Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Amatérské skenery v roce 2000
2. ledna 2001, 00.00 | Jaký byl právě uplynulý rok z pohledu výrobců, prodejců a uživatelů amatérských skenerů? Co se dá očekávat v roce letošním?
Začalo nám nové tisíciletí, od kterého většina z nás jistě hodně očekává. Přesto jistě neuškodí drobné ohlédnutí za rokem předchozím, abychom si uvědomili z jaké pozice startujeme do roku nového. V tomto článku se zaměříme na skenery a to zejména ty levnější, určené domácím uživatelům. Pokud rok 1999 znamenal doslova převrat v dění na poli levných skenerů, tak rok 2000 byl již výrazně klidnějším a přinesl zejména konsolidaci trhu po drastickém propadu cen. Co se tedy událo důležitého a co by to mohlo znamenat pro rok letošní?
Ceny
Domácí uživatelé jsou bezesporu nejchoulostivější zákaznickou skupinou z pohledu ceny. Většina prodejců potvrzuje, že i rozdíl několika set korun může u domácích uživatelů převážit nejen značku skeneru, ale do jisté míry i technické parametry. Zejména v druhé polovině roku 2000 byly ceny skenerů poměrně stabilní, což asi nikoho z oboru nepřekvapilo. Cena se jednou musela ustálit tak, aby zajišťovala výrobcům alespoň trochu přijatelný příjem. Na rozdíl od tiskáren se u skenerů nedá vydělávat na spotřebním materiálu, takže pod výrobní náklady se dlouhodobě jít nedá.
Výrobci a prodejci si tento fakt bezesporu uvědomují, což vedlo ke změně strategie prodeje. V reklamních letácích loni postupně ubývalo nejlevnějších skenerů za dva či tři tisíce roku a začaly se opět objevovat modely s cenou kolem šesti či dokonce deseti tisíc korun lákající zejména extrémními technickými parametry. Segment nejlevnějších skenerů samozřejmě stále zůstává důležitý, ale příjem z těchto modelů musí být nepříjemně malý.
V roce 2001 se dá i nadále čekat spíš ustalování cenových hladin. Prodejci již nemají tolik prostoru pro svoje cenové války a uživatelé také do jisté míry vystřízlivěli z horečky nejlevnějších skenerů, jejich kvalita často hraničí s nosnou mezí. Argumentace prodejců se opět začíná vracet k technickým parametrům a tak tomu bude i v roce 2001.
Technické novinky
A co nového se nám v oblasti domácích skenerů objevilo v roce 2000? Rozlišení skenerů stále roste a v jednotlivých cenových kategoriích se minimálně zdvojnásobilo. Přesto výrobci s ohledem na cenu nemohou implementovat příliš drahé snímače, takže jsme se v roce 2000 setkali i s tak paradoxními technickými údaji jako je rozlišení 600 x 2.400dpi.
Druhým "stěžejním" marketingově-technickým parametrem se stala barevná hloubka. S 24bity se již na trhu opravdu nedá vystačit a není problém za pár tisíc nakoupit skener s "pravou" 42bitovou hloubkou barev. Nikdo se již příliš nestará o to, že s ohledem na kvalitu zbývajících součástí skeneru nemůže předimenzovaný AD převodník zachránit kvalitu výstupního obrazu. Netvrdím, že není důležité, kolik bitíků skener použije pro záznam barvy, ale při výběru skeneru je důležité hledat zejména vyvážené a komplexní řešení, nikoliv skener s jedním špičkovým parametrem.
Třetím hitem - nehitem se stalo rozhraní Fireware. To se pochopitelně neobjevuje u levných modelů, přesto se dostalo i do sféry domácích skenerů. Firewire je velice rychlé rozhraní, které je svými vlastnostmi pro skenery doslova ideálním řešením. To si uvědomují jak výrobci, tak i někteří uživatelé. Při srovnatelné ceně je Firewire jistě lepší volbou než USB či SCSI, přesto zatím se na trhu neprosazuje. Důvodem je právě zatím výrazně vyšší cena, kterou si výrobci za Firewire skenery účtují. Zde vidím velký prostor pro změnu v roce 2001, který by mohl pro Firewire v oblasti skenerů znamenat průlom. Uživatelé Applů již Firewire porty mají i v noteboocích a pro PC stojí nejlevnější řadiče pod 2.000Kč.
Tlačítka
Zcela samostatným fenoménem loňského roku se stala funkční tlačítka na čelním panelu skenerů. Po období, kdy se obecně tvrdilo, že méně ovládacích prvků zjednodušuje život obsluze, se loni jednoznačně politika výrobců otočila. Skener vybavený třemi, čtyřmi či více speciálními tlačítky nechybí v produktové řadě snad žádného výrobce. Funkce tlačítek je vždy v podstatě stejná. Jedno tlačítko pro skenování, další pro kopírování, pak ještě faxování, emailování a kdo ví co ještě. Principem je umožnit uživateli pracovat pokud možno bez znalosti ovládacích programů, což uživatelé s povděkem přijímají.
V kombinaci s rozšiřujícím se počtem lokalizovaných ovladačů se skenery staly výrazně dostupnějšími a jednoduššími pro vysloveně laickou veřejnost.
Trend zjednodušování ovládacích programů, specifických tlačítek a multifunkčnosti jistě bude pokračovat i v roce 2001. Výrobci však budou muset reagovat na stále se prohlubující rozpor laické a řekněme amatérské uživatelské obce. Laikové vyžadují jednoduchost a nejlépe plně automatické fungování. Pokročilý amatér naopak hledá komfort blížící se profesionálním řešením a to bohužel u stejných modelů skenerů.
Značky
Ani v roce 2000 se neobjevila žádná směrodatná čísla o prodejích a podílech značek na českém trhu. Proto se vyhneme jednoznačnému pojmenování vítězů a poražených. Bezesporu úspěšný byl rok 2000 v oblasti skenerů pro společnost HP. Ta zaznamenala velký návrat na scénu a její nové modely ji vrátily do hry. Stále velice dobrá je pozice značky UMAX, která již tradičně české uživatele oslovuje. Zapomínat nemůžeme ani na Microtek, Mustek či Primax. Tyto, donedávna nepříliš zvučné značky, výrazně posilují svoje renomé s tím, jak stoupá kvalita jejich produktů. Ani v roce 2000 nezaznamenaly na české trhu úspěch další světově proslulé značky jako je například Agfa či Canon. Přes potenciál kvalitních produktů zatím marně hledají zejména adekvátní lokální politiku.
Jaký byl rok 2000?
A jaký tedy byl rok 2000 pro uživatele, výrobce a prodejce? Myslím, že ani jedna z uvedených stran si nemůže stěžovat. Uživatelé dostávají rok od roku lepší skenery za stále klesající ceny. Výrobci se dočkali toho, že trh se skenery je opravdu masový a v mnoha zemích se staly skenery "spotřební záležitostí". A prodejci? Ti těží jak z rostoucí kvality produktů, tak i ze zatím neklesající zájmu zákazníků. Rok 2000 nebyl doslova boomový, ale neznamenal ani propad prodejů pod zajímavou mez.
Jaký bude rok 2001?
V letošním roce se dá očekávat ochabující zájem zákazníků, protože trh se nasytil. Je velice pravděpodobné, že značek na trhu bude ubývat, stejně jak tomu je na západních trzích. Výrobci stále častěji spolupracují v rámci OEM výroby, takže rozdíly mezi značkami se po technické stránce stírají. Rozhodující roli bude v letošním roce hrát zejména úroveň podpory uživatelů a aktivita lokálních distributorů a prodejců. Oslovit zákazníky bude jistě těžší, ale dá se předpokládat, že většina z nich bude ochotna za skener zaplatit o trochu víc peněz než loni. Samozřejmě za podmínky, že zákazník dostane smysluplný důvod pro tento krok.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024