ShadowCaster 3.1 pro QuarkXPress - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

ShadowCaster 3.1 pro QuarkXPress

22. srpna 2003, 00.00 | Měkké i tvrdé stíny a několik dalších typů efektů nabízí uživatelům novějších verzí QuarkXPressu společnost ALAP prostřednictvím extenze ShadowCaster. Protože nativní a pohodlná tvorba měkkých stínů stále chybí i v nejnovější šesté verzi Quarku, může být tato profesionální extenze vítaným doplňkem pro široké spektrum uživatelů Quarku.

{Základní informace}

I když jsme na Grafice On-line o starších verzích extenze ShadowCaster už psali, určitě neuškodí zopakovat alespoň základní fakta. Jedná se o profesionální doplněk pro QuarkXPress 4.1 a vyšší verze společnosti ALAP, určený na relativně rychlou a především komfortní výrobu měkkých i tvrdých stínů za nakreslenými či importovanými grafickými a textovými objekty a na výrobu několika dalších víceméně "standardních" imageprocessingových efektů. Extenze existuje ve verzi pro Windows a Macintosh prodávaných za stejnou cenu. ShadowCaster ve verzi 3.1 stojí 100 USD, cena extenze v České republice je 4 320 Kč bez DPH. Upgrade ShadowCasteru z verze 2.x stojí 2 830 Kč, upgrade z verze 1.x pak 3 950 Kč bez DPH.

A co nového vlastně přináší verze 3.1? Ve srovnání s v3.0 toho není nijak mnoho, rozdíly oproti verzi 2.x nebo dokonce oproti verzi 1.x jsou však markantní. Především je to zrušení limitu šesti miliónů pixelů (u verze ShadowCasteru pro Windows, verzi pro Mac jsem nezkoušel) pro jednotlivé efekty, což určitě ocení zejména grafici a layout designéři pracující s velkoformátovými dokumenty ve vysokém rozlišení. Užitečné je i nové tlačítko Place v paletě Create i v náhledovém okně pro snazší aplikaci jednotlivých efektů, volba pro generování šumu u některých efektů, podpora EPS souborů ukládaných v Photoshopu 7.x, podpora 16-bitových grayscale obrázků a lepší kompatibilita dokumentů Quarku pro Windows otevíraných v Quarku na Macu.


ShadowCaster 3.1 - hlavní pracovní okno se seznamem vytvořených efektových vrstev

A teď trochu podrobněji. Pracovní paletka ShadowCasteru obsahuje dvě sekce pro tvorbu vrstev z textových či grafických objektů QuarkXPressu a náhledový systém vytvářených efektů. Protože finálním výstupem ShadowCasteru je bitmapový obrázek obsahující hotový efekt pro danou vrstvu, je každá vrstva ve ShadowCasteru defacto kopií předem vybraného objektu Quarku respektují ořezové cesty (viz dále) a po jakékoliv změně objektu může být příslušná vrstva automaticky nebo manuálně aktualizována. Vrstvy ve ShadowCasteru mohou být zobrazeny ve dvou velikostech náhledů a můžete si je libovolně pojmenovat. K nastavení efektů slouží samostatné okno dělené podle typu jednotlivých efektů. Prvním a zřejmě nejčastěji používaným efektem je Drop Shadow na výrobu měkkých i tvrdých stínů, dalšími efekty je efekt vnitřních stínů Inner Shadow, vnějšího a vnitřního záření Outer Glow, Inner Glow a klasické Bevel/Emboss efekty pro výrobu různých 3D plastických okrajů a reliéfových efektů. Všechny nabízené efekty lze v rámci jedné vrstvy libovolně kombinovat a poté je aplikovat na danou vrstvu ShadowCasteru. Nabízí se navíc i možnost kombinace efektů s objekty atp. umístěnými ve vrstvách samotného QuarkXPressu, což samo o sobě dává poměrně zajímavé možnosti.

Každá vrstva ve ShadowCasteru (tj. následný efekt či jejich kombinace) může mít libovolnou průhlednost. U jednotlivých nabízených efektů si můžete nastavit stupeň rozostření a podle typu efektu také například úhel, barvu, intenzitu a vzdálenost daného efektu a několik dalších parametrů. Samozřejmostí je rovněž bohatá nabídka blending módů, přičemž každá vrstva ShadowCasteru i každý efekt v rámci dané vrstvy mohou mít svůj vlastní způsob prolnutí s původní předlohou. Pro jednodušší nastavení parametrů efektů lze každý efekt či jejich kombinaci uložit jako nový styl pro pozdější použití. Aplikace hotového efektu spočívá ve vygenerování efektu/skupiny efektů pro danou vrstvu včetně uložení efektů na disk v podobě bitmapového obrázku. V závislosti na blending módech a dalších nastaveních je poté vygenerovaný obrázek automaticky umístěn na pozici původního objektu Quarku, který samozřejmě zůstává nadále zachován.


ShadowCaster 3.1 - okno pro nastavení a případnou dodatečnou úpravu jednotlivých efektů


ShadowCaster 3.1 - náhledové okno extenze (měkké stíny za textem)


ShadowCaster 3.1 - zvětšený náhled efektu měkkých stínů aplikovaných na importovaný bitmapový obrázek s alfakanálem definujícím obrysy obrázku

Preference ShadowCasteru jsou poměrně důležité, můžete si v nich totiž kromě jiných věcí nastavit i rozlišení generovaných efektů pro náhled a výsledný efekt. Hotové efekty mohou být ukládány ve formátu TIFF, Scitex CT a TIFF obsahující i vrstvy, což se může někdy později hodit třeba pro případné další zpracování grafiky dokumentu v nějakém grafickém editoru. Zatímco předchozí verze ShadowCasteru podporovaly nejvyšší rozlišení pouze 400 dpi, můžete si ve ShadowCaster v3.1 pro Windows nastavit výstupní rozlišení finálních efektů v rozsahu 18 až 600 dpi, což by mělo teoreticky stačit pro většinu běžných grafických předloh. Z dalších důležitých nastavení si můžete vybrat kalibrační profil používaného monitoru a také si zvolit barvový prostor (CMYK, RGB, Grayscale) grafického výstupu generovaného ShadowCasterem.


ShadowCaster 3.1 - globální preference

[-more-]{Ořezové cesty, další screenshoty a závěr}

Protože by se určitě nikomu příliš nelíbilo vytvářet stíny a další efekty pouze u pravoúhlých objektů respektive jejich obálek, je ještě před použitím extenze obvykle nutné použít interní funkce QuarkXPressu a nastavit u daného objektu ořezovou cestu. Určitě není nutné připomínat, že analogickou funkci pro maskování objektů zastupuje v novějších verzích Quarku Clipping, s jehož pomocí můžete jednoduše definovat ořezovou cestu daného objektu apod. ShadowCaster pochopitelně umí s ořezovými cestami pracovat, z čehož přímo vyplývá poměrně velká flexibilita práce při tvorbě efektů. Patrně nejlepší výsledky při používání ShadowCasteru logicky podává maskování objektů pomocí cesty vložené v grafickém souboru nebo pomocí alfakanálu, který si můžete vyrobit například v Adobe Photoshopu nebo v jiném grafickém editoru.

ShadowCaster 3.1 nefunguje v Quarku 6.x, pro který je určena zatím nedokončená verze 3.2, jejíhož testování se můžete podle zájmu zúčastnit (odkaz najdete na stránkách společnosti ALAP). Přestože je ShadowCaster na světě už poměrně dlouho, stále nemá žádnou vážnou konkurenci a jeho aktuální verze 3.1 názorně demonstruje prostý fakt, že bez profesionálních extenzí by Quark nebyl tím "pravým" Quarkem. I když byly starší verze ShadowCasteru původně k dispozici i ve verzi pro InDesign 1.x, jsou na tom uživatelé InDesignu nyní v některých ohledech o něco lépe, neboť InDesign 2.x přímo obsahuje funkce analogické základním možnostem ShadowCasteru a možnost použití Adobe Photoshop kompatibilních pluginů také není k zahození. QuarkXPress bohužel nic takového standardně nepodporuje a tak ShadowCaster je jednou z velmi mála kvalitních extenzí vhodných na tvorbu měkkých stínů a několika dalších efektů.


Možnosti clippingu obrázku importovaného do QuarkXPressu


Clipping využívající alfakanály obsažené v importovaném TIFF souboru


ShadowCaster 3.1 - výběr blending módu u efektu vnitřních stínů


ShadowCaster 3.1 - nastavení efektu vnější záře


ShadowCaster 3.1 - možnosti efektů vnitřní záře


ShadowCaster 3.1 - možnosti 3D efektů Bevel/Emboss


ShadowCaster 3.1 - náhled jednoho z nabízených efektů (Bevel/Emboss)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: