení každého snímaného políčka.
Samotné prostředí programu je poměrně strohé. Program standardně uživateli zobrazuje pouze přednastavené či uložené profily pro jednotlivé funkce či korekce. To výrazně zjednodušuje a zpřehledňuje práci, pokud jsou k dispozici adekvátní data či obsluha chce spoléhat na automatické nastavení. Po stisknutí příslušného tlačítka jsou přístupné klasické dialogy s podrobným nastavením, které slouží k manuálnímu nastavení. Jejich koncepce je podobná jako u všech programů této kategorie. Základní nastavení rozměrů, poměru zvětšení či přímého fyzického rozlišení se provádí v jednom společném dialogu. Obsluha si tak může vybrat z několika způsobů, jak výsledné hodnoty získat. Korekční nástroje obsahují práci s gradační křivkou, histogramem, dynamickým rozsahem, globální i selektivní barevné korekce, descreening a pochopitelně softwarové doostření. Program nicméně nenabízí např. pokročilé funkce pro odstraňování prachu a škrábanců jako je ICE.
Další pokročilé automatizované funkce "předbízí" Microtek prostřednictvím pluginů do Adobe Photoshopu, které jsou na CD dostupné ve zkušební verzi. Jedná se o pluginy ROC (pro restaurovaní barev), SHO (pro nastavování konstrastu a expozice) vyvíjené Kodakem, jejichž popis naleznete na stránce www.asf.com, a kterým jsme se na Grafice také již podrobně věnovali.


Část skenovací rozhraní programu ScanWizard Pro TX
s možnostmi uživatelských nastavení




Ukázka vzhledu panelů pro jemné nastavení skenů (ScanWizard Pro TX)

Nástroj je podle našeho názoru vhodný zejména pro skenování bez větších korekcí - oproti konkurenčním řešení jsme v něm pro rychlé pokročilé korekce postrádali například funkci dynamického kapátka, které by ukazovalo změněné hodnoty při práci s křivkami atd. Nicméně je nutné zdůraznit, že Microtek své řešení stále vyvíjí a my jsme se skenerem testovali dodanou verzi 6.5, přičemž v současné době je možné si stáhnout z webu výrobce verzi 7.1., a samozřejmě vše je otázkou zvyku - všechny potřebné hodnoty lze při skenování nastavovat, jen je aplikován podle našeho názoru méně visuální přístup.

Práce s negativy
Je-li třeba u dodávaného skenovacího řešení určitou stránku vyzdvihnout, pak je to jednoznačně práce s negativy, která tradičně patří mezi silné stránky skenerů Microtek a ArtixScan 120tf v této oblasti předbíhá konkurenci. Skenovací software přichází se seznamem předefinovaných přibližně 120 fotografických materiálů, které skener spolehlivě detekuje automaticky a uživatel tak nemusí nastavovat charakteristiku materiálů individuálně. Prostředí ovladačů samozřejmě nabízí i možnost manuálních korekcí barevného podání, ale ta přichází na řadu pouze u atypických materiálů, při špatné expozici filmů či nevhodném vyvolání.

SilverFast Ai 6
Přestože jsme v předcházejících odstavcích věnovali velkou pozornost řešení ScanWizard, většina uživatelů patrně sáhne ihned po programu SiverFast. Ten představuje v oblasti skenování osvědčené a kvalitní řešení a jeho přibalení ke skeneru znamená i nezanedbatelnou finanční hodnotu. Software disponuje řadou špičkových funkcí, o kterých se můžete na Grafice dočíst například v tomto našem článku.

Správa barev
Správa barev je založena na ICC profilech, které si uživatel může vytvořit pomocí dodaného programu Microtek Scanner ICC Profiler a kalibračního diapozitivu. Samotný proces kalibrace je jednoduchý a uživatel v podstatě pouze odkliká několik dialogových oken. Přesto doporučujeme nechat provést kalibraci specialistou - minimálně proto, že dodávaný obecný IT-8 terč nemusí poskytovat nejpřesnější výsledky a kvalitní profil u podobného vyspělého řešení se jistě vyplatí.

Testy
Microtek ArtixScan 120tf jsme podrobili standardnímu redakčnímu testu. Skenované výsledky jsme porovnávali především se skenerem Nikon Super CoolScan 8000 ED. Obě zařízení mají shodné rozlišení, patří do stejné uživatelské kategorie a jak ukázaly naše testy, ve zkoumaných kritériích se příliš neliší, i když jak vidíte na testovacích souborech, nepatrné rozdíly ve kresbě zde existují.
Jeden z testovaných parametrů - produktivita skenování - hodně pochopitelně závisí na připojeném počítači. My jsme měli skener připojený přes FireWire k počítači, který rozhodně není možné označit jako pre-pressový - šlo o běžné PC s 256 MB paměti a operačním systémem Windows 2000. Přesto skener dosahoval velmi dobrých výsledků - sken 6x7 cm v rozlišení 4000 dpi trval 6,45 minut, kdy například CoolScan 8000 ED na výrazně lepší počítačové konfiguraci skenoval stejný rozměr bez korekcí 6,23 minuty. Klasický diapozitiv skenoval na naší počítačové konfiguraci v rozlišení 4000 dpi skener 2 min 3 vteřiny (61MB/ 8bitů).


Držák na filmový materiál šíře 36 mm


Držák na diapozitivy


Držák na filmový materiál šíře 6 cm

Z produkčního hlediska jsou nejužším hrdlem patrně dodávané rámečky, které mají navíc u větších formátů řešeno upínání filmů poměrně nestandardně - film je třeba do rámečku vložit, zaklapnout víkem a celé zajistit posunem víka i filmů do strany. Určitě nejde o řešení, které by nešlo efektivně používat, jen si na něj bude muset zvyknout nebo si pro práci pořídit jiné rámečky.

Testovací skeny
Na následujících skenech jsou vidět konkrétní výsledky testování skeneru. Fotografie a skeny připravil fotograf Robert Tichý. Pozornost jsme věnovali především schopnosti reprodukovat detail skenované fotografie. Výslovně upozorňujeme, že drobné odchylky v barevnosti skenů jsou způsobené tím, že nebyl důsledně aplikován color management a byly vypnuty všechny funkce vylepšování obrazu.
Pro zajímavost je uvedena také fotografie z běžného plochého skeneru s dianástavcem, který pochopitelně nemůže zbylým dvěma skenerům konkurovat (a je také o mnoho desítek tisíc levnější), nicméně dobře demonstruje rozdíl mezi běžným plochým a specializovaným filmovým skenerem na který jsme často dotazováni.

Sken černobílého negativu 36 mm


Ukázka celé testovací fotografie (foto Robert Tichý)
Filmový materiál: Kodak TRI-X 400

Náhledy 1:1 výřezů skenů čb filmu při 1600 dpi:
Microtek ArtixScan 120t
ArtixScan 120tf
Sken čb film
(1600 dpi)
123 Kb
NIKON SUPER COOLSCAN 8000
COOLSCAN 8000
Sken čb film
(1600 dpi)
119 Kb
EPSON 1640 SU
EPSON 1640 SU
Sken čb film
(1600 dpi)
97 Kb

EPSON 1640 SU
Sken čb FOTO **
(1600 dpi)
2,7 MB
** Poslední fotografie ilustruje, kolik detailu je schopna snést vytištěná fotografie.
Jde o sken fotografie A4, vyvolané ze skenovaného filmu.
Použitá vývojka ID11 použitá zvětšovací optika NIKON.

Redakční komentář: U obou skenů negativů pořízených filmových skenerem při rozlišení 1600 dpi je vidět velmi dobrá kresebnost a zachycení stejných detailů. V základním nastavení podává ArtixScan nepatrně tmavší podání celé kresby, což není na škodu a výsledek lze upravit nastavením příslušných parametrů. Kresba Epsonu také není špatná, ale demonstruje rozdíl "váhové kategorie" - to je samozřejmě pochopitelné a sken uvádíme čistě jako ilustrační příklad. Překvapivě velmi kvalitní je sken tištěné fotografie kdy je vidět, že fotografie vytvořená kvalitní optikou klasickým chemickým procesem na formát A4 a skenovaná plochým skenerem běžné kategorie rozhodně má co nabídnout.

Náhledy 1:1 výřezů skenů čb filmu při 4000 dpi:
Microtek ArtixScan 120tf NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Z leva: Microtek ArtixScan 120tf, NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Klikněte pro plná data (soubory o velikosti max. 650 Kb)

Redakční komentář: Rozlišení 4000 dpi je pro oba skenery maximální (po hardwarové stránce) možné. I na těchto testovacích fotografiích je vidět, že oba skenery přinášejí velmi dobrý výkon, který se liší pouze nepatrně odlišnou tvrdostí skenů.

Barevný pozitiv 36 mm (klasický diapozitiv)



Ukázka celé testovací fotografie (foto Robert Tichý)
Filmový materiál: FUJI Provia 100

Náhledy 1:1 výřezů skenů dia při 1600 dpi:
Microtek ArtixScan 120tf NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Z leva: Microtek ArtixScan 120tf, NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Klikněte pro plná data (soubory o velikosti max. 550 Kb)

Náhledy 1:1 výřezů skenů dia při 4000 dpi:
Microtek ArtixScan 120tf NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Z leva: Microtek ArtixScan 120tf, NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Klikněte pro plná data (soubory o velikosti max. 2,7 MB)

Barevný pozitiv 6 x 9 cm



Ukázka části testovací fotografie (foto Robert Tichý)
Filmový materiál: AGFA CT precisa 200

Náhledy 1:1 výřezů skenů dia při 4000 dpi:


Z leva: Microtek ArtixScan 120tf, NIKON SUPER COOLSCAN 8000
Klikněte pro plná data (soubory o velikosti max. 11 MB)


Redakční komentář: Také u skenů barevných diapozitivů je zřejmé, že rozdíly v kresbě jsou nepatrné. Je zřejmé, že Nikon má skeny o trochu jemnější než Microtek, ale nuance jsou velmi nepatrné. U rozlišení 4000 dpi je třeba pamatovat na to, s jak velkou zvětšeninou zde pracujeme - poslední sken je použitelný pro kvalitní A3 reprodukci a je tak vždy velmi sporné zkoumat mikroskopické body. Opět zdůrazňujeme, že odchylky v barevnosti skenů jsou způsobené tím, že nebyl důsledně aplikován color management a byly vypnuty všechny funkce vylepšování obrazu.

Hodnocení a závěr
Pokud porovnáváme Microtek ArtixScan 120tf se skenery ostatních výrobců, více než rozdíly v kvalitě nalezneme rozdíly ve funkcích a stylu práce. Nikon vsází na vlastní osvědčený software, uživatelé Microteku se budou rekrutovat spíše z řad příznivců Silverfastu. Škoda, že Microtek nenabízí některé funkce (jako je odstraňování škrábanců) na hardwarové úrovni - ale funkce Silverfastu jsou i v tomto ohledu velmi vyspělé a odvedou špičkovou práci.
Microtek ArtixScan 120tf je nabízen za cenu 99 990,-Kč bez DPH, což je o trochu méně, než je cena konkurenčního Nikonu Super CoolScan 8000 ED a poměr cena/výkon u recenzovaného skeneru je velmi dobrý. Rozhodujete-li se o koupi skeneru této kategorie, rozhodně doporučujeme vhodné kandidáty (určitě nelze zapomenout na profi filmový skener Minolta, kterou jsme však v době psaní této recenze neměli k dispozici a proto jsme jeho výstup do článku nezařadili) podrobně vyzkoušet - a to nejen po stránce kvality, ale i ovládání. Microtek ArtixScan 120tf je rozhodně skener, na který byste při své volbě rozhodně neměli zapomenout.

Recenzi připravili Jaroslav Chalupa a Petr Podhajský.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: