Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
ABBYY FineReader 4.0
7. listopadu 2000, 00.00 | Nebaví Vás přepisování nejrůznějších letáků, soukromé korespondence či firemních materiálů? Pak zkuste OCR balík FineReader.
FineReader firmy BIT Software není právě levný OCR program, stojí 399$. Za srovnatelnou cenu můžete mít například velmi kvalitní Recognitu, ale v našich krajích ani méně známý FineReader není v oblasti rozpoznávání textů žádné ořezávátko a ve starších a většinou různě omezených verzích ho můžete najít jako doplňkový software hlavně u skenerů.
K programu samotnému nelze nic moc dodávat - o všem vypovídá první obrázek. FineReader umí jako každý OCR program pracovat s většinou skenerů buď přes vlastní ovladače nebo přes rozhraní TWAIN, které skener musí podporovat. Podobně jako v Recognitě si můžete nastavit rozlišení, velikost světlost skenované předlohy, nastavit jas a další věci s tím spojené, skenování pak probíhá podle nastavení buď na pozadí nebo přes TWAIN kompatibilní software dodávaný ke skeneru.
Při skenování přesněji řečeno vkládání předlohy do skeneru si nemusíte dělat starosti s umístěním odstavců s textem, obrázků, tabulek apod., FineReader stejně jako každý kvalitní OCR program sám rozpozná formát a rozložení skenovaného dokumentu. Mimo samotného FineReaderu můžete využít služeb OCR moduly určeného speciálně k rozpoznávání formulářů a tabulek, modul můžete aktivovat samostatně nebo při startu programu.
V rozsáhlých, ale přehledných preferencích si můžete vybrat fonty pro zobrazení všech typů bloků (viz dále), proporcionální a monospaced fonty a případně jejich kódovou stránku. Před exportem lze rovněž nastavit některé důležité parametry jako velikost stránky, ukládání oddělovacích znamének, barevné odlišení nerozpoznaných slov atd. FineReader sice nepodporuje takové množství exportních formátů jako Recognita, ale RTF/DOC, HTML, ASCII, CSV, DBF a dokonce i PDF formáty jistě pro běžné použití postačí.
FineReader podporuje při rozpoznávání znaků mimo angličtiny také následující jazyky:
bulharštinu, češtinu, dánštinu, holandštinu, estonštinu, finštinu, francouzštinu, němčinu, řečtinu, italštinu, norštinu, polštinu, portugalštinu, španělštinu, ruštinu, turečtinu, švédštinu a ukrajinštinu. Všechny uvedené jazyky jsou k dispozici ve formě doplňkových modulů včetně slovníku a každý z nich si můžete částečně upravit v "Base Language Properties" a pokud je to možné, specifikovat i znakovou sadu, kterou bude daný jazyk používat.
Při ručním rozdělování bloků textu, obrázků, tabulek, čárových kódů a bloků výjimek (ve kterých se nebude aplikovat OCR algoritmus) si můžete ke každému z bloků nastavit jazyk i typ textu a bloky ručně přečíslovat.
V OCR procesu s použitím příslušného jazykového modulu se slovníkem funguje FineReader podobně jako další OCR programy v módu spelleru/thesauru, do které si můžete kdykoliv uložit neznámé slovo nebo využít některou z nabízených variant kontrolovaného slova.
Export rozpoznaných znaků, tabulek, obrázků apod. můžete provést ručně nebo využít služeb exportního wizardu a v několik krocích uložit text do souboru, okopírovat ho do schránky nebo ho poslat přímo do MS Wordu či MS Excelu.
Netroufnu si FineReader porovnávat například s nekorunovaných králem OCR programů maďarskou Recognitou, ale zkušenosti z několika denního testování programu jsou velmi pozitivní. Spolehlivost programu je vynikající, rozpoznávání kvalitních i méně kvalitních českých předloh s využitím slovníku je rychlé a dostatečně precizní - předlohy z laserové tiskárny a nejrůznější reklamní materiály tištěné většnou na křídovém papíru byly většinou rozpoznány bez jediné chybičky nebo s naprostým minimem, pouze některé slova program neměl ve českém slovníku, také u naskenovaných novin byla spolehlivost OCR algoritmu stále přijatelná. Cena FineReaderu je bohužel pro soukromé nebo občasné použití poměrně vysoká, je tedy třeba zvážit, zda můžete částku přes 16 000,- Kč do programu investovat a zda se Vám rozpoznávání textů vyplatí, nebo kolik práce můžete ušetřit Vaší firemní písařce...
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024