Microtek ArtixScan 1100 - levně a profesionálně? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek ArtixScan 1100 - levně a profesionálně?

10. srpna 2000, 00.00 | ArtixScan je kvalitní skener pro formát A4 schopný zpracovat libovolnou předlohu v rozlišení 1.000x2.000dpi. Jednou z jeho největších předností je cena, což není nezanedbatelný faktor.

Společnost Microtek patří mezi velké světové výrobce skenerů. Nabízí v podstatě komplexní řadu těchto zařízení od levných domácích skenerů až po špičkové A3 plošné skenery. Díky společnosti MacSource jsme měli možnost vyzkoušet novinku s označením ArtixScan 1100. Jedná se o profesionální A4 stolní skener, který nabízí lákavou technickou úroveň za přiznivou cenu.

Základní údaje
Microtek ArtixScan 1100 je profesionální stolní skener pro předlohy do formátu A4. Je vybaven technologií E.D.I.T., která má dvě oddělené snímací plochy pro průsvitné a odrazivé předlohy. Odrazivé materiály se umísťují na horní skleněnou desku. Díky tomu skener může pracovat s libovolnými předlohami, jejichž půdorys je maximálně 203mm x 355mm. Průsvitné předlohy se zakládají do speciálního podavače, který se zasunuje do těla skeneru. Maximální pracovní plocha pro průsvitné předlohy je omezena na 203mm x 254mm.
Řádkový CCD snímač nabízí fyzické rozlišení 1.000 x 2.000dpi při barevné hloubce 42 bitů a denzitě Dmax 3.7D. Skener se může připojit jak k počítači PC, tak i Macintosh prostřednictvím SCSI.

Technologie E.D.I.T.
E.D.I.T. Není žádným tajemstvím, že společnosti Agfa a Microtek používají prakticky totožnou technologii zakládání předloh. V případě Microteku je systém označován jako E.D.I.T., u společnosti Agfa se používá označení TwinPlate.
Myšlenkou obou systémů je, že čím je optická soustava komplikovanější a optická cesta obsahuje více prvků, tím větší je riziko zkreslení, usazování nečistot a dalších problémů. Proto při snímání průsvitných předloh standardního formátu je vypuštěna skleněná deska, na kterou se běžně předlohy ukládají. Předlohy se vloží do držáku a ten se zasune pod snímací jednotku. U té je pohyblivé zrcadlo, které se dle zvoleného typu snímání převrací a tak usměrňuje světelný paprsek. U atypických předloh je bohužel použití skleněné desky nutné, ale díky tomu, že je vyjímatelná, snadno se čistí.
Jedinou nevýhodou této konstrukce je poměrně vysoká hlučnost při změně konfigurace světelné cesty. Tou trpí obě značky a u ArtixScanu 1100 je hlučnost v počáteční fázi snímání opravdu značná.

Software
Ke skeneru je dodávána opravdu bohatá programová výbava. Nejjednodušším nástrojem určeným pro méně zkušené uživatele je Microtek ScanWizard PRO. Ten je známý od nižších modelů skenerů této značky, ale díky dlouhému vývoji nabízí poměrně dobré pracovní podmínky. Mnohem zajímavější je LaserSoft SilverFast. Ten je naopak dobře známý v profesionálních kruzích. Navíc je přibalen Microtek ICC Profiler, který je určen pro kalibraci skeneru a správu barev. Všechny tři programy jsou k dispozici jak pro platformu PC, tak i MacOS.

ScanWizard PRO

Správa barev
Ke skeneru je dodáván Microtek ICC Profiler a dva IT 8.7 terče společnosti Kodak. Díky této výbavě je možné provést kalibraci zvlášť pro odrazivé i průsvitné předlohy. Kalibrace je poměrně jednoduchá a spočívá pouze v digitalizaci terčů a spouštění kalibrace. Díky ICC profilům je možné dále pracovat s libovolným systémem správy barev.

Práce s negativy
Skener je vybaven pro zpracování průsvitných předloh, takže umožňuje i digitalizaci negativů. Ve standardní výbavě jsou držáky pro filmové stripy, jednotlivé 35mm diapozitivy i pro filmové předlohy větších formátů. V případě negativů je kromě digitalizace samotné potřeba i barevná korekce a převod. Oba programy jsou schopné tento úkol zvládnout. U ScanWizardu je celá operace velice jednoduchá. Stačí pouze označit plochu předlohy a vybrat typ filmového materiálu. K dispozici jsou spíš amatérské typy materiálů. V případě SilverFastu je postup podobný, ale vychází se z charakteristik profesionálních materiálů.

Praxe
Se skenerem jsme pracovali déle jak dva týdny. Díky tomuto časovému prostoru jsme měli možnost kromě technických testů se skenerem i běžně pracovat. Celkový dojem ze zařízení byl velice dobrý, i když jsme objevili několik netradičních vlastností.
Tou první je poměrně zvláštní tovární nastavení ovladačů. Po několika dnech jsme zejména ScanWizard výrazně přenastavili a práce se výrazně zjednodušila a zpřesnila. Jde zejména o velikost Prescanu, nastavení barevného podání a další funkce.
Pokud se budeme bavit o produktivitě práce, je velice důležité zohlednit kvalitní a zaškolenou obsluhu. ArtixScan 1100 vyžaduje určité pracovní postupy, které jsou běžné u dražších modelů. Například při přechodu mezi různými druhy předloh dochází k poměrně dlouhé rekalibraci. Při prvním skenování je zase skoro tří minutové zahřívání lamp, takže pokud chce obsluha dosáhnout dobré efektivity práce, je nutné postupovat s rozmyslem. Celkově skener podal průměrný výkon co se týče rychlosti skenování. Nepatří mezi nejrychlejí, protože je kladen poměrně vysoký důraz na přesnost snímání, ale jeho výsledky nejsou špatné.

Kvalita snímání je díky dostačujícímu rozlišení a hlavně vyšší denzitě velice dobrá na skener této kategorie. Pro dosažení optimální ostrosti je většinou nutné využít USM. Bez doostření se v této kategorii neobejde asi žádný skener. Barevně je po kalibraci skener neutrální a reprodukuje barvy s tendencí snižování barevného rozsahu. Vhodným nastavením se však dá dosáhnout velice dobrých výsledků jak u pozitivních, tak i negativních předloh.

Scan negativu při 600dpi

Díky technologii E.D.I.T. lze dosáhnout čistších skenů s výrazně menším množstvím šumu, prachových částic a dalších rušivých elementů. S dobrou předlohou tedy ArtixScan 1100 nabízí velmi kvalitní podmínky pro práci.

Scan diapozitivu při 600 dpi

Drobné výhrady máme k interpolaci s použitím SkenWizardu. Při výrazném zvětšení dochází k poměrně značnému zkreslení, které neodpovídá možnostem skenerů této kategorie. Dalším potenciálním problémem je vyšší hlučnost. Skener patřil mezi nejhlučnější, se kterými jsme se zatím setkali. Zvuk motorků je slyšitelný, ale mnohem nepříjemnější je překlápění optické soustavy.

Držák předlohNaopak pochvalu si zaslouží držáky předloh, se kterými jsme byli velice spokojeni.

Závěr
ArtixScan 1100 je u nás nabízen za 77.000Kč bez DPH. Tato cena je ve srovnání s konkurencí velice dobrá a skener si v našem testu vysloužil velice dobré hodnocení. Kromě vyšší hlučnosti a nutnosti prvního nastavení jsme nenašli žádné nedostatky. Možnost volby ze dvou programů je velice praktická a posiluje velice dobrý dojem ze skeneru. Pro aplikace, u kterých bude dostačovat rozlišení a aktivní plocha, můžeme skener doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: