Zvolte si prohlížeč fontů podle vlastních potřeb - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Zvolte si prohlížeč fontů podle vlastních potřeb

22. března 2004, 00.00 | Přehled čtyř různých freewareových programů pro náhled písem. Každý se odlišuje specifickými funkcemi (pouze pro platformu Windows).

Vyberte si svůj prohlížeč fontů

Každý, kdo pracuje v oblasti grafiky nebo DTP potřebuje někdy vybrat ze své knihovničky správný font. Některé programy (např. Microsoft Word, CorelDRAW!) poskytují náhled fontů při vybírání v rolovacím menu. Pokud se chceme o fontu dozvědět více, nebo používáme jiný program nejjednodušším řešením je instalace některého z prohlížečů fontů.

Při hledání podkladů pro tento článek jsem našel obrovské množství programů pro výpis, náhled a správu písem. Rozhodl jsem se, že popíšu ty s nejlepším poměrem cena / výkon, rychlým náhledem, neobvyklými funkcemi nebo ty, které jsem si obzvlášť oblíbil.

 

Font Xplorer v1.2.2

autor: Moon Software (http://www.moonsoftware.com)
licence: Lite verze - freeware, Full verze - 19.95$
poslední update: duben 2001

Můj oblíbený program pro práci s fonty. Jelikož nemám velké nároky, bohatě si vystačím s Lite verzi. Font Xplorer je velmi přehledný, svižný a jednoduše se ovládá. Zaručuji, že velmi rychle si na něho zvyknete.
Přehled funkcí: V hlavním okně se nachází katalog všech nainstalovaných fontů a jejich náhledy. Poklepáním na vybrané písmo se zobrazí mapa všech dostupných znaků. Soubory s písmy můžeme přenášet, kopírovat, instalovat do systému (Menu Font a Tools) nebo jen dočasně nahrát (písma zůstanou v paměti až do dalšího restartu). Dále můžeme brouzdat adresáři s písmy, které nejsou instalovány do systému (View > Browse Multiple Folders...). V menu Filter můžeme fonty třídit podle povahy písma a znakové sady (nechybí východní Evropa - to jsme u autorů my :). Rozšířená verze obsahuje hlavně podporu pro práci s více fonty najednou.


klikněte pro větší náhled

Výhody: jednodušší správa písem, jednoduchost, rychlost
Nevýhody: program nepodporuje fonty PostScript(Type 1) a OpenType

 

X-Fonter 4.1

autor: BlackSun Software (http://users.pandora.be/eclypse)
licence: zdarma pro nekomerční použití, pro komerční využití je zapotřebí kontaktovat autora
poslední update: prosinec 2003

Na první pohled možná vypadá X-Fonter komplikovaně, ale opak je pravdou. Není potřeba prohledávat dlouhé menu - většina funkcí je po ruce v hlavním okně. V levé části okna je katalog s písmy, volitelně jejich náhled a stručný popis. Pokud změníte záložku na Browse můžete brouzdat adresáři s písmy a když klikněte na záložku Find Files, můžete prohledávat adresáře nebo jednotky.
Pravá část okna slouží pro detailní náhled znaků a visuální porovnávání dvou písem. Podle toho kterou záložku vyberete, zobrazí se náhled předem určeného textu (doporučuji připsat česká písmenka), jednoduché efekty, ASCII/Unicode mapa znaků nebo informace o písmu.
Program má velmi široké možnosti pro filtrování fontů (Filter > Filter Fonts).
Práce se soubory fontů je omezena, lze je pouze instalovat a odinstalovat (čili přenést do podadresáře programu).
Program ve verzi 1.0 popsal v článku Characteristica 3.0 & prohlížeče fontů (/bazar/pracovni-prilezitosti---hledam-praci/skenerista--osvitar/characteristica-3-0-amp-prohlizece-fontu-129311cz) taky Luboš Němec.


klikněte pro větší náhled

Výhody: velmi mnoho funkcí, komplexní filtrování, široké přizpůsobení programu, podpora asi všech typů písma (Truetype, OpenType, PostScript (Type 1), rastrové fonty a vektorové fonty)
Nevýhody: omezené možnosti instalování písem

 

The Font Thing 0.80

autor: Sue Fisher (http://www.ozemail.com.au/~scef)
licence: freeware
poslední update: 1999

Program podrobněji popsal už Luboš Němec ve svém článku The Font Thing 0.80 (https://www.grafika.cz/art/download/clanek428253730.html).


klikněte pro větší náhled

Výhody: můžeme určit text, který bude použitý pro náhledy v katalogu písem (velmi užitečné pokud hledáme určité kombinace znaků). Lze vytvářet skupiny fontů a načítat / mazat je z paměti
Nevýhody: nelze odfiltrovat nečeské fonty (není to velká nevýhoda protože pro náhled můžeme použít text s českými znaky; písma můžeme roztřídit), program podporuje pouze TrueType fonty

 

FontSelector 1.3

autor: Peter Theil, Conquerware (http://www.theil.com/fs)
licence: freeware
poslední update: listopad 1999

Jednoduchá aplikace pro zobrazení nainstalovaných TrueType fontů. Okno programu se podobá plovoucím paletkám, které jsou využívány v softwaru firmy Adobe. Program je po instalaci přednastavený tak, aby se zobrazoval nad všemi okny na ploše; vedle systémových tlačítek pro maximalizaci a zavření okna přibude další pro rolování. Při minimalizaci se okno schová do System Traye vedle hodin. Náhled fontů můžeme pak zobrazit tak, že klikneme pravým tlačítkem myši na ikonu programu a vybereme položku QuickView.


klikněte pro větší náhled

Výhody: velmi praktická pomůcka pro rychlý výběr písma, na pracovní ploše zabírá minimum místa
Nevýhody: absence pokročilých funkcí

 

Pokud vám ani jeden z uvedených programů neodpovídá nebo neobsahuje vámi hledané funkce, můžete se podívat na další články Luboše Němce popisující jednotlivé programy :
Font Reserve 2.65
Advanced Font Catalog 1.02
Characteristica 3.0 & prohlížeče fontů
MyFonts 4.1
Advanced Font Catalog 1.02
Extensis Suitcase 9

V případě že jste ještě pořád nenašli co hledáte - ozvěte si mi prosím v diskusi pod článkem. Pokud by byl zájem, pokusil bych se najít programy podle potřeb čtenářů a popsal je v dalším článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: