Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Skenery
HP ScanJet 4670 - extravagantní skener od Packardů
skener hp 4670
30. října 2003, 00.00 | Poprvé byl skener oficiálně k vidění na INVEXu 2003 (kde mj. obdržel cenu "Best of INVEX 2003"), a musíme říct, že stejně jako porotu, i nás zaujal. Pryč je neprůhledný "dekl", kterým přiklápíme skenovaný dokument. Koncepce skeneru totiž posunuje funkci snímání obrázků do zcela jiné polohy, protože u HP se rozhodli, že nebudou vkládat dokumenty do skeneru, ale pokládat skener na dokumenty...
Poprvé byl skener oficiálně k vidění na letošním veletrhu INVEX 2003 (kde mimo jiné obdržel cenu "Best of INVEX 2003"), a musíme říct, že stejně jako porotu, i nás zaujal. Pryč je neprůhledný plastový "dekl", kterým přiklápíme skenovaný dokument. Koncepce skeneru totiž posunuje funkci snímání obrázků do zcela jiné polohy, protože u "Packardů" se rozhodli, že nebudou vkládat dokumenty do skeneru, ale pokládat skener na dokumenty...
Stavebnice
Při samotném vybalení z krabice jsem byl nejprve trochu překvapený, protože skener je "skládací". V praxi to znamená, že je nutné jej poskládat celkem ze tří částí - hlavní část určená pro samotné skenování, stojan a adaptér pro průsvitné předlohy. Po správném složení pak skener neleží na stole, ale je postavený svisle a na první pohled vypadá jako "průhledný monitor". Možná se zdá, že to není ideální poloha pro kvalitní skenování, ale pokud mohu ze svých zkušeností posoudit (a o několik odstavců to potvrzuji), nenašel jsem rozdíl v kvalitě u klasického "vodorovného" skeneru a u svislé koncepce, kterou vytvořili u HP.
Parametry
Přestože jde o kancelářský skener, jsou jeho parametry více než zajímavé. Přeci jen optické rozlišení 2400 dpi spolu s 48 bitovou hloubkou není v této kategorii nijak obvyklé. Rovněž "přibalený" adaptér pro skenování pozitivních a negativních kinofilmů (35 mm) je tak trochu navíc. Rozhraní USB 2 zajišťuje rychlé načítání skenovaných snímků. Samotné skenování má na starosti CCD snímač, který je umístěn mezi dvěma skleněnými deskami. Maximální velikost odrazové předlohy je 21,6 x 29,7.
Práce s adaptérem pro skenování průhledových pozitivních a negativních předloh
Instalace
Samotná instalace je tak jednoduchá jak to jen lze a jediné co musí uživatel umět, je "číst a klikat na levé tlačítko myši". Instalační program si přebere všechno automaticky a kromě základního Twain driveru ještě nainstaluje několik doplňujících programů pro práci s dokumenty. Těmi jsou v první řadě OCR program ReadIris Pro 8 pro rozpoznávání neskenovaných znaků, dále pak Galerie fotografií a obrázků, což je jakýsi "průzkumník", ve kterém je možné například odesílat neskenované dokumenty e-mailem nebo je tisknout. Na Galerii fotografií pak navazuje drobný editor ve kterém je možné provádět úpravy, jako je nastavení jasu, kontrastu, otáčení, úpravy barev a podobné. Utilita HP Director slouží k přímému snímání obrázků bez nutnosti přítomnosti dalšího programu (Photoshop atp.) a nakonec program HP Memories Disc Creator, s jehož pomocí je možné vytvářet prezentace, alba nebo archivy neskenovaných (ale i dalších) obrázků. Pozitivní je také fakt, že celý skenovaný "balík" je plně lokalizován (pouze ReadIris Pro 8 nemá české uživatelské rozhraní, ale jazykové parametry pro převod textu v češtině jsou) a tak by s jeho ovládáním neměl mít problémy prakticky nikdo.
Skenuju, skenuješ, skenujeme
Práce se skenerem je tak jednoduchá, jak to jen lze. Dokumenty je možné skenovat buď za pomoci zmíněné utility HP Director nebo přímo z nějakého bitmapového editoru pomocí importu Twain rozhraní. Po spuštění importu se na monitoru objeví okno s na první pohled velkým množstvím voleb skenování. Upravovat lze kromě velikosti skenovaného objektu a rozlišení také barevnost, ostření, barevnou sytost a několik dalších parametrů. Bohužel jsem v předvolbách nenašel například volbu Descreen, pro potlačení tiskového rastru při skenování ofsetových tisků. Také jsem nikde nenalezl možnost nastavení barevných profilů, ale to bych možná chtěl od skeneru moc. Nicméně samotné rozhraní je podle mého názoru trochu neobvyklé a příliš orientované na "sekretářky" (nic proti nim ale nemám) nebo na amatérské nadšence. Zkrátka skenovaní rozhraní je příliš jednoduché i v případě, že použijeme jeho "rozšířenou volbu".
