Lacie BlueScan 48 pod drobnohledem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Lacie BlueScan 48 pod drobnohledem

Lacie BlueScan 48

12. května 2003, 00.00 | Redakčním testem prošel nový plošný skener od Lacie. Jakých výsledků dosáhl tento nováček v našich redakčních testech? Jde o novou alternativu cenově dostupného plošného skeneru pro širokou uživatelskou základnu?

Nabídka poloprofesionálních a profesionálních skenerů se pomalu, ale jistě ztenčuje. Ubývá nejen konkrétních modelů, ale dokonce i výrobců. Díru na trhu, která vznikla po ukončení produkce skenerů značky Agfa, se snaží vyplnit Lacie. Zkušenější čtenář si jistě povšimne více jak nápadné konstrukční podobnosti nové Lacie s bývalými skenery Agfa či současnými Microteky, inu tak vypadá současná OEM produkce. Nicméně konstrukční shoda neznamená nutně stejné výsledky. O tom se koneckonců můžete přesvědčit i v naší recenzi.


Vysunutý rám pro průsvitné předlohy

Konstrukce a design
BlueScan 48 je typickým robustním A4 plošným skenerem s duální konstrukcí. To znamená, že na stole si budete muset vyhradit prostor pro zařízení s rozměry 526 x 686 x 278 mm a hmotností 12kg. Odměnou vám za to bude stabilní skener bez vibrací, s odděleným skenováním průsvitných a odrazivých předloh a v neposlední řadě dostatečně přesným posunem optiky.
Jak je dobrým zvykem u Lacie, přestože konstrukčně nijak výrazně nevybočuje z řady, dala si záležet na odlišném designu. V případě BlueScanu je odlišujícím prvkem temně modré provedení, které bezpečně odlišuje tento skener od konkurence.
Co se týče konstrukce, je potřeba upozornit na dobře provedený zámek optiky. Ten najdete na spodní straně skeneru a bezpečně ukotvuje optiku.


Datová rozhraní

Technické parametry
Skener je vybaven trilineárním CCD snímačem s optickým rozlišením 1200 x 2400dpi pracujícím se 48bitovou barevnou hloubkou. Výrobce uvádí pro skener densitu 3,5D. Aktivní pracovní plocha je pro odrazivé předlohy A4+, pro průsvitné 203x254mm. Kromě duálního uložení předloh je skener vybaven i duálním datovým rozhraním. Na zadní straně skeneru uživatel nalezne jak port USB 2.0, tak i FireWire. Jako ovladače je dodáván SilverFast 6 Ai PRO a to jak ve verzi pro PC, tak i Mac. V seznamu podporovaných operačních systémů tedy najdeme Windows 98, 2000 a XP a MacOS 9 a X.


SilverFast 6 Ai PRO

Práce s předlohami
BlueScan 48 má duální uložení předloh, tak jak je známe od Agfy a Microteku. To znamená, že trojrozměrné a odrazivé předlohy se zakládají na horní skleněnou desku, zatímco průsvitné předlohy se ve speciálních rámech vkládají do těla skeneru. Výhodou tohoto řešení je stabilnější uložení prosvětlovací jednotky, jednodušší konstrukce optické cesty a zejména možnost uložení standardních předloh do rámů bez přítlačného skla. To se týká obou 35mm formátů a dále formátu 6x9cm a 4x5 palců. Pro ostatní formáty je samozřejmě k dispozici rám se skleněnou deskou.

Barevná kalibrace
Součástí standardní dodávky je i sada IT8 terčů pro kalibraci skeneru. Ta je integrována přímo do prostředí SilverFastu 6, takže ji není potřeba nijak zdlouhavě hledat a vzniklý ICC profil je automaticky použit. Stačí tedy provést kalibraci pro průsvitné a odrazivé předlohy, což je otázkou několika minut. Výsledek kalibrace byl uspokojivý a barevná odchylka se pohybovala do 4,2 deltaE.


V testu density jsme pomocí testu naměřili rozsah 0 - 2,4D, což odpovídá uváděné hodnotě DMax 3,5

Praxe
Instalace skeneru i SilverFastu je na obou platformách velmi snadná a bezproblémová. Volba SilverFastu byla velmi dobrá, protože jde o vyzrálé a léty ověřené řešení. Samotná konstrukce skeneru také není žádnou novinkou, takže ani zde není nic záludného. Rychlost práce je závislá na tom, jaké rozhraní použijete. Nejpomalejší je skener pochopitelně při použití USB 1.1, ale i tak je náhled kompletní A4ky hotový za 14 sekund a sken při 300dpi 65 sekund. S použitím FireWire a dostatečně rychlého počítače lze tyto časy zkrátit o více jak 30%.
Co se týče kvality digitalizace, skener s ohledem na cenu příjemně překvapil. Kresba odpovídá uváděnému rozlišení, ostrost závisí na správném nastavení USM doostření. Stejně jako ostatní skenery této kategorie i BlueScan 48 potřebuje u většiny skenů softwarové doostření, za což uživatel zaplatí jemným šumem. Geometrická i barevná přesnost byly v toleranci.
U průsvitných předloh závisí kvalita snímání na tom, zda jsou založeny do rámů bez skla či jsou umístěny na sklo. Při práci bez skla je sken viditelně čistší a ostřejší, takže pokud formát předlohy umožňuje tento typ uchycení, rozhodně se vyplatí jej použít.


Výřez ze skenu 1200dpi, 1:1, bez kalibrace a úprav

Hodnocení
Lacie BlueScan 48 je příjemným oživením stagnujícího trhu s poloprofesionálními skenery. Za velmi atraktivní cenu necelých 32.000Kč bez DPH nabízí robustní konstrukci s parametry, které sice nejsou špičkové, ale pro mnoho zakázek mohou stačit. BlueScan si nehraje na nic extra, osvědčená konstrukce, osvědčený software, žádné zbytečné experimentování a velmi agresivní cena. Tato kombinace jistě osloví řadu uživatelů jak v amatérské, tak i profesionální sféře. Pro amatéra přináší skener kvalitu, kterou mu amatérský model nabídnout nemůže a to zejména při práci s průsvitkami. Pro profesionála může jít o velmi levné řešení, které obstará méně náročné zakázky a zbytečně nevyčerpá finanční zdroje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: