URW OpenWorks - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

URW OpenWorks

4. května 2001, 00.00 | Recenze OpenWorks 1, OpenWorks 2 a OpenWorks SuperPack – obrovských kolekcí písem firmy URW, které jsou nyní k dispozici ve formátu OpenType

Kdo pracuje s počítačovým písmem déle ví, jaký je a hlavně byl problém sázet z postscriptových písem takové vícejazyčné texty, kde se kombinují znaky obsažené ve dvou a více fontech. Balíky písem EuroWorks v Čechách známé písmolijny URW se snažily práci typografům usnadnit, neboť obsahovaly jak fonty se znaky západoevropských abeced, tak i řezy CE nebo EE se znaky východoevropskými. Přesto při vložení jediného kupříkladu francouzského znaku do textu bylo nutné toto písmeno označit a vysadit z jiného fontu. Při náhodné záměně písma v celém dokumentu pak došlo ke změně francouzského znaku za jiný.

OpenType formát

Problémy s vícejazyčnými texty řeší formát OpenType, o kterém jste se mohli podrobně dočíst například v seriálu článků na serveru Printing.cz, donedávna bylo ale písem v tomto formátu naprosté minimum. Proto je pro designéry a typografy skvělou zprávou, že právě firma URW převedla tři své kolekce písem do OpenTypu. Z laického pohledu šlo vlastně o spojení dvou nebo více fontů v jeden: západoevropského a východoevropského řezu (u některých řezů je doplněna i řecká alfabeta a azbuka), případně obohaceného o sadu kapitálek anebo minuskových číslic. Ve skutečnosti to ale zdaleka není tak jednoduché, jak poznamenává autor převodu postscriptových písem do formátu OpenType, Václav Sinevič z pražského Studia Marvil: Vlastní konverze není až tak moc náročná. Mnohem více času zabrala kontrola názvů písem, které je nutno vzhledem k platformovým odlišnostem individuálně zkracovat, a především tvorba vzorníku, který samozřejmě sloužil také pro kontrolu funkčnosti převedených fontů. U řady písem jsme až v této fázi odhalili různé chyby, jako například substituované či chybějící glyphy, a pak muselo vše začít znovu od začátku... To, že celá kolekce postscriptových písem byla do formátu OpenType převedena v České republice, svědčí o zájmu českých typografů o kvalitní písma s vyspělými typografickými funkcemi.

Na ukázce je část vzorníku s písmem ITC Bodoni Six. Povšimněte si, že písmo obsahuje akcenty pro sazbu nejen románských, germánských a slovanských, ale i dalších evropských jazyků, jako je turečtina, islandština nebo jazyků pobaltských národů. Všechny znaky mají i své kapitálkové formy. Nechybí ani volba mezi klasickými a minuskovými číslicemi.

1600 řezů, 500 rodin

URW kolekce OpenWorks SuperPack čítá téměř 1600 řezů písem, balíky 1 a 2 jich obsahují vždy 500. Vzhledem k tomu, že za řez je považována třeba kurzíva nebo titulková verze téhož písma, lepší bude informovat o počtu rodin. Těch je celkem kolem 500 (podle toho, jaké řezy jsou počítány do rodin a jaké ne). Designéři z firmy URW označují svá písma kódem, který určuje jejich užití, z nejčastějších zkratek T značí textový řez, D titulkový, P plakátový. Písma s označením D mají buď jemnější, křehčí kresbu než T verze, nebo se jedná o samostatné akcidenční fonty, které se pro svůj design nehodí pro sazbu delších textů. Písma P mají zapuštěné akcenty do „masa“ liter.

Pro uživatele, kteří zatím nemohou nebo nechtějí používat OpenType formát, jsou na CD všechna písma též v „klasických“ formátech Type 1 a TrueType pro Mac i PC, což ocení zejména grafici pracující s programem QuarkXPress.

Jaká písma jsou v kolekci

Výhodou nákupu celých kolekcí je, že získáte najednou velké množství kvalitních písem při dobré ceně za jeden řez. Nevýhodou je, že zároveň zaplatíte za plno písem, která nikdy nebudete potřebovat. Estetické hodnocení jednotlivých rodin je samozřejmě problematické, neboť podléhá módě, náladě a vkusu výtvarníka nebo sazeče, nicméně pochybuji, že by se někomu opravdu líbila všechna písma z kolekce.

Z klasických antikvových písem jsou v OpenWorks zastoupeny např. Garamond, Bodoni, Bookman, Slimbach, Palatino či Walbaum. Mezi grotesky pak nechybí evergreeny jako Futura, Franklin Gothic, Gill Sans, AvantGarde nebo Univers. Jako náhradu za systémový Times a Helveticu (resp. Times New Roman a Arial) můžete využít obrovských rodin písem Nimbus Serif a Nimbus Sans. Za velmi pozitivní považuji, že OpenWorks nabízejí i současná písma, jako Officina Sans i Serif nebo rodinu Corporate. V každém případě se ale jedná o největší dostupnou kolekci písem ve formátu OpenType (Type 1 i TrueType), která je i plně lokalizována a i když některá písma nevyhovují vašim estetickým nárokům, pak je aspoň jisté, že technicky jsou všechny fonty perfektní.

Určitou slabinu podle mě představuje velké zastoupení titulkových písem ve stylu 80. let, která jsou dnes téměř nepoužitelná. Nechápu podivný výběr písem u ITC Quay, kde chybí základní a tučný řez, ale nechybí kapitálky a kurzívy. Za malé zklamání považuji, že ty rodiny, které měly v dobách fotosazby obrovské množství krásných alternativních znaků, jako např. AvantGarde nebo Bookman, je v OpenType verzi nemají, a to přesto, že URW speciální písma s těmito ozdobnými literami prodává. Kdy jindy byla dobrá příležitost sloučit ozdobné znaky se základními do jediného fontu, než právě při vzniku OpenType verzí. Poněkud postrádám znak Euro, který se zřejmě bude používat stále častěji, překvapila mě také absence všech ligatur kromě fi a fl. Útěchou budiž vědomí, že už nyní ve Studiu Marvil připravují „professional“, tedy úplně kompletní verze některých často používaných rodin. Součástí SuperPacku je také samostatný font Euro, který obsahuje desítky variant tohoto znaku, ale do jednotlivých fontů přibude až při plánovaném updatu celé kolekce.

Osobně se mi nelíbí řezy označené P, neboť, zapouštění akcentů do litery, zvláště pak způsobem, jakým to řeší návrháři URW, považuji za hrubé narušení kresby písma a k sazbě je nedoporučuji; naštěstí jich moc není.

Celkový dojem je velmi pozitivní

Měl jsem možnost vyzkoušet si skutečnou práci s OpenType písmy a byl jsem potěšen jak písma fungují. Zvláště jsem ocenil, že jsem bez problému mohl dokument InDesignu editovat jak na Macu, tak na PC, aniž jsem musel cokoli konvertovat, potvrzovat nebo upravovat. Typografické funkce, jako je změna klasických číslic za minuskové nebo sazba kapitálek fungují také perfektně.

Mnoho písem se mi líbí i z typografického hlediska, radost každému milovníku písem jistě způsobí široká škála klasických antikvových rodin vhodných pro krásnou knižní sazbu. Osobně považuji balík písem prodávaných pod názvem URW++ OpenWorks SuperPack za velmi dobrou investici. Písma je ale samozřejmě možné zakoupit jednotlivě.

Písma je možno zakoupit ve Studiu Marvil, které stálo za převodem do formátu OpenType. Na stránkách Marvilu najdete také seznam a vzorníky všech 1600 písem v PDF a další potřebné informace o instalaci apod. Máte-li chuť vyzkoušet si vlastnosti OT písem a posoudit kvalitu fontů od URW, můžete si na FTP Marvilu stáhnout rodinu písem Barbedor, která je zde volně k dispozici.

OpenWorks 1obsahuje 500 řezů 39 900 Kč
OpenWorks 2 obsahuje 500 řezů 39 900 Kč
OpenWorks SUPERPACK obsahuje 1600 řezů 150 000 Kč
OpenWorks 1 UPG z EuroWorks 1 8 000 Kč
OpenWorks 2 UPG z EuroWorks 2 8 000 Kč
OpenWorks 1 UPG z URW TypeBasic 1 8 000 Kč
OpenWorks 2 UPG z URW TypeBasic 1 8 000 Kč
OpenWorks Single – 1 řez
(obsahuje-li zápdoevropské i východoevropské znaky)
1700 Kč
OpenWorks Single –1 řez
(obsahuje zápdoevropské i východoevropské znaky, řeckou alfabetu a azbuku)
2 200 Kč

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: