Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Skenery
Epson Perfection 4870 Photo v praxi – nakročeno k profi skenování
9. září 2004, 00.00 | Skener Epson Perfection 4870 Photo v sobě skrývá kombinaci kancelářského a profesionálního zařízení na snímání odrazových i transparentních předloh. Tvůrcům se podařilo spojit tyto dvě odlišné kategorie do funkčního celku.
Ve výrobním programu společnosti Epson stojí skener Epson Perfection 4870 Photo na vrcholu produkce. Kráčí směrem do profesionální sféry, ale ponechává si řadu dobrých vlastností a funkcí z amatérského segmentu. Předvádí dobrý kompromis mezi jednoduchostí a rychlostí obsluhy na straně jedné a poloprofesionálními nástroji a výsledky na straně druhé.
Konstrukce
Barevný jednoprůchodový plochý A4 skener Epson Perfection 4870 Photo se může pochlubit zdařilým designem. Tvoří jej kombinace šedého a stříbrného plastu doplněná o tmavě tónované plexi. Skener se vyznačuje spíše zaoblenými liniemi a kulatými hranami. Přes čelo a jeho horní hranu se táhne až do ¾ horního krytu půlelipsa ze zmíněného kouřového plexiskla. Místo na zvedání víka netvoří přesah poklopu, ale naopak mírně vykrojená část ve spodním díle skeneru. Sladěný design pak způsobí, že i přes svou větší výšku v porovnání s běžnými amatérskými skenery tak nepůsobí. Vyšší třídu skenery potvrzuje mimo jiné i to, že není osazen sadou tlačítek „pro sekretářku“, vystačí si s minimálním počtem.
V podstatě se dá říci, že co se dá na skeneru ovlivnit nebo zjistit, nalezneme na levé polovině jeho přední části. Úplně vlevo dole se nachází zakomponovaný síťový vypínač. Tlačítkem “Start” se spouští předdefinovanou funkce. Jedním stisknutím tak skener například sejme obrázek a odešle jej do určené aplikace. Pro podporu této funkce jsou nezbytné aplikace EPSON Scan a EPSON Smart Panel. Vpravo od „Startu“ je umístěna LEDka, která indikuje barvou a blikáním základní stavy zařízení (připravenost ke snímání, inicializaci, samotné snímání popřípadě signalizace chyby). Na přední hraně krytu vpředu se nachází poměrně veliký indikátor, který svítí příjemnou modrou při snímání transparentních předloh.
Na bocích skeneru není nic zajímavého až na levou zadní stranu, kde se skrývá přepravní zámek vozíku. Zadní strana zařízení nabízí čtyři přípojná místa. Zcela vlevo vzadu se připojí napájení standardním kabelem (bez nutnosti dalších adaptérů). Další přípojné místo vyplňuje spojuje kabelem modul pro snímaní průhledných předloh, zabudovaný ve víku. Zbývají dva konektory pokrývají datová připojení a to USB 2.0 a FireWire.
Pohyb poklopu při zvedání vymezují dvě pracovní polohy, jedna při úhlu 45°a druhá při 90°. Víko v nich zůstává bezpečně uchyceno. Na vnitřní straně krytu v jeho levém dolním rohu umístili konstruktéři druhý přepravní zámek. Plocha pro snímání průhledných předloh je menší, než pro odrazivé, ale i tak nabízí dostatečnou plochu. Vnitřní stranu krytu lze zakrýt při snímání odrazivých předloh dodaným pomocným krytem. Ten se nasazuje jedním prostým pohybem do čtyřech zarážek. Je opatřen klasickou bílou plochu.
Váha skeneru je 6,7 kg, rozměry (Š x H x V) 304 x 476 x 134 mm, pokud je víko zvednuté o 45°, pak je výška bezmála 40 cm a v kolmé pozici dosahuje něco málo přes 50 cm.
Technické parametry
Skener Epson Perfection 4870 Photo svým zařazením balancuje na hraně mezi špičkovým amatérským zařízením a spodní třídou a poloprofesionálním zařízením. V současnosti představuje recenzovaný model to nejlepší, co Epson v oblasti skenerů nabízí. Epson 4870 nabízí 215 x 297 mm pro odrazivé předlohy, transparentní pak mají k dispozici maximálně 144 x 231 mm. Skener pracuje se základním rozlišením 4800 x 9600 dpi. Ve víku skeneru je zabudován modul pro snímání transparentních předloh negativních i pozitivních. Snímání předloh zajišťuje prokládaný 6řádkový barevný snímač MatrixCCD s technologií Micro Lens. Osvětlení zajišťuje chladná katodová lampa.
Z skeneru Epson 4870 lze získat barevný výstup o šíři 48 bitů a základní fyzické rozlišení 4800 dpi dokáže zvýšit až na 12 800 dpi extrapolovaných. Uváděná maximální densita dosahuje až 3,8 Dmax.
Připojení k počítači řeší dva různé datové protokoly, a to USB 2.0, doplněný o FireWire (IEEE 1394). Podporované operační systémy pokrývají širokou nabídku platforem Windows a Mac, omezeny pouze komplikovanější instalací USB 2.0 na starších verzích, což ovšem se skenerem souvisí pouze okrajově. Vybavení technologiemi na zpracování a vylepšování obrazu jako Print Image Matching, Digital ICE rozšiřuje skenovací program SilverFast (ve verzi 6.0.2) od LaserSoft Imaging.
Epson dodává spolu se skenerem užitečnou sadu rámečků pro práci s různými transparentními formáty. K dispozici jsou rámeček na samotné 35mm filmy, na diarámečky, na střední a velký formát (6x12 a 4”x5”). Energetická náročnost se počítá v desítkách watů, na provoz spotřebuje 24 W a v úsporném pouhých 4,5 W.
Instalace
Ačkoliv při instalaci skeneru je možné použít firemní ovladač s obslužným software, je samozřejmě škoda nechat zahálet program SilverFast. Po instalaci zůstane na ploše ikonka programu Epson Smart Panel a zástupce referenční příručky. Rovněž se nainstaluje TWAIN modul.
Program Epson Smart Panel tvoří správní centrum nad funkcemi skeneru. Uvedeným funkcím může být přiřazen symbol shodný s tlačítkem „Start“ na skeneru, ta se pak provede jeho stisknutím bez nutnosti aktivovat celý Smart Panel. Přístupným se stane kontextové ovládání vybrané funkce. Podrobnější nastavení konkrétních kroků se provede po otevření vybrané volby. Funkce pokrývají širokou paletu možností práce se skenerem v závislosti na vybavení počítače, dostupnosti periferií a škále nainstalovaného software. Například funkce „Reprint photos“ je určená pro skenování a tisk kvalitních barevných obrázků. Na první pohled dělá „Copy center“ totéž, což ovšem je i není pravda. Podvolba se zaměřují spíše na počty kopií a celý ovládací panel vypadá spíše jako LCD z klasické kopírky. Některé funkce jsou závislé na konkrétním nainstalovaném programu jako například OCR nebo skenování vizitek.
Standardní ovladač od Epsona
Ovladač Epson nabízí tři obslužné režimy - plně automatický, domácí a profesionální. Liší se složitostí a šíří nabídky ovládacích prvků, ale odpovídají spíše třídě kancelářských aplikací. Teprve profesionální skenovací software SilverFast posouvá Epson Perfection 4870 Photo k profi skenerům a dovolí využít naplno všech vlastností.
Digital ICE
Technologie Digital ICE (Image Correction Enhancement) pomáhá odstraňovat dva typy povrchových defektů předlohy. Buď je v cestě odraženému snímacímu paprsku nějaký materiál navíc, typicky prach či vlasy nebo naopak v předloze část materiálu chybí či je nějak poškozena, tedy třeba škrábanec nebo ohyb. V obou případech přináší Digital ICE zlepšení výsledného obrazu. Základní princip technologie spočívá ve využití dvou světelných zdrojů, které osvětlují během snímání určené pole každý pod jiným úhlem. Pod šikmými paprsky vrhá mechanická nerovnost snadno identifikovatelné stíny. Nasnímané informace analyzuje funkce Defect Map, která zachycené fyzikální chyby lokalizuje. Nalezená problémová místa jsou pak další funkcí korigována. Aby měl Digital ICE s čím pracovat, snímá předlohu ve vyšším než uživatelem nastaveném rozlišení. Například při uživatelském rozlišení 200 dpi, snímá Digital ICE předlohu v rozlišení 300 dpi a po korekcích převede rozlišení na požadovaných 200 dpi. Určitou režii má také správa funkcí jako Defect Map a další. Z toho vyplývá, že provozování technologie Digital ICE má vyšší nároky na systémové zdroje.
Digital ICE se nechá použít na všechny materály předloh, mimo černobílé filmy (negativ i pozitiv). Funguje samostatně a ovladače skeneru nedovolí kombinovat ji s dalšími technikami redukce šumu, například „Dust Removal“. Její nasazení je vhodné aplikovat až od určitého poškození obrázku, jinak může přinést naopak vyšší zkreslení nebo rozostření. Softwarové nástroje jsou schopny v náhledu ukázat, jak bude korekce fungovat. U ICE technologie lze nastavit jen zapnuto/vypnuto a výsledek je zřejmý až po dalším nasnímání. Navzdory výše uvedenému je přínos Digital ICE takový, že stojí za to vybavovat jím profesionální skenery.
Kvalita snímání
Při snímání předloh se k rozlišení 4800 x 9600 dpi přidávají další technologie na vylepšení obrazu. Nelze opominout hardwarové vylepšování pomocí Digital ICE na odstranění prachu a škrábanců. Ze softwarových pomocníků jsou k dispozici Print Image Matching II, Dust Removal a další. Ve výsledku dokáží například redukovat zrnitost předlohy, obnovit barvy nebo optimalizovat de-screening podle typu dokumentu.
Obrázek bez jakýchkoliv korekcí
Softwarový odstraňovač Dust Removal
Takhle dopadlo nasazení Digital ICE
Při testování dynamické density jsme získali na hodnotu velmi dobrých 2,4. Barevnou věrnost lze posoudit jako dobrou, odpovídající zařazení skeneru. Pochvalu si zaslouží konverze negativních filmů. Od referenční barevnice se zobrazovaly jen odchylky jen minimální.
Praxe
Práce se skenerem Epson Perfection 4870 Photo je příjemná. Při manipulaci uživatel ocení poloviční úhel odklopení víka. Je to pracovní pozice, při které se dá bez problémů manipulovat s předlohami.
Přípravek na diapozitivy v rámečcích funguje poněkud odlišně od ostatních skenerů. Položením do snímacího prostoru pouze vytvoří obdélníková okna, do kterých se diapozitivy jen volně položí. Nemají přesný formát a proto je nezbytné lehce přitlačit rámeček diapozitivu do libovolného rohu, aby se srovnal přesněji horizontálně i vertikálně. Ostatní přípravky mají svůj formát jištěný samostatnými rámečky. Některé skenery nejsou schopny snímat celou prosklenou a orámovanou plochu. Tento skener nesnímá v oblasti o šířce až 1,5 mm od vodorovných a svislých okrajů.
Výřez z testovacího terče Kodak Q-60, reflexní předloha, skenováno na 1200 dpi, bez úprav.
Výřez motivu, pozitivní transparentní předloha, 1200 dpi, filtr ostřit více.
Výřez motivu, pozitivní transparentní předloha, 2400 dpi, filtr ostřit více.
Výřez motivu, pozitivní transparentní předloha, 4800 dpi, filtr ostřit více.
Závěrem
O skeneru Epson Perfection 4870 Photo se dá říci, že vykročil od domácího skenování směrem do profi arény. Podle dosažených parametrů a testů se dá říci, že úspěšně. Na druhou stranu se nezbavuje možnosti uspokojovat požadavky na SOHO jednoduchostí obsluhy, předdefinovanými funkcemi a širokou podporou aktivit, které souvisejí se skenováním a kanceláří, typicky třeba snímání přímo do faxu, do tiskárny nebo databáze vizitek. Vyspělé schopnosti přístroje jsou podpořeny kvalitním skenovacím software, který jich dokáže beze zbytku využít. Vysoké rozlišení, kvalitní programová podpora a široký rozsah použití dělá z tohoto skeneru dobrý tip nejen pro kanceláře, ale zejména pro pracoviště, která požadují kvalitní výsledky při snímání reflexních i transparentních předloh. Doporučená cena skeneru je 18.425 s DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024