Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Agfa SnapScan e50 - levně a kvalitně?
16. srpna 2000, 00.00 | Domácí uživatelé chtějí levná a přitom kvalitní skenery. Hledání kompromisu není snadné, ale Agfa dokázala za 10.000Kč vč. DPH udělat velice dobrý skener i s dianástavcem.
Skener v domácnosti již není žádnou raritou. I domácí uživatelé zjistili, že digitalizace snímků není příliš složitá a navíc může být zdrojem zábavy pro celou rodinu. Problém je však, že skener "na hraní" nemůže být drahý a přitom by měl umět zpracovat všechny běžné typy předloh. Prostě za málo peněž hodně muziky. Kompromis mezi kvalitou, rychlostí, universálností a nízkou cenou je komplikovaný, přesto existují přijatelná řešení. Dnes vám představíme skener Agfa SnapScan e50, který se dá koupit za zhruba 10.000Kč včetně DPH. Za jeho zapůjčení děkujeme společnosti Quentin.
Základní údaje
Zcela nepokrytě je model e50 určen pro domácí použití. Jedná se o poměrně jednoduchý plochý skener určený pro digitalizaci reflexních předloh do formátu A4. Navíc je schopen digitalizovat 35mm filmové předlohy a to jak pozitivy, tak i negativy. Rozlišení CCD snímače je 1.200 x 2.400dpi při 42 bitové hloubce barev. K počítači se skener připojuje prostřednictvím USB rozhraní.
Pro jednoduchost obsluhy je možné použít tlačítka na čelním panelu, takže například odesílání emailem, kopírování a další úkony se dají maximálně zjednodušit. Dodávaný software je vlastně jakýmsi průvodcem a opět velice jednoduchou formou umožňuje nastavit pouze základní parametry.
Design a provedení
Nový model e50 vychází z tvarově z tradice řady SnapScan. Jde o přijatelně malý (501 mm x 337 mm x 94 mm) skener s typickými skosenými hranami v šedém provedení. Přesto není skener fádní, protože jsou k němu dodávány barevné krytky na madlo víka a tlačítka. Agfa nabízí uživateli možnost výběru ze tří svítivých barev, kterými může zpestřit svého miláčka. Celkově hodnotíme design velmi příznivě, nepůsobí příliš extravagantně a přesto se odlišuje od "platového" průměru.
Díky poměrně robustní vnitřní konstrukci je skener příjemně tichý. Hlučnost se u domácího zařízení nedá podceňovat a v tomto pohledu si Agfa jistě zaslouží pochvalu. Na druhou stranu je trochu zvláštní řešení nástavce pro zpracování průsvitných předloh (TPO). Ten je vestavěn do víka skeneru o tloušťce cca 2cm. Jedná se v podstatě o jednu nepohyblivou lampu podélně usazenou ve víku. Pokud se nepracuje s průsvitnými předlohami, je nutné nasadit na nástavec speciální černý plastový kryt, který překryje právě lampa.
Technické parametry a software
Skener je vybaven řádkovým CCD snímačem s rozlišením 1.200dpi. Optická soustava nad snímačem je velice jednoduchá, přesto skener provádí před snímáním kalibrace a dokonce i nahřívání lamp. Ve směru pohybu snímací hlavy je schopen dosáhnout rozlišení až 2.400dpi a interpolací může uživatel teoreticky dosáhnout až 9.600dpi. Agfa odvážně uvádí u skeneru i denzitu. Dmax pro průsvitné předlohy je 1,9D pro odrazivé 2,9D. Tyto hodnoty jsou ve srovnání s profesionálními skenery velice špatné, ale dá se předpokládat, že ostatní konkurenti v této cenové hladině na tom nebudou lépe. Svědčí o tom i fakt, že tato hodnota se běžně u levných skenerů vůbec neuvádí.
