Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Heidelberg Linoscan 2200
Heidelberg Linoscan 2200
10. července 2001, 00.00 | Dnešní test profesionálního skeneru představí jednu ze žhavých novinek společnosti Heidelberg. Linoscan 2200 je nejen zajímavý svým poměrem výkonu a ceny, ale i zcela novou konstrukcí.
Dnešní test profesionálního skeneru představí jednu ze žhavých novinek společnosti Heidelberg. Linoscan 2200 je nejen zajímavý svým poměrem výkonu a ceny, ale i zcela novou konstrukcí. Ta vznikla ve spolupráci s vývojářskými týmy společnosti UMAX a přináší překvapivě jednoduché a přitom elegantní řešení optické soustavy. Díky tomu je model 2200 nejlevnějším A3 skenerem značky Heidelberg na trhu.
Základní údaje
Linoscan 2200 je plošný CCD skener nižší profesionální třídy. Díky formátu A3+ nabízí vysokou flexibilitu v rozsahu zpracovávaných formátů a již tradičně velmi kvalitní programové vybavení. Díky několika technologickým zjednodušením a kompromisům se Heidelbergu podařilo stlačit cenu tohoto zařízení nezvykle nízko.
Technické parametry
Základem skeneru je tradiční třířádkový CCD snímač pevně ukotvený ke kostře skeneru. Ten nabízí fyzické rozlišení pouhých 800 x 1 600 dpi, tedy jakési opravdové minimum pro profesionální práci. Konstruktéři sice zachovali 42bitovou hloubku barev, ale na rozdíl od vyšších modelů si vypomohli interpolační technologií B.E.T. Zřejmě i s touto technologií souvisí udávaná maximální denzita 3,4 D, která není příliš oslnivá.
Skener je schopen zpracovat průsvitné i odrazivé předlohy do maximálního formátu 305 x 432 mm. Po celé pracovní ploše má konstantní rozlišení a snímání probíhá jednoprůchodově pro celou šíři předlohy. Jako rozhraní s počítačem je použito klasické SCSI s 2 MB vyrovnávací pamětí. Skener lze tedy připojit jak k PC, tak i k Macu. V prvním případě je dodáván NewColor 5000, v druhém LinoColor Elite.
Unikátní konstrukce
To, co činí Linoscan 2200 opravdu zajímavým, je úplně nová konstrukce snímacího mechanismu. Konstruktéři hovoří o zcela nové generaci, která vychází z předchozího řešení s fixní snímací hlavou, u něhož se posunovalo celé sklo s předlohou. U modelu 2200 je fixní jak snímací hlava a část optiky, tak i sklo, na kterém je umístěna předloha. A jak to celé funguje?
Snímací prvek spolu se soustavou čoček je fixně uchycen ke dnu skeneru. Díky tomu jsou eliminovány otřesy této části optické cesty na minimum, což zajišťuje zejména vyšší ostrost snímání a větší odolnost vůči vnějším vlivům. Jedním z vedlejších efektů této konstrukce je i skutečnost, že mechanismus skeneru není potřeba pro přepravu aretovat v bezpečné poloze a aretace se provádí pouze u prosvěcovacího nástavce.
Postupné řádkové snímání z předlohy, která se také nepohybuje, zajišťují dvě pohyblivá ramena se soustavou zrcadel. První rameno je zároveň vybaveno výbojkou, jež je zdrojem světla v případě práce s odrazivou předlohou. Druhé rameno pouze směruje světelný paprsek na optiku a snímač. Celá konstrukce je překvapivě jednoduchá, což samozřejmě snižuje výrobní náklady a zároveň snižuje zkreslení získaného obrazu. Na rozdíl od například skenerů Agfa/Microtek jsou všechna zrcadla fixně uchycena v rámu - to zlepšuje odolnost, zvyšuje přesnost a snižuje hlučnost.
Jediným tradičním prvkem celé konstrukce je prosvětlovací nástavec, který využívá klasické koncepce pohyblivé výbojky ve víku skeneru.
Software
Linoscan 2200 je buď ve verzi pro PC, nebo pro Mac. V prvním případě je dodáván NewColor 5000 ve verzi 1.0. Přestože první verze nemusí působit příliš důvěryhodně, jedná se o poměrně povedený systém. Samozřejmě kromě samotného ovládání skeneru nabízí i nástroje pro barevnou kalibraci a další důležité úkony.
K verzi pro Mac je dodáván již tradičně LinoColor, který v současné době dospěl do verze 6.0. Systém má za sebou dlouhý vývoj, díky němuž se může pochlubit celou řadou unikátních funkcí. Přestože systém pro MacOS má výrazně techničtější a jednodušší rozhraní než NewColor, patří mezi velmi oblíbené.
Práce s negativy
Při našich testech jsme použili LinoColor, který má v sobě zabudovanou i pokročilou technologii pro zpracování negativních předloh. Základem je pochopitelně analýza obrazu, jež může být prováděna jak automaticky, tak i manuálně pro určitý výřez předlohy. Kromě automatického rozpoznávání charakterů použitého materiálu lze využít i možnosti manuálního zadání charakteristiky předlohy. To však vyžaduje značnou zkušenost a znalosti.
Výsledky automatické analýzy byly u všech testovaných filmových materiálů uspokojivé. U materiálů značky Kodak měl systém tendenci přidávat jemný modrý nádech, ale jak můžete posoudit podle přetištěné ukázky, nešlo o zásadní problém.
Správa barev
Oba dva systémy jsou vybaveny mechanismem barevné kalibrace skeneru. K zařízení je dodávána sada IT terčů a CD s referenčními tabulkami, pomocí nichž se provádí uživatelská kalibrace systému. Celý systém správy barev vychází z technologie ICC profilů a na platformě MacOS využívá systémového řešení ColorSync. Výrobce myslel i na výstupní profily běžných zařízení, ze kterých se dá vycházet při nastavení či barevných separacích. Přímo v ovladačích je implementována i podpora nezávislého systému CIE Lab, z něhož se vychází při následných barevných převodech.
LinoColor Elite 6.0
Tento programový balík není třeba uživatelům skenerů značky Heidelberg představovat. K recenzi jsme měli k dispozici verzi 6.0.9, kterou jsme spouštěli pod international verzí operačního systému MacOS 9.1 bez nejmenších problémů.
Prostředí LinoColoru je poměrně strohé. Po spuštění se změní pouze systémové menu a neotevře se žádné okno. To se objeví až po volbě konkrétního skeneru, protože z jednoho programového prostředí lze pracovat prakticky se všemi skenery značky Heidelberg. Základem prostředí je okno Overview, kde se vybírají jednotlivé předlohy a pro ně se následně provádějí všechny operace. V separátním okně najde obsluha parametry skenování a jednotlivé korekční nástroje. Dále LinoColor nabízí malou lištu s ikonkami, na něž jsou soustředěny nástroje pro výběr, rotaci, otočení a další základní manipulace s obrazem.
Postup práce s tímto programem je tradiční. Na základě Overview je možné vybrat jednotlivé předlohy na pracovním skle skeneru a pro každou zvlášť provést nastavení parametrů a korekcí. PreScan slouží pro získání plnobarevného interaktivního náhledu předlohy. Na základě tohoto náhledu je možné spustit buď automatickou analýzu a korekci obrazu, či provést tyto operace ručně.
S nastavením parametrů a korekcí pomáhá systém takzvaných asistentů. V praxi jde o přednastavené typy korekcí, jež může obsluha využít pro zrychlení práce. Pokud jsou prováděny vysloveně manuální úpravy, i ty lze uložit pro budoucí použití.
Není-li zvolena digitalizace přímo do souboru, je výsledný obraz zobrazen přímo v prostředí LinoColoru, kde je možné s ním dále manipulovat. Program disponuje běžnými korekčními nástroji, umožňuje provádět změnu barevného systému či provádění separace. Zde je příjemná možnost snímání přímo do prostoru Lab a až následná volba výstupního barevného systému.
Tradičně velmi dobře zvládnutá je rotace obrazu za pomoci naměřeného úhlu přímo z náhledu. Tato funkce mnoha srovnatelným programovým balíkům chybí, přestože může výrazně urychlit a zjednodušit práci s minimálním dopadem na výslednou kvalitu.
Barevné korekce je možné provádět buď v barevném modelu LCH či alternativně v CMYKu, dle volby uživatele. K dispozici jsou jak globální úpravy, tak i selektivní korekce vybraných barev. Nechybí ani USM algoritmus s bohužel poměrně zjednodušeným ovládáním bez možnosti náhledu 1:1.
Testy
Linoscan 2200 jsme podrobili standardní sadě testů, kterou provádíme již skoro dva roky. Výsledky testů jsou tedy plně porovnatelné se všemi doposud publikovanými recenzemi. Srovnání je zajímavé jak s konkurencí, tak i se staršími modely značky Heidelberg. Model 2200 v prováděných testech podal výkony odpovídající své třídě. Patřil tedy mezi velmi rychlé skenery, jež nejvíce limitovalo jejich fyzické rozlišení.
Prvním parametrem, na který jsme se zaměřili, byl rozsah denzit, jehož jsme byli schopni v běžných podmínkách dosáhnout na speciálním testovacím klínu. Výsledný rozsah 0–2,4 D nejen koresponduje s parametrem udávaným výrobcem, ale je i velmi dobrým výsledkem v uvedené kategorii skenerů. Zřejmě výrobce použil kvalitní snímač a AD převodník a softwarová technologie B.E.T. výsledek příliš neovlivnila.
Další sada testů byla zaměřena na geometrickou přesnost a ostrost snímání. V obou sledovaných kritériích dosahoval skener velmi dobrých výsledků, dokud jsme nenarazili na fyzické rozlišení snímače. S rostoucím koeficientem interpolace logicky silně klesala ostrost a při použití agresivního nastavení USM algoritmu docházelo k degradaci obrazu.
Barevnost
Barevné podání skeneru jsme testovali za pomocí standardizovaného barevného terče IT 8.7/2 vyrobeného na papíře Ektacolor. Pro zjištění odpovídajících výsledků jsme provedli kalibraci skeneru postupem doporučným výrobcem a následně jsme vypnuli veškeré další barevné korekce. Pro zajištění maximální přesnosti testů jsme terč před započetím testů proměřili kolorimetrem, abychom eliminovali případné zkreslení způsobené stárnutím materiálu.
Výsledek testů nás opět přesvědčil o tom, že společnost Heidelberg klade důraz na korektní barevné podání. Výsledná barevná odchylka i jednotlivá měření potvrdila, že ve své kategorii tyto skenery patří ke špičce.
Produktivita
Nejnáročnější část testů představuje test produktivity práce. Ten nejen zjišťuje rychlost skenování, ale zároveň má za úkol zmapovat celý proces digitalizace s různými typy předloh. Skener byl připojen při testech k počítači Macintosh G4 s procesorem na taktovací frekvenci 466 MHz. Osazeno bylo 256 MB operační paměti a instalován operační systém Mac OS 9.1.
Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh s odpovídajícími parametry:
- 1x fotografie 13 x 18 cm, snímaná při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
- 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
- 4x políčko negativního 35mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.
Aktivní plocha skeneru je pochopitelně dostatečná, takže obsluha založila všechny předlohy na sklo současně. Následoval základní černobílý náhled. Dalším krokem byl výběr odrazivé předlohy a přímé spuštění skenování. Program automaticky provedl PreScan, analýzu obrazu a finální snímání. Celá operace trvala 3 minuty a 15 sekund. Následovala změna typu předlohy a výběr jednotlivých políček negativu a nastavení parametrů pro jejich snímání. Pro každé políčko byl proveden PreScan a poté spuštěna analýza obrazu, která provedla barevný převod. Zpracování jednoho políčka negativu zabralo necelé tři minuty. Bohužel započetí práce s negativy předcházela prodleva způsobená nahříváním lamp a rekalibrací. Přechod na průsvitné pozitivní předlohy již rekalibraci nevyžadoval, takže byl skener okamžitě připraven k práci.
Pro digitalizaci pozitivních předloh obsluha zvolila dávkové zpracování, které zjednodušilo celý proces.
Ve výsledku celý test trval 27 minut a 15 sekund, což je čas v podstatě průměrný. Výsledek je lepší, než jakého dosáhl model Linoscan 2400XL, ale je otázkou, jakou roli v celém testu hrála výkonnost počítače, protože rozdíl mezi oběma modely nebyl zásadní.
Hodnocení
Linoscan 2200 ve všech testech potvrdil naše očekávání. Velmi dobré výsledky jak v testech barevnosti, tak i v testu denzity ukázaly, že nová konstrukce zařízení svědčí. Ani v ostatních testech skener v podstatě nezaváhal a podal výkony na hranici reálných možností. Nicméně je nutné počítat s tím, že rozlišení 800 x 1 600 dpi nedává příliš prostoru pro zvětšování či snímání malých předloh. Na druhou stranu naše testy prokázaly, že papírově slabší denzita nezpůsobuje v reálném nasazení výraznější problémy. Linoscan 2200 podal v testech denzity výkon srovnatelný s papírově lepšími typy. K tomu je nutné přidat extrémně nízkou cenu a naše hodnocení nemůže být negativní. Tento skener je vhodný zejména tam, kde se pracuje častěji s odrazivými předlohami většího formátu.
Heidelberg Linoscan 2200 | |
Typ skeneru | Plochý jednoprůchodový CCD skener |
Rozlišní a snímatelná plocha | 800 x 1 600 dpi 305mm x 432 mm pro všechny typy předloh |
Barevná hloubka | 42 bitů (B.E.T.) |
Maximální densita | 3,4 D |
Rozměry a váha | 626 x 193 x 473 mm / 18kg |
Cena | 139 000 Kč bez DPH |
Pro recenzi poskytl | tel.: 02/840 00 111 www.conquest.cz |
Článek byl převzat z odborného polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis se každý měsíc věnuje na 100 stranách aktuálním produktům, technologiím a trendům v oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Svět tisku si můžete objednat na adrese www.svettisku.cz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024