Různé polohy skeneru při snímání
Rychlost a kvalita skenování
Abych řekl pravdu, kromě svého vzhledu, který je kapitolou sám o sobě, mne velice potěšila rychlost náhledu i vlastního skenování. Posuďte sami, náhled celé plochy je pořízen za pouhých 5 sekund! A skenování fotografie v Twain rozhraní Photoshopu v maximálním formátu (A4) v rozlišení 300dpi a 48 bitových barvách zabralo necelých 80 sekund. Průběh vlastního skenování je poměrně zajímavý, protože CCD snímač se při skenování neposouvá plynule jedním směrem, ale vždy neskenuje přibližně tři centimetry a o jeden se vrátí zpět. Tento zpětný pohyb má zřejmě zajišťovat neustálou kontrolu nad skenovaným podkladem, aby byl výsledný neskenovaný objekt "celistvý". Pokud ale použijeme tzv. rychlé snímání, pomocí tlačítek na okraji skeneru, pak celý proces skenování zabere jen neuvěřitelných 20 !!! sekund a kvalita obrázku tím není nijak poznamenána. Skener totiž nepracuje s náhledovým oknem, ale při prvním průchodu CCD si vytvoří informace o podkladu a "cestou zpátky" dokument neskenuje. Parametry tohoto rychlého snímání je možné nastavit v základním okně HP Directoru a při samotném skenování je není možné upravovat. Rychlé snímání je ideální zejména při pořizování kopií různých podkladů a tištěných předloh, kdy je rozhodující zejména rychlost a kdy není potřeba nijak upravovat velikost skenovaného podkladu.
Další volby skenování
Kromě klasického skenování "obrázků do počítače" je možné využít také skenování s přímým tiskem nebo automatické odeslání neskenovaného dokumentu e-mailem. K tomu je opět možné použít HP Director nebo tlačítka na okraji skeneru. Rovněž je možné provádět přímé skenování do programu OCR ReadIris Pro 8, tedy program, který neskenovaný textový dokument automaticky převede do zvoleného textového dokumentu. Abych řekl pravdu, nikdy jsem tyto programy nijak zvlášť nevyužíval, ale když jsem zkusil neskenovat textovou stránku vytištěnou z dokumentu Word a zpětně ji převést do datové podoby, byl celý proces hotový za 50 sekund a v převedeném dokumentu nebyl ani jeden rozdíl, oproti dokumentu skenovanému. A to si myslím hovoří za vše.
Není kouře bez ohýnku…
… a není produkt bez chybičky. I když zrovna v případě skeneru HP ScanJet 4670 těch chybiček není mnoho. Ale jsou tam. Prvním "nedostatkem" je kupodivu vlastně klad celého skeneru. To, že můžeme skenovat opačně, tedy pokládat skener na dokument znamená, že se skenerem poměrně často budeme manipulovat. A fakt, že je skener "obalený" sklem zrovna na jistotě při jeho přenášení nepřidává. Také je velice pravděpodobné, že při manipulaci s ním se dotkneme skla a na skenovaném dokumentu se objeví "daktylky" nebo jiné šmouhy. Zkrátka když skener ležel na jednom místě, byla pravděpodobnost jeho poškození minimální. Také když jsem zkoušel neskenovat objekty, které nebyly zcela ploché, například zapalovač nebo čokoládovou tyčinku, nebyl skener schopen zaostřit na okraje, které zcela nedoléhaly ke sklu. Mimo to se na skenovaném objektu objevily jakési "pruhy", kterých jsem se nedokázal zbavit. S přenášením a přemísťováním skeneru má co do činění také druhá chybička a tou je ne příliš dlouhý kabel od skeneru. Pokud máme počítač pod stolem a chceme naskenovat nějaký objekt, musíme jej bezpodmínečně položit na stůl nebo na podlahu u počítače. To je trochu škoda, protože koncepce skeneru k "vzdálenému skenování" přímo vybízí. Při skenování ve "stojanu" také musíme počítat s tím, že část obrázku, která je zcela dole se nenaskenuje. To mne mrzí dvojnásob, protože pokud do stojanu se skenerem vložím například celobarevnou stránku, potištěnou až do okraje, stránka se "zarazí" o spodní zarážky, které jsou ale asi 3 mm pod okrajem CCD snímače a tudíž mimo jeho dosah. Proč nebylo možné tyto dorazy posunout o kousek výš a zajistit tak možnost skenování celé plochy skutečně nevím.
Zhodnocení
I přes těch několik drobností, z nichž informace o "nebezpečném přenášení" skeneru není ve skutečnosti chybou, je skener HP ScanJet 4670 výborným produktem, který své uplatnění najde zejména na stolech asistentek a sekretářek, protože jeho obsluha je velice jednoduchá a také rychlost s jakou pracuje je zcela výjimečná. Také jeho koncepce "nastojato" je užitečná zejména pro úsporu místa. A při a manipulaci se skenerem si zkrátka budou muset dát pozor. Své příznivce si zřejmě také najde mezi mladými a začínajícími "skeneristy".
A cena?
Ta by se měla pohybovat těsně pod 7 tisíc korun, což se někomu možná bude zdát hodně, ale na druhou stranu existují skenery s horšími parametry (i vzhledem), jejichž cena je mnohem vyšší.
P.S. A kromě toho je tak krásný…
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024