Aktivní plocha skeneru pro odrazivé předlohy je 216 x 297 mm tedy prakticky přesně formát A4. U průsvitných předloh jde najednou zpracovat buď jeden strip 35mm filmu nebo tři diapozitivy. Tyto předlohy se umísťují na střed skeneru a pro přesné umístění slouží šablony. Větší předlohy není možné digitalizovat.
Ke skeneru je dodávána bohatá programová výbava bohužel v anglickém jazyce. Základem je ovladač ScanWise 1.4, který lze používat jako samostatnou aplikaci či jako TWAIN ovladač. Dále je přibalen program pro rozpoznávání znaků ReadIris 4.0 a balík Corel Print Office 2000. Skener je možno s tímto vybavením používat jak ve Windows 98 a 2000, tak i pod MacOS.
Praxe
Skener jsme podrobili celé řadě testů a více jak čtrnáct dní jsme jej používali i při běžné redakční práci. Prvním dojmem při práci se skenerem je všudypřítomné zdržování. Snímání samotné není sice z nejrychlejších, ale je řekněme průměrné. Zato prodlevy způsobené posunem snímací hlavy, kalibrací či nahříváním lamp jsou neúměrně dlouhé. S ohledem na technické možnosti skeneru stejně nemůže mít 12 sekundové nahřívání lampy prakticky žádný efekt na výsledek. V otázce rychlosti je tedy nutno počítat s podprůměrnými výsledky.
Skenery Agfa jsou již delší dobu pověstné velmi dobrou kvalitou snímání i u levných modelů. SnapScan e50 při většině testů dosáhl velice dobrých výsledků, ale narazili jsme na jeden poměrně nepříjemný háček. Pokud snímání probíhá při rozlišení do 600dpi, výsledky jsou ostré a barevně velmi dobře podané. Od 600dpi zejména u průsvitných předloh dochází k výraznému nárůstu šumu v obrazu a navíc je výsledek neostrý. Neostrostí trpí skoro všechny skenery této kategorie, ale ScanWise nenabízí vůbec možnost doostření, což považujeme za velký problém. Náš závěr je tedy následující: Pokud budete snímat do rozlišení 600dpi, pak budete spokojeni s ostrostí, kresbou i barevností. Při vyšším rozlišení počítejte zejména u průsvitných předloh s problémy.
Na závěr je nutné věnovat pár slov zpracování negativních filmů. Digitalizace těchto materiálů je vždy problematická a Agfa patří mezi málo společností, kterým se tuto problematiku podařilo 100% zvládnout. I levný skener SnapScan e50 nabízí na svojí třídu zcela nevídanou kvalitu při zpracování negativů. Ani Umax Astra 4000U s dvojnásobnou cenou nedokázala tak kvalitní převod barev z negativu jako e50ka. Tuto unikátní vlastnost trochu kazí slabý TPO nástavec, který ve spojení s nemožností doostření v podstatě znemožňuje kvalitní digitalizaci při rozlišení nad 600dpi.
Sken 600dpi, 1:1 pozitivní průsvitná předloha
Hodnocení
SnapScan e50 je jeden z nejlevnějších skenerů A4 nabízejících i možnost zpracování průsvitných předloh. Cena zhruba kolem 10.000Kč včetně DPH je jistě lákavá vzhledem k universálnosti. Navíc se skener může pochlubit dobrou značkou, tichým chodem, pěkným designem a skvělým zpracováním negativů. Nespornou nevýhodou je nižší rychlost a problémy s vysokým rozlišením. To je ale daň za nízkou cenu. Vzhledem k velice snadné obsluze, jednoduchému SW a možnosti použití tlačítek považujeme tento skener za ideální pro domácí uživatele. Ve svojí cenové kategorii nemá zatím prakticky rovnocenného konkurenta. Ale pozor, skener je NEVHODNÝ pro uživatele uvažující o profesionálním využití. Software je příliš jednoduchý a neumožňuje seriózní ruční nastavení!
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024