Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
HP scanjet 5470c
Skener HP scanjet 5470c
16. srpna 2001, 00.00 | Tentokrát jsme se podívali na zoubek nejnovějšímu přírůstku HP ve střední třídě skenerů. A protože má skenovací nástavec, není to žádná hračka ani ořezávátko.
Není to ani měsíc, co firma HP uvedla novou řadu skenerů, mezi nimiž je také model 5470c, který disponuje rozlišením 2400 dpi a nástavcem pro skenování diapozitivů. Pro připojení lze přitom použít USB nebo, pro starší počítače, paralelní port.
První co vás na skeneru zaujme je jednořádkový LCD-displej a jedenáct tlačítek. Doby, kdy si skener vystačil pouze s vypínačem jsou již zřejmě nenávratně pryč, ale jedenáct tlačítek?
Vezmeme to zleva doprava. Vypínač, volba typu skenování, tlačítko skenování, skenování na web, tisk fotografií, odeslání mailem, kopírování, počet kopií, přepínání černobílé/barevné, další možnosti a storno. Netuším, zda jde o změny vynucené uživateli nebo o marketingový tah, ale většina funkcí mi připadá naprosto zbytečná. Na druhou stranu, uživatel nemusí příliš přemýšlet, kde jsou uloženy programy nebo jak obrázek někam dostat, stačí pouze mačkat tlačítka a aplikace se spustí automaticky.
Na druhý pohled vás jistě upoutá doslova masivní logo HP na víku přístroje. Dojem ještě umocní, když skener otevřete a podíváte se "na střeva". Tam je do plastu vylisované další logo HP a ještě jedno malé naleznete na volitelném nástavci pro skenování diapozitivů. Pokud to porovnáte s plastickými symboly výrobců automobilů, je to přibližně stejné.
Zajímavým způsobem je řešena aretace skenovací hlavy. Většinou jde o
"šroubek", kterým je potřeba otočit, ale na který se velice často
zapomene. HP SJ 5470c má speciální tlačítko, které v zajištěném stavu
blokuje napájecí konektor. Tudíž se vám nemůže stát, že skener
zapomenete odjistit.
Co bohužel můžete zapomenout (jako všude) je
zajištění skeneru. Od některých firem nám totiž přicházejí nazajištěné
přístroje. Ale to není případ HP.
Design přístroje je moderní, dominuje kombinace oblých prvků a ostrých přechodů, vrh přístroje je z bílého "počítačového" plastu, na dolní straně je černý plast. Úchytka víka je z černé gumy, která vám v ruce neproklouzne. Vedle počítače vypadá skener nenápadně, i když do "hraček" s jednou přívodní šňůrou má ještě daleko.
Parametry
Přístroj má hardwarové rozlišení
2400 dpi, přičemž dokáže pracovat s 48bitovou barevnou hloubkou, což
je 16 bitů na kanál. Plocha skenování je zvětšený formát A4 (216 x 297),
tak aby se tam vešly všechny běžné evropské i americké formáty (Letter).
Denzita přístroje není udávána.
Rozměry přístroje jsou 330 mm x 572 mm x 103 mm a čistá hmotnost 4 kg. Skener můžete připojit přes USB nebo paralelní port. Na zadní straně přístroje najdete kromě USB a napájení jeden vstupní a jeden výstupní konektor paralelního portu (pro připojení tiskárny), dále ještě konektor pro scanjet xpa, tedy nástavec pro snímání diapozitivů, a ADF, který slouží pro připojení automatického podavače dokumentů.
Se skenerem se dodávají dva disky CD-ROM: jeden pro Macintosh, druhý pro Windows. Pro Mac je k dispozici pouze anglické uživatelské rozhraní, což by nemělo vadit. Pro Windows (95, 98, 2000, Me nebo NT 4) jsou na CD programy v češtině, polštině a dalších jazycích
Dianástavec
Zjednodušeně řečeno jde o zářivkovou
trubici s místem pro zasunutí 35mm filmu nebo diapozitivů. Toto těleso se
umístí do plastové "redukce", která se položí na skener. Přestože je
umístění pevnější, než zařízení u Canonu, přesto není dobré strkat do
stolu během skenování.
Modulární architektura dává tušit, že bude možné použít i další nástavce, ale zatím o tom není nic známo. U takovýchto řešení je problémem homogenita světla. Profesionální řešení mají zdroj světla ve formě řádku, který se pohybuje zároveň se snímací hlavou, v amatérské oblasti je to náročné, proto se používá rozptýlené světlo - jeden nebo více světelných zdrojů před kterými se nachází "mléčné sklo". Proto je problém vyrobit nástavce s větší plochou.
Software
Pro skenování se standardně používá HP Precisionscan
Pro, nyní ve verzi 3.1. Pokud jste zvyklí na běžné skenovací programy od
Agfy nebo Umaxu, zřejmě budete zklamáni. HP používá Office-look -
nastavení se provádí v menu nebo na panelech nástrojů. Kromě toho můžete
použít průvodce, ale žádné přehledné místo pro nastavení všech parametrů
nenajdete. Zřejmě spoléhají na to, že využijete jednu z několika
přednastavených možností.
Pokud chcete, můžete si nechat zobrazit průvodce, který vidíte i na našem obrázku vlevo. Jedná se o stránku HTML (nebo XML), která pouze spouští funkce programu.
Na automatických funkcích je nepříjemné, že vnucují poměrně nízké rozlišení (200 dpi v barvě, 300 dpi černobíle). Proto se stejně budete muset probírat nastavením programu, abyste provedli optimální nastavení. Není to nic těžkého, ale musíte vědět, jak na to.
Kromě programu Precisionscan se k přístroji dodává také HP ScanJet Copy, HP share-to-web a I.R.I.S. OCR. Kromě toho na CD naleznete také ACDSee, HP print creator a Corel Print Office 2000. (Pro Macintosh jsou to programy I.R.I.S.Readiris OCR, Corel Print Office 2000, Trellix Web Express, SmithMicro Faxstf, ArcSoft PhotoPrinter Pro 2000 a ACD Systems ACDSee.)
Kvalita
Nejdůležitější je samozřejmě kvalita skenování. Nevím,
jestli mám napsat, že se překvapení nekoná nebo koná, ale výsledky jsou
dobré a plně odpovídají skenerům této třídy. Barevně jsou obrázky věrné a
neobsahují žádné rušivé artefakty. Profesionály nepotěší absence vypnutí
automatických nastavení, ale to se dá u této třídy
očekávat.
U skenování diapozitivů máme srovnání jednak s poloprofesionálním modelem Agfa DuoScan f40, ale také s CanoScanem 2400U. Zatímco CanoScan 2400U produkoval velmi neostré snímky odpovídající spíše rozlišení 1200 dpi, scanjet 4570c produkuje ostré snímky
Agfa DuoScan f40 (1,0 MB TIFF) |
Canon CanoScan 2400U (0,7 MB TIFF) |
HP scanjet 5470c (1,0 MB TIFF) |
Závěr
Skener jsme připojovali přes USB a nebyly s ním žádné problémy. Kvalita skenování je velmi dobrá a to včetně skenování negativů. Ostatně na přiložených obrázcích se můžete přesvědčit. Na druhou stranu je skener obtížné "donutit" skenovat bez vlastních nastavení či ve více bitech. To jsou také jediné výtky, které k přístroji máme. Za cenu 9 943 Kč včetně DPH ho nelze než doporučit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě