Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Sazba
Rozhovor - Richard Kegler (P22)
18. října 2000, 00.00 | V novém seriálu exkluzivních rozhovorů s předními světovými tvůrci písem se dovíte plány velkých písmolijen, názory typografů na OpenType, poznáte vliv českých typografů na světovou písmotvorbu a další zajímavé názory.
Richard Kegler je americký typograf, který založil písmolijnu P22. V katalogu pro rok 2000 je více než 30 osobitých kolekcí písem, které jsou většinou variantami historických abeced. Splopracuje s několika muzei, pro která digitalizuje speciální abecedy (písmo architekta Franka Lloyd Wrighta, malíře Cézanna nebo génia Leonarda da Vinci). Před několika lety se v Praze náhodou seznámil s písmy Vojtěcha Preissiga a tento český umělec mu učaroval. V loňském katalogu P22 představil pod názvem Czech Modernist dvě jeho písma a kolekci ornamentů. Richar Kegler se letos v září zúčastnil lipské konference mezinárodního sdružení typografů ATypI, odkud zavítal na den do Prahy. Více informací o P22 najdete na www.p22.com.
Richarde, dobře znáš českého umělce Vojtěcha Preissiga. I když jeho antikva byla prvním českým písmem oficiálně vydaným komerční písmolijnou, jeho písma nebyla nikdy běžně užívána. Někdo říká, že jsou příliš divná nebo dekorativní, jiný že jsou nečitelná. Ty jsi digitalizoval dvě jeho písma. Co si o tom myslíš?
Přes dekorativní povahu Preissigových typů jsou jeho abecedy ve srovnání s dnešním standardem "rozpadlých" písem stále vysoce čitelná, ale ve 20. a 30. letech 20. století, kdy písma vytvářel, se mohly zdát velmi divné.
Počet fontů den ze dne narůstá. Na internetu je možné nalézt stovky malých či nezávislých písmolijen z celého světa. Myslíš si, že trvá zájem o nová písma? Jaká písma požadují tví klienti? Jaký máš názor na vývoj trhu s písmy v příštích deseti letech?
P22 teží z rostoucího užívání písem veřejností. Dalo by se říci, že je špatné, že typografii a design může dělat kdokoli s přístupem k počítači, ale myslím si, že v delší perspektivě dojde k většímu zájmu o písma a stále více lidí bude chtít mít jedinečný výraz. Bude více tvůrců písem, i těch, kdo je kupují.
Většina západních písmolijen vytváří fonty pouze v západoevropském kódování. Menšinové jazyky, jako čeština nebo slovenština nemohou těžit z nových návrhů písem. Myslel jsi někdy na vytváření tvých nejpopulárnějších písem ve středoevropském kódování?
Tuto otázku jsme probírali, ale problém je v tom, že v Evropě máme velmi málo zákazníků. Naše písma obsahují diakritická znaménka, která mohou být ručně posunuta nad písmena, kam patří. Vzhledem k tomu, že většina našich písma je určena pro nadpisy či cedule, obvykle to není problém. OpenType tento problém zcela odstraní, protože bude obsahovat každý znak obsažený v různých kódováních.
Co si myslíš o písmech OpenType? Chystáš se převézt vaši knihovnu písem do tohoto formátu? Co je podle tebe největší výhoda OpenType písem?
Převod písem do formátu OpenType nás velmi zajímá. Možnost zahrnout jak západoevropské, tak východoevropské znaky stejně jako speciální písmena dalších jazyků udělá naše písma použitelná pro daleko větší počet lidí. Z pohledu designéra to bude o mnoho více práce, ale otevřené možnosti, které formát nabízí, jsou skutečně úžasné. Bohužel dokud se OpenType nestane standardem začleněným do všech počítačových programů, bude mít jen omezené užití.
Před několika dny ses v Praze setkal s typografem Františkem Štormem, co si myslíš o jeho písmech? Jaké řezy se ti z jeho TypoKatalogu líbí nejvíc?
Jeho písma a katalog mě usadily. Je to opravdu nadaný typograf. Především díky mému zájmu o Preissiga mě zaujala zejména jeho verze Preissigovy antikvy.
Zúčastnil jsi se konference AtypI konané v Lipsku toto září. Můžeš několika větami popsat svůj dojem, nejzajímavější témata, o kterých se diskutovalo?
Velmi užitečné pro tvůrce fontů a návrháře písem, kteří se zajímají o technologii, byly informace o formátu OpenType. V muzeu, kde se konaly některé prezentace, bylo úchvatné vidět v chodu zařízení pro odlévání písem a knihtisk. Jak se dříve vytvářela písma a jak se tisklo, to by měli vidět ti designéři, kteří si zoufají nad "prací" na počítači. Velmi působivé a zajímavé!
Děkuji ti mockrát za odpovědi.
Rádo se stalo.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024